Shenjat paralajmëruese nga buzët tuaja për shëndetin

Ne shpesh mendojmë për buzët tona vetëm për sa i përket bukurisë.

Ato janë një tipar kryesor dhe ne i përdorim buzët tona për të puthur, ngrënë dhe natyrisht, për të folur.

Por, buzët mund të zbulojnë gjithashtu problemet themelore të shëndetit nga një sëmundje e mëlçisë deri te herpesi.

Ekspertja Hari Simran thotë se buzët janë “dera” e punës së brendshme të organizmit tonë. Ajo pohon se buza e sipërme përfaqëson zemrën, mushkëritë, mëlçinë, stomakun dhe tiroiden.

Përderisa, buza e poshtme mund të pasqyrojë problemet që mund të keni në zorrë.

Lisa Borg, specialiste e lëkurës dhe nutricioniste, deklaron se problemet e vogla mund të trajtohen lehtësisht.

Por si mund t’i dalloni shenjat? Këtu janë gjashtë simptomat e buzëve që Hari thotë se nevojitet t’i keni në vëzhgim.

Rrudha në buzën e sipërme

Tensioni fizik dhe ai mendor mund të shkaktojnë rrudha, siç mund të shkaktojë edhe pirja e duhanit. Vetëm po të jeni të shqetësuar për diçka, shqetësimi gjithashtu mund të shkaktojë rrudhat e buzës së sipërme.

Lisa ka thënë se higjiena e dhëmbëve gjithashtu luan një rol të madh në shëndetin e buzëve. “Buzët e thata të shoqëruara nga një gojë e thatë te personat mbi 70 vjeç mund të çojnë në pneumoni”, shton ajo.

Buzë të çara dhe të thata

Një gojë e thatë është zakonisht një shenjë se jeni i dehidratuar dhe kjo është diçka që mund të bëhet e dukshme në buzët tuaja. Buzët mund të bëhen të thata dhe të çahen kur s’ keni ujë të mjaftueshëm në trup.

Një ndryshim i klimës gjithashtu mund të çojë në buzë të thata, kjo është arsyeja pse shumë njerëz mbajnë me vete një balsam buzësh në muajt e dimrit. Hari thotë se nevojitet të shmangni lëpirjet e buzëve, pasi kjo mund t’i bëjë ato edhe më keq. Ajo shton se Vetëm po të buzët tuaja kruhen kurse janë të çara, atëherë mund të keni një alergji.

Ethet

Ethet mund të shfaqen gjatë muajve të dimrit dhe zakonisht kurohen vetë ose me kremra. Sidoqoftë, ato gjithashtu mund të jenë rezultat i herpesit.

Vetëm po të keni ethet, zakonisht do të ndjeni një ndjesi shpimi gjilpërash para se të dalë në sipërfaqe. Mjekët tuaj mund të përshkruajnë ilaçe, por ju nevojitet të përpiqeni të shmangni qëndrimin e gjatë në diell, pasi kjo do të irritojë dhimbjet.

Çarje në skaje

Është shumë e lehtë të lëpini buzët për t’u dhënë atyre lagështi, por Vetëm po të e bëni atë shpesh, mund të shkaktojë infeksione.

Dermatologia Mona Gohara deklaron se Vetëm po të jargosni në gjumë ose mbani një mbajtës për dhëmbët, atëherë bakteret mund të grumbullohen rreth gojës tuaj dhe të shkaktojnë infeksion.

Njollat

Shumë duhanpirës shpesh kanë buzë të njollosura. Por, Vetëm po të buzët tuaja kanë ndryshuar ngjyrën, atëherë mund të keni probleme të rënda në mëlçi. Buzët e kaltra mund të tregojnë mungesë të oksigjenit në trup dhe shenjë e ngjashme mund të shihet në gishtat e këmbëve dhe dorës.

Vetëm po të buzët tuaja kanë kaluar një hije më të hapura dhe duken të zbehta, atëherë mund të keni anemi, mungesë në vitamina ose sheqer të ulët në gjak. Një test i thjeshtë gjaku i kryer nga mjeku juaj do të përcaktojë se nga çfarë mangësie vuani dhe ato do të jenë në gjendje të rekomandojnë ilaçet për t’ju ndihmuar.

Ënjtje

Zakonisht keni një buzë të fryrë Vetëm po të keni pasur presion në atë pjesë, por buzët e fryra dhe ënjtura mund të jenë gjithashtu një shenjë e një reaksioni alergjik. Vetëm po të buzët tuaja bëhen të fryra ose të ënjtura pasi keni aplikuar buzëkuqin tuaj të preferuar, atëherë mund të jeni alergjik ose i ndjeshëm ndaj disa prej përbërësve.

Sidoqoftë, Vetëm po të buzët e ënjtura shoqërohen me një kruajtje të fytit, atëherë mund të jetë diçka që ju keni ngrënë ose keni pasur kontakt me diçka ndaj të cilit jeni alergjik. /Telegrafi/

 

Related posts

Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën

Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën, Psoriaza, Kush e shkakton psoriazen

Mbi 7.5 milionë euro-amerikanë vuajnë nga psoriasis PSORIAZA ndryshe, e cila është një sëmundje kronike të sistemit imunitar që të dërgon në akumulimin e qelizave në sipërfaqen e lëkurës, që kruhen, të dhimbshme, të trasha, të kuqe, si arna apo luspa.

Gjegjësisht, direkt na kushton kujdesit shëndetësor lidhur me psoriasis mund të jetë deri në 63 miliardë $ Megjithatë, edhe pse kjo duket të jetë një gjendje e lëkurës, psoriasis është një sëmundje autoimune, që ndikon seriozisht në jetën e përditshme. Kur një qelizë T, e cila është një lloj i qelizave të bardha, gabimisht sulmon qelizat e shëndetshme të lëkurës, ajo gjithashtu shkakton përgjigje imune.
Lëkura e vdekur grumbullohet në formën e arnave të cilat janë karakteristike për psoriasis. Lëkura mund të bëhet tepër i përflakur, dhe të fillojnë plasaritje dhe gjakderdhje. Gjithashtu, deri në 30 për qind e vuajtesve zhvillojnë një tjetër dëm me efekte të mëdha negative i njohur si artrit psoriatic.
Te prekurit janë gjithashtu në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të tjera kronike, si presionit të lartë të gjakut, të kushteve të syrit, sëmundjeve të zemrës, e diabetit tip 2. Psoriasis nuk është ngjitëse, por pacientët shpesh ndjehen në një izolim social, kanë vetëbesim të ulët, dhe probleme në punë.
Vitamina D
Nëse keni psoriasis, ju duhet të zgjedh nivelet e vitaminës D në trup, pasi kjo vitaminë është e domosdoshme në rastin e të gjitha sëmundjeve autoimune, pasi ajo është një modulator i fuqishëm imun. nivelet e saj duhet të jetë në rangun e 50-70 terapeutik ng / ml gjatë gjithë vitit
Rregulloni Nivelet tuaja te Vitamines D
Nga ana tjetër, trajtimin më të mirë psoriasis është të zgjedh nivelet e vitaminës D në trup.
Në vitin 2004, profesor i dermatologji, Dr. Michael Holick botoi librin, UV avantazh, në të cilën ai inkurajon lexuesit për t`u ekspozuar ndjeshëm ndaj diellit. Në atë kohë, ai përdori aktiv vitaminë D për trajtimin e psoriazën, dhe fitoi Psoriasis Research Award një arritje çmim mjaft prestigjioz.
“Si rezultat, unë kam qenë në departamentin e dermatologji, duke vazhduar për të bërë kërkime psoriasis. Por sapo fillova rekomanduar ekspozimit të ndjeshme dielli për vitaminë D, e cila është në kundërshtim me çfarë ishte Akademia Amerikane e dermatologji mesazhit, më kërkuan të japë dorëheqjen si profesor i dermatologjisë në vitin 2004 …
Akademia Amerikane e Dermatologjisë ende rekomandon: ju kurrë nuk duhet të ekspozohen në një rreze të drejtpërdrejtë të diellit për të gjithë jetën tuaj “.
Efektet e ekspozimit rrezet e diellit janë pjesërisht për shkak të rrezeve UV në dritën e diellit dhe lloje të caktuara të dritës artificiale, të cilat mbysin qelizat e aktivizuar T në lëkurën tuaj, dhe kështu ul qarkullimin e qelizave dhe të reduktuar shkallë dhe inflamacion të lëkurës tuaj.
Nivelet e ulëta vitaminë D shkaktojë sëmundjen e Parkinsonit dhe kanceri
Ata qe vuajne nga psoriasis janë gjithashtu në një rrezik më të lartë të sëmundjes së Parkinsonit, si edhe, dhe kjo, gjithashtu, është i lidhur me vitaminë D mangësi.
Research paraqitur në 2015 kancerit gastrointestinal simpozium në San Francisko konfirmoi gjithashtu se nivelet më të larta të vitaminës D janë të lidhura për të përmirësuar në mënyrë dramatike mbijetesën në njerëzit me kancer të avancuar kolorektal.
Mbi 200 studime epidemiologjike, dhe 2500 Studimet laboratorike kanë konfirmuar lidhjen midis mungeses se vitaminës D dhe kancerit.
Studimi është kryer nga Joan Lappe dhe Robert Heaney në vitin 2007, të cilat përfshinë një grup të grave menopausal që kanë marrë të mjaftueshme vitaminë D për të rritur nivelin e tyre serum në 40 ng / ml. Pas vetëm katër vjetësh, gratë përjetuar një reduktim 77 për qind në rastet e të gjithë kancereve.
Ekspozimi ndjeshem ndaj UVB është mënyra më e mirë për të zgjedh vitaminë D nivelet tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni një shtesë me gojë të vitaminës D3.
Nëse ju vendosni për të marrë shtojcave, ju duhet të zgjidhni vitaminë D3-jo D2 sintetike. Gjithashtu, ju duhet gjithashtu të merrni magnez dhe vitaminë K2, si këto të veprojë në sinergji.
Në anën tjetër, magnez është e nevojshme për funksionimin e duhur të kalciumit, dhe ajo gjithashtu konverton vitaminë D në formën e saj aktive. Ajo aktivizon enzimat që ndihmojnë absorbimin e vitaminës D.
Ju duhet të konsumojnë më shumë perime detit apo të merrni shtesa magnezi citrate apo magnez Threonate .
Vitamina A, zink, dhe bori janë gjithashtu BASHKË-FAKTORËT thelbësore që ndërveprojnë me vitaminë D, prandaj sigurohuni që ju të konsumojnë një dietë të tërë organike të ushqimit, të pasur në këto ushqyesve.
Prandaj, vitaminë D është kritike për shëndetin optimal përgjithshëm dhe parandalimin e sëmundjes. Përmes receptoreve te vitamines D, të cilat lidhen tek gjenomi i njeriut, ajo ndikon ne ADN./Gazeta Shëndeti

Related posts