Austri – Kosovë – Austri: Nisën linjat e rregullta të autobusëve

loading...

Kompanitë e autobusëve kanë njoftuar se janë marr të gjitha masat mbrojtëse të nevojshme që të fillojnë me linjat e rregullta Austri – Kosovë – Austri.

E Shtunë, 30 Maj 2020 – 19:00
Arben Gjinaj

Pritjes po i vie fundi. Mërgimtarët serish do të mund të udhëtojnë për në vendlindje. Ata do të mund të vizitojnë shtëpitë dhe familjen e tyre.

Pas dy muaj e gjysmë ndërprerje të linjës tokësore Austri – Kosovë dhe anasjelltas për shkak të Covid-19, që nga nesër (e diel) kompanitë turistike të autobusëve do të fillojnë udhëtimet e rregullta Austri – Kosovë – Austri. Kompanitë e autobusëve kanë njoftuar se janë marrë të gjitha masat mbrojtëse të nevojshme që të fillojnë me linjat e rregullta.  I pari që do e “pres shiritin” e rrugëtimit të rregullt është kompania “Bici-Com Reisebüro”.

“Të dashur mërgimtar, pas rekomandimit nga OBSH-ja për ndërprerjen e linjave te autobusëve me qëllim të parandalimit të shpërndarjes së COVID-19, ne kemi filluar me organizimin e udhëtimeve Austri-Kosove-Austri nga data 20.05.2020 me orar të pakësuar.
Ju njoftojmë se kemi ndërmarrë të gjitha masat mbrojtëse të nevojshme që të fillojmë me linjat e rregullta. Nisja e parë realizohet nga Austria me 31.05.2020”, thuhet në njoftimin e kompanisë “Bici – Com Reisebüro”, raporton Albinfo Austria.

në të ardhmen më vonë, pra nga dita e hënë, udhëtimet e rregullta për në Kosovë do t’ i fillojë edhe kompania tjetër “Loshi Reisen”. “Të nderuar bashkatdhetar! Në bazë të raportit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, situata me pandeminë Covid -19 është duke u përmirësuar. “Loshi Reisen” ju njofton që kemi ndërmarrë të gjitha masat mbrojtëse sipas kërkesave të OBSH-së dhe më 1 qershor 2020 do të fillojmë me nisjen nga Austria për në Kosovë”, njofton “Loshi Resien”.

Ndërkohë, edhe kompania tjetër i autobusëve, “Deda Tours”, ka lajmëruar udhëtarët e tij se nisja nga Austria për në Kosovë do të bëhet e mundur nga data 4 qershor.

Pajisjet që nevojitet t’ i këtë udhëtari me vete

Albinfo Austria ka kontaktuar edhe me pronarin e autobusëve të kompanisë “Bici –Com Reisebüro”, Gazmend Bicin, për t’u njoftuar se cilat janë pajisjet që nevojitet t’ i këtë një udhëtar gjatë rrugës. “Udhëtarët nevojitet të janë të pajisur vetëm me dezinfekton, dorëza të duarve dhe maskë mbrojtëse. Asgjë tjetër”, tha Gazmend Bici duke hequr merakun e udhëtarëve. “s’ i nevojitet asnjë formular për të plotësuar gjatë rrugës. s’ ka karantinë as në Kosovë dhe as në Austri”, shtoi ai.

Ndërkohë, ata që dëshirojnë të udhëtojnë me aeroplan, “Austria Airlines” ka njoftuar se udhëtimet e para me aeroplan do t’i nisë nga data 15 qershor. Në  40 destinacionet e para, është edhe destinacioni për Prishtinë.

 loading...
(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts:

Një zyrtar i kabinetit të Agim Veliut infektohet me COVID-19
FSK me kapacitete të deminimit nënujor
Dorëhiqen ekspertët e grupit punues për procesin e vettingut
Pejë, 42 pacientë me COVID-19, spitali me një respirator
270 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe spitalet e Kosovës
Vjosa Osmani kërkon shkarkimin e anëtarëve të Listës Serbe në qeveri
Prishet rruga në Drenovc të Klinës, ende pa i bërë dy vite nga asfaltimi
Institucioni qeveritar kontrollohet për mospagesë të kontributeve tatimore e pensionale të punëtorëv...
Rigjykimi për drogën nga Tropoja, të akuzuarit s' vijnë në gjykatë
Projekt- Kodi Civil i Kosovës shkel të drejtat e komunitetit LGBTI
Kufizimi i orarit të punës po na shpie drejt një kolapsi ekonomik
QBD publikon falas online fjalorin për fëmijë shqip-gjermanisht
Versioni i Ministrisë së Shëndetësisë pse s' u pranuan vullnetarët në konkursin për profesionistë sh...
Pacientët me COVID-19 s' janë të rrezikuar në klinikën e Mjekësisë Sportive
"Unë jam mbretëresha e tortave me shqiponja dykrerëshe"
Vdekje e dyshimtë në Gjilan
Lloji i ri i COVID-19 më infektiv, a do të ketë vaksinë këtë vit?
Ministrja Bajrami flet për rënien ekonomike për shkak të pandemisë
20 të plagosur në trazirat në Beograd
Aksidenti në Klinë përfundon me rrahje
Ilir Meta kujton vëllezërit Bytyçi në 21 vjetorin e vrasjes
Dalin rezultatet e 365 mostrave, gjendje e rënduar edhe sonte
Sulmohet Parlamenti i Serbisë
Rokeri i vrarë i Srebrenicës
Arrestohet në Fushë Kosovë një person për ngacmim të viktimës
Gjendet i vdekur në pyll një person në Sankoc të Drenasit
Rritje e frikshme e vdekjeve nga COVID-19
Rastet e reja sot, Prishtina vazhon të jetë komuna më e prekur me COVID-19
Milani tregohet i fortë për Juventusin (VIDEO)
Infermieri kosovar tregon gjendjen pas punës 12 orëshe në menaxhimin e pandemisë
SHBA-të kërkojnë drejtësi për vëllezërit Bytyçi
Grenell ofron mbështetje për udhëheqjen evropiane në dialog
Seuli, spektakël me dronë për të falënderuar qytetarët në luftën kundër pandemisë |Revista Monitor
Gjykata e Strasburgut: Zvicra ia ka ndaluar me të drejtë hyrjen kosovarit
Mjeku nga Ticino kërkon vaksinimin e banorëve kundër gripit sezonal
Genci nga Ulqini, dhëndër i Spilbergut
Mjeku nga Ticino kërkon vaksionimin e banorëve kundër gripit sezonal
Gjermani po stërvit qenë për zbulimin e COVID-19
Zviceranet sot paguajnë shtatë herë më shtrenjtë për një maskë
Fondacioni “Vjosa” përkrahet nga Organizata Botërore e Shëndetit, si dhe ajo e Autizmit
Rihapet pas 4 muajsh, Muzeu i Luvrit |Revista Monitor
Sa para dërgoi diaspora në vitin 2020
Banush Neziri dhe Shoqata “Dobrosini” në Zvicër bëjnë me shtëpi një familje
Dyfishohet numri i të interesuarve që duan të hapin biznes në Zvicër
Shkarkohet drejtori i ShSKUK-së, Basri Sejdiu
Shqiptarja fiton mandatin e deputetes për herën e tretë në Kroaci
Dalin rezultatet e 324 mostrave të testuara për COVID-19
Dalin rezultatet e 324 motrave të testuara për COVID-19
Një person fiton çmimin për justifikimin më kreativ nga policia. Ja çfarë tha ai
Një në 10 udhëtarët zviceranë mbanë një maskë në transportin publik
Shqiptari shpallet trajneri më i mirë i Italisë nga Federata Italiane e Shahut
Universiteti privat në Zvicër që do të operojë si biznes, një risi që po mirëpritet
I infektuar me COVID-19 shkoi në klub, rrezikon 10 vjet burgim
Kroacia mban zgjedhje të parakohshme në kohë pandemie
Edisa Shahini: Mos e ndiqni modën, krijoni stilin tuaj personal
Shpend Ahmeti paralajmëron se po shkojmë drejt vdekjeve shkaku i mungesës së mjekeve e shtretërve në...
Kryemjeku: Po gënjejnë nivel pas niveli, nëse ky vërshim vazhdon, sistemi do të bie në kolaps
Kanë vdekur 12 pacientë brenda 24 orëve, ku është Ministri i Shëndetësisë?
“Nuk mundet me marrë frymë as 2 minuta pa aparatin e oksigjenit”, kosovari tregon për nënën e tij me...
Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19
Rusi: Shkon mbi 10 mijë numri i viktimave nga COVID-19
Vjen për pushime në Kosovë, zvicerania grabitet nga i dashuri i saj
Ambasadorja Breca: "Karantinën do ta vuajë rëndë ekonomia e Kosovës"
Shqiptarja garon për mandatin e saj të tretë si deputete në Kroaci
Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut
Sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit “Adem Jashari?
Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë
Egjipti rinis fluturimet ndërkombëtare, rifillon sezoni turistik
KSHZ bën thirrje që të respektohen masat e marra nga Qeveria e Zvicrës
Olluri: Refreni 'sëmundje shoqëruese' po e trimëron popullatën për mosrespektimin e masave
Diplomuan nxënësit e Shkollës Shqipe të mësimit plotësues në kantonin e Cyrihut
Rekord i zi në Kosovë, për një ditë vdesin 6 persona të prekur me COVID-19
Studiuesi shqiptar në Australi: Beteja me Covid s' ka mbaruar
Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK
Kosovarët paguanin 5000 euro për testet false të shtetësisë: Banda para gjyqit
“Dardania” nga Winterthuri, e para në festivalin virtual “Anadrini Folk 2020”
Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët
A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?
Syla: Situata është alarmante, 20 përqind e punëtorëve shëndetësorë janë të infektuar me Covid-19
Ambasada e Kosovës në Gjermani ka një njoftim për qytetarët e saj
Britania largon masën e izolimit për 50 vende me ‘rrezik të ulët’
Këtë vit shumë shqiptarë s' do të mund t’i bëjnë pushimet në Kosovë
herët a vonë në jetën e Prof. Omer Xhemalit
Pandemia po ndikon edhe tek të diplomuarit në shkolla të mesme
Diaspora thyen rekord me paratë e dërguara në Kosovë gjatë pandemisë
Gjermania rrit pagën minimale - Albinfo
Ilaçi më i shtrenjtë në botë
Britani: Nxënësit detyrohen të kthehen shkolla në shtator
trajtimi i pacientëve me COVID-19, ju kushtoi spitaleve universitare 356 milion CHF
Zvicra autorizon përdorimin e antiviralit ‘Remdesivir’ pa prova terapeutike
Dublin, udhëtim në histori me Epic, muzeu multimedial i emigracionit     |Revista Monitor
Kosova diasporës: Kujdes kur kaloni nëpër Serbi
Njoftimi nga Ambasada: Kush mund të hyjë në Austri
Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë
Regjisorja shqiptare në Rumani fitoi trofeun në Galanë e Çmimeve “Gopo”
Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë
Dënime të ashpra për ata që hyjnë në Austri pa teste nga Ballkani Perëndimor
Zvicra rrit çmimin e benzinës dhe naftës 3.7 centë për litër
Rritet përsëri numri i të infektuarëve në Austri
Klubet e natës, vatra të infeksionit në Zvicër

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Pse s' nevojitet të bëni masazh kur jeni i sëmurë – Gazeta Tribuna

Sat May 30 , 2020
Edhe Nëse është thjesht një ftohje e vogël, anuloni atë takim për të mbrojtur veten dhe të tjerët.   Kur jeni i sëmurë, trupi juaj po bën gjithçka mundet për të luftuar sëmundjen. Sistemi juaj imunitar është kompleks dhe përfshin organet tuaja kryesore, sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut dhe […]