Austria ka nevojë për mjekë, austriakët ikin jashtë vendit

Oda e Mjekëve të Austrisë ka prezantuar të dhënat sipas të cilave aktualisht janë të lira 300 vende pune për mjekët

Oda e Mjekëve të Austrisë ka paralajmëruar deficitin e mjekëve nëpër spitale dhe parashikon se situata në Austri do të përkeqësohet nëse nuk bëhet diçka në këtë drejtim.
Harald Meyer, kreu i organizatës, i cili përfaqëson punonjësit mjekësorë vuri në dukje plakjen e mjekëve nëpër spitale, që tregon se 25 për qind e tyre në dhjetë vitet e ardhshme do të dalin në pension, dhe kjo është një “humbje” e 6.400 infermierëve, përcjell albinfo.ch  lajmin e medieve uastriake.
Oda e Mjekëve të Austrisë ka prezantuar të dhënat sipas të cilave aktualisht janë të lira 300 vende pune për mjekët.
Për shumë mjekë të rinj kushtet e punës nuk janë atraktive dhe nuk ka modele fleksibile. Është problematike koha e punës, për shkak se është shumë e vështirë që të përshtatet karrierra duke punuar në spitale me familjen dhe fëmijët.
Të dhënat tregojnë se që nga viti 2003 kanë ikur jashtë vendit një total prej 7.000 mjekëve.
Statistikat tregojnë se 1.500 njerëz në vit janë pranuar për të studiuar mjekësi, por vetëm 1.300 janë duke përfunduar studimet e tyre, ndërsa vetëm 900 mbesin në Austri.

Mayer kërkoi reduktimin e burokracisë në punën mjekësore. Mjekët austriakë shpenzojnë në spitale 40 për qind të kohës së tyre në administratë dhe dokumente.

Related posts:

Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
Pagat e punëtorëve shëndetësorë me Ligjin e ri të pagave (Infografikë)
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Deklarata e Departamentit të Shtetit se nuk ka asnjë plan sekret për shkëmbim të territoreve shuan z...
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
Lajm i mirë/ 4 të shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 44 numri total
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Dr.Çlirim Berisha: Qytetarët po e neglizhojnë rrezikun që tashmë është global
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
Të jesh studente e mjekësisë!
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
Ja sa dënohet dhënia e ryshfetit!
Edhe një Shqiptar bëhet Specialist në Gjermani
Lul Raka shpallet fitues i çmimit ‘Evropiani i vitit’
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Uran Ismaili po konsiderohet Ministri më i mirë prej pasluftës në Shëndetësi
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!
Fitorja e parakohshme ndaj Covid 19
Numri i ri i magazinës albinfo.ch, në shenjë të "heronjve të pandemisë"
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
JU LUTEMI RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 🔴 Vërehen grumbuj të njerëzve në kryeqytet! 🔴 Ju lutemi qytetarëve të...
Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci
Skandaloze: Mjeku abuzoi seksualisht me fëmijët për 10 vjet
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Çka është sëmundja Creutzfeldt-Jakob dhe kush e shkakton?
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Të dashur qytetarë Do të kisha dashur që sot me ju së bashku të shpreh miradinë për punën që e bëjn...
Lezhë/ Shërohen infermierja dhe sanitarja të infektuara me Covid, asnjë rast i ri
Albinfo.at – Aktualiteti i Shqiptarëve në Austri
Prevalenca e sëmundjeve kronike të veshkave
Pajisjet Android spiunojnë përdoruesit
OBSH: Covid-19, më i rrezikshëm se terrorizmi
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Prof.Dr.Tritan Kalo:Stop dhunës ndaj bluzave të bardha dhe të gjithë personelit mjekësor
How to increase height: Factors that influence growth
Mbi 17 mijë kosovarë morën viza pune për Gjermani
Mbikëqyrja e pandërgjegjshme e trafikut publik
Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…
Çka është gjaku?
Vir
Masakra e Rezallës, kryer mizorisht 21 vjet më parë, është një tjetër dëshmi e gjenocidit të shtetit...
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
Të afërmit e pacientëve shqiptarë
Shoqata “Nënë Tereza” në Londër shpërndan ndihma për anëtarët e diasporës
Ja cila vitaminë e ndalon dhimbjen e shpinës!
Mjeku nën akuzë, abuzoi seksualisht me 109 fëmijë, u jepte edhe hashash
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
Verbal
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Me keqardhje të madhe mësova lajmin e ndarjes nga jeta të aktores sonë të mirënjohur Leze Qena. Tras...
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Oda e Infermierëve të Kosovës e dënon sulmin ndaj dy infermierëve!
Anesthesia
Ja sa mjekë kanë kërkuar të largohen nga Maqedonia brenda vitit 2019
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
Dr. Istref Plakolli: Sindroma Boerhave apo gjakderdhja e tmerrshme.
Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, aprovimi i Kushtetutës së Republikës së Ko...
Mjeku Shqiptar me 13 tituj shkencor
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën
Kur nuk e pranon injeksionin shkaku i frikës por trajtimi oral del më efektiv
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Shqipëri/ Mjekë e Infermierë do marrin +1000 euro deri në fund të pandemisë
Në Klinikën Infektive në QKUK, sipas raportit ditor, janë të hospitalizuar gjithsej 61 pacientë. Me...
Një lajm i mirë për Kosovën është renditja e favorshme e Kosovës në raportin e fundit të Indeksimit ...
Qumështi i bletës – vlerat shëndetësore
Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania ...
21 vjet më parë, ne e kishim një armik dhe një rrezik të vetëm, por të bashkuar ne e arritëm lirinë....
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Ja pse qajnë bebet
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Çka është Teknologjia?
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Duhani dhe shikimi
Aba - Fjalor i gjuhës shqipe
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Selman Waksman, nobelisti që shpëtoi botën nga turbekulozi
Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 ...
Virusët onkogjenë dhe onkolitikë!
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Fatmir Limaj: Qeveria e Kurtit sot e ka shkelur ligjin, sepse ka larguar njerëz të cilët kanë qenë t...
Vdekja e artistit të talentuar Gëzim Kruja është humbje e madhe për artin dhe kulturën shqiptare. Me...
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK

Thu Feb 28 , 2019
Për 24 orë, 73 operacione në QKUK Bazuar në raportin 24 orësh nga Klinika e Anesteziologjisë, në 24 orët e fundit janë kryer 73 operacione në klinika të ndryshme të QKUK-së. Në Klinikën e Gjinekologjisë janë kryer 24 operacione, në sallat e Klinikës Emergjente 2 operacione. Stafi shëndetësorë i Klinikës […]