Bilanci: ​13 mijë 784 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy e para me numri i rasteve pozitive ka shkuar ë 41 mijë 229 raste.

deri më tani 26 mijë e 453 persona janë shëruar nga SARS CoV2.

Mirëpo janë edhe 1 mijë e 62 persona që kanë humbur jetën si pasojë e infektimit SARS CoV2. vetëm gjatë ditës së djeshme () ka raportuar për vdekjen e 22 personave.

ndërsa numri i rasteve aktive në janë 13 mijë e 784.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 22 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: 9 raste (87, 80, 79, 79, 79, 75, 74, 74, 60 vjeç), 2 raste (79, 77 vjeç), 2 raste (82, 77 vjeç), Gjakovë 2 raste (76, 60 vjeç), Istog 2 raste (84, 65 vjeç), 2 raste (83,79 vjeç), 1 rast (72 vjeç), Klinë 1 rast (62 vjeç), 1 rast (78 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 41.299 raste nga 148.213 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.062 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 543 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 26.453 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 13.784”, thuhet në të dhënat e -së.

Shih edhe:  Gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit

janë nga komuna 286 raste, Ferizaj 39 raste, 33 raste, Fushë- 29 raste, 28 raste, Drenas 26 raste, 25 raste, Gjakovë 22 raste, Lipjan 19 raste, 18 raste, Shtime 12 raste, 12 raste, 11 raste, 8 raste, 8 raste, 8 raste, Klinë 7 raste, 7 raste, Istog 5 raste, 5 raste, Skenderaj 4 raste, Hani i Elezit 3 raste, Kamenicë 3 raste, Kaçanik 3 raste, 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Dragash, Junik, Novobërdë dhe Shtërpcë.Postime të ngjashme