Category: Poezi

Poezi të ndryshme

Unë – Poezi shkruar nga Eda Kapurani

Unë. Unë ,se njihja dashurinë, Asnjëherë se kisha ndeshur, Nuk I dija as shtëpinë, As seç rroba mbante veshur. Unë e njoha dashurinë, Një ditë vere,plot zagushi, Mē kaloi lehtë…

Mall….. – Poezi nga Atli Kamberi

Mall….. Mbi valë më ranë,ca pika lot të vijnë tek Ti, të shuajnë mall. Mendimet era fort m’i lodh, dhe valët befas bëhen dallgë. Se Ti je,si Amazon, që më…

Sa herë – Poezi nga Fani Duro

Sa herë ————- Sa herë mundohem të të fshij nga syt e mi, Dhe perden e gjumit zë dhe ul ngadalë, Ti mua më shumë më krijon pagjumësi, Ndjenjë më…

Nëse – Poezi nga Luljeta Leka

  Nëse…. Nëse pak shkallë i kam ngjitur, nëpër forcë e nëpër mend. T’i zbres tani , rrokullisur. Më dhemb. Më dhemb të ulem në gjunjë, E të përtyp ,…

Poezi për paranë

Poezi për paranë   Paraja Paraja bela e madhe, Doli për te zgjidhur halle O para, para e shkrete i mallkuar për jetë. Ne pa ty nuk bejme dot Mbas…

Shkurtima – Poezi nga Frrok Doda

SHKURTIMA. S’ ja arrij dot pjergulles. Ngushlloj vehten ,, me fabulën e dhelpres. Shumë dashuri u dha zoti njerzve. Sa ta kenë për gjithë jeten. T’pa fetë e perziejnë me…

Mjaftonte – Poezi nga Arjana Fetahu Gaba

MJAFTONTE Sa shikime unë ti vodha, nëpër sy, Ja dergova zemres time, u freskova, Nga rrahjet, dilte e shkulej vendit, Megjithëmend, atëherë u dashurova. Kur më shihje ndonjëherë, të zemëruar,…

Vjershë për shkollën

Vjershë për shkollën Poezi për shkollën   Shkolla ime E dua shkollën time, Ku mësova abecenë, Ajo më ngjall kujtime, Rrugën ma rrëfen. Nëse një ditë mua, Më shihni inxhinier,…

Vjershë për 7 marsin

Vjershë për 7 marsin   7 Marsi Festën e mësuesit Ne do ta festojmë Lulet më të bukura Ne do ti dhurojmë. Vijmë tek ti mësuesja jonë Buzëqeshjen ta dhurojmë…

Poezi për UÇK-në shkruar nga Linda Fana

Poezi për UÇK-në shkruar nga Linda Fana 𝐔Ç𝐊 𝐍𝐮𝐤 𝐥𝐞𝐣𝐨𝐣 ,𝐧𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐝𝐢𝐧 𝐭𝐢𝐦 ,𝐭𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐤 𝐝𝐨𝐫 𝐞 𝐳𝐞𝐳, 𝐣𝐚𝐦 𝐟𝐞𝐦𝐞𝐫 𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐞 𝐝𝐨 𝐭𝐚 𝐦𝐛𝐫𝐨𝐣 𝐦𝐞 𝐧𝐝𝐞𝐫 ! 𝐉𝐚𝐦 𝐛𝐢 𝐞…

Vargje për çobaneshën

Vargje për çobaneshën Të pashë në rrugë të malit, Rina moj e bukur Rinë! Po shkoje rrugës të stanit, në malet me trendelinë. Ç’kërkon vallë rrugës të malit, moj syshkruar…

Leje – Poezi nga Ferit Lamaj

Leje Tej, te kopshti zoologjik lind debati simpatik. Kafshët flasin mizëri: – Ej, a ngremë një kopsht të ri, më të bukur, më të gjerë? – Domosdo!- shton një Panterë.…

Poezi për Minatorin

Poezi për Minatorin MINATORI Babai Valentinës është minator, në thellësi të tokës djersa i pikon. Ai për çdo ditë Me shume shokë Punon pa përtesë Thellë në minierë. Me duar…

Poezi për 17 shkurtin

Poezi për 17 shkurtin 17 Shkurti Sa kohë ka kaluar derisa erdhi kjo ditë Sa shumë njerëz janë flijuar sa shumë kemi prit. Plot sakrifica e mundime plot vuajtje e…

Poezia : Si një mjellmë e bardhë

Poezia : Si një mjellmë e bardhë Si një mjellmë e bardhë Gjumë i ëmbël, gjumë i butë,ja ngadalë po vjen,mjellmë e bukur, mjellmë e bardhë,ëndrra të rrëmben. Mjellmë e bukur,…

Poezi për Balonin

Poezi për Balonin Balona Endem në qiellnë pafundësi,ndjehem dhe flladdhe kaltërsi… Ndjehem dhe flladdhe kaltërsidhe qiell dhe ajërdhe pafundësi… Mëngjeseve pazbardhur,e mbrëmjeve gjer vonë,endem në ëndërr,mbi një balonë… Gazeta Shëndeti

Poezi për lodrat

Poezi për lodrat Lodrat Kush më vjenfshehtas në gjumë?Në dritarekush troket?Kush këndonnjë ninullë?Kush ngadalëmë thërret? Bëj të flee nuk jam vetëm,pranë kam një arush,zë e qeshlehtë me vete,dhe me gazdhomën…

Poezi për njeriun e dëborës

Poezi për njeriun e dëborës Njeriu i dëborës Një kapelë ka në kokëdhe për hundë një karrotë.Eh ç´ftohtë bën, bora zbardh,mbështjellë qafën me një shall. Eh ky plak kërkon sy,gjejmë…

Poezi për pëllumbat

Poezi për pëllumbat Pëllumbat Trumba,trumba,trumba,qiellin e mbuloi,një reme pëllumba. Rrokulliset qielli,bën kollotumba,një re me pëllumba,trumba,trumba,trumba…Eh,këta pëllumba… Trumba,trumba,trumba,një re me pëllumba,në qiell,në tokë,mbi supe,mbi kokë. Eh, këta pëllumba…Luajnë ca pëllumba,një qiellme…

Poezi për Kalin

Poezi për Kalin   Kali lodër Hyjo kalo, ato jele,kush t’i thuri kaçurrele? Hyjo kalo, hi, hi, hi,e ç’të bëjmë në shtëpi? Në shtëpi, s’na rrihet sot,hyjo kalo, me galop.…

Poezi për ketrin

Poezi për ketrin Ketrushi Herë në një degë,herë në një tjetër,ngjitet dhe zbret,luan në drurë, një ketër. Dhe rrok një arrë,dhe kap një gogël,fluturon mes drurësh,në lodër. Dhe flak një…

Poezi për Pranverën

Poezi për Pranverën Pranvera Dikush më sollilule me mijëra,qoftë gjithnjëplot lule dhe ngjyra Dikush, pallton e madhe-ma mori nga krahëtkëpucët m’i hoqi,më veshi sandalet. Dikush më bëritë lehtë, gogël,ndaj renda…

Poezia: Shtëpiza e përrallave

Poezia: Shtëpiza e përrallave Shtëpiza e përrallave Shtëpizë e përrallave,nuk e di ku je,shfaqesh në një pyll,zhdukesh bëhesh re… Herë ngjan me kështjellë,herë krejt e vogël,gishtoja troket,e ti bëhesh gogël.…

Poezi për xixëllonjën

Poezi për xixëllonjën Xixëllonjë Mbrëmje vere, mbrëmje vonë,xixa xixa, xixëllonjë. Yje, xixa, meteorë,vezullojnë, mbrëmjes, vonë. Shkojnë dhe vijnë, vijnë dhe shkojnë,xixa xixa, xixëllojnë. Ndizen, shuhen, varg me drita,xixa, ngjyra, ngjyra,…

Poezi për lulet

Poezi për lulet Çelin lulet Në oborrin tim, lule çeli dardha,dridhen si në ethe, të bukura, të bardha. Në oborrin tim, lule çeli molla,vallëzojnë hareshëm, të bukura të holla. Në…

Poezi për Macen

Poezi për Macen Macja ime Macja imeFle në gjumë,Prane zjarritGërhet shumë Macja fle,Festë e madhe.Miushi tundet,si në valle. “Fli ti maceDhe një çikëNgjajnë gërhimat,me muzikë. Mace si ti,jo nuk ka,fli…

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.