Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar)

Shkruan : Dr.Besim Morina

Testet serologjike për COVID-19 (testimi përmes antitrupave) (Informues i thjeshtëzuar)

Testi serologjik i COVID-19 (testi i antitrupave), është një test i gjakut i cili mund të zbulojë nëse një person ka antitrupa ndaj virusit që shkakton COVID-19.

Testet serologjike COVID-19 na ndihmojnë të dimë nëse dikush ka qenë i infektuar me virusin ose që është shëruar nga infeksioni COVID-19.
Ato nuk tregojnë nëse je momentalisht i infektuar.

Çfarë janë antitrupat?
Antitrupat prodhohen nga imuniteti jonë për t’i luftuar infeksionet me virusë apo bakterie.
Kur antitrupat gjenden në gjakun tonë mund t’i pengojnë infeksionet e njëjta në të ardhmen.
Antitrupat zhvillohen për disa ditë apo javë pas infektimit me COVID-19, por nuk dihet saktë sa kohë qëndrojnë në gjak.

Testet serologjike nuk duhet të përdoren për të diagnostikuar COVID-19, pasi këto teste nuk zbulojnë praninë e virusit në trupin tonë. Këto teste mund të rezultojnë negativ edhe te pacientët e infektuar (për shembull, nëse antitrupat nuk janë zhvilluar ende).

Me cilin test zbulohet infeksioni me COVID-19?
I vetmi test me të cilin diagnostikohet COVID-19, është testi PCR, i cili e zbulon prezencen e virusit.
Ky test mund të zbulojë nëse keni një infeksion aktiv të koronavirusit. Këto teste kryhen duke marrë mostra me strisho nga fyti përmes hundës.

Çka tregon një test serologjik pozitiv?
Nëse rezultoni pozitiv në një test serologjik SARS-CoV-2, ka mundësi që kohët e fundit apo edhe më herët të keni qenë i infektuar me COVID-19.

Çka tregon një test serologjik negativ?
Rezultat negativ në testin serologjik (të antitrupave) tregon që nuk keni antitrupa ndaj virusit në gjakun tuaj. Kjo do të thotë që ju nuk keni qenë i infektuar më herët me COVID-19, ose ju keni qenë te infektuar tash së voni por nuk janë zhvilluar ende antitrupat.
Pra, në shumicën e rasteve kur ju jeni të infektuar, edhe nëse e bëni testin serologjik, ai del negativ pasi ende nuk janë prodhuar antitrupat.

Pse testi serologjik nuk na tregon nëse keni infeksion?
Nëse testoheni kur jeni të infektuar apo shpejt pasi jeni infektuar me koronavirusin e ri, testi mund të jetë negativ. Kjo ndodh sepse trupit tonë i duhet kohë që të prodhojë antitrupa.

Por, poashtu është e mundur që pas një kohe të gjatë pas infeksionit, testi serologjik mund të rezultojë negativ. Kjo ndodh për shkak se nivelet e antitrupave ulen me kalimin e kohës aq sa të bëhen të pazbulueshme.

#drbesimmorina #pulmolog #testetserologjike #laboratori #besimmorina #covid19

Related posts

Pse goja jonë mban erë të keqe pas gjumit?


Frymëmarrja e keqe gjatë natës lidhet direkt me mungesën e salivas. Saliva është një substancë e lëngshme e cila prodhohet vetvetiu në gojën tonë gjatë ditës, mirëpo gjatë natës prodhimi i saj pakësohet ose s’ prodhohet aspak.

Mungesa e salivas në bën gojën e thatë dhe kësisoj marrim frymë jo mirë. Kur goja jonë është e hapur gjatë natës, bakteriet e kanë më të lehtë të depërtojnë në të për shkak të thatësisë që krijohet brenda saj. Pas hyrjes së tyre, bakteriet fillojnë të përzijnë proteinat, aminoacidet dhe ushqimin e mbetur në gojë, ashtu që të gjitha së bashku bëjnë që goja jonë të kundërmojë.

Padyshim, mënyra se si flemë ndikon shumë në këtë proces. Të fjeturit me gojë hapur mundëson të gjitha këto reaksione të sipërpërmendura.

Mbi të gjitha, si një mënyrë që të ndalohet ose reduktohet aroma e keqe e gojës në mëngjes, është mirë që t’i pastrojmë dhëmbët para se të shkojmë në shtrat dhe të mësohemi të bëjmë gjumë me gojë të mbyllur. /familjajone

Related posts

Si Të Luftoni Lodhjen Që Shkaktohet Nga Anemia – Ushqimet Që Ju Duhen

Lodhja është një nga simptomat më të zakonshme të anemisë.

Ajo ndodh derisa organet jetësore s’marrin mjaftueshëm oksigjen në mungesë të rruazave të kuqe të gjakut.

Anemia që vjen si pasojë e mungesës së hekurit është një nga format më të përhapura të sëmundjes.

Përveç mungesës së oksigjenit, sipas të dhënave të AgroWeb.org, trupit i duhet të punojë më fort për të prodhuar energji.

Nëse në trup mungon hekuri, s’ do të ketë mjaftueshëm rruaza të kuqe të cilat transportojnë oksigjen.

Rreziqet E Lodhjes Së Vazhdueshme Për Organizmin

Lodhja, drobitja dhe plogështia kanë një ndikim të fortë në organizëm.

Anemia mund të nxisë sindromën e lodhjes kronike, e cila e përball trupin me një barrë të rëndë.

Pasojat ndihen tek imuniteti që në fillim.

Gjumi bëhet i vështirë, koka dhemb ndërkohë që tensioni bie.

Lodhja ndikon edhe tek përqendrimi dhe aftësitë e mendjes.

Si Të Trajtoni Lodhjen Si Pasojë e Anemisë

Kërkimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë treguar se transfuzioni i rruazave të kuqe të gjakut është një mënyrë e mirë por e kushtueshme për të trajtuar lodhjen.

Një tjetër alternativë është terapia intravenoze me tretësira të pasura me hekur.

Terapi të tilla bëhen në rastet kur anemia është shumë e rëndë.

Raste më të lehta të anemisë mund të trajtohen përmes suplementëve të hekurit të cilat jepen nga mjeku.

Njerëzit e rrezikuar nga anemia duhet të konsumojnë ushqime të pasura me hekur dhe të marrin mjaftueshëm vitaminë C.

Kjo e fundit e ndihmon organizmin të përthithë sa më shumë hekur.

Përveç pakësimit të kafesë, sheqerit dhe alkolit, mjekët rekomandojnë edhe shmangien e çajit të zi që pengon përthithjen e hekurit.

Dehidratimi luan rol përkeqësues të lodhjes, ndaj duhet të pini ujë rregullisht gjatë ditës.

Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për rigjenerimin e rruazave të kuqe, ndaj ju duhet të bëni ecje të shpejta ose të shkoni në palestër.

Një ushqyerje e shëndetshme dhe një gjumë i plotë janë gjithashtu të rëndësishëm për shëndetin e një personi që vuan nga anemia dhe jo vetëm.

 

Related posts

Çka është Torakocenteza (Punkcioni pleural)?

Burimi: Dr. Flamur Marku – Pulmolog

Torakocenteza ose punksioni pleural është një procedurë për të hequr lëngun nga hapsirat pleurale. Një gjilpërë vihet përmes murit të gjoksit në hapësirën pleurale.

Hapësira pleurale është hapesire e vogel midis pleurave të mushkërive.

 

Pleura është një shtresë e dyfishtë e membranave që rrethojnë mushkëritë. Brenda hapësirës është një sasi e vogël normale e lëngut. Lëngu i tepërt në hapësirën pleurale quhet efuzion pleural. Kur kjo të ndodhë, është më e vështirë të marrësh frymë sepse mushkëritë nuk mund të fryhen plotësisht. Kjo mund të shkaktojë gulçim dhe dhimbje. Këto simptoma mund të keqesohen gjatë aktivitetit fizik.

Kur duhet te behet torakocentezaza?

Pasi te realizohet Rentgeni, CT apo ultratingulli i mushkerive, dhe konstatohet prani e efusionit pleural duhet te behet Torakocenteza. Torakocenteza duhet të bëhet për të gjetur shkakun e efuzionit pleural, gjithashtu për të trajtuar simptomat e efuzionit pleural duke hequr lëngun. Lëngu pastaj ekzaminohet në një laborator per analizat e nevojshme.
Torakocenteza mund të ndihmojë në diagnostikimin e problemeve shëndetësore siç janë:
Sëmundjet e zemres ( insuficienca kardiake), shkaku më i zakonshëm i efusionit pleural.
Tuberkulozi (TB).
Pneumonia.
Kanceri.
Mpiksja e gjakut në mushkëri (emboli pulmonare).
Një zonë me qelb në hapësirën pleurale (empiema).
Lupus eritematoz sistemik (SLE) dhe sëmundje të tjera autoimune.
Inflamacioni i pankreasit (pankreatiti).
Insuficienca e mëlçisë.

Çfarë ndodh pas Torakocentezes?

Pas procedurës, shtypja e gjakut, pulsi dhe frymëmarrja duhet të monitorohen. fasha mbi vendin e shpuarjes kontrollohet për gjakderdhje ose lëng tjetër.

Nëse është kryer si procedurë ambulatore, mund të shkoni në shtëpi kur mjeku konstaton se është në rregull.

Në shtëpi, ju mund të vazhdoni rutinen dhe aktivitetet tuaja normale, por nuk duhet te bëni aktivitet të fortë fizik për disa ditë.

Related posts

Çfarë është homocisteina?

Çfarë është homocisteina?

 

Homocisteina është një aminoacid që është zakonisht i pranishëm në sasi shumë të vogla në të tëra qelizat e trupit përderisa trupi normalisht konverton shpejt homocisteinën në produkte të tjera.

Meqenëse vitaminat B6, B12 dhe folati janë të domosdoshme për të metabolizuar homocisteinën, niveli i rritur i aminoacideve mund të jetë një shenjë e mangësisë në ato vitamina. Ky test përcakton nivelin e homocisteinës në gjak dhe / ose urinë.

Homocisteina e ngritur gjithashtu mund të jetë e lidhur me një rrezik më të lartë për sëmundje koronare , goditje në tru, sëmundje vaskulare periferike (depozitat yndyrore në arteriet periferike) dhe ngurtësimin e arterieve (aterosklerozë).

Nivele të larta të homocisteinës rrisin rrezikun e formimit të mpiksjes së gjakut në ene dhe mund të çojnë në sulm në zemër dhe goditje në tru.

Janë propozuar disa mekanizma për mënyrën se si homocisteina çon në rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare (CVD), por lidhjet direkte s’janë konfirmuar.

Ekzistojnë gjithashtu disa studime që tregojnë se s’ka përfitim ose ulje të rrezikut nga CVD me acid folik dhe shtesa të vitaminës B.

Deri më tash, Shoqata Amerikane e Zemrës s’e konsideron atë një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e zemrës.

Një gjendje e rrallë e trashëguar e quajtur homocistinemia gjithashtu mund të rrisë ndjeshëm homocisteinën në gjak dhe urinë. Në Sh.B.A, të gjithë foshnjat testohen në mënyrë rutinore për metioninë të tepërt, një shenjë e homocistinurisë, si pjesë e shqyrtimit të tyre të porsalindur. Po qe se testi i ekzaminimit të një fëmije është pozitiv, atëherë shpesh kryhen teste të homocisteinës në urinë dhe gjak. Për më shumë informacion, shihni pyetjet e zakonshme më poshtë.

Si përdoret testi i homocisteinës?

Një mjek i kujdesit shëndetësor mund të urdhërojë një test homocisteinine për të përcaktuar Po qe se një person ka një mungesë të vitaminës B12 ose folate. Përqendrimi i homocisteinës mund të rritet para se B12 dhe testet e folateve janë anormale. Disa praktikantë të kujdesit shëndetësor mund të këshillojnë testimin e homocisteinës tek individë të kequshqyer, të moshuar, të cilët shpesh thithin më pak vitaminë B12 nga dieta e tyre, dhe individë me ushqim të dobët, siç janë droga ose varur nga alkooli. Homocisteinina mund të porositet si pjesë e një hulumtimi i për njerëzit në rrezik të lartë për sulm në zemër ose goditje në tru. Mund të jetë e dobishme tek dikush që ka një histori familjare të sëmundjes së arterieve koronare, por asnjë faktor tjetër i njohur i rrezikut, siç është pirja e duhanit, presioni i lartë i gjakutmbipeshapesha. Sidoqoftë, roli i saktë që luan homocisteinina në përparimin e sëmundjes kardiovaskulare s’ është vendosur, kështu që dobia e testit të shqyrtimit vazhdon të vihet në dyshim. Ekzaminimi rutinë, siç është ai i bërë për kolesterolin total, s’ është rekomanduar

Kur urdhërohet testimi i homocisteines?

Ky test mund të porositet kur një mjek dyshon se një person mund të ketë një mungesë të vitaminës B12 B6 dhe B9/ ose folate. Shenjat dhe simptomat fillimisht janë delikate dhe jospecifike. Njerëzit me mungesë të hershme mund të diagnostikohen para se të paraqesin ndonjë simptomë të qartë.

Njerëzit e tjerë të prekur mund të paraqesin një sërë simptomash të buta deri të rënda që mund të përfshijnë: diarre, marramendje, Lodhje, dobësi, Humbja e oreksit, zbehje, Shkalla e shpejtë e zemrës, Gulçim, Gjuha e lënduar dhe goja, Tingëllimë, mpirje, dhe / ose djegie në këmbë, duar, krahë dhe këmbë (me mungesë B12). Testimi i homocisteinës mund të porositet si pjesë e vlerësimit të rrezikut të një personi nga sëmundjet kardiovaskulare, në varësi të moshës së individit dhe faktorëve të tjerë të rrezikut. Mund të urdhërohet gjithashtu pas një sulmi në zemër ose goditje në tru për të ndihmuar udhëzimin e tretmanit

Çfarë do të thotë rezultati i TESTIT ?

Në rastet e kequshqyerjes së dyshuar ose të mungesës së vitaminës B12 ose folate, nivelet e homocisteinës mund të ngrihen. Po qe se një individ s’ merr mjaftueshëm vitamina B dhe / ose folate me anë të dietës ose shtojcave, atëherë trupi mund të mos jetë në gjendje të shndërrojë homocisteinën në forma që mund të përdoren nga trupi. Në këtë rast, niveli i homocisteinës në gjak mund të rritet. AHA s’ rekomandon përdorim të gjerë të acidit folik dhe vitaminave B për të reduktuar rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru, ai promovon një dietë të ekuilibruar, të shëndetshme dhe këshillon praktikuesit e kujdesit shëndetësor që të marrin parasysh faktorët e përgjithshëm të rrezikut dhe dietën .

A ka ndonjë gjë tjetër që nevojitet të dim?

Kur rezultatet e testit sugjerojnë homocistinurinë, mostrat e biopsisë së mëlçisë ose të lëkurës ndonjëherë testohen për të përcaktuar Po qe se enzima cistathionine beta sinteza (CBS) është e pranishme. Mungesa e kësaj enzime është shkaku më i zakonshëm i homocistinurisë. Testet gjenetike mund të urdhërohen të testojnë për një ose më shumë nga mutacionet e gjeneve më të zakonshme. Po qe se dikush ka një histori të fortë familjare të aterosklerozës së hershme ose një anëtar i familjes është diagnostikuar me homocistinuria, atëherë ai person nevojitet të testohet për mutacionin e gjenit që u gjet në anëtarin e familjes.Nivelet e homocisteinës mund të rriten me moshën, kur një person pi duhan, dhe me përdorimin e ilaçeve të tilla si karbamazepinë, metotreksate, dhe fenitoin. Nivelet e homocisteinës janë më të ulëta tek gratë sesa te burrat. Përqendrimet e grave rriten pas menopauzës, ndoshta për shkak të uljes së prodhimit të estrogjenit ,keqmenagjimit te sëmundjeve kardiovaskulare.

I porsalinduri nevojitet bërë një provë homocistineine. Pse?

Një gjendje e rrallë e trashëguar e quajtur homocistinuria mund të rrisë shumë homocisteinën në gjak dhe urinë. Testet si për urinën ashtu edhe për homocisteinën e gjakut mund të përdoren për të ndihmuar në diagnostikimin e homocistinurisë Po qe se një mjek i kujdesit shëndetësor dyshon se një foshnjë ose një fëmijë mund të ketë këtë çrregullim të trashëguar. Po qe se testi i ekzaminimit të një fëmije është pozitiv, atëherë shpesh kryhen teste të homocisteinës në urinë dhe gjak. Përqendrimet e rritura shumë të homocisteinës në urinë dhe gjak do të thotë që ka të ngjarë që një foshnjë të ketë homocistinurinë dhe tregon nevojën për testime të mëtutjeshme për të konfirmuar shkakun e rritjes.Në homocistinurinë, një nga disa gjene të ndryshme – më së shpeshti gjeni CBS (cistathionine beta synthase) alt ndryshohet, duke prishur funksionin e CBS. CBS është një enzimë që vepron në një rrugë biokimike dhe është përgjegjëse për shndërrimin e homocisteinës në një molekulë të quajtur cisteine. Si rezultat i mosfunksionimit të CBS, në trup krijohen metionina (një aminoacid), homocisteinina dhe substanca të tjera toksike toksike. Disa nga homocisteinat e tepërta ekskretohen në urinë (homocistinuria).Ndërtimi i homocisteinës dhe substancave të tjera nënprodukte në trup çon në çrregullim multi-sistemik. Foshnjat me këtë gjendje do të shfaqen normale gjatë lindjes, por, Po qe se s’ mjekohen, ata brenda disa viteve do të fillojnë të zhvillojnë shenja të tilla si një lentë e zhvendosur në sy, një ndërtim i hollë i gjatë, gishtërinj të gjatë të hollë, anomalitë skeletore, osteoporoza, etj. dhe një rrezik të rritur shumë nga tromboembolizmi dhe nga ateroskleroza që mund të çojnë në sëmundje kardiovaskulare të parakohshme.Ndërtimi gjithashtu mund të shkaktojë aftësi të kufizuara intelektuale, sëmundje mendore, IQ pak të ulët, çrregullime në sjellje dhe konfiskime. Disa prej tyre mund të lehtësohen Po qe se gjendja zbulohet herët, kjo është arsyeja pse të gjitha shtetet paraqesin të posalindurit për homocistinuria.

 

Related posts

Çka është leukemia?

Leukemia

Cilat mosha i prek më shumë leukemia?

Ku paraqitet më shumë leukemia te meshkujt te femrat?

Leukemia kanceri i gjakut shumëherë mendohet si sëmundje vetëm e fëmijëve, por në fakt leukemia prek më shumë të rriturit, kurse zakonisht paraqitet më shumë te meshkujt sesa te femrat.

A mund të parandalohet leukemia?

A ka ndonjë mënyrë që e parandalon leukeminë?

Në fakt nuk ka asnjë mënyrë e cila ndihmon në parandalimin e leukemisë.

Si shkaktohet Leukemia? Pse shkaktohet Leukemia?

Leukemia është kanceri i qelizave të gjakut, që shkaktohet si pasojë rritjes së numrit të qelizave të bardha të gjakut leukocitevetrup.

Sa lloje të qelizave i posedon gjaku?

Gjaku posedon ka tri lloje të qelizave: qelizat e bardha të gjakut që i luftojnë infeksionet, qelizat e kuqe të gjakut që e transportojnë oksigjenin dhe trombocitet të cilat ndihmojnë në ndaljen e gjakderdhjes dhe parandalojnë gjakun të trashet.

Sa qeliza prodhohen çdo ditë në trupin e njeriut dhe çka janë shumica prej tyre?

Cilat qeliza prodhohen me shumicë gjatë leukemisë?

Çdo ditë në trupin e njeriut prodhohen miliarda qeliza të reja të gjakut – shumica prej të cilave janë qeliza të kuqe të gjakut. Por kur keni leukemi, trupi juaj prodhon më shumë qeliza të bardha të gjakut leukocite sesa që duhet sesa nevojitet transmeton Gazeta Shëndeti.

Sa lloje të qelizave të bardha leukociteve ekzistojnë?

Ekzistojnë dy lloje kryesore të qelizave të bardha të gjakut: qelizat lipoide dhe qelizat mieloide.

Leukemia mund të shkaktohet paraqitet në secilin lloj tip të këtyre dyjave.

Çka konsiderohen qelizat e leukemisë?

A mund t’a luftojnë infeksionin qelizat e leukemisë?

Këto qeliza të leukemisë konsiderohen qeliza të pamaturuara apo të papjekura dhe nuk mund ta luftojnë infeksionin në mënyrën efikase sikurse që e luftojnë qelizat e bardha të gjakut të cilat janë normale.

Çka ndikojnë qelizat e pamaturuara leukocitet e papjekura?

Për shkak se ka shumë nga këto qeliza të cilat janë të papjekura apo të pamaturuara, ato fillojnë të ndikojnë në mënyrën se si funksionojne shumica e organeve kryesore të organizmit trupit.

Çka ndodh në leukemi me trombocitet, eritrocitet, leukocitet dhe cilat funksione dëmtohen?

Si pasojë e kësaj nuk do të ketë më mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut për të transportuar oksigjenin, nuk do të ketë mjaftueshëm trombocite për të ndaluar gjakderdhjen, nuk do të ketë mjaftueshëm qeliza normale të bardha të gjakut për t’i luftuar infeksionet.

Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?

Përveç infeksioneve të ndryshme, kjo dukuri mund të shkaktojë sëmundje tjera si anemia dhe gjakderdhja spontane.

Cilat janë llojet e leukemisë ?

Leukemia mund të ndahet në dy mënyra:

a) Duke u bazuar në sa shpejt zhvillohet dhe keqësohet

b) Duke u bazuar në cilin lloj të qelizave të gjakut është e përfshirë (pra zakonisht në lipoide mieloide).

Si ndahet leukemia cilat janë llojet e leukemisë?

Këto lloje të leukemisë ndahen në dy kategori: leukemi akute dhe leukemi kronike.

Kur paraqitet Leukemia akute?

A paraqitet përkeqësimi i gjendjes shëndetësore te leukemia akute?

1. Leukemia akute paraqitet apo shkaktohet kur shumica e qelizave anormale të gjakut qëndrojnë të papjekura dhe nuk mund t’i kryejnë realizojnë funksionet normale të tyre. Pra paraqitet shumë shpejt përkeqësimi i gjendjes shëndetësore.

Kur paraqitet Leukemia kronike?

A paraqitet përkeqësimi i gjendjes shëndetësore te leukemia kronike ngadalë shpejtë?

2. Leukemia kronike paraqitet kur ekzistojnë janë disa qeliza të papjekura, por tjerat qeliza janë normale dhe mund të kemi funksionim normal të tyre. Kjo do të thotë se gjendja shëndetësore keqësohet, por keqësimi paraqitet më ngadalë.

Cilat janë shkaktarët e leukemisë?

Shkaktarët e leukemisë

Kush e shkakton leukeminë?

Akoma nuk e kemi njohurinë e duhur se kush e shkakton leukeminë. Njerëzit të cilët diagnostikohen me leukemi kanë disa kromozome jonormale, por mund të themi se kromozomet nuk janë shkaktarë të leukemisë.

Përderisa leukemia nuk mund të parandalohet, mund të jetë e mundshme se disa gjëra në ambientin tuaj mund ta shkaktojnë zhvillimin e saj.

Çka ndodh nëse jeni duhanpirës? A zhvillohet leukemia?

A është e ndërlidhur leukemia me ekspozim ndaj rrezatimit dhe kimikateve?

P.sh., nëse jeni duhanpirës, ju jeni më të prirë për disa lloje të leukemisë sesa ata që nuk janë duhanpirës. Leukemia gjithashtu është e ndërlidhur me sasi të larta të ekspozimit të rrezatimeve, dhe disa kimikaleve të caktuara.

A e shkakton rrezatimi dhe kimioterapia leukeminë?

A ndërlidhet rrezatimi, kimioterapia dhe leukemia?

Disa lloje të kimioterapisë dhe terapisë me rrezatime të cilat shfrytëzohen për të trajtuar llojet e ndryshme të kancerit, në fakt mund ta shkaktojnë leukeminë.

Zhvillimi i leukemisë a varet nga barnat që përdoren gjatë kimioterapisë?

Mundësitë për ta zhvilluar leukeminë varen nga llojet e ilaçeve barnave të kimioterapisë që përdoren.

A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?

Historia e shëndetit familjar është gjithashtu faktor rreziku për leukemi. P.sh., nëse një binjak identik diagnostikohet me një lloj të caktuar të leukemisë, mundësitë janë 20 për qind që edhe binjaku tjetër të diagnostikohet brenda një viti me leukemi./Gazeta Shëndeti

Related posts

Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin

Uji

Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin

Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin


Konsumimi i ujit mëngjes apo pirja e ujit në mëngjes 
luan rol të rëndësishëm në funksionimin normal të organizmit.

Pas sa orëve trupi dehidratohet apo dehidrohet?

Pas shtatë ose tetë orëve të gjumit, trupi juaj dehidratohet ose dehidrohet. 

Çka ndihmon konsumimi i ujit?

Konsumimi i ujit pas zgjimit ndihmon në qarkullimin e oksigjenit dhe ndihmon në prodhimin e qelizave të muskujve dhe gjakut ose eritrocitet (qelizat e kuqe të gjakut, rruazat e kuqe të gjakut).

Në cilën kohë nevojitet të pini sasinë e duhur të ujit?

Çdo pjesë e trupit tuaj ka nevojë për ujë në mënyrë që të mirë funksionojë, prandaj nevojitet të bëni kujdes që sidomos në mëngjes t’i jepni trupit sasinë e duhur të ujit.

Çka ndihmon konsumimi i ujit në mëngjes?

Kur pini ujë në mëngjes para ngrënies, ndihmoni të pastroni zorrët, duke lejuar që lëndët ushqyese të absorbohen më lehtë.

A funksionojnë veshkat më mirë nëse konsumoni sasinë e duhur të lëngjeve?

Edhe veshkat tuaja funksionojnë më mirë kur merrni sasinë e duhur të lëngjeve./Gazeta Shëndeti

Fjalët kyçe: Dehidratimi, Dehidrimi, Gjumi, Trupi, Uji, Oksigjeni, Qelizat e muskujve, Eritrocitet (qelizat e kuqe të gjakut, rruazat e kuqe të gjakut), Veshkat, Zorrët, Lëngjet, Lëndët ushqyese.

Related posts