Astronomët zbulojnë galaksinë që s’ nevojitet të ekzistonte!


Astronomët kanë zbuluar një galaksi masive në formë disku, jo si e jona, e cila u formua 12.5 miliardë vjet më parë kur universi ynë 13.8 miliardë vjeçar ishte vetëm sa një e dhjeta e moshës së tij aktuale.

Shkencëtarët thonë se kjo galaktikë, s’ nevojitet të ekzistonte. Zbulimi i saj përbën një sfidë ndaj mënyrës sesi e mendojnë astronomët krijimin e galaksive në fillesat e universit. specialistët e kanë mbiquajtur “ Disku Wolfe”, në nder të astronomit të ndjerë Arthur M. Ëolfe. Ajo është praktikisht galaktika më e largët e këtij lloji që është pikasur ndonjëherë, e kjo falë teleskopit të fuqishëm ALMA që gjendet në Kili.

Sipas vëzhgimeve të tyre, disku i galaktikës ka një masë 70 miliardë herë më të madhe se dielli ynë. Ajo gjithashtu rrotullohet me 170 milje në sekondë, ngjashëm me rrugën tonë të Qumështit.

Por galaktikat me disqe të qëndrueshëm e të formuar mirë, si rruga e Qumështit u krijuan shumë gradualisht, e u shfaqën më vonë në shtrirjen kohore të të universit. Në periudhën e parë pas Bing Bangt-ut, universi ishte si nëj pllakë bosh, thotë CNN, e formimi i galaktive qe shumë i çrregullt, ndaj specialistëve u gjenden përballë pyetjes sesi ka mundur një galaktikë e tillë disk e mirëformuar, të shfaqej në një periudhe aq të trazuar sa ajo.

l.h/ dita

loading...

Related posts:

Shkon në 4 numri i të vdekurve nga Covid-19 në Kosovë
Arsye përse nevojitet të konsumoni më shumë fruta deti
Në prag të Ramazanit, Turqia vendos masa të reja parandaluese ndaj koronavirusit
Dhurata më e bukur për ditëlindjen e Eduartit, brenda Arbanës rreh një tjetër zemër/ FOTO
Qëndroni aktiv kurse mbani distancë fizike
Supë Brokoli me Qumësht – E Pasur Në Shije dhe Vlera
Çka është Dehidrimi apo Dehidratimi?
Dy raste me Covid-19 në Lipjan, kryetari apelon tek qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi
70 persona të karantinuar në konvikte po agjërojnë
Britani, vazhdon të rritet numri i viktimave nga Covid-19
Qumështi i gjirit mund të luftojë Covid 19?
4 ciklet alternative të gjumit që mund të shtojnë orë shtesë në javën tuaj – Gazeta Tribuna
Si ta dalloni Në rast se është dashuri apo pëlqim?
8 gabimet që ne bëjmë gjatë kujdesit ndaj dhëmbëve – Gazeta Tribuna
Historia e pazakontë e 36-vjeçares: Koronavirusi më shpëtoi jetën!
21 TË SHËRUAR DHE 39 RASTE ME KORONAVIRUS NË KOSOVË!
Shënohet viktima e 25 nga koronavirusi në Shqipëri
Si pasojë e sheqernave, mëlçia e fëmijëve është njësoj si e të alkoolizuarëve
Qumësht Apo Lëng Portokalli, Cili Të nevojitet Në Mëngjes
Brazili, vatra e re e koronavirusit
NASA prodhon një respirator për pacientët me COVID-19
Njerëzit Që Pijnë Çaj Çdo Ditë Kanë Një Zemër Më Të Shëndetshme
Si Ta Bindni Veten Që Të Pini Më Shumë Ujë
Si ndikon karantina pozitivisht në shëndetin tonë mendor
Të panjohurat rreth virusit komplikojnë rikthimin në normalitet
Si të mbrohemi nga koronavirusi në jetën e përditshme
Njoftim i rëndësishëm për personat që po qëndrojnë në Qendrën e Studentëve
Koronavirusi i ri dhe masat ndaj tij
Si Të Mbillni e Të Rrisni Sherebelën Në Vazo
Shkon në 26 numri i viktimave nga CoVid-19/ 64-vjeçarja e intubuar prej dy javësh
Ngërçi, një ndër simptomat e para të Covid-19, por shkencëtarët tani e zbuluan
Shkencëtarët të sigurt: Antitrupat e kësaj kafshe ndihmojnë kundër koronavirusit
Ministria e Shëndetësisë: 8 raste të reja me COVID-19, shkon në 475 numri total i të prekurve
ShSKUK pranon donacion 100 mijë maska kirurgjike
8 arsye pse nevojitet të pini çaj çdo ditë
Ilaçet ekzistuese mund të jenë kura e COVID-19 - Gazeta Express
Vdes kompozitorja e gazetarja Violeta Rexhepagiqi
Pesë raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Mjekët psikiatër: “Na pret një ‘cunami’ i sëmundjes mendore pas izolimit”
Si zbulohet koronavirusi nga shenjat në lëkurë dhe gishtat e këmbës?!
Për tretje më të mirë: Çaji i koprës kundër fryrjes
Andrea Bocelli, pozitiv me Covid: Tani po dhuroj plazmë për kërkime shkencore
Vaksinimi kundër gripit mund të na mbrojë nga Covid-19
Kur Duhet Pirë Qumështi – Në Mëngjes Apo Në Mbrëmje?
Fryrja e Këmbëve – Lehtësimi me anë të Ushqimeve
Çiftet e pranojnë problemin për të bërë seks gjatë pandemisë COVID-19
IKSHPK: deri më tash nga rriqrat janë pickuar 285 persona
Publikohen pamjet: Si shumohet koronavirusi në trupin e njeriut
A Ndihmon Uthulla e Mollës Të Humbisni Peshë?
Ushqimet e Shëndetshme që Ngrenë Humorin dhe Mbrojnë Trurin
“Party Covid-19”, ideja që po shqetëson autoritetet në SHBA
E FUNDIT / Ndërron jetë 68-vjeçarja me koronavirus tek “Infektivi”
Çka është Cistoskopia?
Meridian Expres pjesë e vullnetarëve kundër koronavirusit
Shpikja e re në SHBA: Coronavirusin e vret për dy minuta një robot që vepron me dritën UVC
IKSHPK: Të vaksionohen të gjithë fëmijët sipas kalendarit të rregullt
A do të kemi pushime verore në det sivjet? Flet shefja e OBSH-së në Kosovë
Rreth 2,2 milion të infektuar me Covid-19 në botë, 147 mijë viktima dhe 558 mijë të shëruar
Lajmet Mbi COVID-19, Mos Beso Gjithçka Që Sheh!
Helmimi Nga Ushqimi – Tre Rregullat Kryesore Të Shërimit
Përse s' Duhen Mbajtur Domatet Në Frigorifer
Shqipëri: Lehtësohen masat – mbushen parukeritë
Rasti i fundit në Prizren me COVID-19 është doganier
Redon Makashi gjen zgjidhjen për të lëvizur në Tiranë, braktis BMW dhe blen biçikletë
Mite apo të vërteta rreth COVID-19?
Gabimet Që Duhet Të Shmangni në Përgatitjen e Kremit të Zupës
Fillon Testimi i Vaksinës Kundër COVID-19 Në SHBA
Simptomat që vijnë nga hipertensioni
Biftek i Tiganisur Me Salcë Barishtesh
“Maskat nevojitet të mbahen gjatë udhëtimeve me aeroplan”
Sot 15 raste të reja! Shkon në 964 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri
Hurmashica – E Ëmbël, E Shijshme Plot Sherbet
Ju del gjumi çdo natë në të njëjtën orë, ja nga çfarë po vuan trupi juaj – Gazeta Tribuna
Përfitimet nga Covid-19, katër vendet që do paguajnë për ju Në qoftë se shkoni me pushime atje
Endoskopia dhe COVID19
Gjethet e Rrushit – Kur Duhen Mbledhur Dhe Si Duhen Ruajtur Për Gatim Gjatë Gjithë Vitit
Si të dallojmë koronavirusin nga alergjitë e stinës?
Zakonet zor se vdesin!
Tre gjinekologë dhe një mami në Kosovë të infektuar me Covid-19
Mjeku shqiptar në Suedi: Masat e marra janë më tepër këshilluese, i besohet ndërgjegjes dhe përgjegj...
Sa vdekjeprurës është Covid-19?
Rritet numri i vdekjeve nga Covid-19 në Britaninë e Madhe
9 gjëra praktike që mund të blesh tani që po vjen vera!
Ja se cilat përfitime të mahnitshme ndodhin në trupin tonë kur ne s' pijmë cigare
Vetëm një minut, testi që zbulon se ç'po shkon keq me shëndetin
Konsumoni 2 mollë në ditë, ja përfitimet shëndetësore që do të keni
Sa shpesh nevojitet të bëni seks, në bazë të moshës që keni?
Si Të Humbni Peshë Për 7 Ditë – Produkti Sekret Që Duhet Të Përdorni
​Dita Botërore e luftimit të fistulës obstetrike
Shkencëtarët po shpikin maska që zbulojnë Vetëm po të jemi infektuar nga koronavirusi
Si u përhap virusi nga fshati i vogël austriak në pesë kontinente!
Ulen ndjeshëm vdekjet nga koronavirusi në Spanjë
5 veshjet bazike që ju duhen për kombinimet e verës
Çfarë zbuluan shkencëtarët për efektet e koronavirusit te fëmijët. Ku ndryshon COVID-19 nga virusi i...
Patatja e ëmbël ka 10 herë më shumë vlera sesa patatet e zakonshme
Recetat natyrale që eliminojnë rrudhat rreth syve për katër ditë
Dasmë në Podujevë, nuk i ndalë as koronavirusi/ (VIDEO)
Pandemia nxitë novacionet në fushën e mjekësisë
Pse nevojitet të konsumoni një grusht fara kungulli përpara gjumit?
Rrudhat s' Shkaktohen Vetëm Prej Moshës – Cilët Janë Faktorët e Tjerë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ngërçi i këmbës gjatë natës, arsyet pse ndodh dhe si mund ta parandalojmë

Sat May 23 , 2020
Tkurrjet muskulare në pulpën e këmbës shkaktojnë shumë dhembje të forta, veçanërisht kur ato shfaqen gjatë natës. Këto ngërçe zakonisht prekin pjesën e pulpës së këmbës, shputën e këmbës madje edhe tendinat. Ato janë më të shpeshta pas moshës 40-50 vjeçare. deri më tash, shkencëtarët s’ kanë arritur të përcaktojnë një shkaktar të saktë të […]