Cfarë duhet të konsumojnë anemikët?

FRUTARIA, vendi më i ri i ushqimeve të freskëta

Anemia, ose pagjakësia, është një gjendje trupore aspak e mirë dhe e paraqet mungesën e gjakut në trupin tonë.

Në disa raste bëhet e bezidshme si gjendje dhe s’ ndodh rrallë të ndihemi të molisur pikërisht për shkak të pagjakësisë.

Uebsajti Shëndeti i radhitë disa veprime që duhet ndërmarrë për kalimin e gjendjes së pagjakësisë.

Sigurisht, vargu i veprimeve të ndërmarra paraqet një regjim ushqimi më ndryshe dhe me të shëndetshëm.

Disa prej gjërave që duhen konsumuar janë:

  • Konsumimi i sa më shumë frutave
  • Konsumimi i spinaqit
  • Konsumimi i lëngut të karrotave
  • Konsumimi i cajit, kafesë dhe kakaos (tri orë para se të hanë)
  • Konsumimi i 150l në ditë lëng rrepi
  • Konsumim sa më i shpeshtë i domates

Related posts

Simptomat që vijnë nga anemia

Simptomat që vijnë nga anemia

Anemia ndodhë kur trupi juaj s’ merr mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut, ose ato që i pranon s’kanë mjaftueshëm hemoglobinë. Qelizat e kuqe, janë përgjegjëse për oksigjen në trup dhe largimin e dioksidit të karbonit. Shkaku i anemisë mund të jetë i ndryshëm, por janë disa shenja që s’duhet injoruar.

7 Signs of Anemia That You May Not Be Aware of and 7 Natural Treatments

Keni lëkurë më të zbehtë – kur trupi s’ka mjaftueshëm oksigjen, lëkura ndryshon ngjyrë dhe bëhet më e zbehtë. Kjo ndodhë jo vetëm në fytyrë, por në të tërë trupin, përfshirë pëllëmbat e duarve dhe gjuhën.

7 Signs of Anemia That You May Not Be Aware of and 7 Natural Treatments

Rrahje të parregullta të zemrës – niveli i ulët i hemoglobinës bënë që zemra të funksionojë më ngadalë se zakonisht dhe zemrës i duhet të pompojë më shpesh në mënyrë që ta furnizojë atë me oksigjen.

7 Signs of Anemia That You May Not Be Aware of and 7 Natural Treatments

Marramendje – Nëse organet s’ kanë sasi të mjaftueshme të oksigjenit, trupi ka vështirësi në prodhimin e energjisë, e rrjedhimisht mund të ndiheni të lodhur e të keni marramendje.

7 Signs of Anemia That You May Not Be Aware of and 7 Natural Treatments

Probleme me koncentrim – gjitha organet kanë nevojë për oksigjen, e kjo pa përjashtim. Nëse niveli i oksigjenit është më i ulët, mund të mos keni koncentrim të duhur. /Familja Jone

 

Related posts

Nëntë Sinjalet Paralajmëruese të Anemisë Në Trupin Tuaj

Anemia si pasojë e mungesës së hekurit është një nga llojet më të përhapura të sëmundjes.

Megjithatë shumë njerëz janë të pavetëdijshëm për simptomat e anemisë.

Kur njeriu vuan nga mungesa e hekurit, organizmi s’ prodhon dot rruaza të mjaftueshme të kuqe të gjakut.

Gjakderdhja është një nga shkaqet më të përhapura të mungesës së hekurit.

Nga të dhënat AgroWeb.org ndërgjegjësimi për simptomat e anemisë mund të ndihmojë njerëzit të shmangin komplikacione të panevojshme e të rrezikshme shëndetësore.

Shenjat Paralajmëruese të Anemisë

Simptomat e sëmundjes janë të ndryshme dhe në varësi të llojit të anemisë.

Lodhje Dhe Mungesë Energjie

specialistët thonë se lodhja e plogështia janë një nga simptomat më të forta të anemisë.

Lodhja ndodh si pasojë e mungesës së rruazave të kuqe të gjakut që transportojnë oksigjen në mbarë trupin.

Njerëzit që vuajnë nga anemia ankohen shpesh që janë vazhdimisht të lodhur, të drobitur e pa energji.

Ankthi

Ankthi që shoqërohet me rritje të rrahjeve të zemrës është gjithashtu një simptomë e anemisë.

Zemra pompon më shumë gjak në përpjekje për të marrë më shumë oksigjen.

Një gjë e tillë shkakton rrahje të shpejta të zemrës.

Sëmundja Dallohet Nga Sytë

Një tjetër shenjë paralajmëruese e anemisë vërehet tek sytë.

Pjesa e poshtme e syve përmban shumë vena të holla ku kalon gjaku.

Nëse kjo zonë duket e zbehtë dhe s’ ka shenja të venave, atëherë me gjasa ju jeni anemikë.

dhembjet e Kokës

dhembjet e kokës që shoqërohen me disa prej simptomave të lartprëmendura mund të tregojnë praninë e anemisë dhe të mungesës së oksigjenit.

Nëse vëreni një gjë të tillë, AgroWeb.org këshillon të bëni patjetër një konsultë tek mjeku.

Mpirjet

Nëse trupit i mungon gjaku i shëndetshëm, atëherë trupi vë në përdorim gjakun në gjymtyrë.

Kësisoj, njerëzit anemikë janë më të priur të ndiejnë mpirje të këmbëve, krahëve dhe duarve.

Vështirësi Në Përqendrim

Vështirësia në përqendrim ose siç njihet ndryshe mjegullimi i trurit është një simptomë e anemisë.

Kjo ndodh që mungesa e hekurit ndikon tek performanca në punë, përqendrimi dhe arsyetimi.

Mungesa e hekurit ndikon gjithashtu tek humori, vendimmarrja dhe energjia.

Vështirësi Në Frymëmarrje

Njerëzit anemikë preferojnë të mos lëvizin shumë që ndihen të lodhur.

Mungesa e oksigjenit nxit nevojën për frymëmarrje më të thellë.

Falë këtij problemi, anemikët s’ mbushen dot me frymë.

Rrahje Të Çrregullta Të Zemrës

Anemia ndikon fort tek zemra.

Hekuri është i nevojshëm për prodhimin e hemoglobinës, e cila transporton oksigjenin nga mushkëritë në pjesët e tjera të trupit.

Mungesa e oksigjenit ka një ndikim dramatik në sistemin kardiovaskular.

Një gjë e tillë e lodh dhe e dëmton zemrën.

Pagjumësia

Nëse keni vështirësi për të bërë një gjumë të mirë, atëherë mund të vuani nga anemia.

Cilësia e gjumit prishet ndjeshëm nga mungesa e hekurit, një problem që mund të prekë fëmijë dhe të rritur./AgroWeb.org

 

Related posts

Shenjat paralajmëruese nga buzët tuaja për shëndetin

Ne shpesh mendojmë për buzët tona vetëm për sa i përket bukurisë.

Ato janë një tipar kryesor dhe ne i përdorim buzët tona për të puthur, ngrënë dhe natyrisht, për të folur.

Por, buzët mund të zbulojnë gjithashtu problemet themelore të shëndetit nga një sëmundje e mëlçisë deri te herpesi.

Ekspertja Hari Simran thotë se buzët janë “dera” e punës së brendshme të organizmit tonë. Ajo pohon se buza e sipërme përfaqëson zemrën, mushkëritë, mëlçinë, stomakun dhe tiroiden.

Përderisa, buza e poshtme mund të pasqyrojë problemet që mund të keni në zorrë.

Lisa Borg, specialiste e lëkurës dhe nutricioniste, deklaron se problemet e vogla mund të trajtohen lehtësisht.

Por si mund t’i dalloni shenjat? Këtu janë gjashtë simptomat e buzëve që Hari thotë se nevojitet t’i keni në vëzhgim.

Rrudha në buzën e sipërme

Tensioni fizik dhe ai mendor mund të shkaktojnë rrudha, siç mund të shkaktojë edhe pirja e duhanit. Vetëm po të jeni të shqetësuar për diçka, shqetësimi gjithashtu mund të shkaktojë rrudhat e buzës së sipërme.

Lisa ka thënë se higjiena e dhëmbëve gjithashtu luan një rol të madh në shëndetin e buzëve. “Buzët e thata të shoqëruara nga një gojë e thatë te personat mbi 70 vjeç mund të çojnë në pneumoni”, shton ajo.

Buzë të çara dhe të thata

Një gojë e thatë është zakonisht një shenjë se jeni i dehidratuar dhe kjo është diçka që mund të bëhet e dukshme në buzët tuaja. Buzët mund të bëhen të thata dhe të çahen kur s’ keni ujë të mjaftueshëm në trup.

Një ndryshim i klimës gjithashtu mund të çojë në buzë të thata, kjo është arsyeja pse shumë njerëz mbajnë me vete një balsam buzësh në muajt e dimrit. Hari thotë se nevojitet të shmangni lëpirjet e buzëve, pasi kjo mund t’i bëjë ato edhe më keq. Ajo shton se Vetëm po të buzët tuaja kruhen kurse janë të çara, atëherë mund të keni një alergji.

Ethet

Ethet mund të shfaqen gjatë muajve të dimrit dhe zakonisht kurohen vetë ose me kremra. Sidoqoftë, ato gjithashtu mund të jenë rezultat i herpesit.

Vetëm po të keni ethet, zakonisht do të ndjeni një ndjesi shpimi gjilpërash para se të dalë në sipërfaqe. Mjekët tuaj mund të përshkruajnë ilaçe, por ju nevojitet të përpiqeni të shmangni qëndrimin e gjatë në diell, pasi kjo do të irritojë dhimbjet.

Çarje në skaje

Është shumë e lehtë të lëpini buzët për t’u dhënë atyre lagështi, por Vetëm po të e bëni atë shpesh, mund të shkaktojë infeksione.

Dermatologia Mona Gohara deklaron se Vetëm po të jargosni në gjumë ose mbani një mbajtës për dhëmbët, atëherë bakteret mund të grumbullohen rreth gojës tuaj dhe të shkaktojnë infeksion.

Njollat

Shumë duhanpirës shpesh kanë buzë të njollosura. Por, Vetëm po të buzët tuaja kanë ndryshuar ngjyrën, atëherë mund të keni probleme të rënda në mëlçi. Buzët e kaltra mund të tregojnë mungesë të oksigjenit në trup dhe shenjë e ngjashme mund të shihet në gishtat e këmbëve dhe dorës.

Vetëm po të buzët tuaja kanë kaluar një hije më të hapura dhe duken të zbehta, atëherë mund të keni anemi, mungesë në vitamina ose sheqer të ulët në gjak. Një test i thjeshtë gjaku i kryer nga mjeku juaj do të përcaktojë se nga çfarë mangësie vuani dhe ato do të jenë në gjendje të rekomandojnë ilaçet për t’ju ndihmuar.

Ënjtje

Zakonisht keni një buzë të fryrë Vetëm po të keni pasur presion në atë pjesë, por buzët e fryra dhe ënjtura mund të jenë gjithashtu një shenjë e një reaksioni alergjik. Vetëm po të buzët tuaja bëhen të fryra ose të ënjtura pasi keni aplikuar buzëkuqin tuaj të preferuar, atëherë mund të jeni alergjik ose i ndjeshëm ndaj disa prej përbërësve.

Sidoqoftë, Vetëm po të buzët e ënjtura shoqërohen me një kruajtje të fytit, atëherë mund të jetë diçka që ju keni ngrënë ose keni pasur kontakt me diçka ndaj të cilit jeni alergjik. /Telegrafi/

 

Related posts

Kuiz apo Test nga Hematologjia – Kuize dhe Teste

Eritrocitet

START QUIZ

 

Eritrocitet

Related posts

Si mund të parandalohet talasemia?

Parandalimi i Talasemisë

Duke qenë se talasemia kalon nga prindërit tek fëmijët, është shumë e vështirë për ta parandaluar.

Megjithatë, në qoftë se ju ose partneri juaj e di se anëtarët e familjes janë me talasemi, ose jetoni në vende ku talasemia është e zakonshme, ju mund të flisni me një këshillues gjenetik për të përcaktuar se çfarë rreziku do të keni për t’ja kaluar talaseminë fëmijëve tuaj.

Related posts

Në cilat vende është më e zakonshme Talasemia?

 

Talasemia është më e zakonshme te njerëzit në vendet e Mesdheut, Azisë, Afrikës dhe Lindjes së Mesme. Po qe se keni anemi dhe keni anëtarë të familjes nga këto zona, mjeku mund të testojë gjakun për të gjetur nëse keni talasemi.

Related posts

Si mund ta di nëse kam talasemi? – Si diagnostikohet Talasemia?

 

Si diagnostikohet Talasemia?

Njerëzit me forma të moderuara dhe të rënda të talasemisë zakonisht diagnostikohen që në fëmijëri, pasi ata kanë simptoma të anemisë së rëndë si herët në jetë.

Njerëzit me forma më pak të rënda të talasemisë mund të diagnostikohen vetëm nëse kanë shenja të anemisë, ose nëse një mjek gjen anemi në një test rutinë të gjakut të bërë për një arsye tjetër.

Duke qenë se talasemia është e trashëguar, disa njerëz e zbulojnë atë pasi ata kanë të afërm me talasemi.

 

 

Related posts

Çka është Hemoglobina? Roli dhe funksioni i saj

Hemoglobina është një substancë me ngjyrë të kuqërremtë e cila përmban sasi të hekurit, dhe gjendet tek rruzat e kuqe të gjakut (Eritrocitet). Sikur Mioglobina po ashtu edhe Hemoglobina luan një rol të rëndësishëm në bartjen e oksigjenit në organizëm.

Hemoglobina përbëhet prej katër nënnjesish, ku çdonjera prej tyre është e lidhur me molekulën e Hemit si grupe joproteinor, dhe njëra është pjesë proteina pra Globulina. Hemi, njëheresh është dhe përgjegjës kryesor për ngjyrën e kuqe të Hemoglobinës.

Nder elementet qelizore te gjakut përmendim rruazat e kuqe te gjakut (eritrocitet) dhe rruazat e bardha te gjakut (leukocitet). Rruazat e kuqe janë qeliza të dylugeta ne forme disku, pa bërthame dhe shërbejnë për transportin e oksigjenit dhe një pjesë të dioksidit të karbonit.

Numri i tyre te meshkujt është rreth 5 milion për 1 ml gjak, ndërsa te femrat rreth 4,5 milion për 1 ml gjak. Numri i përgjithshëm i eritrociteve llogaritet te jete rreth 25 trilion qeliza. Jeta e një eritrociti llogaritet rreth 120 dite. Një qelize e tille përmban rreth 70 % ujë, kurse pjesa tjetër është lende e thate. Ngjyrën e kuqe e merr nga një lende hemoglobine, e cila është e afte te lidhet në mënyre të kthyeshme me oksigjenin.

Related posts

Çka është anemia? Shkaqet, simptomat dhe trajtimi i anemisë

Shkruan: Dr. Besa Vranovci

Ju mund të gjeni të gjitha detajet rreth anemisë të shkaktuar nga mungesa qelizave të kuqe ose mungesa e hemoglobinësgjak.

 

Çfarë është anemia? Shkaqet, simptomat dhe trajtimi i anemisë …

Mungesa e hekurit është lloji më i zakonshëm i anemisë në botë. Sidomos në vendet e pazhvilluara por  edhe në ato të zhvilluara, shkalla e anemisë për shkak të mungesës së hekurit është e lartë.

Çfarë është anemia?

Çfarë ju duhet të dini për shkaqet, simptomat dhe trajtimin e anemisë

Çfarë është anemia?

Anemia është një gjendje në të cilën nuk ka mjaft qeliza të shëndetshme të kuqe të gjakut për të mbajtur oksigjen të mjaftueshëm në indet e trupit. Hemoglobina është pjesa kryesore e qelizave të kuqe të gjakut dhe lidhet me oksigjen. Nëse keni shumë pak ose jonormal qeliza të kuqe të gjakut, ose nëse hemoglobina juaj është anormale ose e ulët, qelizat në trupin tuaj nuk do të kenë oksigjen të mjaftueshëm.

Anemia është gjendja në të cilën sasia e hemoglobinës në gjak ulet nën 13 g / dL në meshkuj të rritur dhe 12 g / dL tek femrat dhe mund të shkaktojë shumë probleme të rëndësishme shëndetësore. Fëmijët 6 muaj deri në 6 vjet 11 g / dL, 6-14 vjeç është konsideruar të jetë më pak se 12 g / dL anemi.

Anemia mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të dobët. Ka shumë lloje të anemisë, secila me shkakun e vet të veçantë. Anemia mund të jetë e përkohshme ose e zgjatur dhe mund të jetë e lehtë dhe e rëndë.

SIMPTOMAT E ANEMISË

Simptomat e anemisë ndryshojnë në varësi të shkakut të anemisë. Mund të përfshijnë:

Lodhja

Dobësi

Lëkura e zbehtë ose e verdhë

– Rrahje zemre e parregullt

– Shkurtesa e frymëmarrjes

– Marramendje

– Dhimbje kraharori

– Duar dhe këmbë të ftohta

– Dhimbje koke

– Çrregullimi i përqendrimit

– Mpirje në duart dhe këmbët

– Gjendja e nervozizmit

– Ushtimë në veshë

– Çarje në buzë dhe plagë në gojë

– Çarje e shpejtë e thonjve,

– Humbja e flokëve

Në fazat e hershme të anemisë, simptomat mund të jenë shumë të lehta. Megjithatë, ndërsa anemia përkeqësohet, simptomat përkeqësohen.

SHKAKTARËT E ANEMISË

Anemia ndodh kur nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut në gjak. Kjo mund të jetë:

– Trupi nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut, pra nuk mund të prodhojë mjaftueshëm.

– Gjakderdhja, shkakton humbjen e qelizave të kuqe të gjakut më shpejt se sa mund të prodhohen.

– Shkatërrimi i  qelizave të kuqe të gjakut ga trupi.

LLOJET E ANEMISË DHE SHKAQET 

Llojet e ndryshme të anemisë dhe shkaktarët përfshijnë:

Anemia nga mungesa e hekurit

Ky është lloji më i zakonshëm i anemisë në mbarë botën. Anemia e mungesës së hekurit shkakton mangësi të hekurit në trupin tuaj. Palca juaj e eshtrave ka nevojë për hekur për të bërë hemoglobinë. Pa hekur të mjaftueshëm, trupi juaj nuk mund të prodhojë hemoglobinë të mjaftueshme për qelizat e kuqe të gjakut.

Një anemi e tillë ndodh në shumë gra shtatzëna. Përveç kësaj, mund të haset edhe tek; gjakderdhja e rëndë menstruale, ulçera, kanceri  dhe disa sëmundje qe shkaktojnë humbje te gjakut, si dhe disa barna për lehtësimin dhimbjeve nga sulmi(ataku), e veçanërisht aspirina për shkak të përdorimit të rregullt.

Anemia nga mungesa e vitaminave

Përveç hekurit, trupi juaj ka nevojë për folate dhe vitaminë B12 për të prodhuar mjaft qeliza të kuqe të gjakut shëndetshme . Një dietë me mungesë të vitaminave dhe ushqyes të tjerë të rëndësishëm mund të shkaktojë zvogëlimin e prodhimit të qelizave të kuqe të gjakut.

Përveç kësaj, disa njerëz mund të konsumojnë mjaft vit B-12, por trupi i tyre nuk mund të përpunojë këtë vitaminë. Kjo mund të çojë në anemi të mungesës së vitaminës B-12 ose ndryshe Anemia pernicioze.

Anemia nga sëmundjet kronike

Disa sëmundje (të tilla si kanceri, HIV / AIDS, artriti reumatoid, sëmundja e veshkave, sëmundja e Crohn dhe sëmundjet e tjera kronike inflamatore) mund të ndërhyjnë në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Anemia e rëndë

Kjo anemi e rrallë është e rrezikshme për jetën, ndodh kur trupi juaj nuk prodhon mjaft qeliza të kuqe të gjakut. Shkaqet e anemisë aplastike përfshijnë infeksione, droga të caktuara, sëmundje autoimune dhe ekspozim ndaj kimikateve toksike.

Anemia për shkak të sëmundjes së palcës së eshtrave

Sëmundje të ndryshme të tilla si leuçemia dhe myelofibroza mund të shkaktojnë anemi duke prekur prodhimin e gjakut në palcën e eshtrave. Efektet e kancerit të tillë dhe çrregullimeve të kancerit janë kërcënuese për jetën.

Anemia hemolitike

Ky grup anemie zhvillohet kur qelizat e kuqe të gjakut shkatërrohen më shpejt se sa palca e kockave që mund të prodhojë. Disa sëmundje të gjakut dëmtojnë qelizat e kuqe të gjakut. Anemia hemolitike mund të jetë gjenetike ose mund të zhvillohet më vonë.

Anemia e qelizave në formë drapëri

Kjo është një sëmundje e trashëguar dhe nganjëherë mjaftë serioze, pra, është një anemi hemolitike e trashëguar. Kjo është për shkak të një defekti në formën e qelizave të kuqe të gjakut, ato kanë formë të parregullt formën e drapërit apo gjysmëhënës. Këto qeliza të parregullta të gjakut vdesin herët dhe në fund kemi një mungesë kronike të qelizave të kuqe të gjakut.

Anemitë e tjera

Ka forma të tjera të anemisë, si talasemia dhe anemia malaries.

TRAJTIMI I ANEMISË 

Trajtimi i anemisë varet nga shkaku.

Anemia nga mungesa e hekurit: Ky lloj i trajtimit të anemisë zakonisht përbëhet nga marrja e shtesave të hekurit dhe ndryshimet në dietën tuaj. Nëse shkaku themelor i mungesës së hekurit është humbja e gjakut (përveç menstruacioneve), burimi i gjakderdhjes duhet të përcaktohet dhe të ndalet.

Anemia nga mungesa e vitaminave: Trajtimi i mungesës së acidit folik dhe  vit B-12 përfshin marrjen e shtesave dietike dhe duke rrit ushqyesit në dietën tuaj. Nëse sistemi juaj i tretjes është duke patur probleme me thithjen e vitaminës B12 nga ushqimi që hani, mund të keni nevojë për shtesa të vitaminës B12. Në fillim mund të merni vitamina shtesë çdo ditë.

Anemia kronike: Nuk ka trajtim të veçantë për këtë lloj anemi. Mjekët përqëndrohen në trajtimin e sëmundjes themelore. Nëse simptomat intensifikohen, transfuzioni i gjakut, ose dhënia apo injektimi i  eritopoetinës që normalisht është një hormon sintetik që prodhohet në veshkë mund të ndihmojnë për të përshpejtuar prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe për të zvogëluar lodhjen.

Anemia e rëndë: Ky trajtim i anemis mund të përfshijë transfuzionin e gjakut për të rritur nivelet e qelizave të kuqe të gjakut. Nëse keni ndonjë problem me palcën e eshtrave dhe nuk mund të prodhohen qeliza të shëndetshme të gjakut, mund të keni nevojë për transplantim të palcës së eshtrave.

Anemia e lidhur me palcën e kockave: Trajtimi i këtyre sëmundjeve të ndryshme mund të përfshijë medikamentet, kimioterapinë ose transplantimin e palcës së eshtrave.

Anemia hemolitike: Trajtimi i anemisë hemolitike përfshin parandalimin e ilaçeve të dyshuara, trajtimin e infeksioneve të ngjashme dhe marrjen e ilaçeve që kompromitojnë sistemin tuaj imunitar; kjo mund të sulmojë edhe qelizat e kuqe të gjakut. Në varësi të ashpërsisë së anemisë tuaj, mund të jetë e nevojshme transfuzioni i gjakut ose plazmafereza. Plasmafereza është një lloj procedure e filtrimit të gjakut. Në disa raste, heqja e shpretkës mund të ndihmojë.

Anemia e qelizave në formë drapëri: reduktimin e dhimbjeve dhe parandalimin e komplikimeve jo mund të përfshijë administrimin e oksigjenit, ilaçeve analgjezike, lëngjeve gojore dhe intravenoze për trajtimin e anemisë,. Mjekët gjithashtu mund të rekomandojnë transfuzionin e gjakut, shtojcave të acidit folik dhe antibiotikëve. Transplantimi i palcës së kockës mund të jetë një trajtim efektiv në disa raste. Një ilaç i kancerit (Droxia, Hydrea) i quajtur hydroxyurea përdoret gjithashtu për të trajtuar anemin e qelizave në formë të drapërit.

Talasemia: Kjo anemi mund të trajtohet me, transfuzion gjaku, plotësim të acidit folik, terapi me ilaçe , splenectomi,  dhe transplantim gjakut ose të qelizave staminale të palcës së eshtrave.

PARANDALIMI I ANEMISË 

Hani një dietë të pasur me vitamina

Shumë lloje të anemisë nuk mund të parandalohen. Megjithatë, mund të parandalohet anemia nga mungesa e hekurit dhe anemia nga mungesa e vitaminave me një dietë që përmban vitamina dhe lëndë ushqyese të ndryshme.

HEKURI

Ushqimet e pasura me hekur përfshijnë mish i lopës dhe mishrat e tjerë, fasulja, thjerrëzat, drithëra përmbajnë hekur, perimet me gjethe të gjelbra të errëta dhe frutat e thata.

FOLATET

Kjo formë ushqyese dhe sintetike e acidit folik mund të gjendet në , fruta dhe lëngje frutash, perime me gjethe të errëta të gjebra, bizele të gjelbra, fasule, kikirikë dhe bukë, drithëra, makarona dhe oriz.

Vitamina B12

Ushqime të pasura me vitaminë B-12 përfshijnë mishin, produktet e qumështit dhe produktet e drithërave të fortifikuara dhe soje.

Vitamina C

Ushqime të pasura me vitaminë C përfshijnë fruta agrume dhe lëngje, speca, brokoli, domate, pjepra dhe luleshtrydhe. Këto substanca ndihmojnë në rritjen e absorbimit të hekurit.

Mendoni për një multivitamin

Nëse jeni i shqetësuar për marrjen e mjaftueshëm të vitaminave nga ushqimet që hani, mund të pyesni mjekun tuaj nëse një multivitaminë është e drejtë për ju. /Familjadheshendeti.com

Related posts

Çfarë ёshtё talasemia?

Talasemia është një sëmundje Gjaku e trashëguar që shkaktohet nga një defekt në prodhimin e hemoglobinës, një pjesë e rëndësishme e Qelizave të kuqe të gjakut. Kur s’ka hemoglobinë të mjaftueshme, qelizat e kuqe të gjakut s’funksionojnë siç nevojitet, jetojnë për periudha më të shkurtra kohore, kështu që ka më pak qeliza të kuqe të shëndetshme në gjak.

Qelizat e kuqe të gjakut çojnë oksigjen në të tëra qelizat e trupit, të cilin ato e përdorin për të funksionuar. Në personat me talasemi, qelizat e kuqe të gjakut s’prodhohen në sasi dhe cilësi normale. Kur s’ka sasi të mjaftueshme të qelizave të kuqe të gjakut, s’ka edhe oksigjen të mjaftueshëm për të gjitha qelizat e tjera të trupit, kështu shfaqet Anemia. Njerëzit me talasemi mund të kenë anemi të lehtë apo të rëndë, e cila mund të dëmtojë organet dhe të çojë në vdekje.

Defekte të ndryshme në hallkat e zinxhirit të prodhimit të hemoglobinës shkaktojnë lloje të ndryshme talasemie.

Si ndahet Talasemia?

Në varësi të asaj se sa e rëndë është talasemia, kemi talaseminë minor ose talaseminë major. Duke pasur një tipar talasemie, një person s’mund të ketë asnjë simptomë, por mund t’ja kalojë atë tipar fëmijëve duke rritur rrezikun e tyre për të pasur talasemi. Një person i cili ka talasemi minor s’mund të ketë asnjë simptomë ose mund të ketë vetëm anemi të lehtë, kurse një person me talasemi major mund të kenë simptoma të rënda dhe mund të ketë nevojë për transfuzione të rregullta gjaku.

Fjalët kyçe:Talasemia, Sëmundjet e gjakut, Hemoglobina, Qelizat e kuqe të gjakut, Gjaku, Oksigjeni, Qeliza, Anemia, Njerëzit, Organet,Talasemia minor, Talasemia major, Transfuzioni i gjakut

Related posts

Çka është Dializa?

Çfarë funksioni kryejnë veshkat e shëndetëshme?

Veshkat e shëndetshme pastrojnë gjakun dhe largojnë lëngjet e tepërta në formën e urinës. Po ashtu, të njëjtën gjë bëjnë edhe me substanca të tjera për ruajtjen e trupit në gjendje të shëndetshme.  

Çka është Dializa dhe çka zëvendëson?

Dializa zëvëndëson funksionet pastruese të gjakut kur veshkat nuk fuknsionojnë më. 

 

Cilat janë llojet e dializës?

Ka dy lloje dialize: hemodializa dhe dializa peritoneale.
 

Si pastrohet gjaku përmes hemodializës?

Tek hemodializa, gjaku pompohet nëpërmjet një pajisjeje dialize për të larguar produktet e dëmshme dhe lëngjet e tepërta. Pacienti lidhet me pajisjen e dializës nëpërmjet një ageje në një venë, e cila zgjerohet me anë të kirurgjisë ose nëpërmjet një kateteri plastikpërkohshëm të vendosur në venë. Kjo mundëson që gjaku të largohet nga trupi nëpërmjet pajisjes së dializës, të qarkullojë nëpërmjet kësaj pajisjeje për tu pastruar dhe më pas të rikthehet në trup. 

Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?

Hemodializa mund të bëhet në një qendër dialize ose në shtëpi. Kur bëhet në një qendër, zakonisht bëhet tri herë në javë dhe zgjat tri deri dhjetë orë për seancë (përgjithësisht në gjumë).Gazeta Shëndeti