Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen proceduratDuket se kriza në specialiste në sektorë si shëndetësia, inxhinieria dhe teknologjia e informacionit e kanë detyruar qeverinë britqnike të lehtësojë dhe vizat dhe kontratat e punësimit për këto profesione nga specialistë nga vendet që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian dhe nga Zvicra.
Ministria e Brendshme edhe jo e Emigracionit Home Office, do të njoftojnë të premten se mjekët dhe infermierët dhe profesionet e mësipërme, do të përjashtohen nga kuotat e paracaktuara edhe kur ato arrijnë maksimumin në shifrën e afro 21 mijë vetëve.
Britania ka nevojë të madhe për mjekë, sidomos për pediatër, kardiologë dhe neurologë, si dhe infermier. 
Shërbimi shëndetësor britanik ka 35 mijë vende të lira pune për infermiere dhe afro 10 mijë për mjeke, shkruan TopChannel, përcjell Gazeta Shëndeti.
Opozita e mirëpret vendimin e qeverisë, ndërkohë që drejtuesit e shërbimit shëndetësor, NHS, ndihen të lehtësuar.
Sakaq ne Shërbimin Shëndetësor Britanik ka një rritje progresive të mjekëve dhe infermierëve të ardhur kohët e fundit nga Shqipëria dhe Kosova.

Related posts:

PËR 5 VJET BIE NATALITETI MBI 30% NË KOSOVË
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Mungesa e vitaminës D është shumë e përhapur dhe shumë e rrezikshme
Ramush Haradinaj
Manipulimi me prova
Izraelitja Atox Bio studion një ilaç të ri për dëmtimet akute në veshka
I infektuari nga Vushtrria një 71 vjeçar
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare
Dhjetë mendime mbi Shëndetin dhe Mjekun!
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Athinë, fitojnë ambientalistët. Tarraca e hotelit luksoz që “fsheh” Akropolin do të prishet |Revista...
QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve
Çka është sëmundja Creutzfeldt-Jakob dhe kush e shkakton?
Shqyrtimi i Ligjit për paga mund të zgjasë me muaj
Greva e Kirurgëve nuk ka të bëj aspak me politikë
Mesazhi i ministres Hykmete Bajrami për fillimin e mësimit në distancë. Për më shumë, ju lutemi ndiq...
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Version spontan
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Ministria e Financave: Sot dalin pagat dhe shtesat prej 300 euro të parapara në Pakon Emergjente
Sot shënohet dita ndërkombëtare e Epilepsisë
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
Çka është Sektori publik?
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Ja si funksionon Organizmi
Mos e thithni helmin nga një gjarpër
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Të bëhesh INFERMIER
Demenca vaskulare
Rrezikimi i trafikut publik
Answering the top 5 questions about catnip
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
Në Kosovë rreth 95 për qind e fëmijëve janë të vaksinuar
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndrysh...
Si mund ta kalojmë kufirin Zvicër-Gjermani në kohë pandemie?
Inf.Enlirat Duraku: Për ata që thonë :” Paguheni për këtë punë” !
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
Ismaili përuron ambulancat e reja specialistike në Spitalin e Gjilanit
Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit
Microbiome therapy protects against recurrent bacterial vaginosis
Kadri Veseli updated their cover photo.
Kushdo, herët a vonë, e ka një takim final me Doktorin dhe Perëndinë
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Gonzales: Po përjetojmë një nga sfidat më të mëdha. Faleminderit atyre që po kontribuojnë në këtë lu...
Firma shqiptare „IAT“ në Austri mirëmban hekurudhën e projektuar nga Karl Gega
Sëmundja Huntington
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
🙏
Vibrant
A është izolimi i mirë për zemër?
Çka është Shkencëtari?
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi
Rreth 800 mjekë janë larguar nga Maqedonia e Veriut
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Vicioz
Skandaloze: Mjeku abuzoi seksualisht me fëmijët për 10 vjet
Stomatologët, mjekët e përgjithshëm e specialistët janë të papunë
Pse paraqitet dhimbja në pjesën e poshtme të abdomenit ose pelvikut?
Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
SONTE ASNJË RAST ME COVID-19 NË TESTIMIN E DYTË! Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë ...
Deklaratë për media, pas takimeve të sotme (Drejtpërdrejt)
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
Dr.Bashkim Gllareva: Për të gjithë ata që na shajtën, na ofenduan!
Shqiptarët në Zvicër kanë vetëm 16 ordinanca
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Dr.Roza Allabashi, shkencëtarja shqiptare në kiminë e ujit
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Pjesëmarrja në turmë që kryen vepër penale dhe huliganizmi
Ja çka parandalon çaji i zi!
Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?

Sun Feb 3 , 2019
Gazeta Shëndeti nga burimet e saj ka mësuar se nga shumica e personelit shëndetësor ligji për paga po vlerësohet si shkelje e rëndë për Mjekët dhe Infermierët. Sot në emailin e Gazetës Shëndeti kanë arritur disa fotodokumente në të cilat tregohet paga mujore e Mjekut, Gjyqtarit dhe Prokurorit në Gjermani. […]