Beteja e vështirë me koronavirusin, çfarë mësuan mjekët dhe çfarë mësuam ne

loading...

Që nga shpërthimi global i coronavirusit, mjekët dhe spitalet kanë mësuar shumë për mënyrën e tretmanit të pacientëve me COVID-19sëmundja potencialisht vdekjeprurëse e shkaktuar nga virusi.

Çfarë mësuan mjekët në lidhje me luftimin e COVID-19:

– Pacientët rrezikohen nga mpiksja e gjakut, kurse mjetet e hollimit të gjakut mund të ndihmojnë të trajtojnë atë.

– Përveç sistemit të frymëmarrjes dhe mushkërive, coronavirusi mund të sulmojë shumë organe të tjera, përfshirë zemrën, mëlcinë, veshkat dhe trurin.

– Trajtimet më të efektshme deri më tash, u raportuan të jenë, ilaçi remdesivir, antivirus; dexamenthason, një steroid që mund të trajtojë problemet inflamatore të COVID-19, dhe plazma e dhuruar nga pacientët që posedojnë antitrupa të sëmundjes.

– Testimi i gjerë si dhe publikimi i rezultateve në afat më të shpejtë, ndihmon në lehtësimin e presionit në spitale.

– Ndarja e informacionit në botë midis profesionistëve të shëndetësisë është esenciale.

– Parandalimi i sëmundjes është ende problem kryesor. Mjekët kërkojnë nga qytetarët të respektojnë të gjitha masat e paracaktuara, si ruajtja e higjienës, përdorimi i maskave si dhe distancimi shoqëror.

Mirëpo disa pyetje mbeten ende pa përgjigje

– Cilat trajtime mund të funksionojnë për mposhtjen e këtij virusi?

– Sa funksionojnë këto trajtime, sidomos përdorimi i ilaçit remdesivir?

– Sa kohë do t’ju nevojitet pacientëve të shëndetësohen nga sëmundja e COVID-19?

“Po qe se mësimi më i mirë që kemi mësuar është vendosja e pacientëve në stomak në vend të shpinës, do të thotë se ne qëndrojmë ende larg nga një kurë mrekullie”, thotë Valory Wangler, zyrtari kryesor mjekësor nga Shërbimi i Kujdesit Shëndetësor Christian Rehoboth McKinley në New Mexico të SHBA-së.

Coronavirusi i cili u shfaq për herë të parë në qytetin kinez Wuhan, besohet të ketë “lindur” në një treg të peshqve.

Pas njoftimit, autoritetet përkatëse morën vendimin për mbylljen e tregut, kurse i tërë qyteti ishte vendosur në karantinë.

Bëhet e ditur se rasti i parë nga coronavirusi u raportua për herë të parë më 25 dhjetor të vitit 2019.

Pas Kinës, coronavirusi pati vërshuar gradualisht në shumë vende të tjera të botës.

Vetëm në muajin janar, vendet që raportuan rastet nga virusi ishin: Australia, Kamboxhia, Kanadaja, Franca, Japonia, Malajzia, Nepali, Singapori, Koreja e Veriut, Shri Lanka, Tajvani, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Vietnami.

Përpos vendeve të ndryshme të botës, coronavirusi “pushtoi” edhe Evropën, me këtë rast, Italia u bë epiqendra e këtij virusi në këtë kontinent.

Italia në muajin mars mori vendim të “shtrijë” karantinën në tërë vendin, për ta parandaluar shpërthimin e sëmundjes.

Me këtë vendim, të gjitha tubimet publike u ndaluan, përfshirë ndodhitë sportive si dhe kufizimi i lëvizjes së njerëzve.

Duke parë shtrirjen e virusit nëpër botë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), e shpalli atë pandemi globale me datën 11 mars të vitit 2020.

Situata aktuale ndaj COVID-19, vazhdon edhe sot të jetë e rëndë, epiqendra e këtij virusi dhe vendi më i goditur në botë është SHBA, numri i përgjithshëm i të infektuarve në vend ka shkuar në 2.5 milionë, kurse janë raportuar 125 mijë të vdekur.

Pas SHBA-së, në vendin e dytë renditet Brazili me 1.3 milione të infektuar, pasuar nga Rusia e cila raportoi 633 mijë raste dhe Mbretëria e Bashkuar me 311 mijë të prekur.

Të dhënat zyrtare së fundmi tregojnë se 10 milionë njerëz janë infektuar globalisht nga virusi, numri i viktimave ka shkuar në 500 mijë, kurse 5 milionë njerëz janë shëruar.

Megjithëse situata nisi të lehtësohej në “djepin” e këtij virusi, Kina së fundmi raportoi sërish rastet e reja nga coronavirusi.

Si pasojë, vetëm të dielën, autoritetet në Kinë njoftuan “mbylljen” e një rajoni prej 500 mijë banorëve, për të parandaluar shpërthimin e ri, raporton Telegrafi.

specialistët deri më tash kanë thene se parandalimi i këtij virusi mund të bëhet vetëm me një vaksinë të efektshme, apo me imunitet të tufës.

Por, pasi fazat e testimit të vaksinave ende s’ kanë përfunduar, ata porosisin njerëzit të respektojnë rregullat e distancimit shoqëror, përfshirë edhe vendosjen e maskave, në ambientet e hapura e sidomos në ato të mbyllura.

Sipas tyre, shmangia e kontaktit fizik mes njerëzve mund të parandalojë përhapjen e sëmundjeve.

Në mesin e këtyre rregullave, shkencëtarët sugjerojnë qytetarët të mbajnë distancën të paktën deri në 2 metra.

 

o.j/dita

loading...
(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts:

214 RASTE ME COVID-19 DHE 60 TË SHËRUAR!
8 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me Covid-19
Rezultoi pozitiv me COVID-19/ Habit presidenti brazilian, heq maskën para gazetarëve
Rekord i ri infektimesh! SHBA sërish bilanc alarmues
Ky është vendi që bëri maskat të detyrueshme kudo
Pandemia, Parisi bën gati kinemanë që u ofron shikuesve distancim fizik
Fjolla Potoku nga Mitrovica ka nevojë për ndihmë
Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha pozitiv me Covid-19
Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
Tre produkte që nevojitet të përdorni Po qe se jeni djegur nga dielli, jo më kos…
Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua
Themelohet Bordi Qendror për shkollim specialistik
MSH-ja publikon masat e reja anti-koronavirus (FOTO)
Lulet mposhtin Covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë
Qeveria amerikane i jep Novavax 1.6 miliardë dollarë për vaksinën Covid-19
Zemaj: Kemi vendosr t’i angazhojmë 200 profesionistë shëndetësorë
IKSHPK: Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave
Maska e floririt që kushton 4000 dollarë
Lumir Abdixhiu rezulton pozitiv me koronavirus
Bislimi: Asnjë aktivistë dhe asnjë deputetë s' është infektuar me COVID-19, nga tubimi i 12 qershori...
2 viktima dhe 74 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
FOTO: Mesazhe nga qielli për parandalimin e përhapjes së Covid-19, mahnit spektakli i dronëve në Kor...
Pompeo paralajmëron mbylljen e të gjitha aplikacioneve kineze të rrjeteve sociale, përfshirë Tik-tok...
Qentë po përgatiten që të zbulojnë të infektuarit
Çka është acidi 5-hidroksilindolacetik?
Petrit Bylykbashi s’është infektuar për herë të dytë, a gënjeu pacienti?
1 mijë e 678 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vushtrri: Policia has në të infektuaren me koronavirus, inicohet ecuri penale
Sfidat e rihapjes së ekonomive mes rritjes së rasteve me Covid-19 në botë
195 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 44 të shëruar
Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë
“81% PO”, në pyetjen Me kusht që nevojitet të licencohen laboratorë private për testimin e COVID-19
Basri Sejdiu reagon pas shkarkimit: Do të bëj ankesë në inspektoratin e punës dhe gjykatën kompetent...
Si ta dalloni coronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë pothuajs...
Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
Konfirmohet viktima e tretë sot nga COVID-19, është një 84 vjeçare nga Fushë Kosova
Video virale e një të riu në TikTok arrin të tërheq vëmendjen e Disney
Vdes 80 vjeçarja nga Gjakova e infektuar me Covid-19
Covid-19 mund të jetë shfaqur para 7 vitesh? Kina në 2013 zbuloi një virus të ngjashëm
Këto janë vendet me më shumë viktima nga Covid-19
Nekrologjia e Ennio Morricone, e shkruar nga vet ai: Unë kam vdekur, po iki pa ju shqetësuar!
289 raste me koronavirus për 24 orë në Serbi
Rihapet pas 16 javësh muzeu i Luvrit në Paris
Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Qytetarë mbroni vetën e të tjerët
Valbon Krasniqi caktohet ushtrues detyre i Drejtorit të SHSKUK-së
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 6 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
144 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive
5 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
3 të vdekur dhe 71 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
STUDIMI: Ja cilat maska ​​janë më të mira për t’u përdorur gjatë sezonit veror
Pasojat e reja që po i sjell Covid-19
Zemaj jep detaje për masat e reja anti-COVID-19
Infektohet me koronavirus disa zyrtarë – mbyllet Qendra e Regjistrimit të Automjeteve
Për një vit mbi 2 mijë raste të pickimit nga rriqrat
IKSHPK: Lehtësimi i masave s' nënkupton mosrespektim të rekomandimeve
Pajisja që e mban gjallë një pacient në Infektivë me Covid-19: Mësoni pak për respiratorin
Nga kafeina rritet sheqeri
Vdes nga Covid-19 veteranja e arsimit
Si të menaxhoni sëmundjet reumatike dhe imune gjatë COVID-19 !?
28 TË SHËRUAR DHE 152 RASTE ME COVID-19!
Këshilltari i kryeministrit: Kthimi i masave shtrënguese është bërë pa dëshirën tonë
Elezi : “Mos shani e ofendoni ata që po qëndroj 24/7 në shërbime shëndetësore”
Vdes edhe një person i prekur me Covid-19 në Kosovë
Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit
Qeveria e Kosovës lejon testimet për COVID-19 edhe në laboratorë private
Nagavci: Gjendja ka dalur jashtë kontrollit, Qeveria po dështon në kujdesin ndaj shëndetit publik
COVID 19 “Më ndihmoni të largohem! Ju keni vetëm një mundësi!”
Zemaj: Kemi potenciale të përballemi me virusin – s' ka vend për reagime histerike
Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor të Kosovës mirëpret vendimet ...
Covid-19: Shtatë të vdekur dhe 115 raste të reja në Maqedoninë e Veriut
Hoti: Në qytetet me numër të madh të të infektuarve do të kufizohet lëvizja nga 21:00-05:00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Aspirina për Lëkurë të Pastër – Katër Mënyra Si ta Përdorni

Mon Jun 29 , 2020
Aspirinat me siguri janë të njohura për ju duke qenë se janë ndër barnat e para që zgjidhin problemet shëndetësore. Gjithsesi përtej kësaj, çfarë do t’ju bëj vërtetë t’i përdorni ato është bota e bukurisë. Po qe se s’ keni dëgjuar më parë për maskat me aspirinë dhe të gjitha […]