Asgjë nuk ndodh rastësisht!

Inteligjenca
universale është gjithnjë nën shërbimin tonë dhe vepron në
përputhshmëri me atë se çfarë ne besojmë. Besimi është forca që vë në
lëvizje gjithë universin. Kjo forcë na dërgon gjithnjë sinjale se cilën
rrugë duhet të ndjekim,  që të arrijmë më lehtë tek qëllimi ynë.
Megjithatë, ne nuk ua vëmë shumë veshin këtyre sinjaleve dhe shpesh i
përshkruajmë edhe si rastësi. Në univers nuk ndodh asgjë rastësisht.
Gjithçka është e lidhur dhe e sinkronizuar shumë mirë nga inteligjenca
universale.

Që nga momenti që ne bëhemi të vetëdijshëm për botën
që na rrethon, e pyesim vetën se ku është vendi ynë në të? Çfarë fati na
është përcaktuar?

Në moshën e fëmijërisë ne e përfytyrojmë të
ardhmen si një letër të bardhë, mbi të cilën ne shkruajmë historinë e
jetës sonë. Mundësitë na shfaqen si të pakufizuara dhe jeta na duket më e
këndshme dhe më e lirë.  Por, sapo të rritemi e ta arrijmë moshën e
pjekurisë, fillojmë t’i përjetojmë përkufizimet dhe shikimi ynë drejt së
ardhmes ngushtohet. Ajo që më herët na dukej e lirë dhe me mundësi të
pakufizuara, fillon të na shfaqet më e ngushtë e më  e errët.

Megjithatë
është e mundur që ta kthejmë kënaqësinë e potencialitetit të pakufizuar
dhe ta jetojmë jetën të lumtur. Ky potencialitet i pastër na mundëson
që ta jetojmë jetën që kemi dëshirë dhe të ecim lirshëm drejt qëllimit
që ia kemi dhënë vetes.Hapi i parë për ta rikthyer jetën në duart tona
është ta kuptojmë thelbin e tri fu-shave të ekzistencës.

Zona fizike

Fusha
e parë e ekzistencës është zona fizike apo materiale d.m.th. universi
që ne e shohim. Kjo është fusha të cilën ne më së shumti e njohim dhe  e
përshkruajmë si bota  reale.

Ajo përmban materie dhe objekte të
kufizuara, gjithçka 3 dimensionale, që  ne mund ta perceptojmë me
shqisat tona, d.m.th. mund të shohim, të dëgjojmë, të prekim, të
shijojmë dhe të nuhasim. Kësaj zone i përket trupi ynë, era, toka, uji,
gazrat, kafshët, mikrobet dhe molekulat. Në këtë zonë 3 dimensionale
futet edhe koha si dimensioni i katërt, e cila na duket se po rrjedh ne
një vijë të drejtë dhe përfshin të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen.
Kjo do të thotë se gjithçka në zonën fizike apo materiale ka një fillim,
një mes dhe një fund.

Pra, gjithçka fizike lind dhe vdes. Edhe
bjeshkët e kanë një fillim e dikur do të shndërrohen në pluhur. Bota
fizike të cilën ne e përjetojmë është e sunduar nga ligjet fizike, si
p.sh. ligji i gravitetit apo ai i tërheqjes. Dhe këto ligje janë aq të
sakta sa që ne mund të parashikojmë ngjarje në të ardhmen.

Ligji i
tërheqjes na thotë se gjithçka që ne mendojmë dhe besojmë e tërheqim
dhe ajo krijohet në realitetin tonë. Ky ligj është i njëjtë për të
gjithë dhe nuk bën asnjë dallim. Në një pikëpamje më të thellë mund ta
paramendojmë njeriun si një nga magnetet më të mëdhenj në natyrë. Ju e
dini se magnetet mund të tërheqin objekte. Kështu  ndodh edhe me ne. Ajo
që ne e besojmë dhe e themi me mendjen e me fjalët tona, po atë edhe do
ta tërheqim e do ta përjetojmë në realitetin tonë.

Zona e kuante

fushën e dytë të ekzistencës përbëhet gjithçka nga informacioni dhe
energjia. Kjo fushë përshkruhet si zona e kuanteve. Gjithçka në këtë
fushë është jomateriale dhe nuk mund të preket apo perceptohet nga
shqisat tona.

Mendja juaj, mendimet tuaja dhe egoja, janë pjesë e
vetes suaj, të cilat ju i ndjeni si normale. Këto të gjitha janë pjesë
përbërëse të zonës së kuanteve. Këtu nuk kemi të bëjmë me materie apo
diçka që mund  të preket, megjithatë ju e dini dhe jeni të sigurt se
mendja dhe mendimet tuaja ekzistojnë. Në të vërtetë është gjithçka që ne
shohim në Universin material, asgjë tjetër përpos manifestimit të
energjisë dhe informacioneve nga zona e kuanteve. Bota materiale është
një nënrenditje e botës së kuanteve.

Gjithçka në zonën fizike
përbëhet nga informacioni dhe energjia. Sytë dhe shqisat e tjera janë
ashtu të programuara që ne t’i shohim objektet si 3 dimensionale dhe t’i
perceptojmë ato si të ndara. Në të vërtetë, në zonën e kuanteve nuk
ekziston kjo ndarje.

Mendja jonë është pra një fushë e energjisë
dhe e informacionit. Çdo ide është po ashtu energji dhe informacion.
Trupi dhe e gjithë bota fizike janë vetëm në përfytyrimin. E ku mund ta
ketë pra mendja pikënisjen e saj, e cila është përgjegjëse për të gjitha
këto?

Zona Virtuale

zonën e tretë të ekzistencës përbëhet gjithçka nga inteligjenca dhe
vetëdija. Këtë zonë mund ta përshkruajmë si zona virtuale apo zona
shpirtërore, si fusha e mundësive, si zona e inteligjencës universale.
Këtu lindin informacioni dhe energjia nga një det i gjerë i mundësive.
Fusha elementare e ekzistencës është jomateriale. Ajo është
potencialitet i pastër.

Zona virtuale e ekzistencës funksionon
jashtë hapësirës dhe kohës. Në këtë zonë, koha dhe hapësira nuk
ekzistojnë.  Ajo është forca më e madhe që qëndron brenda dhe jashtë çdo
gjëje.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Dalin rezultatet e 324 motrave të testuara për COVID-19
Një person fiton çmimin për justifikimin më kreativ nga policia. Ja çfarë tha ai
Një në 10 udhëtarët zviceranë mbanë një maskë në transportin publik
Shqiptari shpallet trajneri më i mirë i Italisë nga Federata Italiane e Shahut
Universiteti privat në Zvicër që do të operojë si biznes, një risi që po mirëpritet
I infektuar me COVID-19 shkoi në klub, rrezikon 10 vjet burgim
Kroacia mban zgjedhje të parakohshme në kohë pandemie
Edisa Shahini: Mos e ndiqni modën, krijoni stilin tuaj personal
Shpend Ahmeti paralajmëron se po shkojmë drejt vdekjeve shkaku i mungesës së mjekeve e shtretërve në...
Kryemjeku: Po gënjejnë nivel pas niveli, nëse ky vërshim vazhdon, sistemi do të bie në kolaps
Kanë vdekur 12 pacientë brenda 24 orëve, ku është Ministri i Shëndetësisë?
“Nuk mundet me marrë frymë as 2 minuta pa aparatin e oksigjenit”, kosovari tregon për nënën e tij me...
Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19
Rusi: Shkon mbi 10 mijë numri i viktimave nga COVID-19
Vjen për pushime në Kosovë, zvicerania grabitet nga i dashuri i saj
Ambasadorja Breca: "Karantinën do ta vuajë rëndë ekonomia e Kosovës"
Shqiptarja garon për mandatin e saj të tretë si deputete në Kroaci
Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut
Sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit “Adem Jashari?
Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë
Egjipti rinis fluturimet ndërkombëtare, rifillon sezoni turistik
KSHZ bën thirrje që të respektohen masat e marra nga Qeveria e Zvicrës
Olluri: Refreni 'sëmundje shoqëruese' po e trimëron popullatën për mosrespektimin e masave
Diplomuan nxënësit e Shkollës Shqipe të mësimit plotësues në kantonin e Cyrihut
Rekord i zi në Kosovë, për një ditë vdesin 6 persona të prekur me COVID-19
Studiuesi shqiptar në Australi: Beteja me Covid s' ka mbaruar
Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK
Kosovarët paguanin 5000 euro për testet false të shtetësisë: Banda para gjyqit
“Dardania” nga Winterthuri, e para në festivalin virtual “Anadrini Folk 2020”
Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët
A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?
Syla: Situata është alarmante, 20 përqind e punëtorëve shëndetësorë janë të infektuar me Covid-19
Ambasada e Kosovës në Gjermani ka një njoftim për qytetarët e saj
Britania largon masën e izolimit për 50 vende me ‘rrezik të ulët’
Këtë vit shumë shqiptarë s' do të mund t’i bëjnë pushimet në Kosovë
herët a vonë në jetën e Prof. Omer Xhemalit
Pandemia po ndikon edhe tek të diplomuarit në shkolla të mesme
Diaspora thyen rekord me paratë e dërguara në Kosovë gjatë pandemisë
Gjermania rrit pagën minimale - Albinfo
Ilaçi më i shtrenjtë në botë
Britani: Nxënësit detyrohen të kthehen shkolla në shtator
trajtimi i pacientëve me COVID-19, ju kushtoi spitaleve universitare 356 milion CHF
Zvicra autorizon përdorimin e antiviralit ‘Remdesivir’ pa prova terapeutike
Dublin, udhëtim në histori me Epic, muzeu multimedial i emigracionit     |Revista Monitor
Kosova diasporës: Kujdes kur kaloni nëpër Serbi
Njoftimi nga Ambasada: Kush mund të hyjë në Austri
Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë
Regjisorja shqiptare në Rumani fitoi trofeun në Galanë e Çmimeve “Gopo”
Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë
Dënime të ashpra për ata që hyjnë në Austri pa teste nga Ballkani Perëndimor
Zvicra rrit çmimin e benzinës dhe naftës 3.7 centë për litër
Rritet përsëri numri i të infektuarëve në Austri
Klubet e natës, vatra të infeksionit në Zvicër
Shumë kompani gjigante, po largojnë me mijëra punëtor nga puna
Blerjet online, zgjidhja e vetme për ‘shoping’ gjatë pandemisë
Ministri Likaj priti përfaqësues së qendrës së botimeve për diasporën
70 mjekë të Prishtinës në vetizolim, 11 prej tyre pozitivë me COVID-19
Ahmeti: Kushtetuesja merr vendime, varësisht se a duhet me ja rrit apo ul pagën vetës
Nëse nuk reflekton qeveria, mjekët në protesta e greva
Startojnë fluturimet edhe nga Gjeneva drejt Prishtinës, tri herë në javë
Protestë në Spitalin e Vushtrrisë pas sulmit fizik ndaj laborantit
Qeveria e Kosovës ndalon vizitat e familjarëve në objektet shëndetësore
Vajza e Ismail Kadaresë, zv. presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB
Arlind Morina tregon rrugën e vështirë për t'u bërë trajner i futbollit në Austri
Fluturimet nga Zvicra në Prishtinë do të vazhdojnë edhe gjatë korrikut
Njoftim me rëndësi nga Konsullata e Kosovës në Nju Jork
Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik
Sot përfundon masa e përkohshme për Ligjin e Pagave, sindikalistët paralajmërojnë protesta
Mjeku kosovar në Berlin: Koronavirusi po sulmon nga të katër anët, institucionet e Kosovës s’e kanë ...
Klubi i shahut “Arbëria”, në ligën e Landit të Vjenës (Wiener Landesliga)
Çiklisti godet vogëlushin shqiptar dhe ikën nga vendi i dukurisë
Deshire Shehu, për të dytën herë asambliste në komunën Knittelfeld të Austrisë
Null Stern Hotel, hoteli pa mure e tavan në Zvicër |Revista Monitor
Hoti: Stafi mjekësor është 8% i prekur
Vjenë: Shtyhet gjykimi i shqiptarit të dyshuar për vrasjen e bashkëshortes
Avokatja shqiptare nga Universiteti Oxford, ligjeratë për “Gjykatën Penale Ndërkombëtare”
Elbenita Kajtazi për herë të parë me vepër artistike në “Opéra National de Bordeaux”
Asllan Kafexholli, fitues i kuponit prej 1 mijë frangash në lojën shpërblyese të albinfo.ch
Valton Halimi, kandidat për asamblist në komunën e Gleisdorit në Austri
Bülach (ZH): Arrestohen në një klub tri animatore shqiptare, pa leje pune
Krijohet baza shtetërore e të dhënave për studentët shqiptarë jashtë vendit
Falënderohet mjekja shqiptare për punën e saj nga autoritetet londineze
Austri: Prindër, regjistroni fëmijët në mësimin e gjuhës shqipe
Akuzohet se ka fyer migrantët nga Ballkani: Magazina "Migros" kërkon falje
Deshire Shehu rikandidon në zgjedhjet komunale në Knittelfeld të Austrisë
Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19
Dy ditë para fluturimeve, aeroporti i Prishtinës jep këtë njoftim për mërgimtarët
"Air Prishtina" nis fluturimet 14 herë në javë nga Zvicra në Kosovë
Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës uron kryetaren e Parlamentit të Kantonit të Lucernit
5 kosovarë dhe zviceranë, dyshohen të kenë marrë pa të drejtë kredi "COVID"
Eurodeputeti austriak, Mandl: Kosova ka nevojë urgjente për stabilitet dhe përspektivë evropiane
Agnesa Hasi, fituese e konkursit “Sag’s Multi” në Austri
Sqarim për mërgimtarët: Testi s' është obligativ për COVID-19
s' ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve të kontakteve për COVID-19
Kancelari Kurz merret në pyetje nga një panel i Parlamentit austriak
Alarmi i Infektologut- “Gjendje e rëndë në Infektivë”
A mund të infektohemi dy herë me COVID-19?
Ministria e Diasporës së Kosovës ju uron mirëseardhje mërgimtarve
Ylfete Fanaj "shkruan historinë" e komunitetit shqiptar në Zvicër
Pasioni për aktrim, e bëri artist të njohur në Austri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Hipnoza regresive apo prapavajtes

Sat Apr 6 , 2019
Hipnoza regresive apo prapavajtes eshte nje teknik eksperimentale e perdorur brenda nje psikoterapie. Transi hipnotik ne kete rast mund te favorizoje ne rekuperimin e memories, ngjarjeve, traumave psikike te cilat iu riferohen nje te shkuare te afert apo te larget. Hipnozen, mund ta indentifikojm edhe si nje strument ; si […]