Edhe në QKUK tani mund të zvogëloni lukthin, 52 vjeçarja e kryen me sukses operacionin


Burimi i lajmit: SHSKUK Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është realizuar intervenimi me qasje laparaskopike në fushën e kirurgjisë bariatrike (ose ndryshe heqja e peshës së tepërt nga trupi). Ky intervenim është realizuar nga Dr. Arbër Morina, Dr. Valon Zejnullahu dhe Dr. Arben Haliti si dhe në bashkëpunim me […]

Armend Zemaj: Arben Vitia nuk ka ide si t’i siguroj vaksinat, po vepron me dyshim


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se të kesh një kontratë në tavolinë për 500 mijë vaksina të mos e nënshkruash, i bie se po vepron me dyshim. Zemaj tha se të kërkosh ndihmë se si ti sigurosh vaksinat, kjo i bie që ti nuk ke ide, dhe vepron me dyshim “qysh është në […]

Ndahen mbi 5 milionë euro shtesa për pagat e punonjësve shëndetësorë dhe zyrtarëve policorë


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë mbi 5 milionë euro për shtesë në paga për punëtorët shëndetësorë dhe zyrtarët policorë. Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka thënë se sipas këtij vendimi, mjekët dhe infermierët do të paguhen me nga 150 euro bruto shtesë për muajt prill dhe maj, stafi […]

Oda e Mjekëve do t’a padis edhe SHSKUK-në


Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës Dr. Pleurat Sejdiu ka folur për Ekonomia Online edhe për përgatitjen e një padie tjetër por në këtë rast për Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), siç ka pohuar Sejdiu kjo padi vjen për shkak të mospagesës së kujdestarisë së 40 mjekëve. Shih edhe : Oda e […]

Hoxhaj: Pa barna e vaksina, ftoj Kurtin të zbres deri në QKUK


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, në një mujorin e qeverisjes së Albin Kurtit ka thënë se kjo Qeveri vazhdon të punoj pa plan dhe pa ide derisa qytetarët kanë nevojë më shumë se kurrë për ndihmën e shtetit. Hoxhaj ka thënë se Kurti po dështon të përballet me pandeminë, ekonominë e arsimin, […]

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që nuk kanë marrë shtesa, raporton Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. […]

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme


Autoritetet izraelite kanë njoftuar se vendosja e maskës s’ do të jetë më e detyrueshme në ambiente të jashtme. Të gjitha shkollat janë hapur në këtë vend, në kuadër të masave për t’iu kthyer normalitetit, pas fushatës së gjerë të vaksinimit kundër coronavirusit. Me një popullsi prej 9.3 milionë banorësh, Izraeli ka vaksinuar 54 për […]

Kriza e COVID-19: BE ndan 26.5 milionë euro për Kosovën


Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës kanë nënshkruar një kontratë, sipas së cilës Kosova do të përfitojë 26.5 milionë euro si ndihmë për zbutjen e krizës që po shkakton koronavirusi. Pagesa  20.5 milionë do të bëhet në fund të këtij viti. Në vecanti këto fonde do të përdoren për t’u ndihmuar ndërmarrjeve të vogla, për […]

Vetëm tre ditë pas publikimit të albumit të saj “Anima Rara”, sopranoja shqiptare Ermonela Jaho ndodhet e para në listën e “Warner Classic” “Operat që nevojitet t’i dëgjosh” në disa nga platformat digjitale si: Spotify, iTunes & Deezer. Sopranoja jonë me famë botërore Ermonela Jaho e ka rregjistruar këtë album që përmban 70 minuta muzikë, nëntorin e vitit të kaluar në Palau de les Arts Reina Sofia de Valencia (Spanjë)Për këtë album debutues ylli i skenës lirike Jaho bashkëpunoi me “Orquestra de la Comunitat Valenciana” nën drejtimin e dirigjentit Andrea Battistoni. Albumi “Homazh Rosina Storchio-s. Anima Rara” sjell bashkë në një përmbledhje të vetme muzikën që ka kënduar sopranoja italiane Rosina Storchio, e njohur edhe për krijimin e rolit të Cio-Cio San në kryeveprën e Pucinit “Madama Batërflai” kur ajo u interpretua premierë në vitin 1904 në La Scala të Milanos. Në këtë përmbledhje Ermonela interpreton ariet e Puçinit (“Un bel dì vedremo”, “Con onor muore… Tu? Tu? Piccolo Iddio” de Madama Butterfly), Leonkavalos (“Musette svaria sulla bocca viva”, “Mimì Pinson, la biondetta” de La bohème), Maskanjit (“Un dì (ero piccina)” de Iris; “Ah! Il suo nome!… Flammen, perdonami” de Lodoletta; “Son pochi fiori” de L’amico Fritz), Massenet (“Pendant un an je fus ta femme”; Prélude Acte V y “Demain je partirai” de Sapho; “Allons! Il le faut… Adieu, notre petite table” nga Manon), Giordano (“Nel suo amore rianimata” de Siberia), Verdi (“Teneste la promessa… Addio del passato” de La traviata) dhe Catalani (“Ebben? Ne andrò lontana” de La Wally).Albumi doli në 25 shtator dhe u lancua fillimisht në orën 18.00 të kësaj date në faqen e FB të Opera Raras. Ndërkohë “Sopranoja më e famshme në botë” sipas “The Economist”, apo “Madama Batërflai më e mirë që Londra ka parë në shumë vite” sipas “Independent”, e “ Paraqitjes triumfuese në Madama Batërflai” sipas the “Guardian” ndodhet në Greqi.Shfaqja do të mbahet në datën 10 tetor në Sallën Stavros Niarchos të Operës Kombëtare të Greqisë. Ja si e përshkruante vetë Teatri i Operës së Greqisë pjesëmarrjen e divës shqiptare: “E vetmja Ermonela Jaho, një nga sopranot më të rëndësishme të planetit është tashmë në Athinë për provat Madama Butterfly me Teatrin Kombëtar të Greqisë”. Të dielën sopranoja shqiptare ishte në kopertinën e revistës “ΒΗΜagazino” e cila i kushtoi një vend të veçantë në faqet e saj me rastin e intervistës së parë të Ermonelës për një media greke. Shitja e biletave ka nisur tashmë si për këtë shfaqje po ashtu edhe për shfaqjet e sezonit tetor – dhjetorit, te cilat ende rrezikojnë të mos mbahen për shkak të numrit në rritje te rasteve me COVID, cka mund të sjellë një karantinë të dytë për Athinën./ KultPlus.com


Udhëzuesi i OBSH: Si të ushqeheni gjatë karantinës, nga cilat ushqime duhet hequr dorë?


Duke e vlerësuar stilin e jetesës si një mjet të fortë të luftës anti Covid, Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) nxori një udhëzues se si njerëzit duhet të ushqehen në ditët e karantinës. Njerëzit po nxitohen të bëjnë blerje të te tepërta në të gjithë Rajonin Evropian të OBSH-së. Blerjet e nisura nga paniku mund të […]