Lajm i mirë për mjekët specialistë të papunë

Kryetarja e Komisionit për Shëndetësisë dhe Mirëqenie Sociale, Albena Reshitja në mbledhjen e sotme të komisionit ku ka raportuar Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur një lajm të mirë për punësimin e mjekëve specialistëve të papunë. Reshitaj ka thënë se ministri Zemaj ka premtuar se këtë vit do të hapen specializimet në […]

Inf. Enlirat Duraku: Mjeku nuk është vrasës !

Akuzat e Hetem Ramadani në emisionin Rubikon se ” Mjekët janë vrasësit më të mëdhenjë në botë për shkak të gabimeve, mosdijes dhe interesave sepse janë agjent të farmacisë”, tejkalojnë çdo kufij të lirisë së shprehjes. Me këtë deklaratë, Ramadani ka nxitë urrejtje, vepër kjo e cila është e sankcionuar me ligj, e cila gjithashtu […]

Nëse nuk hapet konkursi për specializim, Kosova rrezikon të mbetet pa mjekë

Mjeku Art Deva, që nga marsi kur u shfaq virusi Covid-19, po punon si vullnetar në Institutin e Shëndetësisë Publike. Ai ka përfunduar studimet në Mjekësinë e Përgjithshme, përderisa ka kohë që po e pret konkursin për specializim. Si Arti, janë edhe mbi 500 mjekë, të cilët po presin këtë konkurs, i cili nuk është […]

Kur ortopedi dhe pacienti i tij janë njëkohësisht babai dhe i biri.

Moment i rrallë kur ortopedi dhe pacienti i tij janë njëkohësisht babai dhe i biri. Ndjenjë e veçantë të trajtosh të birin nga dy fraktura të rënda, në të dy parakrahët dhe kthimin e tij të shpejtë ne jetën normale. Disa këshilla për prindërit në lidhje me lëndimet e fëmijëve të tyre: 📌Mos i paragjykoni […]

Mosha mesatare e mjekëve në Kosovë është 53, rrezikohet mbyllja e spitaleve pas gjashtë vitesh

Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu ka treguar se si janë 700 mjekë të papunë në Kosovë, e në anën tjetër shtëpitë e shëndetit gjithandej Kosovës shkruajnë letra që nuk kanë njerëz dhe po mbyllin repartet. “Çdo ditë po ikin mjekë nga Kosovë, i bie në çdo ditë po ikë nga një […]

Paraqitja e sulmit ndaj mjekëve

Paraqitja e sulmit ndaj mjekëve Raportimi i dhunës ndaj mjekëve OMK: „Nuk guxon të ketë dhunë!“ Oda mjekëve e Kosovës (OMK) mbështet të gjitha përpjekjet që synojnë parandalimin e çdo forme të sjelljes së dhunshme në shoqëri. Duke pasur parasysh fushën specifike të aktivitetit të saj primar, OMK-ja si pjesë e përpjekjeve për të parandaluar dhe […]

Në këtë shtet ofrohen pushime falas për mjekët dhe infermierët e angazhuar në luftë me Covid-19

Oferta vjen nga zona e Val di Sole, në Trentino Alto Adige të Italisë, si shenjë mirënjohje ndaj mjekëve dhe infermierëve që punuan gjatë pandemisë. Ideja vjen nga operatorët turistikë dhe drejtuesit e strukturave pritëse. “Të gjithë bënë pjesën e tyre, është momenti për t’i shpërblyer. Pas një periudhe me ngarkesë të madhe stresi dhe […]

Skandaloze: Në Klinikën Emergjente po paraqiten pacientë pa udhëzim dhe atë kohë pa kohë

Burimi: Gazeta Skandal Klinika Emergjente po mbingarkohen çdo ditë nga pacientë të cilët nuk kanë udhëzim për Emergjencë. Këta pacientë madje kërcënojnë infermierët dhe mjekët dhe sillen në mënyrë tepër të keqe. Shumë ankesa kanë arritur në inboxin tonë për këto raste dhe këto janë mjaftë shqetësuese sepse mjekët dhe infermierët po keqtrajtohen nga pacientët […]

Mjekët dhe infermierët po keqtrajtohen nga pacientët

Burimi: Gazeta Skandal Sjelljet e këqija dhe jonjerëzore të shumë pacientëve që po bëhen ndaj personelit shëndetësor çdo ditë e më shumë po marrin përmasa të mëdha duke tejkaluar çdo kufi. Mjekët dhe Infermierët çdo ditë ofendohen dhe keqtrajtohen nga pacientët dhe shteti nuk ndërrmer asgjë për këtë dukuri negative. Madje shpesh herë mjekët dhe […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

“Burnout syndroma ” dhe Mobbing-u

  “Burnout syndroma ” dhe Mobbing-u  “Burnout ” sindromës më së shumti i nënshtrohen punëtorët shëndetesor e që nënkupton një rraskapitje mentale, emocionale dhe fizike  si pasojë e stresit të prolonguar dhe të tepërt, ku si pasojë punëtorët shëndetësorë mund të kalojnë edhe në depresion të rëndë.   Mobbing-u nënkupton sjelljen aktive ose pasive të […]

Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?

    Gazeta Shëndeti në bazë të informacioneve që ka siguruar ka mësuar se vitin e tyre të parë, Mjekët në Gjermani marrin afërsisht 4000 euro në muaj, dhe pas 3 deri 5 vitesh kjo mund të rritet në më shumë se 5000 euro në muaj.   Mjeku Specialist paguhet rreth 5600 euro në muaj […]

Mjekja shqiptare e cila jeton dhe punon në Finlandë

  Dr.Shpresa Maxhuni Veseli, është mjekja shqiptare e cila jeton dhe punon në Finlandë.  Shpresa Maxhuni Veseli përfundoi fakultetin e Mjekësisë së Përgjithshme në vitin 2016.  Dr.Shpresa Maxhuni u zhvendos në Finlandë në gusht të vitit 2017, vend në të cilin jeton dhe punon edhe burri i saj. Ajo ka dëshirë të bëhet Gjinekologe të […]

Studim / Mjekët dhe infermierët janë punonjësit më të rrezikuar nga dhuna

Punonjësit e shëndetësisë janë 16 herë më shumë në rrezik dhune se punëtorët e tjerë” dhe në veçanti “departamentet e emergjencave, dhe kryesisht infermierët, ka gjasa të vuajnë sjellje të dhunshme”. Një raport  i prezantuar në Komitetin Shëndetësor të Senatit italian nga presidenti i Shoqërisë Italiane të Mjekësisë Emergjente Urgjente (Simeu), Francesco Rocco Pugliese bëri […]

Dr.Albesa Shabani mahnit mjekët gjerman, kryen në afat rekord provimin e licencës

  Albesa Shabani nga Gjilani në afat rekord e ka përfunduar vlerësimin për provimin e licencës gjermane. Puna dhe angazhimi i Albesës i ka habitur edhe profesorët dhe komisionin vlerësues. Albesa pas këtij hapi të madh fillon specializimin e saj në degën e internos. Albesa Shabani nga Gjilani pas një angazhimi e përkushtimi maksimal prej […]

Historia e Mjekut që u shndërrua në një libër të suksesshëm në Itali

  Hasan Kurti lindi më 6 maj të vitit 1933 në Vidhas të Elbasanit. Ai mbeti jetim që kur ishte fëmijë dhe në moshën 7-vjeçare, për shkak të varfërisë ekstreme, largohet nga shtëpia për të shërbyer në një familje. U detyrua të bëjë punë të rënda bujqësore, me lodhje e mundim, midis dhunës fizike e […]

Kirurgu shqiptar me famë botërore

Prof. Rifat Latifi mjek dhe profesor i mirënjohur në nivelin ndërkombëtar. Gjatë karrierës së tij ai ka punuar në universitete dhe qendra spitalore me emër nëpër Amerikë, si Texas, Filadelfia, New York, Doha. Aktualisht, është profesor i kirurgjisë dhe president i Kolegjit të Kirurgëve Amerikan për shtetin e Arizonës. Prof. Rifat Latifi, është krijues dhe implementues i […]

10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve

Oda e Mjekëve të Kosovës ka reaguar ndaj dënimit me kusht të sulmuesit të një mjeku, duke thënë se praktika gjyqësore edhe njëherë është duke dëshmuar jo seriozitet lidhur me luftimin e formave të rënda të kriminalitetit, përfshirë ndëshkimin e veprave të dhunës fizike ndaj mjekëve në vendin e punës. “Sulmet të tilla ndaj personave […]

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Të punosh si mjek në Kosovë do të thotë të jesh i nënçmuar, i nëperkëmbur dhe i përbuzur. Të jesh mjek do të thotë te kryesh 6 vjet Mjekësi e përgjithshme, 6 specializim , +/-3 doktoraturë dhe tërë jetën e mbetur studim. Do të thotë të kalosh jetën në stres, të kalosh kohë më shumë në spital se […]

E vërteta e Mjekut profesionist!

Per ata qe duan te dine te verteten e mjekut profesionist. Cfare eshte nje mjek? Nje mjek i mire profesionist eshte nje investim i jashtezakonshem  ne vite.Politikan  e deputet njerezit jane bere brenda nates,jane gdhire ministra pa kendu  gjeli i mengjesit,  mjek i mire te duhen vite,vite studimi konstant,djerse e mund pa fund, sakrifice per […]