QKUK me mbi 200 kryeinfermier, ndërsa kërkohen infermier për punë me COVID-19 !


Shkruan: Enlirat K. Duraku QKUK me mbi 200 kryeinfermier, ndërsa kërkohen infermier për punë me COVID-19 ! Numri i pacientëve të prekur me COVID-19 në klinikat e QKUK-së po rritet çdo ditë e më shumë, ndërsa me të edhe nevoja për staf mbështetës infermieror. QKUK ka mbi 200 pozita menaxheriale infermierore, respektivisht kryeinfermier ndërsa kërkohen […]

Sindikata e infermierëve ndaj vendimit të qeverisë: Është ofenduese që infermierët të marrin 150 euro


Pas vendimit të qeverisë për dhënien e pagave shtesë për punëtorët dhe stafin shëndetësor, vjen edhe reagimi i Sindikatës së Infermierëve të cilët janë të pakënaqur me pagën e ofruar nga qeveria. Sipas tyre, infermierët janë të diskriminuar nga ky vendim. “Sindikata e Infermierëve të Kosovës ndihet e indinjuar me vendimin e sotëm të Qeverisë […]

Qeveria arrin marrëveshje me FSShK për kryerjen e pagesave shtesë për punëtorët shëndetësorë


Qeveria e Kosovës është dakorduar me Federatën e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës për kryerjen e pagesave për staf  dhe punëtorë shëndetësorë. Kjo marrëveshje u arrit pas një takimi në mes të kryeministrit Avdullah Hoti me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, transmeton Telegrafi. Duke e […]

Si kënaqen punëtorët shëndetësor me fatkeqësitë e njëri-tjetrit?


Shënim: ky shkrim nuk i përfshin të gjithë punëtorët shëndetësor, ka punëtorë të cilët e shikojnë vetëm punën e tyre dhe nuk iu intereson asgjë tjetër. Të gjitha pohimet që janë në këtë shkrim janë të vërteta të patjetërsueshme dhe këtë e dinë fare mirë punëtorët shëndetësor. Është e pabesueshme por thellësisht e vërtetë që […]

Veshje, zhveshje, e përfunduat trajnimin, ndërsa 756 numri i personelit shëndetësor të infektuar !


Shkruan: Inf.Enlirat Duraku Edhe pse ekipa e Kontrollit të Infekcioneve në QKUK, punën e tyre po e kryen me përgjegjësinë dhe profesionalizmin më të madhë, mirëpo veshje dhe zhveshje, e përfunduat trajnimin, jeni të gatshëm me u kujdes për pacientin me COVID-19, seriozisht !? Ku mbeti diskutimi për shkakun e COVID-19, renditja e faktorëve të […]

Skandaloze: Në Klinikën Emergjente po paraqiten pacientë pa udhëzim dhe atë kohë pa kohë


Burimi: Gazeta Skandal Klinika Emergjente po mbingarkohen çdo ditë nga pacientë të cilët nuk kanë udhëzim për Emergjencë. Këta pacientë madje kërcënojnë infermierët dhe mjekët dhe sillen në mënyrë tepër të keqe. Shumë ankesa kanë arritur në inboxin tonë për këto raste dhe këto janë mjaftë shqetësuese sepse mjekët dhe infermierët po keqtrajtohen nga pacientët […]

Mjekët dhe infermierët po keqtrajtohen nga pacientët


Burimi: Gazeta Skandal Sjelljet e këqija dhe jonjerëzore të shumë pacientëve që po bëhen ndaj personelit shëndetësor çdo ditë e më shumë po marrin përmasa të mëdha duke tejkaluar çdo kufi. Mjekët dhe Infermierët çdo ditë ofendohen dhe keqtrajtohen nga pacientët dhe shteti nuk ndërrmer asgjë për këtë dukuri negative. Madje shpesh herë mjekët dhe […]

Inf.Enlirat Duraku: Për Odën e Infermierëve të Kosovës


PËR ODËN E INFERMIERËVE TË KOSOVËS : Prap sot kanë hyrë edhe 4 infermier serb në Kosovë për monitorimin e gjendjes së pacientëve të komunitetit joshqipëtar, ndërsa ju prap të heshtur ! Herën e parë keni reaguar 3 ditë pas shkrimit tim e që i bjen vonë. Shkrimi i parë ka pas të bëjë me […]

Malli i infermieres së shëruar nga COVID-19 për vajzën 2-vjeçare


Privimi nga përqafimi i vajzës së saj 2-vjeçare ka qenë sprova më e madhe për Besarta Qardakun, e cila këtë të martë është liruar si e shëruar nga COVID-19. Pas 12 ditëve qëndrimi në Klinikën Infektive, infermierja e Qendrës Emergjente është liruar nga Klinika Infektive, transmeton KOHA. E ndonëse këtë të martë ajo në distancë […]

Infermierja heroinë, udhëtoi për 1 orë në këmbë për t’i shpëtuar jetën 15-vjeçarit


“Infermierja heroinë”, është cilësuar infermierja e Q.Sh.Tunje, znj.Rruzhdije Xheka, e cila falë humanizmit, aftësive profesionale dhe eksperiencës në punë, bëri të mundur të shpëtonte jetën e djalit 15-vjeçar, i cili u rrezikua seriozisht nga dy pickimet e një gjarpri.Ngjarja ka ndodhur në fshatin e thellë malor Jançë (Verri) Njësia Administrative Tunje – Gramsh. “Pas njoftimit […]

Infermierët e QKUK-së protestojnë për rroga


Infermierët e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës po protestojnë sot për ngritjen e pagave të tyre. Protesta e infermierëve të QKUK-së ka filluar në orën 12:00. Fillimisht infermierët janë mbledhur brenda Klinikes së Kirurgjisë pastaj të gjitha janë zhvendosur në oborrin e QKUK-së.

Infermierit


Burimi: Gazeta Infermieri Infermierit Si infermier, ne kemi mundesi te lartesojme mendjen,shpirtin dhe trupin e pacienteve tane, familjareve dhe vetvetes.Mund te te harrojne emrin por jo si i ke bere te ndihen. Ti, student i infermierise, ti nuk studion per te mbaruar nje provim . Ti studion te pregatitesh per diten kur ti te jesh […]

Studim / Mjekët dhe infermierët janë punonjësit më të rrezikuar nga dhuna


Punonjësit e shëndetësisë janë 16 herë më shumë në rrezik dhune se punëtorët e tjerë” dhe në veçanti “departamentet e emergjencave, dhe kryesisht infermierët, ka gjasa të vuajnë sjellje të dhunshme”. Një raport  i prezantuar në Komitetin Shëndetësor të Senatit italian nga presidenti i Shoqërisë Italiane të Mjekësisë Emergjente Urgjente (Simeu), Francesco Rocco Pugliese bëri […]

Infermieri – Nga Agim Xhafka


Pranë urgjencës së Tiranës ndodhet një bulmetore. U futa sot atje për të blerë qumësht,kos,gjalpë,djathë e salçiçe. Para meje një mesoburrë me përparëse të bardhë. E mora për doktor. Por që në nisje të bisedës nuk ishte në këtë profesion.-Erdhe,o infermieri më i mirë i urgjencës!-i tha shitësja.Dukej që njiheshin.-Po,kemi 15 minuta pushimin e drekës.-Të […]

Roli shumë i rëndësishëm i Infermierit dhe Infermierës në sistemin shëndetësor


Infermieri dhe Infermierja janë shumë të rëndësishëm në zingjirin e sistemit shëndetësor. Infermierët me punën e tyre e fuqizojnë dhe plotësojnë sistemin shëndetësor. Infermieria është një profesion shëndetësor i përqendruar në kujdesin e individëve, familjeve dhe komuniteteve në mënyrë që ata mund të arrijnë, të mbajë, ose të shërojnë shëndetin optimal dhe cilësinë e jetës. Fjala Infermier(e), “nurse” (anglisht), vjen nga fjala latine […]