Aspirina

ASPIRINA

– Ndërsa shumë njerëz përdorin aspirinën kur kanë dhimbje koke apo të muskujve, mjekët prej kohësh rekomandojnë marrjen ditore të një doze të vogël aspirine për parandalimin goditjeve në zemër, tru apo problemeve në zemër për ata që janë prekur nga këto sëmundje.

Mjekja Holly Anderson është me qendrën mjekësore Weill Cornell në spitalin Presbyterian të Nju Jorkut.

“Është e qartë se njerëzit që kanë pasur goditje në zemër, apo e goditje në tru, përfitojnë nga marrja e përditshme e një doze të vogël aspirine. Është shumë e rëndësishme sepse redukton rrezikun nga një tjetër goditje në zemër apo tru dhe mund të zgjat jetën.”

Një hulumtim i ri madhor ka testuar nëse aspirina mund të ndikojë në parandalimin e problemeve të para në zemër. Rezultatet e tre studimeve të veçanta japin një përgjigje negative.

Një studim analizoi 12 mijë pacientë që paraqisnin rreziqe të moderuara për probleme në zemër si rezultat i tensionit të lartë të gjakut, kolesterinës apo pirjes së duhanit. Rezultatet nuk treguan përfitime, ndoshta për shkak se ata po merrnin ilaçe të tjera që ulnin rrezikun gjithsesi.

Doktor J. Michael Gaziano punon në qendrën mjekësore “Brigham and Women’s Hospital” në Boston të shtetit Masaçusets.

“Rreziqet e një personi ndryshojnë me kalimin e kohës dhe një pjesë e ndryshimit rezulton nga veprimet që bëjmë për të menaxhuar faktorët dhe kujdesi për ta kur shfaqin simptoma.”

Një tjetër studim me mbi 15 mijë të rritur me diabet gjeti se përfitimet nga aspirina ishin më të vogla se rreziqet e mëdha nga gjakderdhjet serioze. Jane Armitage është me Universitetin e Oksfordit.

“Vumë re një rritje me pothuajse 30 për qind të rrezikut për gjakderdhje me pasoja serioze të shtrimit në spital. Gjakderdhje kryesisht në stomak, ose në sy apo tru. Gjakderdhja në sy mund të sjellë pasoja verbimi.”

Bazuar në këto studime të publikuara në “Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë”, këshillat mbeten të njëjta, mjekët thonë se aspirina më së miri sjell përfitime për njerëzit e prekur nga sëmundjet e zemrës.

Related posts:

Edhe kjo ndodhë! Xhelal Sveçla, ushtrues detyre i Ministrit të Brendshem, me Vendim të veçantë, ua p...
Doktoresha shqiptare e diplomuar në shkollën e mjekësisë në Harvard
Brezi i parë që kanë ikur në Gjermani, flasin mjeket: Mund të rritesh shumë shpejt profesionalisht, ...
A po institucionalizohet që vdekja e pacientit kosovar të bëhet në Sptalet e Rajonit në duart e mjek...
Prof. Arben Beqiri padit ministren e Shëndetësisë dhe rektorin e Mjekësisë
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
1,000 doktorë shqiptarë nga diaspora në shërbim online për mërgimtarët
Kastravec për fytyrë të pastër
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Rëndohet situata në Kosovë, ndërrojnë jetë në pak orë dy pacientë me koronavirus
Gripi i derrave: Shkaktari, simptomat, parandalimi dhe komplikimet
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Ja cilat sëmundje i shëron çaji kamomil!
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Pamje magjepse të “Liqenit të Batllavës” të shkrepura nga Arian Mavriqi
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
PËR 5 VJET BIE NATALITETI MBI 30% NË KOSOVË
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Dhënia e ndihmës kryesve pas kryerjes së veprave penale
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Stadet e demencës
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
Çfarë ndryshimesh në gji duhet të tërheqin vemendjen?
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Visceroptozë
Infermierët tashmë me Sindikatën e tyre
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Ja cilat janë tre mitet e gabuara rreth bukurisë
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Të jesh apo të mos jesh i pranishëm në lindje
Shkollimi i fëmijëve nga diaspora do të zhvillohet ndryshe pas Covid-19
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Sëmuret presidenti Thaçi
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Për Mjekët!
Në Kosovë rreth 95 për qind e fëmijëve janë të vaksinuar
Zonat e parkimeve afatshkurtra rikthehen në Vjenë dhe Salzburg
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë
Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Të nderuar qytetarë Të nderuar partnerë të koalicionit qeverisës Po e bëj publike adresimin që ia ka...
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Fatmir Limaj
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Komuna e Ferizajt kërkon nga qytetarët respektimin e masave
Përbërja e gjakut
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Shqiptarët në Zvicër kanë vetëm 16 ordinanca
Vinkristin
A e dini se mënyra që i jep fund by-passit në zemër është zhvilluar nga një shkencëtar turk?
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Zviceranët mund t’i kalojnë pushimet këtë verë edhe në Shqipëri
Abaci - Sinonimet e gjuhës shqipe
Haradinaj: Zvarritja e ligjit për paga, skenar i qëllimshëm
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik
E FUNDIT / Shënohet viktima e 22 nga koronavirusi
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Grevën e Kirurgëve e përkrah edhe një Shoqatë
Lajm i mirë nga Infektivi, edhe 15 të infektuar fitojnë betejën me COVID-19
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
Arbenita nga Prishtina, me tumor në gjuhë, fyt dhe nofull, ka nevojë për ndihmën tuaj
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Pengimi i ceremonive fetare
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Kjo është gjendja e katër të plagosurve në Prishtinë
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
Shoqata shqiptare në Kanada dhuroi maska me simbole të Kosovës dhe Shqipërisë
Këta ishin më të dalluarit e Spitalit të Prizrenit, për vitin 2019
Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët austriakë vazhdojnë ndihmën për fëmijët shqiptarë

Wed Feb 27 , 2019
Nuk është e pazakonshme që në Shqipëri dhe Kosovë, fëmijët të vdesin nga sëmundje të gjata, por të shërueshme. „Kjo ndodh pasi përkujdesja mjekësore është e dobët“, deklaron mjeku austriak Michael Schodermayr, për të përditshmen austriake „Nachrichten“, ndërsa qëllimi tashmë 21-vjeçar i banorëve të Steyr në Austri, është që fëmijët […]