Bankat e Evropës lënë mënjanë miliarda euro përderisa përballen me humbjet nga pandemia


 

(CNN) Tri nga bankat më të mëdha të Evropës kanë shtuar miliarda euro më shumë, në rezervat e tyre për të mbuluar- borxhet e këqija (Borxhe që s’ kanë mundësi të mblidhen) përderisa përgatiten për një nga periudhat më të këqija globale.

Bankat – Barclays (BCS), Deutsche Bank (DB) dhe Banco Santander (SAN) bashkuan së bashku rreth 6.6 miliardë dollarë në tremujorin e dytë për humbjet e pritura të huave që ata dhanë dhe që rrjedhin nga pandemia e koronavirusit.

Kjo shumë është shifër që këto banka u munduan që ta rezervojnë për në pranverë, duke sjellë shumën totale që tre huadhënësit kanë lënë mënjanë këtë vit në 14.5 miliardë dollarë, duke reflektuar perspektivën e ashpër për huamarrësit e Evropës si Gjigant të ekonomisë.

“Gjashtë muajt e fundit kanë qenë ndër më sfiduesit në historinë tonë”, tha kryetari ekzekutiv i Santander Ana Botín në një deklaratë.

Huadhënësi spanjoll gjithashtu shkruajti vlerën e pasurive të tij për 12.6 miliardë euro (14.8 miliardë dollarë) për shkak të perspektivës së përkeqësuar. Gati gjysma e kësaj shume është e lidhur me biznesin e saj në Mbretërinë e Bashkuar, ku s’ pret më të nxjerrë të njëjtën vlerë nga blerjet e huazuesve më të vegjël në fillim të viteve 2000.

Fitimi i bankës “Santander” para taksës shënoi 49% në gjysmën e parë, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, të shkaktuar nga një rritje masive e provizioneve që vije prej “borxhit të keq” .

Udhëheqësit evropianë javën e kaluar ranë dakord për një buxhet prej 2 trilion dollarë dhe paketën e rimëkëmbjes ekonomike. Rreth 750 miliardë euro (880 miliardë dollarë) që do të shkojnë drejt rindërtimit të ekonomive të BE-së që kanë vuajtur më shumë nga kriza e koronavirusit. Komisioni Evropian tha në fillim të këtij muaji se pret që PBB e BE të zvogëlohet 8.3% në vitin 2020, me rritje parashikimi të vitit të ardhshëm në 5.8%.

Ndërkohë, Britania po përballet me recesionin e saj më të keq në 300 vjet, me ekonominë në rrugën e duhur të tkurret 14% këtë vit, sipas Bankës së Anglisë.

Barclays me qendër në Londër po përgatitet për më të keqen, duke ndikuar në një rritje katërfish në mbulimin e borxhit të tij të keq në gjysmën e parë në 3.7 miliardë £ (4.8 miliardë dollarë), krahasuar me një vit më parë, për shkak të ndikimit të parashikuar të Covid-19. Fitimi i saj para taksës ra 58% në periudhë.

Humbjet u kompensuan nga një rritje e fitimit prej 31% në bankën e investimeve të Barclays, e cila gëzoi një rritje për të ardhurat e tregtimit nga tregjet jashtëzakonisht të paqëndrueshme.

CEO i kësaj banke – Jes Staley ka mbrojtur prej kohësh bankën e investimeve, pavarësisht se përpiqet të konkurrojë me rivalët e Wall Street dhe kritikat nga investitori aktivist Edward Bramson.

“Arsyeja që ne kemi qenë në gjendje të mbështesim ekonominë aq gjer sa kemi dhe mbetemi rezistent financiar është për shkak të modelit tonë të larmishëm bankar”, tha Staley në një deklaratë.

Barclays tha se ka shpërndarë rreth 22 miliardë dollarë (28.5 miliardë dollarë) kredi të mbështetur nga qeveria për bizneset në Mbretërinë e Bashkuar dhe zgjatur pushimet e pagesave për 600,000 klientë.

Deutsche Bank, ndërkohë, është duke parë zhvillimin e një plani rrënjësor të ristrukturimit ne vitin e kaluar. Huadhënësi i saj gjerman publikoi një fitim të gjysmës së parë para taksës prej 364 milionë € (427 milionë dollarë) përkundrejt një humbjeje prej 654 milionë € (767 milion dollarë) për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

“Në një mjedis sfidues ne rritëm të ardhurat dhe vazhduam të zvogëlojmë kostot, dhe ne jemi plotësisht në rrugën e duhur për të përmbushur të gjitha objektivat tona”, tha CEO Christian Sewing në një deklaratë.

Si Barclays, Deutsche mori një nxitje nga trazirat e tregut. Të ardhurat bankare nga investimet u rritën 31% në afro 5 miliardë € (5.9 miliardë dollarë) në periudhë, të nxitura nga tregtia me të ardhura fikse.

Deutsche Bank rriti provizionet për “borxhet e këqija” me 761 milionë € (894 milionë dollarë) në tremujorin e dytë, duke shtuar 506 milionë € (594 milionë dollarë) që i ndau tre muaj më parë.Related posts:

Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
PDK nevojitet të hyjë në koalicionin qeveritar
Përhapja e koronavirusit në Francë, 'vështirë e kontrollueshme pa përpjekje të përgjithshme'
Llapi zyrtarizon marrëveshjen me sulmuesin nga Mali i Zi
COVID-19, Syla takon ambasadorin e OSBE-së Braathu, i tregon për mungesën e stafit në spitale dhe kl...
Manchester United zhvillon ‘bisedime joformale’ me Barcelonën për Dembelen
Shkencëtarët, skeptikë Me kusht që nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
Prindërit e Iliasit të vrarë: "Asgjë s' e zbut dhembjen tonë"
Franca zgjat deri më 30 tetor ndalesën për tubime të mbi 5 mijë personave
Shkencëtarët, skeptikë Në rast se nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
Qeverisja e mirë do të rikthehet shpejt
'Lewandowski është lojtari më i mirë në botë'
Si ka ndryshuar jeta e përditshme në 6 muaj... |Revista Monitor
Agim Bahtiri ia shtroi tepihun e kuq Vjosa Osmanit
Ekstradohet në Kanada shqiptari i akuzuar për aksidentin me pasojë vdekjen e një gruaje
Drejtori i Trustit me rreth 260 mijë euro para të gatshme në banka
Rinisja e dialogut në këtë nivel është mashtrim optik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *