Bajame në Mjaltë – Vlerat e Fuqishme Shëndetësore


nga ëmbëlsirat më të shijshme natyrale gjendet padyshim në kombinimin e mjaltit me .

Bajamet përzihen natyralisht me nektarin e ëmbël të mjaltit ndërkohë që mjalti përthith dhe përvetëson shijen arrore të patjetërsueshme të bajames.

Nëse konsumoni një lugë me bajame të përzier me mjaltë, ju siguron se i keni dhuruar vetes një formulë të shëndetshme për të rritur imunitetin dhe luftuar kolesterolin e keq.

Studiuesit sugjerojnë që kombinimi i bajameve dhe mjaltit ka vlera shumë të veçanta dhe i ofron njeriut mbrojtje të veçantë kundër sëmundjeve të zemrës.

që duan të ulin kolesterolin duhet të zgjedhin padyshim këto dy produkte të jashtëzakonshme, por mos të heqin dorë as nga perimet dhe frutat.

Vlerat e Fuqishme Shëndetësore

janë në unison kur thonë që mjalti ka po aq antioksidantë sa spinaqi, molla, portokalli apo luleshtrydhja. janë substancat që luftojnë radikalet e lira dhe janë të nevojshëm për një shëndet të mirë.

Zakonisht jemi njohur me kombinimin e arrave dhe mjaltit, por ofrojnë edhe më tepër avantazhe.

Bajamet dhe mjalti së bashku konsiderohen si një super ushqim, falë pasurisë së madhe të ushqyesve.


Sipas kërkimeve të , ky kombinim plot vlera plotëson nevojat për fibër të tretshme dhe të patretshme, proteina, acidet Omega-3, Omega-6, vitaminë , kalium, , , e të tjerë.

Mjalti ka një efekt mbrojtës tek organizmi dhe fuqizon imunitetin.

Ai përmban shumë antioksidantë, por niveli më i lartë i tyre gjendet tek mjalti me ngjyrë të errët.

Metoda e kombinimit magjik të Mjaltit dhe Bajameve

Sipas specialistëve të ushqimit, bajamet duhet të mbahen në ujë gjatë natës. Në mënyrë që të largohen të gjitha mbetjet dhe lëkura, të dekompozohet gluteni dhe të çlirohet acidi fitik.

Hiqini bajamet nga uji, ato do të pastrohen lehtë nga cipat që rëndojnë dhe lërini të kullojnë plotësisht.

Hapi i dytë është të zgjidhni mjaltin tuaj të preferuar.

Nëse keni si objektiv marrjen e sa më shumë antioksidantëve, atëherë AgroWeb.org ju këshillon që të zgjidhni mjaltin me nuancë të errët, siç është ai i gështenjave.

Nëse jeni të përqendruar tek shija, atëherë zgjidhni mjaltin tuaj që përdorni zakonisht.

Merrni një kavanoz qelqi dhe hidhni 500 ml mjaltë dhe 100-150 gramë bajame. Hidhni fetat e një limoni për më tepër Vitaminë C dhe shijojeni.

Sigurohuni që të hani një lugë çdo mëngjes, por mos të merrni më shumë se 5-6 bajame në një lugë.

Vlerat shëndetësore të kombinimit Mjaltë + Bajame

Bajamet me mjaltë përmirësojnë dhe përshpejtojnë tretjen. Ky kombinim i bën vlerat e bajames lehtësisht më të përfitueshme nga organizmi dhe ofron në çdo kohë.

Ju mund të përfitoni edhe nga acidi folik që gjendet tek bajamet për një shëndet më të mirë.

Duke qenë se bajamet janë plot me yndyrna thelbësore, ju do të përfitoni një kujtesë më të mirë dhe zgjuarsi më të madhe. Këto vlera janë të domosdoshme për fëmijët në rritje.

Vitamina që gjendet tek bajamet ndihmon kundër kolesterolit të keq. Ajo rrit nivelet e atij të mirë në organizëm./AgroWeb.org

Postime të ngjashme