RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19


RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19 Rreziku për zhvillimin e trombozës cerebrale venoze nga Covid-19 po tregohet të jetë shumëfish më i lartë se sa rreziku për trombozë që shkaktohet nga vaksina e Oksford/AstraZenecas, Pfizerit apo Modernas. Studimi i papublikuar ende nga Universiteti i Oksfordit […]

A duhet të bëhet matja e antitrupave para dhe pasi të bëhet vaksinimi për COVID-19?


A duhet të bëhet matja e antitrupave para dhe pasi të bëhet vaksinimi për COVID-19? Matja e antitrupave aktualisht NUK rekomandohet për të vlerësuar nevojën për vaksinim në një person të pavaksinuar edhe nëse e ka kaluar infeksionin me SARS COV-2. Po ashtu matja e antitrupave NUK rekomandohet për të vlerësuar imunitetin ndaj SARS COV-2 […]

A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat?


A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat? Shtatzënave duhet t’iu ofrohet kovid vaksina, por vendimin për t’u vaksinuar apo jo duhet ta marrë shtatzëna pas konsultimit me mjekun. Në disa vende (përfshirë Britaninë e Madhe) në kuadër të programit të vaksinimit po ftohen edhe grupmoshat më të reja dhe midis grave të ftuara mund të […]

Zemaj paralajmëron rritje të rasteve me COVID-19 në këtë javë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë takimit të Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka thënë se gjendja me pandeminë në vendin tonë është nën kontroll, por pavarësisht kësaj duhet vazhdimi i masave rigoroze. Zemaj ka shtuar se në dy javët e fundit janë raportuar 4 mijë e 122 raste pozitive, dhe […]

– Astma dhe Covid-19 –


Sipas ekspertëve të MRCGP-së dhe NICE protokolit, personat me astmë të rëndë janë futur në listën mburojë, që nënkupton rrezikshmërinë e lartë për t’u përballur me Covid-19. Publikimet e tyre definojnë astmën e rëndë dhe paraqesin përvojat e tyre me këta pacientë gjatë pandemisë. Çfarë impakti ka astma te Covid-19? Çka duhet të dimë? ● […]

Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar)


Shkruan : Dr.Besim Morina Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar) Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19. Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë nëse dikush ka qenë i infektuar me […]

OBSH: Moti i ftohtë s’ndikon në transmetimin e Koronavirusit


OBSH apo Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se koronavirusi mund të transmetohet në të gjitha kushtet e motit dhe se s’ka asnjë arsye për të besuar se moti i ftohtë është vdekjeprurës për virusin. Bora dhe shiu mund ta bëjnë të vështirë transmetimin e virusit nga sipërfaqet e ndotura, por ai transmetohet kryesisht nga personi […]

Truri i pacientëve me coronavirus mund të plaket 10 vjet para kohe


Që nga fillimi i pandemisë së coronavirusit, shkencëtarët u kanë treguar njerëzve se si virusi ndikon në trup dhe çfarë do të përjetonin njerëzit pas kontraktimit të SARS-CoV-2. Por një studim i fundit ka zbuluar se truri i pacientëve pas shërimit me COVID-19 mund të plaket 10 vjet më herët Studimet e hershme treguan se […]

Tmerri i quajtur pandemi Covid-19


Shkruan : Dr.Istref Plkakolli Rënia e kurbës pandemi Covid 19 në fund të muajit maj si rënia e parë dhe tani në fund të shtatorit si rënia e dytë jep shpresë solide se po shkojmë drejtë një normalizimi. Mbase, ne nuk e dimë se sa të tilla rënie e ngritje do t’i ketë pandemia. Ka […]

Covidi: Dëmet afatgjate që do i vuajmë si shoqëri me vite


  Shkruan: Dr. Haxhi Avdyli Përveq humbjeve të mëdha të jetërave të çmuara të bashkëqytetarëve tanë ,Covidi do na sjellë: 1. shkatërrimi ekonomik i mirëqenies familjare, 2. prodhimi i disa gjeneratave pa edukim bazik shkollor dmth analfabetë 3. rritja e krimit ,vjedhjeve e veprave delikuente si pasojë e pikave 1 e 2 4. trazira e […]

Sa e transmetojnë fëmijët Covid 19 dhe si është përvoja në vendet ku fëmijët nuk e kanë ndaluar mësimin?


Sa e transmetojnë fëmijët Covid 19 dhe si është përvoja në vendet ku fëmijët nuk e kanë ndaluar mësimin? Shkruan: Dr.Lulzim Salihu Ka dy lloje artikujshe te shkruar per ate se a duhet qe femijet te vijojne mesimin apo jo .Ne njeren ane disa punime shkencore pohojne se edhe pse semundja covid19 nuk shkakton fatalitet […]

Shkencëtarja kineze që u arratis në SHBA: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak


Një deklaratë e bujshme ka ardhë nga një virologe kineze që u largua në fshehtësi nga Kina për në SHBA, nga frika se mund të vritej. Ajo shprehet se virusi vdekjeprurës që po shkakton mijëra viktima në mbarë botën e ka origjinën nga një laborator ushtarak. Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në […]

Menaxhimi i Diabetit te Pacientët me Covid-19


  Shkruan: Dr. Elton Bahtiri MENAXHIMI I DIABETIT TE PACIENTËT ME COVID-19 Për shkak të ndikimit të madh dhe të rëndë në jetën e njerëzve dhe të shoqërisë, pandemia COVID-19 është larg nga të qenit vetëm fenomen mjekësor. Përkundër kësaj, në këto rrethana, barra kryesore ka rënë në stafin shëndetësor. Masa janë ndërmarrë, por duket […]

Cila është mbrojtja më e mirë nga COVID-19?


Shkruan: Dr.Gani Bajraktari Meqë nuk ka as vaksinë dhe as bar specifik kundër virusit corona, dhe meqë shumica nga ne do të prekemi nga ky virus, atëherë mbrojtja më efikase kundër këtij virusi ngelët investimi në RRITJEN E IMUNITETIT tonë, në mënyrë që vet organizmi ynë ta luftojë këtë virus të padukshëm (siç ndodhë në […]

OMK: Reagim publik ndaj postimeve të lajmeve të rrejshme


Përmes rrjeteve sociale Oda e Mjekëve të Kosovës është njoftuar për publikimin e postimeve të rrejshme në rrjetet sociale të bëra ndaj specialistit të pulmologjisë Dr. Flamur Marku. Oda e Mjekëve të Kosovës shpreh shqetësim të thellë rreth shpërndarjes së lajmeve të rrejshme që po bëhen ndaj profesionistëve shëndetësor dhe koronavirusit. Prandaj i bëjmë apel […]

Situatë e rëndë në QKUK: Anesteziologët e lëshojnë punën


Tre anesteziologë e kanë lëshuar punën të hënën në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Nehat Baftiu, drejtor i Klinikës së Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv. Ai tha se rritja e numrit të të sëmurëve me COVID-19 (sëmundja që e shkakton koronavirusi), e ka vështirësuar punën brenda […]

Nuk ka më vende të lira nëpër dhoma, të infektuarit me koronavirus po trajtohen nëpër korridoret e QKUK-së


Pacientë të shtrirë në ulëset e korridoreve të QKUK-së e duke marrë oksigjen nga bocat janë parë sot. Kështu këta pacientë po i marrin trajtimet për COVID-19 në disa prej Klinikave të QKUK-së. E alarmi se në QKUK rrezikon të mbetet pa shtretër, është dhënë gjatë ditës së djeshme nga ana e drejtuesve të QKUK-së […]

Dr.Besim Morina: Pneumonia te COVID-19


Shkruan: Dr. Besim Morina – Pulmolog Pneumonia te COVID-19 Shumica e njerëzve me COVID-19 kanë simptoma të lehta ose mesatare, si kollitje, ethe apo plogështi. Por disa të infektuar me koronavirusin e ri zhvillojnë pneumoni të rëndë në të dy mushkëritë. Kjo pneumoni është një gjendje serioze që mund të jetë vdekjeprurëse. Çka është pneumonia? […]

Spitali i Teksasit formon “panelin e vdekjes”, mjekët do të vendosin kë ta trajtojnë e kë ta lënë të vdesë


Rritja e numrit të rasteve të koronavirusit në pjesët rurale të Teksasit e ka detyruar një spital që ta formojë një “panel të vdekjes” për të vendosur se cilët pacientë do të trajtohen dhe cilët do të dërgohen në shtëpi e të lihen në mëshirën e fatit. Mjekët në spitalin “Starr County Memorial Hospital”, që […]

A është duke menduar ndokush për stafin mjekësor të infektuar me Sars-Cov-2 ?!


Shkruan: Dr.Florim Zejnullahu Numeri i mjekeve dhe infermierve te prekur po rritet dita dites…megjithese sherbimet mjekesore jane tejet te reduktuara ne QKUK, prapseprap nuk ka asnje klinike qe nuk ka staf te prekur me sars cov 2. Kemi kolege dhe familjar te tyre qe poashtu humben betejen me coronavirus dhe per kete duhet te mendojme […]

Mos na lini të vetëm në luftë me Covid-19!


Qytetarë të dashur, Për këtë luftë u përgatitëm bashkë që nga janari, ndërsa me 13 mars 2020 filluam përballjen e vërtetë me të, por përsëri ishim bashkë. Në fillet e virusit shëndetësisë i dhatë përkrahje të madhe, sepse ju po i respektonit udhëzimet dhe këshillat tona. Së bashku me ju, thuajse kishim arritur ta parandalonim […]

Virusi “RRENC”,që e bën VDEKJEN të vërtetë.


Shkruan: Dr.Mustafë Kurmehaj Mjeku është “fajtor” për virusin,mjeku është “fajtor”për sëmundjen,mjeku ështē “fajtor” për vdekjen,kurrë nuk është MERITOR,për shpëtimin e jetës. Pastaj mjeku është “fajtor” që kafet mbushen plot,është “fajtor” që çdo ditë bën thirrje të përdoren maskat,të mbahet higjiena,të mbahet distanca,që virusi nuk ështē i “vërtetë”,etj Mjeku dhe stafi shëndetësor është FAJTOR për njē […]

Mos i sulmoni mjekët! Ata nuk kanë faj.Faj kanë politikanët, të cilët tash e 20 vjet asnjëherë se kanë marrë seriozisht sistemin shëndetësor


  , Shkruan: Blerim Latifi Mos i sulmoni mjekët! Ata nuk kanë faj.Faj kanë politikanët, të cilët tash e 20 vjet asnjëherë se kanë marrë seriozisht sistemin shëndetësorduke e lënë në një gjëndje të mjerueshme, me kapacitete minimale për të përballuar kriza të tilla si kjo e covid-19. E vetmja rrugë e përballjes së suksesshme […]

“Nuk mundet me marrë frymë as 2 minuta pa aparatin e oksigjenit”, kosovari tregon për nënën e tij me COVID-19


Nesim Maxhuni, përmes një postimi në Facebook, ka treguar për nënën e tij, e cila është në gjendje të rëndë, pasi doli pozitiv me COVID-19.Ai tha se fillimisht ishte pranuar në spital, pasi kishin dyshuar se ishte helmuar, por pas 5 dite rezultoi pozitiv me COVID-19. “Ka 1 javë qe nana nuk mundet me marrë […]

Për juve që mendoni se virusi është lojë, shpifje dhe i pavërtetë


  Shkruan: Dr.Leonard Bytyqi Desha veq edhe një fakt me e nda me ju, me ju që po mendoni që virusi është lojë dhe këto të gjitha janë shpifje dhe të pavërteta. Ndëgjoni me vëmendje: Vitin e kaluar pra në Korrik 2019, kam shkuar në intenziv të Klinikës infektive, pas një konsulte për të pastruar […]

Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19


Edhe katër persona kanë vdekur në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës që ishin të infektuar me COVID-19. Burime të Express kanë thënë se të njëjtit kishin pasur edhe sëmundje shoqëruese. Është kërkuar të bëhet edhe obduksioni i trupave të të vdekurve. Ka shkuar në 70 numri i të vdekurve me COVID-19 në Kosovë. Një person […]

Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë


Pas konfirmimit të 6 vdekjeve vetëm gjatë ditës së shtunë dhe shtimit të rasteve në ditët e fundit, kryeministri Avdullah Hoti, do të zhvillojë një takim me krerët e institucioneve shëndetësore në vend. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga Zyra e Kryeministrit, e cila ka njoftuar se nesër në ora 13:00. “Kryeministri […]

Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK


Demush Shaha kreu i Institutit EPIK, ka njoftuar se vëllai i tij 38 vjeç ka vdekur. Sot më herët Shasha kishte treguar se vëllai i tij ishte i infektuar me virusin COVID-19 dhe kishte rrëfyer momentet e dërgimit të vëllait të tij me urgjencë drejt QKUK-së. “Vellau im, Flamur Shasha, 38 vjeç, ndroj jete.Per shkak […]

A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?


Shkruan: Prof.Dr.Lul Raka dr.sci. A MUND TË PREKEMI DY HERË NGA VIRUSI SARS-CoV-2? Pos rastit të përshkruar dje në Kosovë, ka edhe raste tjera shumë të rralla në botë që kërkojnë analizë të detajuar. Virusi që shkakton COVID-19 ka shumë të panjohura! Sot, në botë ka shumë pak raste të “rikthimit” të virusit dhe sëmundjes, […]

Fazat e kapjes së trurit nga Covid-19


Burimi: Dr.Blerim Myftiu FAZAT E KAPJES SË TRURIT NGA COVID-19 Gjatë muajit të kaluar në Journal of Alzheimer’s Disease është botuar një shqyrtim (review) përmbledhës për dëmin e Covid-19 në sistemin nervor qendror. Sipas kësaj përmbledhjeje, faza e parë e sëmundjes mbetet e lokalizuar me dëmtimin e qelizave sipërfaqësore të hundës dhe të gojës. Në […]

Në këtë shtet ofrohen pushime falas për mjekët dhe infermierët e angazhuar në luftë me Covid-19


Oferta vjen nga zona e Val di Sole, në Trentino Alto Adige të Italisë, si shenjë mirënjohje ndaj mjekëve dhe infermierëve që punuan gjatë pandemisë. Ideja vjen nga operatorët turistikë dhe drejtuesit e strukturave pritëse. “Të gjithë bënë pjesën e tyre, është momenti për t’i shpërblyer. Pas një periudhe me ngarkesë të madhe stresi dhe […]

Studimi i fundit: Burrat me nivel të ulët të testosteronit janë më të rrezikuar nga Covid-19!


Sipas një studimi të fundit, burrat me nivel të ulët të testosteronit që janë infektuar me COVID-19 kanë rrezikshmëri më të lartë vdekjeje nga virusi. Një studim i kohëve të fundit zbuloi se burrat kanë dy herë më shumë të ngjarë të ndërrojnë jetë nga koronavirusi, ndonëse studiuesit s’ kanë qenë në gjendje të përcaktojnë […]

Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët


Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Glasgow, edhe pse numri i të infektuarve nga koronavirusi s’nevojitet nënvlerësuar, fokusi gjithashtu nevojitet të jetë edhe tek pasojat që do t’i lë ky virus tek të shëruarit. Universiteti i Glasgow, duke përdorur një masë statistikore e quajtur “Vitet e humbura të jetës”, zbuluan se virusi vdekjeprurës, […]

Sa janë të rrezikuara gratë shtatzëna nga Covid-19?


Aktualisht ende s’ dihet Vetëm po të gratë shtatzëna kanë gjasa më të mëdha të sëmuren nga COVID-19 sesa publiku i gjerë. Gratë shtatzëna, gjatë shtatzënisë përjetojnë ndryshime në trupin e tyre që mund të rrisin rrezikun për infeksione. Me viruse nga e njëjta familje si COVID-19, dhe infeksione të tjera virale të frymëmarrjes, siç […]

Pse fëmijët duket se mbrohen më mirë nga Covid-19 sesa të rriturit?


Autori: Dr. Robert Tomaj. Fëmijët dhe adoleshentët me sa duket kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë llojin e ri të virusit të koronës. Pse? Pyetja? Nga dokumentacioni SPIEGEL marrim përgjigjen: Me sa duket, fëmijët dhe adoleshentët janë më pak të prekur nga Covid-19 sesa të rriturit. Sidoqoftë, ende nuk është sqaruar përfundimisht nëse fëmijët […]

Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike


Përktheu : Dr.Blerim Myftiu Hulumtimi i cili ka qenë duke u zhvilluar në Brazil për testimin e dozës së lartë të klorokinës në pacientët me Covid-19 është ndërprerë para kohe për shkak të efekteve të shprehura toksike të saj, sidomos në zemër. Studimi ka qenë i përbërë nga dy grupe: 1) I pari me 2 […]

Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra


Nga dita në ditë po shtohen zërat se Kina gënjeu botën në lidhje me shpërthimin e pandemisë COVID-. i marrë nga “The Saturday Telegraph”, ka publikuar një artikull ku tregohet “një dosje bombë spiunazhi që ka zbuluar sesi Kina gënjeu botën për koronavirusin duke mbuluar shpërthimin, i cili po vret dhjetëra mijëra në mbarë botën”. […]

Nobelisti japonez: Koronavirusi u krijua në laborator, kam punuar 4 vjet në Wuhan, punëtorët aty kanë vdekur


Profesori japonez i Fiziologjisë së Mjekësisë, Prof.Dr Tasuku Honjo, bëri një deklaratë të bujshme para mediave duke thënë se koronavirusi s’është i natyrshëm.  “Në qoftë se ky virus do të ishte i natyrshëm, s’do të ndikonte negativisht në të gjithë botën si në rastin konkret. Për shkak se, sipas natyrës, temperatura është e ndryshme në vende […]

Dr. Lul Raka i reagon Memli Krasniqit dhe Imer Mushkolajt: Faleminderit! E zbuluat ujin e ngrohtë


Mikrobiologu kosovar, Lul Raka, ka deklaruar se në Kosovë nuk ka teste sa duhet për zbulimin e rasteve të të infektuarve të mundshëm me Covid-19. Raka ka bërë këtë koment, në një postim në profilin e tij në Facebook. “Faleminderit nga politikanë e analistë që e zbuluan ujin e ngrohtë dhe na udhëzuan se po […]

Në SHBA testet për Covid-19 do të lejohen të bëhen edhe në shtëpi


Rregullatori i Shëndetësisë në SHBA të martën kanë dhënë dritën e gjelbër për testin e koronavirusit që u lejon njerëzve të bëjnë testimin në shtëpi, një qasje e re kjo që mund të ndihmojë në zgjerimin e testimeve në shumë vende. Testi nga LabCorp, fillimisht do të jetë në dispozicion vetëm për punonjësit e kujdesit […]

Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e HIV


Për fituesin e Nobelit në Mjekësi në vitin 2008, Luc Montagnier, COVID-19 doli nga një laborator në Wuhan, i cili po përpiqej të krijonte një vaksinë kundër HIV. Kjo është një hipotezë që mund të ringjallë edhe një herë debatin mbi origjinën e koronavirusit. I pyetur se nga se mendonte se erdhi ky virus i […]

Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet


Tashmë vendit tonë po i kanoset edhe një rrezik, ky rrezik është zvogëlimi i personelit shëndetësor çdo ditë e më shumë nga prekja e personelit shëndetësor nga COVID-19. Ky rrezik do të shtohet çdo ditë e më shumë dhe vendi jonë rrezikon me pamundësi të ofrimit të shërbimeve shëndetësore. Ashtu siç ka njoftuar Federata e […]

Vaksina e turbekulozit ka rritur imunitetin e shqiptarëve ndaj Covid-19


Mjeku infeksionist Arjan Harxhi deklaroi në studion e Abcnews se vaksina e turbekulozit është një e dhënë për përhapjen e Covid-19 në botë. Ai tha se mendohet se kjo vaksinë ka rritur mbrojtjen e organizmit nga kjo sëmundje për shkak se është një vaksinë që rrit imunitetin. Lidhur me testimet masive, Harxhi tha se testi […]

Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor


Mediat kanë raportuar se 700 mjekë dhe pjesëtarë tjerë të stafit mjekësor kanë dalë në pushim mjekësor në kulmin e pandemisë së coronavirusit, duke ngritur dyshime se ndoshta po përpiqen t’i ikin infektimit. 300 prej tyre janë vetëm nga Qendra Klinike Universitare në Sarajevë, spitali më i madh në kryeqytet, duke shtuar thirrjet për ngritje […]

Pasojat e koronavirusit: Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi


Fondi i Emergjencës i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) ka paralajmëruar se shtyrja e fushatave për vaksinat e fruthit për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) mund të prekë 117 milionë fëmijë. Në një deklaratë nga UNICEF-i thuhet se për shkak të pandemisë së koronavirusit janë shtyrë fushatat e vaksinave të fruthit […]

Rritet sërish numri i viktimave në Itali nga koronavirusi


Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 20465, që do të thotë janë 566 viktima në 24 orët e fundit. Rastet të reja janë 3153 duke e çuar në 159516 numrin total të të prekurve. Numri i të shëruarave ka […]

Ja si lindi Karantina!


JA SI LINDI KARANTINA! Studiuesi persian i mjekësisë, Ibn Sina (980-1037), dyshoi se disa sëmundje përhapeshin nga mikroorganizmat! Për të parandaluar infektimin nga njeriu tek njeriu, ai shpiku metodën e izolimit të plotë të njerëzve për 40 ditë. Këtë metodë e quajti al-Arba’iniya -“Dyzeta”. Tregtarët nga Venediku kishin dëgjuar për metodën e tij të suksesshme […]

Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s’ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë


Shkruan: Dr.Visar Berisha Malisheva! Ka hy ne karantine me 14 mars. Per dallim prej Klines e Vitise ku skishte ma raste, Malisheva shperthej! Pse?! Une besoj se fajtorin duhet me kerku brenda ne Malisheve. A, u respektu karantina? A, kishte te futur te rinje pas 14 marsin ne Malisheve? A, u respektua distanca sociale? A, […]

Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19


Komuna e Drenasit ka shënuar rastin e parë me koronavirus, duke e dërguar kështu në 165 numrin e të prekurve në Kosovë. Ndërkohë që kjo komunë sot njoftoi 117 persona janë vetizoluar kurse prej tyre 3 janë para përfundimit të vetizolimit. Sipas tyre, asnjëri prej tyre nuk ka shfaqur shenja klinike të Covid19. Në anën […]

20 raste të reja me coronavirus


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se nga testimet e bëra sot kanë rezultuar 20 raste pozitive me coronavirus, duke e dërguar kështu në 165 numrin e të prekurve në Kosovë. Po ashtu bëhet e ditur që një pacient është shëruar derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri me sot është njëzet […]

Çfarë është koronavirusi?


1. Çfarë është koronavirusi?Koronaviruset janë familja e viruseve të cilat shkaktojnë sëmundje nga një rrufë e lehtë deri në sëmundje më të rënda si Sindroma Respiratore e Lindjes së Mesme (Middle East Respiratory Syndrome MERS) dhe Sindroma e Rëndë Respiratore Akute (Severe Acute Respiratory Syndrome SARS). 2. Çfarë është një koronavirus i ri?Koronavirus i ri […]

Udhëzuesi i OBSH: Si të ushqeheni gjatë karantinës, nga cilat ushqime duhet hequr dorë?


Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti Covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues se si njerëzit duhet të ushqehen në ditët e karantinës. Njerëzit po nxitohen të bëjnë blerje të te tepërta në të gjithë Rajonin Evropian të OBSH-së. Blerjet e nisura nga paniku mund të […]