Një mënyrë e re për vizitat e syve nga shtëpia


[ad_1] Ka njerëz që mund ta zvarrisin vizitën tek mjeku i syve, por një kompani ka identifikuar një metodë që pacientët ta bëjnë vetë në shtëpi provën e syve, duke përdorur telefonin inteligjent. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Tina Trinh njofton: Për shkak të pandemisë, njerëzit në të gjithë botën kanë hasur pengesa që të […]

Ja cili është problemi i mjekësisë në Shqipëri


Shkruan: Dr.Gerald Kola Problemi i mjekësisë në Shqipëri është tek marrëdhënia e mjekut me pacientin. Kur pacienti jep para kesh (nën-dorë) për shërbimin që i bën mjeku, aty nis dhe mbaron çdo gjë. Pacienti të ka blerë, të sheh si shërbëtor, pa dinjitet, madje edhe kur nuk të ka dhënë akoma paratë, apo ka vendosur […]

Tre gjërat që s’ duhet të bëni kurrë me lentet tuaja të kontaktit


[ad_1] Lentet e kontaktit mund të shkaktojnë dëm të pakthyeshëm të shikimit kur s’ përdoren si duhet. Historitë horror të lëndimeve të syve tregojnë se sa e rëndësishme është të ndiqni udhëzimet. Sharon Copeland, tha: “Ka disa gabime të zakonshme që njerëzit bëjnë kur bëhet fjalë për t’u kujdesur për lentet e tyre të kontaktit, […]

A është gabim të stërviteni me barkun bosh? Ja ç’duhet të dini për ushqyerjen para/pas stërvitjes


A duhet të stërviteni me stomakun bosh? Kjo varet. Shpesh rekomandohet që të stërviteni herë në mëngjes, para se të hani mëngjesin (intermittent fasting). Kjo besohet se ndihmon në humbjen e peshës. Sidoqoftë, stërvitja pas një vakti mund t’ju japë më shumë energji dhe të përmirësojë performancën tuaj. Në stërvitjen me bark bosh, teoria është […]

Shihni gjërat ndryshe: Mungesa e miqve ndonjëherë sjell më shumë përfitime sesa mendojmë


[ad_1] Është një fakt i njohur që miqtë janë të rëndësishëm në lumturinë tonë. Por kërkimet e fundit sugjerojnë se të qenit josocial s’ është diçka për të cilën duhet të shqetësohemi, meqenëse Po qe se kaloni më shumë kohë me veten, në të vërtetë sjell më shumë përfitime sesa mendojmë Sipas shkencës, është më […]

Arsyet më të zakonshme qojnë drejt divorcit te çiftet e moshuara


[ad_1] Kur një çift i moshuar divorcohet, pas shumë vitesh martesë, zëra të ndryshëm fillojnë të qarkullojnë.  Zakonisht ka supozime se dikush po kalon një krizë të moshës së mesme ose se ka një të dashur, raporton Psychology Today. Një burrë komentoi për divorcin e tij me psikologen Kathy McCoy: “Unë jam i sigurt se […]

Koha kur shkoni të flini zbulon shumë për personalitetin tuaj


[ad_1] Çfarë thotë koha kur shkoni të flini për personalitetin tuaj? A jeni rebel apo punëtor i palodhur? Shkenca ka treguar se njerëzit që ndjekin planet rutinë të gjumit gjatë natës janë ndër njerëzit më produktivë dhe më të suksesshëm. Ata zgjohen në të njëjtën kohë çdo ditë, hanë mëngjes, bëjnë detyrat e shtëpisë dhe […]

55 të infektuar dhe 331 të shëruar nga COVID-19  gjatë 24 orëve të fundit


[ad_1] 55 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 331 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Këto rezultate kanë dalë pas testimit të 3 mijë e 134 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone [ad_2]

Personat që vuajnë nga tensioni i lartë, duhet të përdorin këtë çaj


[ad_1] Çaji i vetëm që mund të ulë dhe të mbajë nën kontroll tensionin e lartë të gjakut është Hibiscus. Shkencëtarët kanë zbuluar se lulet Hibiscus, të cilat përdoren gjerësish në mjekësinë tradicionale mund të përdoren për të mbajtur nën kontroll tensionin e lartë. Tension i lartë i gjakut (hipertensioni) është njohur si vrasësi i […]

Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme


[ad_1] Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin e parë të jetës së fëmijës dhe rreth 250 000 dollarë në moshën 18-vjeçare. Janë pyetur prindër me fëmijë të moshave të ndryshme për të matur shpenzimet financiare që […]

Shërohet foshnja katërmuajshe e cila vuante nga një sëmundje e rëndë e zemrës


[ad_1] L.U., katër muajsh, i cili vuante nga një sëmundje e rëndë në zemër, tashmë është shëruar pas një operimi në Turqi. Lajmin e bëri të ditur humanisti Adnan Hyseni i cili me anë të një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se pas një operimi disa orësh në zemrën e foshnjës çdo […]

Pse periodat tuaja janë më të dhimbshme se të atyre rreth jush


[ad_1] Periodat ndryshojnë nga një grua në tjetrën, që do të thotë dhembjes, simptomat, kohëzgjatja, etj s’ janë gjithnjë njësoj. Një cikël normal zgjat 21 deri 35 ditë ndërsa periodat 2 deri në 7 ditë. Disa kanë dhimbje të tmerrshme gjatë periodave për shkak të asaj që quhet endometriosis por disa mund të kenë probleme […]

Arrestohen dy burra në Mitrovicë, dyshohet se dhunuan një vajzë të vogël


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona në Mitrovicë, të cilët dyshohen se kanë dhunuar seksualisht një vajzë të mitur. Në njoftimin e bërë për media thuhet se një rast i veprës penale “Dhunimi” është raportuar me datë 18.05.2021 në Mitrovicë, ndërsa pas veprimeve hetimore nga ana e Sektorit Rajonal të […]

Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

Bëni kujdes Vetëm po të ju vjen ky kod në WhatsApp


[ad_1] Një mashtrim shqetësues i WhatsApp është raportuar nga përdoruesit. Përdoruesit kanë marrë një mesazh në dukje nga një mik i cili thotë: “Përshëndetje, më falni, ju kam dërguar një kod 6-shifror gabimisht, a mund të ma kaloni ju lutem? Është urgjente!” Sipas raporteve ky kod u jep kriminelëve akses në llogarinë tuaj. Vetëm po të […]

1 në 4 persona që kanë kaluar infeksionin COVID mund të përballen me këtë simptomë vazhduese


[ad_1] COVID-19 është një sëmundje e egër e paparashikueshme, e cila mund ta bëjë infektimin një rrethanë mjaft të frikshme. Mund të shfaqet pa simptoma, ose t’ju vendosë në spital. Por edhe Nëse dilni nga infeksioni juaj i padëmtuar, për fat të keq për shumë të shëruar nga COVID – virusi mbetet në mënyra përçarëse, […]

5 këshilla si ta ruani shëndetin para gjumit


[ad_1] Veprimet e mëposhtme mund t’i bëni çdo mbrëmje, përpara gjumit dhe do ju ndihmojnë jo vetëm të flini dhe do të ndiheni mirë por edhe do të merrni hapa të rëndësishëm drejt mirëmbajtjes së fizikut. Fike telefonin Minimizimi i ekspozimit ndaj dritës së ekranit të telefonit, tabletit, kompjuterit apo televizorit është hapi më i […]

Një sondazh fals për vaksinat Pfizer vjedh paratë e përdoruesve


[ad_1] Një sondazh i rremë mbi vaksinën Pfizer, e administruar tashmë gjerësisht në botë, mund të çojë në vjedhjen e parave dhe të dhënave personale nga mashtruesit në internet. Ky është një tjetër mashtrim kompjuterik me temën Covid-19 dhe ditët e fundit, studiuesit e “Bitdefender Antispam Lab” paralajmëruan uebin, i cili zbuloi se mashtrimi tashmë […]

Pasojat e Covid-19 te thonjtë – Çfarë raportojnë të infektuarit dhe mjekët?


[ad_1] Gjatë 1 viti pandemi, Covid-19 arriti të prekë dhe të shfaqet në trupin e njerëzve në shumë forma e mënyra. Të infektuarit dhe specialistët e kujdesit shëndetësor raportuan simptoma e pasoja nga më të ndryshmet. Megjithëse simptomat kryesore të këtij virusi janë kola, temperatura, vështirësitë në frymëmarrje dhehumbje e nuhajtes e shijes, shumë pacientë […]

Panik në mes të qytetit, ndërtesa gjigande nis të lëkundet pa arsye


[ad_1] Moti ishte i bukur dhe toka e qetë… ndaj dhe lëkundja e një gradaçele në zemër të një qyteti në Kinë, shkaktoi panik tek mijëra persona që ndodheshin brenda e jashtë saj. ngjarja e pazakontë dukuri në qytetin e Shenzhen, në jug të Kinës. Sipas asaj që shkruan CNN, gadaçela 291 metra e lartë, […]

Bie poshtë miti se stërvitja ditore 30-minutëshe është për të gjithë njerëzit


[ad_1] Këshillat e vjetra prej dekadash për të ushtruar për 30 minuta në ditë mund të mos jenë më efikase për të gjithë sipas një studimi nga studiuesit në Universitetin “Glasgow Caledonian”. Në studim u zbulua se qëndrimi ulur shumë gjatë mund të “zhbëjë” përfitimet e ushtrimeve fizike. Studimi katër vjeçar, i botuar në British […]

Kosovarët paguajnë rreth 10 milionë euro barna më shtrenjtë sesa vendet e rajonit


[ad_1] Kosova s’ ka ligj i cili përcakton çmimet e barnave. Nga Oda e Farmacistëve të Kosovës kanë thënë se barnat në vend shiten për 10 milionë euro në vit më shtrenjtë sesa në vendet e rajonit. në këtë kohë për dy dekada, në Kosovë s’ ka çmim të unifikuar të barnave. Në fuqi ka […]

Vritet regjisori iranian nga prindërit ngaqë s’ martohej, gjymtyrët ia hedhin në plehra!


[ad_1] Një regjisor nga Irani 47 vjeç i cili jetonte prej vitesh në Londër, është vrarë dhe coptuar nga prindërit për çështje nderi. Babak Khorramdin ishte kthyer në vendlindjen e tij Iran dhe kishte bërë sherr me babain që ai s’ ishte martuar akoma. Kështu ai u vra dhe u coptua, gjymtyrët e tij i […]

Viktima varroset sot/ Policia jep detaje, çfarë gjeti tek i dyshuari për vrasjen në Pejë


[ad_1] Mbrëmjen e së mërkurës policia në Pejë ka arrestuar Xhevdet Januzajn, si të dyshuar për vrasjen që dukuri të martën në Pejë, ku viktima ishte Gëzim Kastrati. Policia ka treguar se çka është konfiskuar nga i dyshuari në momentin e arrestimit. Policia ka bërë të ditur se nga i dyshuari është konfiskuar një pistoletë […]

Si funksionon joga e syve dhe sa e rëndësishme është?


[ad_1] Këngëtari Paul McCartney është 78 vjeç, por këngëtari duket dhe ndihet shumë më i ri. Ai ka ndarë një këshillë unike shëndetësore që rrallë është dëgjuar më parë. Ish-këngëtari i Beatles zbuloi se shikimi i tij i mprehtë dhe tha se ai praktikon rregullisht joga për të mbajtur pasur një shikim të qartë. ndërsa […]

Mëngjesi i duhur kundër dhembjes së kyçeve


[ad_1] Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. I njëjti parim vlen edhe për pacientët që vuajnë nga artriti. Një studim i kohëve të fundit, thotë se ngrënia e një racioni me drithëra, siç është tërshëra, arrorët dhe farat, çdo mëngjes, i mban kockat më të forta. Një ushqim i tillë ditor ka gjasa […]

Çfarë lidhje kanë rënia e flokëve dhe problemet e stomakut?


[ad_1] Po qe se shpesh ndieni fryrje pas ushqimit, në atë kohë flokët ju bien shumë më tepër se më parë, përgjigjja për problemin tuaj me siguri qëndron në një formë e mungesës së hekurit Fryrja e stomakut që ndodh kur hani bukë, drithëra ose ëmbëlsira shoqërohet ndonjëherë me kruajtje të veshëve, vështirësi në të […]

Detaje të reja nga vrasja që tronditi Pejën, gjithçka filloi pas një ngacmimi seksual


[ad_1] Gjithçka filloi para dy vitesh kur ditën e martë përfundoi me vrasje. RTV Dukagjini mëson se para dy vitesh i dyshuari për vrasje kishte ngacmuar seksualisht nxënësen e tij që në atë kohë ishte vetëm 13-vjeçare. Nxënësja në fjalë është e bija e të vrarit Gëzim Kastrati, i cili disa herë ishte kërcënuar nga […]

Dita Botërore e Mjekëve Familjarë – Si u kalua ky vit nga ta?


[ad_1] 19 maji në mbarë botën njihet si Dita Botërore e Mjekëve Familjarë, mantëlbardhëve të cilët janë adresa e parë për cdo shqetësim shëndetësor. Buqetat me falënderime janë një motivim shtesë për ta, pasi ky element konsiderohet një tregues i suksesit të tyre. Në këtë 19 maj, janë pikërisht fjalët e falënderuese ndaj tyre ato […]

“Uji detoks”, përfitimet dhe mitet


[ad_1] Hidratimi është shumë i rëndësishëm për shëndetin, ndaj shpesh rekomandohet pirja e tetë gotave ujë në ditë. Shumë pretendojnë se shtimi i disa përbërësve në ujë rrit përfitimet shëndetësore. Rezultati, që quhet “ujë detoks” supozohet se ndihmon trupin të largojë toksinat, përmirëson nivelet e energjisë si dhe nxit rënien në peshë. Ja një vështrim […]

Dy viktima dhe 24 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3051 testime, nga të cilat 24 persona kanë rezultuar pozitivë me coronavirus. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 835 persona, ndërsa kanë ndërruar jetë 2 persona të prekur me Covid-19. Njoftimi i plotë i Ministrisë […]

Demi Lovato pranon zytarisht se ka natyrë ‘a-seksuale’: Unë jam krenare t’ju bëj të ditur se identifikohem si ‘asnjëanëse’


[ad_1] Këngëtarja Demi Lovato me anë të një postimi në Twitter ka shprehur zyrtarisht se ajo i përket gjinisë asnjëanëse duke nënkuptuar se pelqimet e saj s’ janë tek asnjëra gjini. “Unë jam krenare t’ju bëj të ditur se unë identifikohem si ‘asnjëanëse’ dhe zyrtarisht do të ndryshoj përemrat e mi në ata /ato duke […]

Si të shpëtojmë nga dhimbja e shputës?


[ad_1] dhimbja e shputës s’ është e pazakontë dhe mund të ndodhë për shkak të qëndrimit të zgjatur në këmbë, por edhe të një sërë gjendjesh kronike si artriti ose të leqeve të këmbëve Banjat e ngrohta të këmbëve janë një ndihmë e madhe, por edhe ushtrime të thjeshta, transmeton Telegrafi. 1. Relaksoni muskujt e […]

Tre bimët shtëpiake më të lehta për tu rritur


Gati për të okupuar botën e bimëve shtëpiake? Ju mund të kafshoni më shumë sesa mund të përtypni Po qe se s’ e dini nivelin e vështirësisë së bimëve në shtëpinë tuaj. Po, është e vërtetë: Bimët shtëpiake zakonisht vendosen në një kategori të lehtë, të mesme ose të vështirë, varësisht për sa vëmendje kanë […]

Zgjidh manikyrin e duhur: Ngjyra e thonjve mund të ndikojë në gjendjen tuaj të humorit!


[ad_1] Zbulo cila ngjyrë të duhet ty! Po qe se po kërkoni manikyrin e përsosur të thonjve, mund të jeni duke menduar se cilat ngjyra janë në modë ose cilat shkojnë më mirë me tonin e lëkurës, por a keni menduar të zgjidhni një ngjyrë thonjsh që mund të ndikojë në gjendjen tuaj të humorit? […]

Grimi i thjeshtë veror duket kështu: 11 propozime, sugjeruar nga estetët!


[ad_1] Pas një kohe të gjatë pune nga shtëpia, pizhamesh dhe dukje “shumë natyral”, epoka e grimit po rikthehet! Përditshmëria, pasditet e verës dhe fustanet seksi kërkojnë grim për t’u quajtur e kompletuar! Gjithsesi, edhe këtë verë përpiquni të lyheni në mënyrë sa më të thjeshtë dhe natyrale. Kjo s’ përkthehet në e mërzitshme, andaj […]

Tri përdorime të shkëlqyeshme të trangujve


[ad_1] Trangujt janë një përbërës kryesor për sallatat dhe ujin me aromë, por ato çuditërisht mund t’i bëjnë detyrat e përditshme nëpër shtëpi aq më të lehta për t’u bërë! Më poshtë ua sjellim tri mënyra të shkëlqyeshme se si mund t’i përdorni trangujt: Shtoni shkëlqim në sandalet e plazhit Mezi prisni të vishni sandalet […]

Studimi i ri tregon se mungesa e vitaminës D mund t’i dobësojë muskujt ndërsa plakemi


[ad_1] Vitamina D ka një bollëk përfitimesh, si rritja e sistemit tonë imunitar dhe ndihma për të shmangur humbjen e flokëve. Në qoftë se tashmë jeni duke e marrë këtë vitaminë, kemi më shumë lajme të mira, e Në qoftë se jo, mund të jetë koha për të filluar. Një studim i ri ka zbuluar […]

Kalon 1.5 miliard numri i vaksinave të dhëna kundër koronavirusit


[ad_1] në të tërë botën janë dhënë së paku 1.5 miliard doza të vaksinës kundër coronavirusit, tregon një vlerësim i agjencisë së lajmeve AFP. Sipas llogaritjes së saj, të bazuar në burime zyrtare, saktësisht janë dhënë 1,500,017,337 doza. Rreth tri të pestat e totalit janë të përqendruara në tri vende: Kinë, SHBA dhe Indi. Izraeli […]

Përleshje në Prishtinë, një person plagoset me mjet të mprehtë


[ad_1] Si pasojë e përleshjes në Prishtinë, një person është plagosur. Sot rreth orës 16:00, në udhën “Eqrem Çabej” në Prishtinë, ka ndodhur një përleshje fizike në mes të disa personave. Policia njofton se bazuar në të dhënat fillestare, në këtë rast nga një mjet i mprehtë është plagosur një person. Personi i plagosur është […]

Pse femrat pësojnë goditje në tru më shumë se meshkujt?


[ad_1] Goditjet në tru ndodhin kur një zonë e trurit privohet nga rrjedhja e gjakut dhe oksigjenit. Qelizat në atë zonë të trurit fillojnë të vdesin. Pasojat varen nga shkalla e ashpërsisë që ndodhin, nga mpirje të përkohshme deri në paraliza të ndryshme, të gjitha rastet duhen trajtuar me emergjencë. Ka disa faktorë që rrisin […]

Si duhet të përdorni kremin e diellit dhe sa është sasia e duhur që ju duhet çdo ditë


[ad_1] Pavarësisht Në qoftë se bie shi, kemi një mot me re ose me diell apo Në qoftë se jeni brenda apo jashtë, rrezet UV kanë një efekt dëmtues për lëkurën tuaj 365 ditë në vit. Mbani lëkurën të mbrojtur duke përdorur një krem ​​dite me SPF (Faktori i Mbrojtjes së Diellit) të paktën 30 […]

MSH thirrje qytetarëve që të regjistrohen për marrjen e vaksinave antiCOVID, numri i të vaksinuarve ka arritur në 50 mijë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se po vijon vaksinimi në të gjitha njësitë e vaksinimit nëpër qytetet e Kosovës, për personat mbi 65 vjeç, të regjistruar në platformën elektronike eKosova dhe sipas listave në dispozicion të Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare. MSH njofton se ditën e djeshme janë vaksinuar 4.067 qytetarë, ndërsa prej fillimit të […]

Gjimnazistët protestojnë pas rastit të sulmit seksual në shkollën “Faik Konica”


[ad_1] Ka nisur marshi protestues “Traumë, jo Lojë”, i cili është organizuar kundër ngacmimit seksual të një të miture, nga dy të mitur të tjerë në shkollën “Faik Konica”. Në këtë marsh po marrin pjesë nxënësit e tri gjimnazeve kryesore të Prishtinës. “Barazi, siguri, arsim”, “Tu pa, tu bo”, “Stop ngacmimeve seksuale”, “Trupi im, vendim […]

Mbi 51 mijë qytetarë marrin vaksinën antiCOVID-19


[ad_1] Që nga nisja e procesit të vaksinimit e deri më tani në Kosovë janë mbi 51 mijë persona që tashmë kanë marrë vaksinë kundër COVID-19. Procesi i vaksinimit është duke vazhduar akoma dhe paralelisht me grupmoshat mbi 65-vjeç po vaksinohen edhe profesionistët shëndetësor. Kështu ka treguar koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 […]

ShSKUK: 254 pacientë në trajtim nga COVID-19


[ad_1] Sipas raportit të punës për datën 19 maj 2021, 254 pacientë janë duke u trajtuar në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme. 145 pacientë janë të konfirmuar me COVID-1910 janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 171 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë. Në QKUK janë të shtrirë 143 pacientë:6 pacientë janë […]

OBSh: Rastet me koronavirus po bien globalisht


[ad_1] Rastet e raportuara Covid-19 në të tërë botën ranë për të tretën javë me radhë, megjithëse numrat e konfirmuar janë akoma në disa nga nivelet më të larta gjatë pandemisë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh). 4.8 milionë raste të tjera të reja Covid-19 u raportuan në të tërë botën këtë javë, së bashku […]

Dilema për vaksinën Covid-19 – Përse s’ duhet të ndiheni në faj?


[ad_1] Një nga diskutimet  më të shpeshta që ka zënë vend të përditshmërinë tonë sot është pa dyshim COVID-19. E aq më e madhe është dilema e bërjes së vaksinës kundër këtij virusi. Pikëpyetjet që shoqërojnë të gjithë këtë periudhë për një pjesë të njerëzve në botë kanë marë fund duke kryer dozat e vaksinave […]

Si ndikon sheqeri i lartë në shëndetin e trurit


[ad_1] Efektet e sheqerit të lartë në shëndet janë mëse të njohura tashmë. Sëmundje si diabeti (sëmundja e sheqerit) i tipit 1 apo 2 shkaktohen pikërisht nga kjo substancë mjaft e pranishme në dietën e gjithësecilit. Por së fundëmi specialistët tregojnë se sheqeri efektet negative i shtrin edhe në shëndetin e trurit dhe mendjes. Nivelet […]

Infermieri grevist nderohet me titullin “Ambasador i paqes”


[ad_1] Infermieri Enlirat Duraku është nderuar me titullin “Ambasador i paqes” nga Federata Universale e Paqes. “UPF-ja mbështet punën e Kombeve të Bashkuara (UN), veçanërisht në fushat e ndërtimit të paqes. Një falënderim i veçantë shkon për z. Tahir Shabanin, ambasador i Paqes në Francë, përfaqësues i kulturës dhe traditave tona edhe jashtë kufijve dhe […]

Jep dorëheqje drejtori i Kirurgjisë Maxillofaciale Agron Bytyqi, zëvendësohet nga Mergime Loxha


[ad_1] Dr. Agron Bytyqi ka dhënë dorëheqje nga pozita e drejtorit të Klinikës së Kirurgjisë Maxillofaciale. Bytyqi e ka konfirmuar lajmin për Gazetën Shneta, por s’ ka treguar arsyet e dorëheqjes. Në vend të tij është emëruar ushtruese e detyrës Dr. Mergime Loxha. Bytyqi ishte përzgjedhur drejtor në korrik të vitit 2018, në kohën kur […]

Kontrabandim me barna dhe mito, arrestohet një oficer doganor dhe një person i dyshuar


[ad_1] Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se është arrestuar një oficer doganor dhe një person tjetër me dyshimin për dhënie të mitos dhe kontrabandim të barnave. Në njoftim thuhet se njësit e Doganës kanë gjetur sasi të barnave në një veturë në afërsi të pikë kalimi kufitar dhe në bazë të dyshimit të […]

30 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, 14 nga ta në gjendje të rëndë


[ad_1] 30 pacientë me koronavirus janë të shtrirë në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 14 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. 12 pacientë janë me oksigjeno-terapi, ndërsa 2 të tjerë janë në respiratorë. Gjithashtu, në raportin 24-orësh të këtij spitali, bëhet e ditur se janë shëruar edhe tre persona nga koronavirusi. […]

5 maskat më efektive të të gjitha kohërave për çdo tip lëkure


[ad_1] Vajzat dhe zonjat që janë të përkushtuara ndaj kujdesit të lëkurës e dinë mirë se ç’kënaqësi është përgatitja e maskave të fytyrës dhe sidomos rezultatet që ato garantojnë. Sot do t’ju mësojmë përgatitjen e disa maskave të reja që kombinojnë produkte tërësisht organike si mjalti, jogurti, fruta të ndryshme, etj. Jo vetëm lëkura, por […]

Policia me detaje për vrasjen në Pejë, dorasi akoma në arrati


[ad_1] Një person në rrethana të panjohura ka qëlluar me armë zjarri duke lënë pa shenja jete një person tjetër dhe është larguar në drejtim të panjohur. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të martën rreth orës 15:39 në udhën “Xhin Gazuli”, në Pejë. Siç bëhet e ditur në raport, […]

Sot shënohet Dita Botërore e Mjekëve Familjarë


[ad_1] Më 19 maj, në të gjithë botën, shënohet Dita Botërore e Mjekëve Familjarë. Kjo ditë shërben si një kohë falënderimi për këta profesionistë shëndetësorë që janë të angazhuar me pacientë. Kontributi i mjekëve familjarë gjithnjë ka qenë qenësor për të arritur një punë të suksesshme me pacientët, pasi orientimi te ta ka qenë veprimi […]

Vazoja e jetës – (Histori motivuese)


[ad_1] Profesori i filozofisë, pa thënë asnjë fjalë, merr një vazo të madhe bosh dhe vazhdon duke e mbushur ate me topa golfi. Më pas pyet studentët se a është vazoja plot. Studentët janë dakort dhe thonë se po. Ateherë profesori merr një kuti me toptha qelqi (rruza të vogla) dhe i hedh brenda vazos. […]

Një lloj i ri dinosauri identifikohet në Meksikë, pjesë të skeletit 72 milionë vjeçar u gjetën në vitin 2013


[ad_1] Specie të reja dinosauri janë identifikuar në Meksikë. Pjesët e skeletit të dinosaurit të gjetura nga studiuesit përfshijnë kreshtën e krijesës të gjatë 1.32 metra si dhe nofullat dhe qiellzën e saj. Një specie e re e dinozaurit më në fund është identifikuar nga paleontologët pasi mbetjet 72 milionë vjeçare të krijesës u zbuluan […]

​Një i vdekur nga COVID-19 në Shqipëri


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3169 testime, nga të cilat 39 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 986 persona, ndërsa ka ndërruar jetë një person i prekur me COVID-19. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në […]

FOTO: Fshati i humbur prej dekadash del në sipërfaqen e liqenit italian


[ad_1] Fshati i humbur Curon ka dalë nga liqeni italian Resia. Liqeni ka kulluar përkohësisht duke nxjerrë në sipërfaqe gjurmët e fundit të Curon-it. BBC shkruan se  punimet e riparimit në një rezervuar në Itali kanë zbuluan mbetjet e fshatit që ishte zhytur për dekada. Liqeni Resia, në veri të vendit, është i njohur më […]

Tri mënyra përdorimi të lëkurës së portokallit


[ad_1] Portokalli ka fituar rëndësinë e tij me anë të aromës së mahnitshme dhe përfitimeve të panumërta shëndetësore – shumë vitaminë C. Të presësh diçka më shumë nga super ushqimi me agrume do të ishte e paarsyeshme. Por bujaria dhe dobia e portokallit s’ njeh kufij, derisa edhe lëvoret e tij mund të përdoren për […]

Elon Musk ‘zhyt’ kriptomonedhën Bitcoin me një fjalë të vetme


[ad_1] Kriptovaluta më e madhe në botë pësoi një tjetër rënie pasi miliarderi Elon Musk nxiti spekulimet në një postim në Tëitter se kompania e tij, Tesla, mund të konsiderojë të shesë ose ka shitur zotërimet e saj në kriptovalutë. “Zotëruesit e Bitcoin do pësojnë humbje tremujorin e ardhshëm kur të mësojnë se Tesla e […]

Piqni mishin tuaj në mënyrë të barabartë çdo herë me këtë truk


[ad_1] Me nxitimin e motit të ngrohtë, është koha të nxirrni skarën tuaj në natyrë dhe të shijoni përsëri gatimin e mishit dhe perimeve. Sidoqoftë, çdo skarë, veçanërisht ajo me gaz, ka idiosinkrezitë e saj dhe mund të zbuloni se mishi juaj s’ gatuhet gjithmonë në mënyrë të barabartë. Ndonjëherë ka pika të nxehta në […]

Të mirat që ofron limoni


[ad_1] I shumtë është përdorimi i limonit ne jetën tonë të përditshme, duke sjellë edhe dobitë e tij për shëndetin tonë. Ndihmon në tretjen: Përziej disa feta limoni me ujë dhe pije çdo mëngjes për të ndihmuar tretjen gjatë tërë ditës. Limoni stimulon mëlçinë dhe kjo ndihmon tretjen. Gjakderdhja e hundës: Kjo djeg paksa, por lëngu i […]

Një pije ideale Në qoftë se e konsumoni para darke


[ad_1] Çaji me shafran Indie është një nga pijet më të dobishme dhe të shijshme që mund të konsumoni para darkës, pasi kjo pije ka veti të mrekullueshme mjekësore. 1 lugë kafe shafran pluhur e zieni dhe konsumoni lëngun me përmbajtjen e tij. Ja disa nga përfitimet e mahnitshme shëndetësore që vijnë nga konsumimi i […]

Tri mënyra për të zhdukur mizat nga ushqimet nga kuzhina njëherë e përgjithmonë


[ad_1] Çlirimi i shtëpisë  nga mizat e frutave kërkon një përpjekje të koordinuar që konsiston në bllokimin e parë të mizave të rritura dhe pastaj heqjen e burimit të ushqimit për brezat e ardhshëm Ka shumë kurthe efektive të mizave të frutave që mund të vendosni së bashku; sidoqoftë, duke pasur parasysh shkallën me të […]

Bima magjike kundër fryrjes së barkut


[ad_1] Sherbela është një nga bimët më të mira medicinale.Duke qenë se vepron si një astringjent, stimulues dhe tonik, shkakton një ngrohtësi në stomak, lehtëson tretjen, shkakton dierezë, përshpejton qarkullimin, ka një efekt të rëndësishëm në tru. Gjithashtu është qetësues dhe pakëson acarimin e sistemit nervor. Për të përgatitur çajin merrni disa gjethe sherbele dhe […]

Dallimet kryesore midis një partneri të jetës dhe një shoku shpirtëror


[ad_1] Ne mund të kemi partnerë që s’ janë shokë të shpirtit tonë dhe marrëdhënia do të funksionoj shumë mirë. Shokët e shpirtit janë njerëz për të cilët tashmë në shikim të parë kemi ndjenjën se plotësojmë njëri-tjetrin, të cilët kur i shohim për herë të parë në jetën tonë ndihemi sikur i kemi njohur […]

A mund ta ndryshojnë ushtrimet formën e hundës?


[ad_1] Mënyra më e zakonshme se si njerëzit ndryshojnë hundën e tyre është një operacion i quajtur rinoplastikë. Rinoplastika mund të përdoret për të: trajtuar dëmtime të hundës defekte të lindjes përmirësuar problemet e frymëmarrjes. Ndërhyrja mund të ndryshojë madhësinë, formën ose defektet e hundës. Kohët e fundit, shumë faqe kanë promovuar ushtrime për hundën […]

Si të përgatitet oriz i skuqur?


[ad_1] Receta e orizit të skuqur përgatitet me mëlçi pule dhe ka një shije fantastike. Kjo recetë përgatitet për 40 minuta dhe masa e dhënë në këtë artikull parashihet të shërbehet për katër persona, trasnmeton Gazeta Sinjali. Përbërësit: 100 gr barbunja (jeshile të copëtuara), 2 karotë (të prera në kubikë), 100 gr mëlçi pule, 500 […]

Foshnja dy muajshe viktima më e re nga koronavirusi në Tajlandë


[ad_1] Shënohet viktima më e re e pandemisë së koronavirusit në Tajlandë. Bëhet fjalë për një foshnje dy muajshe, midis 35 personave që vdiqën nga Covid-19, në 24 orët e fundit në Tajlandë. Sipas medieve vendase, foshnja kishte probleme shëndetësore në zemër. Tajlanda sot njoftoi 2,473 raste të reja të koronavirusit, duke e çuar numrin […]

Hapja e gojës ngjitëse edhe për fëmijët e vegjël, ja në ç’moshë fillon


[ad_1] Të gjithëve na ndodh që të na hapet goja Po qe se shohim një person që e bën këtë veprim. Dhe ky refleks s’ u ndodh vetëm të rriturve. Edhe në mesin e fëmijëve, hapja e gojës është ngjitëse, që në vitet e para të jetës. Kjo u zbulua nga një studim i botuar […]

Çfarë duhet të hani për të qëndruar të rinj?


[ad_1] Retinoli është një nga përbërësit e bukurisë më i pranishëm në kremrat dhe produktet e bukurisë. Kjo substancë, e njohur gjithashtu si vitamina A, është gjithashtu e pranishme në disa ushqime. Thjesht duhet të dini se çfarë të hani për të qëndruar të rinj pa përpjekje. Një nga përparësitë kryesore të retinolit është se […]

64 të infektuar dhe 409 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


[ad_1] 64 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 409 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 4 mijë e 297 mostrave me metodën RT-PCR. [ad_2]

OBSh: Puna me orar të zgjatur rrit rrezikun e vdekjes


[ad_1] Raporti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) dhe Organizatës Ndërkombëtare të Punës (ILO) u publikua në kohën kur pandemia e COVID-19 po ndryshon mënyrën e të punuarit dhe po rrit mundësinë për të punuar me orë më të gjata. Studimi i OBSH-ILO, botuar në revistën Environment International, është analiza e parë globale e rreziqeve […]

Përfitimet nga dieta mesdhetare


[ad_1] Ndryshe nga dietat e tjera, dieta mesdhetare karakterizohet nga ushqimi i shijshëm dhe i shëndetshëm në të njëjtën kohë. Perimet, frutat, drithërat, marinimi me erëza, vaji i ullirit dhe vera janë të mira për këdo, shkruan Ekonomia Online. Kjo dietë ul kolesterolin e keq dhe mund të ulë edhe rrezikun e prekjes nga sëmundjet […]

UNICEF: Edhe një rast i vetëm është tepër, çdo fëmijë duhet të ndihet i sigurt dhe i mbrojtur në çdo kohë


[ad_1] UNICEF-i, ka shprehur shqetësim për rastin e fundit të abuzimit të fëmijës që raportohet të ketë ndodhur në mjediset shkollore në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur përmes një komunikate për media. “Një shpërdorim i tillë ndaj një fëmije është i papranueshëm dhe përbën një shkelje të rëndë të të drejtave themelore të […]

Si mund të ndihmojë agjërimi i ndërprerë në humbjen e peshës gjatë menopauzës


[ad_1] Pas menopauzës, ju mund të keni vërejtur që jo vetëm keni më shumë peshë, por është edhe më e vështirë të heqësh qafe. Arsyeja është se me kalimin e kohës, zhvendosjet hormonale që vijnë me “ndryshimin” mund të ngadalësojnë metabolizmin tuaj, duke bërë që kilet të ngjiten. Për fat të mirë, hulumtimet tregojnë se […]

Si të pastroni mjetet e kopshtit në mënyrë që ato të shkëlqejnë si të reja


[ad_1] Kopshtaria është një hobi i mrekullueshëm për tu marrë në pranverë dhe verë! Jo vetëm që mund të mbillni gjithçka, nga lule të mrekullueshme deri te prodhimet e freskëta, por është provuar shkencërisht se është e dobishme edhe për shëndetin tuaj fizik dhe mendor. Sigurisht, kjo gjithashtu do të thotë se vjen me disa […]

25 të infektuar dhe 196 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


[ad_1] 25 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 196 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 2 mijë e 333 mostrave me metodën RT-PCR. [ad_2]

“Edhe të mëdhenjtë kanë qenë dikur të vegjël”, njihuni me 12-vjeçaren që ka hedhur produktin e parë në treg


[ad_1] Sara Pëllumbi është një vajzë 12-vjeçare, e cila ka hedhur produktin e saj të parë në treg. Bëhet fjalë për markën e veshjeve të quajtur “SP”. Më poshtë intervista e saj për Apel Media. Sara në moshën tënde mendojnë, ënderrojnë por janë shumë të rrallë ata që realizojnë. Si arrite në një projekt të […]

Klinika Endokrinologjike në QKUK, pranon donacion nga EULEX-i


[ad_1] Në hollin e Klinikës Endokrinologjike në QKUK, është bërë pranimi i donacionit nga ana EULEX-it për Klinikën Endokrinologjike. Dorezimi i këtij donacioni është bërë nga shefi i misionit të EULEX-it në Kosovë, Lars Gunnar Wigermark, ndërsa pranimi i donacionit është bërë nga drejtoresha e kësaj Klinike Prof.ass.Dr Venera Berisha Muharremi. Donacioni në fjalë ka […]

Dyshime se mbi 2 ton kokainë erdhën nga Durrësi në Lipjan, aksion i përbashkët i policisë kosovare, shqiptare e italiane


[ad_1] Policia e Kosovës është duke zhvilluar një aksion në Lipjan, që ka të bëjë me lëndë narkotike. Telegrafi merr vesh se dyshohet për një sasi mbi 2 tonë të llojit kokainë. Policia e Kosovës akoma s’ kanë konfirmuar një aksion të tillë për Telegrafin. Ndryshe, mediet në Shqipëri raportojnë nga burime të vetat se […]

Tumori në tru: Shtatë simptoma që duhet të njihen


[ad_1] Tumoret e trurit vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme, kështu që simptomat e tyre gjithashtu ndryshojnë. Kur bëhet fjalë për simptomat, një faktor kryesor është vendndodhja në tru ku ndodhet tumori. Për shembull, Po qe se tumori është i vendosur pranë qendrës së shikimit, ka të ngjarë që personi të ketë probleme me […]

Ndërprerja e ushqyerjes me gji: Pesë teknika që do të ndihmojnë në shkëputjen e fëmijës nga qumështi i gjirit


[ad_1] Koha ka ardhur. Keni marrë vendimin për të ndërprerë ushqyerjen me gji, luftoni me ndjenja të ndryshme (gjë që është krejtësisht normale), por në të njëjtën kohë e dini se edhe fëmija juaj edhe ju jeni gati për këtë hap Pavarësisht Po qe se fëmija juaj është disa muajsh ose disa vjeç, ne besojmë […]

ShSKUK: 296 pacientë në trajtim nga COVID-19


[ad_1] Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (klinikat COVID) dhe në spitalet e përgjithshme, sipas raportit të punës për datën 17 maj 2021, po trajtohen 296 pacientë, prej tyre 178 të konfirmuar me COVID 19. 18 pacientë  janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 216 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Në QKUK janë të shtrirë […]

42 mijë të vaksinuar, Bardhi paralajmëron lehtësim të procedurave për aplikim online


[ad_1] Koordinatori i Qendrës se vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi tha se gjatë së hënën janë vaksinuar 140 të moshuar, raporton Ekonomia Online. Përderisa ai ka thënë se deri më tani janë vaksinuar 42 mijë persona në gjithë vendin. “Siç po e shihni edhe sot po vazhdon vaksinimi i të moshuarve nga mosha mbi 65 […]

MSH: Për të marr vaksinën antiCOVID duhet të regjistroheni në eKosova, kjo është procedura


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se për të marr vaksinën antiCOVID-19 qytetarët duhet të regjistrohen në eKosova. Ministria e Shëndetësisë në një postim në rrjetin social Facebook i ka bërë të ditur ecuritë për regjistrim në eKosova. Lexoni të plotë njoftimin: “Të dashur qytetarë, Për të marrë vaksinën kundër COVID-19 patjetër se duhet të […]

Zbulimi ngjethës i OBSH-së: Puna me orare të zgjatura vret 745 mijë njerëz çdo vit


[ad_1] Orët e gjata të punës po vrasin qindra mijëra njerëz në vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Studimi i parë global i këtij lloji tregoi se 745.000 njerëz vdiqën në vitin 2016 nga goditje në tru dhe sëmundje të zemrës për shkak të orëve të gjata në punë. Raporti zbuloi se njerëzit që jetonin […]

​Shqiptohen 814 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Numri i rasteve pozitive me COVID-19 ka shënuar rënie javën e fundit, por rënie s’ kanë shënuar edhe gjobat që po shqiptohen ndaj personave që s’ po respektojnë masat antiCOVID-19. Vetëm gjatë të dielës, Policia e Kosovës ka shqiptuar 814 gjoba ndaj qytetarëve që s’ i respektuan masat për mbrojtje nga COVID-19, masa këto […]

A ju pëlqen të flini në divan? Mendohuni edhe një herë…


[ad_1] Katër arsye përse s’ do të duhej kurrë të flinit në divan Të gjithë e dimë se ndodh kjo – ju vini në shtëpi pas një dite të lodhshme në punë, porosisni diçka për të ngrënë dhe shtriheni në divan me idenë që të shikoni një film ose serial… Dhe pastaj thjesht ju mbyllen […]

Helmimi me ushqim, çfarë duhet të bëni për t’u shëruar


[ad_1] Parazitët, viruset, toksinat dhe kimikatet janë gjithashtu ndër ndotësit më të mëdhenj të ushqimit dhe shkaktarët më të përhapur të sëmundjeve. Bakteret janë të paevitueshëm në çdo ushqim që njerëzit konsumojnë çdo ditë. Megjithatë, Po qe se njeriu s’ tregon kujdes në përpunimin, gatimin dhe ruajtjen e ushqimeve, këto baktere mund të shumëfishohen në […]

Ministrja Kushi e nis ditën me një lajm të rëndësishëm. “S’ka më mirë se ta nisësh javën në shoqërinë e mamit dhe në oborrin e saj”!


[ad_1] Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Znj. Evis Kushi ka zgjedhur ta nisë javën në shoqërinë e mamasë, ndërsa e ka vizituar atë në shtëpinë e saj në lagjen historike të Elbasanit. “S’ka më mirë se ta nisësh javën në shoqërinë e mamit dhe në oborrin e saj, për të cilin është kujdesur me […]

A duhet përdorur qetësues dhimbjesh para apo pas vaksinimit ?


[ad_1] Vaksinimi kundër koronavirusit po vazhdon në të gjithë Anglinë, pasi një total prej 15 milionë njerëz tani janë plotësisht të vaksinuar. Por megjithëse më shumë se 34 milionë njerëz kanë marrë vetëm një dozë të vaksinës, pjesa tjetër e popullatës së rritur 21 milionë njerëz të tjerë, akoma s’ janë vaksinuar. Ata që përgatiten […]

BE: Pandemia ka përkeqësuar situatën e komunitetit LGBTI


[ad_1] Bashkimi Evropian thotë se pandemia e koronavirusit ka përkeqësuar situatën e të drejtave të komunitetit LGBTI (Lezbiket, Homoseksualët, Biseksualët, Transgjinorët dhe Ndërseksualët). “Pandemia e COVID-19 ka rritur nivelin e dhunës dhe diskriminimit ndaj personave LGBTI, duke përfshirë dhunën në familje, gjuhën e urrejtjes në internet dhe krimet me bazë urrejtjen”, ka thënë përfaqësuesi i […]

Anglia para një shqetësimi nga varianti indian i virusit


[ad_1] Derisa udhëtarët në Angli po paketonin valixhet, banakierët po lustronin gotat dhe interpretuesit po ngroheshin, dhe derisa kështu Britania po  përgatitej të që të dielën të bënte një hap të madh nga bllokimi i stërzgjatur përshkak të pandemisë, u shfaqën re të reja shqetësimi në horizont. Ky eksitim për rihapjen e udhëtimit dhe mikpritjes, […]

Ananasi mund të parandalojë artrozën, luftoj sëmundjet e zemrës dhe zvogëloj rrezikun e kancerit


[ad_1] Jo vetëm që ananasi është një trajtim i shijshëm veror, por gjithashtu përmban një seri të pabesueshme enzimash të quajtura bromelain që kanë një larmi të gjerë përfitimesh të supozuara shëndetësore, duke prekur gjithçka, nga nyjat deri në zemrën tuaj. ndërsa bromelaina është e pranishme në ananas, ajo është më efektive në formën e […]

Pesë shtetet me numrin më të lartë të infektimeve


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shteti më i prekur nga Covid-19. Sipas Universitetiti Jons Hopkins, Shtetet e Bashkuara kryesojnë me 33 milionë të infektuar dhe rreth 586 mijë viktima. Në vendin e dytë është India me mbi 24 milionë të infektuar dhe 270 mijë vdekje nga Covid-19. Madje India gjatë muajit Maj po […]

Mitet dhe faktet rreth hipertensionit


[ad_1] Hipertensioni është përcaktuar si presion i lartë i gjakut në enët e gjakut që bartin gjak nga zemra në pjesën tjetër të trupit. Presioni i gjakut përcaktohet zakonisht nga aftësia e zemrës për të pompuar gjakun dhe shëndeti i enëve të gjakut. Sipas udhëzimeve mjekësore të ndjekura në të tërë botën, Po qe se […]

5,601 raste aktive, vazhdon vaksinimi antiCOVID në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 106.914 raste nga 568.984 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.225 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 173 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej […]

error: Content is protected !!