Meditime të një Kirurgu italian!


Meditime të një Kirurgu italian! “ Askush nuk do te behet me kirurg”Tashme e degjojme te perseritet cdo dite.💥Ne konkurse specializimi kirurgjia eshte nder deget me pak te kerkuara. Tashme eshte kaluar nga pamundesia per tu bere kirurg për shkak te konkurences se madhe, në situaten kur kirurgjia zgjidhet pasi nuk mbetet alternative tjeter. Në […]

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje


Shkruan: Dr. Lida Shosha #Rrugetimi i bisturise se nje kirurgeje. Shpesh, doktoresha qe sapo kane mbaruar mjekesine me pyesin, a te marin kirurgjine si specialitet? Me godet shpirtin kjo pyetje. Po, Entela, Ina, Marina, ju mund ta merni kirurgjine, e ku ka profesion me sublim! Po duhet tju them ca te verteta qe te mos […]

Pejani, si ortopedi/traumatologu i parë në Gjermani, që brenda një viti arriti t’i vendos 100 endoproteza


Pejani, si ortopedi/traumatologu i parë në Gjermani, që brenda një viti arriti t’i vendos 100 endoproteza -Arzen Balidemaj, u lind në vitin 1984, derisa shkollën fillore dhe të mesme e përfundoi në Pejë. -Fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme e përfundoi me sukses të lartë në vitin 2010, në Univeristetin e Prishtinës (UP), për të vazhduar […]

Imri Vishi – Biografia


Dr. Imri Vishi mr. sc.med. Dr.Imri Vishi është Mjek, kirurg, magjistër i shkencave mjekësore. Dr.Imri Vishi lindi në Lirishtë të Kaçanikut me 2 nëntor 1967. Shkollën fillore kreu në vendlindje nga 1974-1981, ndërsa shkollën e mesme të mjekësisë “Ali Sokoli” në Prishtinë nga 1981-1985. Fakultetin e Mjekësisë e mbaron në Prishtinë më 1993 me notë […]

Çka është Transplanti i veshkave?


   Çka është Transplantimi i veshkave? Transplanti i veshkave është një ndërhyrje ku një veshkë e shëndetshme (e dhuruar) vendoset në trup për të kryer ato funksione të cilat veshka e sëmurë nuk i kryen dot më.  Çka konsiderohet Transplanti i veshkave? Transplanti i veshkave konsiderohet si trajtimi më i mirë për shumë individë me […]

Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?


Një hernie abdominale, ose e zonës së barkut ndodh kur një organ, apo pjesë të indeve të brendshme të organizmit dalin përmes një të çare (si një e fryrë) nga muret e muskujve që mbyllin zgavrën e barkut. Muri i barkut është i përbërë nga shtresa të muskujve dhe indeve të ndryshme. Në vijim të […]

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Prizren


Burimi: Profili në FB i Dr.Salih Krasniqit PLEJADA E KIRURGËVE TË PËRGJITHSHËM –ABDOMINAL TË KLINIKËS SË KIRURGJISË QË NGA THEMELIMI I FAKULTETIT TË MJEKËSISË 1969 DERI MË SOT Lista e kirurgeve te kirurgjise se pergjithshme sipas moshes qe nga themelimi i Fakultetit te Mjekesise 1969 e deri me sot. Vazhojmë me kirurgun e tretë shqiptar […]

Sa është i rrezikuar Kirurgu nga sëmundjet vdekjeprurëse gjatë punës së tij?


Kirurgu gjatë punës së tij përballet me shumë rreziqe të ndryshme. Nëse një Kirurg realizon 4 operacione në ditë 3% e ka rrezikun për çdo operacion të merr Hepatitin B ose C që është vdekjeprurës  Kur kjo përqindje shumëzohet 4×3=12 atëherë del  se përqindja e mundësisë për infektim është 12% nga Hepatiti B ose C, […]

Kirurgët nuk e ndalin Grevën


Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj ka mësuar se Greva e Kirurgëve vazhdon Gazeta ka siguruar kumtesën e Kolegjiumeve Profesionale të Kirurgëve me të cilën arsyetohet vazhdimi i grevës së Kirurgëve. Në Kumtesën e tyre thuhet se meqë parlamenti i Kosovës në votimin për projektligjin për paga nuk ka marrë parasysh kërkesën tonë, për rritje […]

“Burnout syndroma ” dhe Mobbing-u


  “Burnout syndroma ” dhe Mobbing-u  “Burnout ” sindromës më së shumti i nënshtrohen punëtorët shëndetesor e që nënkupton një rraskapitje mentale, emocionale dhe fizike  si pasojë e stresit të prolonguar dhe të tepërt, ku si pasojë punëtorët shëndetësorë mund të kalojnë edhe në depresion të rëndë.   Mobbing-u nënkupton sjelljen aktive ose pasive të […]

Ish Ushtari i UÇK-së , Kirurgu Arbër Morina, i cili po lufton për të drejtat e Kirurgëve


  Ish Ushtari i UÇK-së , i luftës së Koshares, Kirurgu Arbër Morina, i cili po lufton për të drejtat e Kirurgëve dhe të gjithë Mjekëve të Kosovës flet për Gazetën Shëndeti. Ai për Gazetën tonë  thotë se kjo grevë ka lind si pasojë e padrejtësive të mëdha dhe të vazhdueshme që po bëhen ndaj […]

Mbi 20 orë në sallën e operacionit


  Kjo foto e cila po bën bujë në rrjetet sociale, është e një kirurgu kinez të cilin e kishte zënë gjumi në sallën e operacionit. Emri i tij është Shan Bjing, ai brenda kësaj dite i kishte bërë gjashtë ndërhyrje kirurgjike pa ndërprerë duke i kaluar mbi 20 orë në sallën e operacionit, në […]

Video:Kirurgu sakrifikon dhembjen e tij për dhembjen tuaj


Puna e Kirurgut është punë e cila duhet të vlerësohet maksimalisht.  Nuk ka pagë që është e barasvlefshme me punën e Kirurgut.  Kirurgu shpëton jetë, ndërkohë që jeta nuk ka çmim.  Paga e Kirurgut duhet të jetë e dinjitetshme në mënyrë që Kirurgu t’a kryej punën e tij pa brengën e një njeriu të thyer […]

Video: Ja çfarë pune madhështore bëjnë Kirurgët!


  Çfarë i motivon këta dy Kirurgë që në  pamjet e videos shihen që janë larë e stërlarë nga gjaku i pacientit. Asgjë tjetër pos pasionit për të shpëtuar një jetë.  Ky është profesioni fisnik dhe i rëndësishëm i të qenurit Mjek ose Kirurg. Kjo është mënyra se si mund të ju shpëtojnë edhe juve […]

Objektivat e Grevës së Kirurgëve sipas Këshillit Grevist


  Burimi i shkrimit: MeKirurgët   “Greva  e  kirurgëve”  dhe  objektivat  e  saj  Togfjalëshi “ Greva  e  Kirurgëve”  ,  tashmë  ka  marrë dhenë  si  i  tillë,  por  ,  në  realitet ai  nuk  shënon  vetëm  grevën e  Kirurgëve dhe  nuk  bëhet  vetëm  me  qëllim  të  rritjes  së  pagës dhe  koeficientit  të  tyre ,   por  të  […]

Kirurgët demantojnë shkrimin e Gazetës Shneta


Gazeta Shneta duket se ditëve të fundit e ka rritur intensitetin e shkrimeve kundër Kirurgëve. Këtë e konfirmojnë edhe shkrimet e fundit të saj ku flet mjaft hapur me gjuhën e urrejtjes patologjike ndaj Kirurgëve duke bërë edhe veprimin e saj mjaft të ultë, manipulimin me shifra. Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj ka mësuar […]

Kirurgu Shqiptar që bëri 13 mijë operacione në Gjermani


  Me një përvojë prej 18 vjetësh, me 13 mijë operacione të kryera, doktori kosovar Halil Krasniqi po shpëton jetët e pacientëve me sëmundje vaskulare në Gjermani. Djaloshi nga Peja që në moshën tetëvjeçare ëndërronte të bëhej human, andaj zgjodhi profesionin e mjekut dhe arriti që në një shtet të huaj si Gjermania të vendoset […]

Dr. Shiroka, Kirurg me përmasa europiane dhe botërore


  Eshte kenaqesi i madhe qe sot ne te kujtojme disa nga intelektualet e shquar te kombit tone, te cilet studiuan, punuan ne Austri dhe u kthyen ne vendin e tyre ne Shqiperi. Keta njerez te shquar preferuan varferine dhe kushtet e keqija ne pune qe tashme dihen ne vendin e tyre dhe qe moren […]

Dr. Osman JONUZI, babai i Kirurgjisë dhe Gjinekologjisë Shqiptare, themeluesi i spitalit të Tiranës 1920


Prof. Dr. Flamur TARTARI Duke marrë shkas nga përurimi i spitalit të ri kirurgjikal, në Tiranë, nga ana e kryeministrit të Shqipërisë, zotit Edi Rama, unë si kirurg i vjetër prej 52-vitesh, e kam të drejtën morale të them disa fjalë, për historikun e spitalit të Tiranës, të cilët i kam shkruar në disa libra […]

Dr.Arbër Morina:Kirurgët kërkojnë që të vlerësohet pozita e tyre e të ketë rregullim të koeficientit


Kirurgu i përgjithshëm në QKUK, Arbër Morina, ka folur për rastin që ndodhi në Emergjencë, ku një i moshuar i cili kishte shkuar për të kërkuar ndihmë mjekësore ka mbetur duke u përpëlitur në karriget e korridorit. Sot SHSKUK-ja përmes një njoftimi për media ka treguar se atij i është ofruar ndihma, këtë e konfirmoi […]

Vazhdon greva e Kirurgëve në QKUK


    Ende është duke vazhduar greva e kirurgëve në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Përfaqësuesi i Kolegjiumit të kirurgëve, Arbër Morina në një prononcim për Telegrafin ka thënë se greva do të vazhdojë dhe nuk do të ndërpritet deri sa institucionet vendimmarrëse të Kosovës t’i plotësojnë kërkesat e tyre raporton Gazeta Shëndeti. Morina […]

Kirurgu shqiptar me famë botërore


Prof. Rifat Latifi mjek dhe profesor i mirënjohur në nivelin ndërkombëtar. Gjatë karrierës së tij ai ka punuar në universitete dhe qendra spitalore me emër nëpër Amerikë, si Texas, Filadelfia, New York, Doha. Aktualisht, është profesor i kirurgjisë dhe president i Kolegjit të Kirurgëve Amerikan për shtetin e Arizonës. Prof. Rifat Latifi, është krijues dhe implementues i […]

Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës


Se Kirurgu është dhe mbetet shtyllë e fuqishme e profesionit mjekësor para, gjatë dhe pas luftës e dëshmon edhe video e mëposhtme ku shihet Kirurgu Fadil Beka i cili jep kontributin e tij madhështor gjatë luftës, duke i ndihmuar popullit dhe Ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Ai në këtë video shihet edhe duke e […]

Pacientja falenderon pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare


Pacientja Abetare Sylejmani-Musliu përmes një postimi në profilin e saj në Facebook ka falenderuar pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare. Ajo në postimin e saj shkruan se Dr.Naser Plakolli dhe ekipa kujdestare më ndihmuan që të kapërcej një sfidë shumë të rëndësishme që m’a bënë dhe me këtë të filloj një faqe të […]

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën


Dr. Halil Krasniqi Ky zbulim mundeson trajtimin e semundjeve te damarëve të gjakut në tërë trupin drejtim të zemrës dhe të këmbës pa prerje apo punktim te dyfisht Emri Dr. Dr. Halil Krasniqi është i njohur në shkencën dhe mjekësi internacionale. Me 15000 Operacione në lami të kirurgjis dhe intevencionit, është nder mjekët me pervoj […]

Grevën e Kirurgëve e përkrah edhe një Shoqatë


Mbështetja për Grevën e Kirurgëve po zgjerohet çdo ditë e më shumë. Këtë e dëshmon edhe mbështetja nga Shoqata e Ferizajasëve të Vjetër.  Në emailin tonë ka arritur një email nga një lexues i Gazetës Shëndeti në të cilën gjendet një foto e cila përmban Hashtag-un tashmë të famshëm i  #MeKirurgët, foto e cila është […]

Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve


Jon Harrison Ish-luftëtari britanik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Jon Harrison, ka dal në mbështetje të kirurgëve të Qendrës Klinike Universitare. Harrison ka përkrahur grevën e kirurgëve e cila është duke u mbajtur që nga 21 dhjetori i vitit të kaluar. “Unë qëndroj me kirurgët e Kosovës”, ka shkruar ai në profilin e tij në […]

Ortopedët nuk thyhen as pas presioneve, vazhdojnë grevën fuqishëm


Greva e kirurgëve po zgjerohet çdo ditë edhe nëpër klinika dhe spitale tjera.  Nga burimet e Gazetës Shëndeti është mësuar se ata që nga dje janë në grevë por përfundimisht sot e kanë vulosur hyrjen në  grevë. Në mbledhjen e mëngjesit të kolegjiumit të ditës së sotme, Ortopedët kanë vendosur përfundimisht që të hyjnë në […]

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës


  Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës Shefi i Neurokirurgjisë në qendrën spitalore universitare “Nënë Tereza”, profesor Mentor Petrela, zgjidhet ndër 100 kirurgët më të mirë të botës. Revista shkencore, vite më parë, ka njoftuar profesor Petrelën se vendin bosh në akademinë e ekselencës do ta zinte neurokirurgu shqiptar, pas vdekjes […]

Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve


Gazeta Shëndeti ka mësuar nga disa burime se Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm personelit shëndetësor, grevistëve dhe atyre që dëshirojnë të hynë në grevë. Po nga këto burime Gazeta Shëndeti është njoftuar se kohëve të fundit Ministri Ismaili më shumë po qëndron në QKUK sesa në Ministri dhe e […]

Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.


Grevës së punëtorëve shëndetësorë në QKUK nga nesër  është paralajmëruar se do ti bashkëngjiten edhe punëtorët shëndetësor të Spitalit të Ferizajt. Këshilli grevist i punëtorëve shëndetësorë  të Spitalit të Ferizajt ka bërë të ditur se nga nesër në Spitalin e Ferizajt nuk do të ofrohen shërbime . “Nga nesër  do ti bashkëngjitemi grevës  së të […]

Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve


Gazetari i RTK-së Alban Selimi përmes një postimi në Facebook përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve.   Për më shumë lexoni postimin e tij. Postimi i Alban Selimit Nje mjek specialist me pervoje merr page neto rreth 600 euro.  Per dy dite greva mbeten shume paciente pa sherbime. A mendon dikush nese keto 600 euro i […]

24 vite shkollim për t’u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi


Arbër Morinës, iu deshën rreth 24 vjet për ta arritur gradën e kirurgut të përgjithshëm. Shumë mund e sakrifica thotë t’i ketë bërë për të zënë një vend pune në nivelin terciar të shëndetësisë në QKUK, ku, me gjithë mëditje, rroga e tij arrin pak mbi 600 euro. Por, të punësuarit e një institucioni tjetër […]

Kërkesat minimaliste të Kirurgëve!


Shkruan: Isa  Haxhiu,  urolog,  QKUK Kërkesat  minimaliste  të Kirurgëve ! “Kirurgët kanë jetën tonë në duart e tyre, por shumica prej nesh  dinë më shumë për njerëzit që ua  prejnë  flokët, sesa  për  mjekët që i prejnë trupat tanë.”Michelle  Crouch ( gazetar) Por, çfarë  është  një  kirurg? Kirurgun e  definojnë  si   një  mjek  i […]