Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës

Shkruan: Dr. Preveza Abrashi – Kirurge

Fragmente nga nje punim I imi I prezentuar per pasojat e renda ne shendet te kirurgeve te cilet jane te obliguar ne orare te stergjata te punes dhe stress kontinual

BURNOUT  SINDROMI  TE  KIRURGET e PERGJITHSHEM
të  QENDRES KLINIKE  UNIVERSITARE  të KOSOVES

Ky është një studim inicial për Burnout sindromin te kirurgët e përgjithshëm të Qendrës Klinike Universirare të Kosoves. Termi “burnout” është përdore herën e parë para 25 vitesh
nga psikoanalisti Amerikan Freudenberger, ku në menyrë shkencore është bërë pershkrimi I “thyerjes”  fizike dhe psiqike te profesionet që performojnë në orare të gjata dhe nën stres
afatgjatë

Në Klinikën e Kirurgjise Abdominale janë 33 kirurgë te pergjithshem, me mbi njëmijë operacione elektive, mbi njëmije operacione emergjente, ku bëjne pjesë traumat më të renda të vendit tonë, mbi  katerqind operacione laparaskopike dhe një numer ekstrem i madh kontrollash dhe intervenimesh të vogla kirurgjike. Ata përballen përveq me kushtet e keqia të punës në Qendren tonë, me orare të gjata dhe pune nate,  pune me shumë stres dhe pergjegjësi të madhe, lodhje kronike gjer në rraskapitje.
Këtu do të përmenden në pika të shkurta simptomet, faktorët e riskut dhe mundësitë e prvenimit dhe trajtimt të këtij sindromi me pasoja të rënda për shendetin dhe profilin intelektual e njerzorë të kirurgëve
Trajtimi serioz i kesaj dukurie është me interes jetik social për shoqerinë tone.
Specializimi i kirurgjise si dhe ushtrimi i kesaj detyre janë punë e rëndë me përpjekje shume stresuese

Kirurgët e përgjithshëm janë pjesë grupit të degëve kirurgjike të cilët punojnë shumë, punojnë me
orare të gjata, ballafaqohen rregullisht me situatat e rënda të jetës dhe vdekjës së pacientëve të
tyre duke bërë sakrifica substanciale personale gjatë praktikës në fushën e tyre.
Këto atribute të praktikës kirurgjike, së bashku me vështirësitë dhe kohëzgjatjen e shkollimit,
specializimit dhe trajnimit të ketij profesioni, tërheqin individë me një karakter dhe vendosmëri të
veçantë. Këta individë i permbahen një kodi të pashkruar por edhe të nënkuptuar të rregullave si
dhe normave dhe pritjeve të larta morale.

Ky kod përfshin ardhjen heret në punë dhe qëndrimin gjer vonë, punën e natës dhe orare afat gjata, orare gjate fundjavëve, duke kryer një vëllim të madhë procedurash, duke plotësuar afate të shumëfishta, duke mos u ankuar kurrë dhe duke mbajtur emocionet ose problemet personale jasht
nga angazhimet në punë. Ky lloj orari mund të çojë në kundërproduktivitet në raport me punën me
pacientët ose madje edhe sjellje vetë-shkatërruese që mund të ndikojnë edhe në kujdesin per vetën dhe pacientin.
Stresi afatgjatë te kirurgët mund të ketë seriozitet në manifestime duke përfshirë ankthin, depresionin, çrregullimet e gjumit, apatine, rritjen e ndjenjes së vetmisë, shfaqjen e dhimbjeve somatike, veshtërsi në koncentrim, ndikon në rritjen marrëdhënieve ndërpersonale të thyera dhe mund të rritë numrin e divorceve te të martuarit, alkoolizmin, abuzimin e substancave narkotike, dhe në rastet më të rënda vetëvrasjet

Për fat të keq, shumë nga këto probleme janë më të përhapura në mesin e kirurgëve dhe mjekëve në krahasim me ata të cilët praktikojnë disa profesione të tjera.
Stresi afatgjatë te kirurgët mund të ketë seriozitet në manifestime duke
përfshirë ankthin, depresionin, çrregullimet e gjumit, apatine, rritjen e ndjenjes së vetmisë, shfaqjen e dhimbjeve somatike, veshtërsi në koncentrim, ndikon në rritjen marrëdhënieve ndërpersonale të thyera dhe mund të rritë numrin e divorceve te të martuarit, alkoolizmin, abuzimin e substancave narkotike, dhe në rastet më të rënda vetëvrasjet

Për fat të keq, shumë nga këto probleme janë më të përhapura në mesin e kirurgëve dhe mjekëve në krahasim me ata të cilët praktikojnë disa profesione të tjera…..

Related posts:

Çka është kutia e Pandorës?
Mjeku shqiptar, Taulant Muka zbulon terapinë për të luftuar menopauzën
Familja Demaku, ne bashkëluftëtarët dhe kombi ynë, para 21 vitesh, humbi një nga trimat e saj, Xheva...
Sa është paga vjetore e Mjekut në Austri?
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
A e dini se mënyra që i jep fund by-passit në zemër është zhvilluar nga një shkencëtar turk?
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Virusi nuk do të zhduket në verë, përhapja tek macet sjell një burim të ri
Viridis
Nefrologjia
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Sindikalistët thonë se kishte një marrëveshje të fshehtë për pezullimin e Ligjit për pagat
Studentja e mjekësisë viktimë e tërmetit
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Çka është fibra muskulore?
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie
Organizata Kosovare e Studentëve të Mjekësisë anëtare me drejta të plota në Federatën Ndërkombëtare ...
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Horror! Mark Skinner: Të paktën 82 shqiptarëve që u dërguan gjallë në Serbi, gjatë luftës, u janë ma...
Shërohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, del nga Infektivi
Si pastrohet gjaku përmes hemodializës?
Ikja e mjekëve jashtë Kosovës/ Komuna e Suharekes hap konkurs për gjinekolog por asnjë aplikantë
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
Kimete Berisha: Taksë 100% ndaj Serbisë, 200% ndaj nesh
Çka është Shkenca?
Për Mjekët!
Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë
A ka Qeveria në detyrë përgjigje, si do t’i mbjellin arat e tyre bujqit, kur ata nuk guxojne te dali...
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
Dhjetë javë për të shtypur kurbën
Albin Kurti jo vetëm vendimin e Haradinajt, por e rrëzon edhe vendimin e Isa Mustafës
Visceroptozë
Cilat janë vetitë e gjakut?
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën
Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Një 'viktimë' e përsosur. 1. Jam e sigurt se Albini më mirë ndjehet sot se dje, përse më n...
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Një shikim mbi përparimin e pandemisë nga Covid-19
Prishtinë, 6 prill 2020 Komunikatë nga Ministria e Shëndetësisë Sot me datë 06.04.2020 në Klinikën ...
Infermierët tashmë me Sindikatën e tyre
Vizita sistematike shëndetësore për nxënësit e shkollave në Kryeqytet
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
113 të vdekur nga koronavirusi në Itali vetëm në 24 orët e fundit
Deputeti i VV’së: Mos pritni mrekulli
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
E keni dëgjuar më parë? Ja cila është historia e operacionit që zgjati 23 orë
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Në New York vijon mësimi online i gjuhës shqipe
Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën!
Dr.Përparim Ramusa: Albin Kurti i ka dy mundësi
Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit
Vitamina C ose acidi askorbik
Avokati i Popullit ende s’ka vendosur rreth Ligjit për Paga, pranon edhe tri ankesa
Dr.Fatmir Salihu: Parafimoza
10 këshilla për parandalimin e ftohjes
Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?
Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për hetim të shkeljeve të mundshme në tenderët e hapur nga kjo ...
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve
Vertebrat lumbale
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
Vigor
Thirrja e mjekut nga Drenasi: Rrini në shtëpi, së bashku e tejkalojmë këtë krizë
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Danimarka, Norvegjia dhe Estonia regjistrojnë rastet e para me koronavirus
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
12 të rinj sot, shërohen 30% e të prekurve nga koronavirusi
Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?
Vestibulumi labirinthor
Pas 12 ditë pritjeje, varroset në Kosovë M.R., i vdekur nga Covid 19 në Zvicër
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Turqia ndalon importin e produkteve kineze me origjinë shtazore
https://bbc.in/2V5ifYM
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
“Tageszeitung” e Berlinit lavdëron ministrin Arben Vitia: transparent, i hapur, gjithëpërfshirës
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?
Ja sa dënohet marrja e ryshfetit!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave

Wed Feb 6 , 2019
Urologu Dr.Xhevdet Çuni përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka njoftuar se ka ndodhur takimi i përbashkët në mes kryesisë së Shoqatës së Urologëve të Kosovës dhe kryesisë së Shoqatës së Urologëve të Shqipërisë.  Ai ndër të tjera ka treguar edhe agjendën e këtij takimi ku thotë […]