Dr Rreze Serhati Morina – endokrinologe trajton:


Dr Rreze Serhati Morina – #endokrinologe trajton: 🔶️ sëmundjen e sheqerit🔶️gjëndrën tiroide🔶️çrregullimet hormonale🔶️PCOS (sindromin e vezoreve policistike) Për termine kontaktoni në:☎️045 725 725☎️049 66 77 22 (ky numêr edhe viber).📍Ulpiana D9, Prishtinë Dija, reputacioni kulminant dhe puna me aparaturat më moderne te #DrRreze Serhati Morina.

Pse shfaqen strijat?


Pse shfaqen strijat? Strijat janë shenja që shihen kryesisht në bark, gjoks dhe kofsha. Më të shpeshta janë tek shtatzënat. Nuk janë të rrezikshme, nuk shkaktojnë dhimbje, por pasi që ndikojnë në pamjen e lëkurës mund ta ulin vetvlerësimin dhe vetbesimin. Se sa janë të manifestuara ndikohet nga disa faktorë, përfshirë komponentën gjenetike dhe tendosjen […]

A mund të hajë banane një person me diabet?


A mund të hajë banane një person me diabet? Diabetikët duhet të kenë kujdes se çfarë hanë. Frutat edhepse kanë shumë nutritientë të shëndetshëm, disa prej tyre (frutave) mund ta rrisin sheqerin në gjak. Konsumimi i moderuar i bananeve është i sigurt për diabetikët. Bananet e kanë indeksin glikemik të ulët (51) dhe mund të […]

Menaxhimi i Diabetit te Pacientët me Covid-19


  Shkruan: Dr. Elton Bahtiri MENAXHIMI I DIABETIT TE PACIENTËT ME COVID-19 Për shkak të ndikimit të madh dhe të rëndë në jetën e njerëzve dhe të shoqërisë, pandemia COVID-19 është larg nga të qenit vetëm fenomen mjekësor. Përkundër kësaj, në këto rrethana, barra kryesore ka rënë në stafin shëndetësor. Masa janë ndërmarrë, por duket […]

Ja sa persona në Shqipëri janë të diagnostikuar me Diabet


Në mbarë botën diabeti po kthehet në një epidemi me 7 milionë të diagnostikuar çdo vit. Shqipëria nuk mund të mbetet pas. Janë 80 mijë persona që jetojnë më këtë sëmundje dhe sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik vetëm vitin e kaluar u regjistruan 5 mijë raste të reja. Diabeti nuk kursen as […]