Thu. Aug 11th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Bishti është modeli më i lehtë dhe më praktik i flokëve. Por është e rëndësishme të keni kujdes se sa shpesh i kapni flokët kështu.

Në rast se e keni zakon t’i tërhiqni flokët shumë fort dhe t’i mbani ashtu gjatë gjithë ditës, mund të përballeni me disa çështje të pakëndshme .

Më poshtë janë listuar efektet anësore të kapjes së flokëve bisht.

1. Ju mund të vuani nga hemicrania apo hemicrania.

Kur ju kapni flokët bisht, shpesh kini dhembje të kokës. Flokët tuaj s’ janë të ndjeshëm ndaj dhembjes, por nën gjëndrat e flokëve tuaj, ka nerva që mund të shkaktohen nga tërheqja e fortë dhe ata mund të ndiejnë dhembje.

2. Skalpi juaj mund të lëndohet.

Duke kapur flokët bisht, nga tërheqja e fortë, lëkura e kokës mund të dëmtohet. dhembja vjen nga lëkura dhe zona perifolikulare e kokës që është rajoni rreth secilës qime, pore ose gjëndër. Ju e vini re dhembjen menjëherë pasi të keni lëshuar flokët.

3. Mund të përjetoni dhembje shpine.

Skalpi juaj mund të jetë nën shumë stres, veçanërisht Në rast se keni flokë të trashë. dhembja shfaqet dhe mund të përhapet deri në qafë dhe në shpinë. Kjo ndodh meqenëse ju aktivizoni nervat ndijor kur flokët i mbani të kapura lart.

4. Lëkura në fytyrën tuaj mund të shtrihet.

Kapja e flokëve bisht s’ është e mirë për lëkurën tuaj meqenëse humbet elasticitetin e saj. Me kalimin e kohës, do të dukeni të moshuar. Në rast se i mbani flokët çdo ditë, lëkura juaj mund të qëndrojë e shtrirë për një periudhë më të gjatë kohore.

5. Flokët tuaj mund të ngatërrohen.

Mbajtja e flokëve bisht përnjë periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë fërkime dhe tensione në flokët tuaj. Do ju nevojitet kohë dhe mundim të hiqni flokët nga lidhësja që i keni kapur.

6. Flokët tuaj do të prishen më lehtë.

Flokët tuaj janë mjaft të brishta, prandaj tërheqja e tyre gjatë gjithë kohës dhe mbajtja e tyre me një lidhëse elastike s’ do t’i bëjë ato më të forta. Tensioni mund të shkaktojë këputjen e flokëve. Do jetë shumë më keq Në rast se flini me flokët e kapura bisht.

7. Ju mund të zhvilloni alopeci.

Alopecia tërheqëse është një lloj specifik i humbjes së flokëve dhe kjo ndodh kur ushtroni tension mbi to. Kontrolloni kokën tuaj për gunga të vogla. 

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x