Reagon Oda e Mjekëve të Kosovës për suspendimin dhe arrestimin e mjekut në Podujevë: Iu bë padrejtësi


Gjatë mbrëmjes së djeshme, nëpër rrjetet shoqërore, ka qarkulluar një video ku shihet doktori Ibrahim Hoti duke mos pranuar t’i japë shërbime mjekësore një qytetari, me arsyetimin se ai tashmë e ka përfunduar orarin e punës.

Pas kësaj sjelljeje të mjekut të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Podujevë, është marrë vendimi që mjeku në fjalë të suspendohet nga puna dhe të arrestohet.

Këtë vendim në raport me Hotin po e sheh si të padrejtë Oda e Mjekëve të Kosovës e cila thotë se atij s’ i është dhënë kurrfarë mundësie sqarimi për situatën dhe s’ janë zhvilluar hetime paraprake për të.

Ata më tutje kërkojnë nga autoritetet e hetuesisë në komunën e Podujevës që ta lirojnë Hotin derisa të verifikohet rasti, në të kundërt s’ përjashtohet edhe ndërmarrja e masave sipas legjislacionit në fuqi nga ta.

Postimi i tyre i plotë:

Reagim ndaj suspendimit dhe arrestimit të Dr. Ibrahim Hotit, mjek pranë QKMF-Podujevë

Oda e Mjekëve të Kosovës e ka ndjekur me shqetësim ngjarjen e ndodhur ditën e djeshme në Qendrën e Mjekësisë Familjare në qytetin e Podujevës. Me këtë rast, OMK vlerëson se anëtarit të saj, Dr. Ibrahim Hotit, i është bërë padrejtësi duke e suspenduar nga vendi i punës dhe duke e arrestuar pa iu dhënë mundësia e sqarimit dhe pa u zhvilluar hetime paraprake dhe të nevojshme dhe vërtetuar se a janë respektuar protokolet mjekësore gjatë trajtimit të pacientit në fjalë.

Ky veprim i padrejtë i institucioneve të sundimit të ligjit ka bërë që me qindra pacientë të mbesin në kohë pandemie pa marrë shërbime dhe trajtim specifik në këtë kohë pandemie.

OMK i bën thirrje autoriteteve të hetuesisë dhe nivelit komunal të Komunës së Podujevës që para se të ndërmarrin veprime spektakolare duke arrestuar një mjekë pa respektuar ecuritë verifikuese mbi respektimin e protokoleve mjekësore të bëjë lirimin e menjëhershëm të Dr. Hotit deri në verifikimin e rastit, përndryshe neve si përfaqësues të komunitetit të mjekëve, edhe në kushte pandemie, do të detyrohemi për ndërmarrjen e masave sipas legjislacionit në fuqi.

OMK qëndron fort prapa zbatimit të ligjeve dhe Kodit të deontologjisë mjekësore por edhe në ngritjen e zërit dhe ndërmarrjen e veprimeve në mbrojtjen e komunitettit në rast të ndërmarrjes së masave arbitrare dhe denigruese ndaj kolegëve tonë.

Oda e Mjekëve të Kosovës

Ibrahim Hoti punonte si pulmolog në QKMF të Podujevës

Postime të ngjashme

Vetitë e propolisit për shëndetin oral


Benefitet e propolisit për shëndetin oral njihen tashmë. Falë kompozimit të tij të veçantë farmakologjik që përfshin flavonoidet, acidet fenolike e të tjera—ai përdoret prej vitesh për të mbrojtur dhëmbët dhe gingivat. Preparatet me bazë propolisi gjejnë përdorim të gjerë në fushën stomatologjike. Në përgjithësi shfrytëzohen për vetitë antimikrobiale, antivirale, analgjezike dhe anti-inflamatore.

Jo të gjithë e dinë që propolisi përdoret për të parandaluar kariesin dhe sëmundjet paradontale. Ja cilat janë disa nga përfitimet e tij kryesore në këë fushë:

-Parandalon kariesin dentar

-Ka benefite në sëmundjet paradontale duke parandaluar humbjen e kockës

-Veprim anti-inflamator

-Aktivitet anti-viral

Postime të ngjashme

Dalin fotot, Brad Pitt shfaqet në karrige me rrota, por s’ do ta besoni arsyen


Aktori i njohur Brad Pitt është shfaqur sëfundmi në një karrige me rrota.

s’ do ta besoni, por ka qenë një dhëmballë e hequr që aktorin e ka bërë që të mos ecë vetë, por të shtyhet nga truproja e tij në një karrige me rrota.

Mësohet se ai vetëm e ka hequr dhëmballën dhe s’ kishte asnjë problem tjetër përveç “punës stomatologjike”.

Në përpjekje për të mos u dukur si ai, Brad mbante kapuçin në kokë, një palë syze dhe një maskë mbi gojën dhe hundën e tij.

Mesa duket aktori që e kemi ndjekur të gjithë s’ qenka dhe aq “trim” sa duket në filma.

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Gjendet pa shenja jete një 28 vjeçar te stacioni i trenit në Fushë Kosovë, dyshohet se kreu vetëvrasje


Një 28 vjeçar me inicialet A.T, dyshohet se ka vrarë veten në parking të stacionit të trenit në Fushë Kosovë.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë, Flora Ahmeti.

Ahmeti ka thënë se policia është duke e hetuar rastin si “vdekje e dyshimtë”, përkundër që ka elemente që sugjerojnë për një vetëvrasje të mundshme.

“Sot rreth orës 01:00, në stacionin policor të Fushë Kosovës është hap një rast vdekje e dyshimtë. Rasti ka ndodhë mbrëmë rreth orës 23:30, në parking të stacionit të trenit në Fushë Kosovë.

Mbështetur në të dhënat fillestare të këqyrjes së vendit të dukurisë përkundër që ka elemente që sugjerojnë për një vetëvrasje të mundshme, policia me kujdes të shtuar po heton rastin si vdekje të dyshimtë dhe po ndërmerr të gjitha veprimet e duhura hetimore dhe ato forenzike – te ekzaminimit që do ti ndihmonin hetimit të dukurisë dhe sqarimit e ndriçimit të plotë të rastit.

Trupi i pajetë i viktimës A.T (mashkull) 28 vjeç, është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore”, ka thënë Ahmeti. 

Postime të ngjashme

Nga e hëna mësimi do të zhvillohet në shkolla pa kufizime


Ministrja e Arsimit, Abrërie Nagavci, ka njoftuar se nga e hëna në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje fizike të nxënësve në shkolla.

Nagavci me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se ky vendim është marrë në bashkëpunim me IKSHPK-në dhe Ministrinë e Shëndetësisë.

“Komunat dhe shkollat do të vendosin të punojnë sipas njërit nga skenarët A, B ose C, varësisht prej situatës me pandeminë”, ka shkruar Nagavci.

Postimi i plotë:

Nga e hëna, me 19 prill, në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje fizike të nxënësve në shkolla.

Në bashkëpunim me institucionet përgjegjëse, IKSHPK-në e Ministrinë e Shëndetësisë kemi marrë vendim që nxënësit të rikthehen në objekte shkollore.

Komunat dhe shkollat do të vendosin të punojnë sipas njërit nga skenarët A, B ose C, varësisht prej situatës me pandeminë.

Komunat kanë njoftuar se janë të gatshme të vazhdojnë procesin mësimor sipas këtij vendimi, ndërsa gjatë fundjavës do të vazhdohet me dezinfektimin e objekteve shkollore dhe do të jenë gati për vazhdimin e mësimit me pjesëmarrje fizike të nxënësve.

Ftoj nxënësit, mësimdhënësit, prindërit dhe të gjithë akterët e përfshirë në procesin mësimor, që të respektojnë me përpikëri masat kundër pandemisë.

Shëndet e suksese! 

Postime të ngjashme

Lenjani: Efektet anësore të vaksinës mund të zgjasin deri në 12 orë, të sëmurët të konsultohen para vaksinimit


Drejtori i Klinikës Emergjente, Basri Lenjani, tha se pandemia e ka penguar shërbimin emergjent, posaqë aty trajton pacientët me lëndime nga më të ndryshmet.

Ai në një intervistë për Ekonomia Online tha se Klinika Emergjente iu ka dhënë prioritet të gjitha rasteve, si: goditjet në tru, zemër, gjendjeve aksidentale etj.

Mes tjerash, Lenjani shtoi se mund të ketë ndëshkime për mjekët të cilët dërgojnë pacientin pa ndonjë kriter në nivelin e shërbimit dytësor.

“Po, e ka penguar shërbimin emergjent. Në rastet e sëmundjeve të cilat kërkojnë trajtim mjekësor në shërbimin klinik emergjent posaqë shërbimi klinik emergjent përveç sëmundjeve, lëndimeve dhe helmimeve është ballafaquar edhe me pritjen e të sëmurëve me Covid-19.

Po ashtu shumica e klinikave janë të stërmbushura me pacientë të cilët vuajnë nga COVID dhe zakonisht këtyre pacientëve u është humbur e drejtë për tu pranuar në spital për shkak të mungesës së vendeve”, theksoi Lenjani.

“Në kuadër të Komitetit të shërbimit spitalor iu kemi dhënë prioritet të gjitha rasteve si goditjet në tru, zemër, gjendjeve aksidentale. Mendoj se pa një sistem të mirëfilltë të referimit dhe mjekët të cilët e dërgojnë pa ndonjë kriter në nivelit e shërbimit dytësor mund të ndëshkohen sipas ligjit që e përcakton ligji për shëndetësi. Me kusht që s’ do të kemi ndëshkime në aspektin e sistemit të referimit s’ mund të dërgohet një i sëmurë i cili më parë s’ ka kryer asnjë ekzaminim në nivelin parësor dhe dytësor e ngarkojnë shërbimin klinik emergjent”, tha ai.

Sipas tij, në bazë të ligjit për kujdesin emergjent mjekësor Klinika Emergjente ka në dispozicion 50 lloje të barnave të listës emergjente, duke shtuar se mungojnë stoqet rezervë.

“Deri tani klinika është e pajisur me pajisje mjekësore dhe me barna të natyrës emergjente. Në bazë të ligjit për kujdesin emergjent mjekësor klinika emergjente ka në dispozicion 50 barna të listës emergjente. Këto barna aplikohen në mënyrë ampulare”.

Lenjani ka folur edhe për vaksinën antiCOVID-19. Ai tha se marrja e vaksinës mund të ketë efekte të përgjithshme si të një gripi sezonal me kokë dhimbje, gjë e cila mund të zgjasë 12 orë.

ndërsa, ai apeloi te personat që kanë probleme me zemër, tru, enë të gjakut dhe sëmundje të mushkërive të konsultohen me mjekun e tyre në mënyrë që të mosvije te ndonjë ndërlikim.

“Secila klinikë ka dërguar listën e punëtorëve mjekë infermierë dhe stafit mbështetës. Unë si drejtor klinike jam vaksinuar me vaksinën kundër COVID-19 dhe pranë 50 % kanë marrë vaksinën dhe shpresojmë që në ditët në vazhdim edhe personeli tjetër do të marrin vaksinën posaqë mund të ketë efekte lokale dhe mund të ketë ndonjë efekt të përgjithshëm po zakonisht janë emetim të një gripi sezonal me kokë dhimbje, me temperaturë, dhimbje muskulore dhe shpeshherë mund të ketë me marramendje”.

Ai tha se këto efekte mund të zgjasin jo më tepër se 12 orë.

“Por këto efekte mund të zgjasin jo më tepër se 12 orë dhe zakonisht kalojnë me marrjen e paracetamolit. Mirëpo, këshilla ime është që të përcaktohet një specialist i cili, në mënyrë të saktë, do t’i përcaktonte indikacionet të marrjes së vaksinave sidomos të personave që kanë sëmundje posaqë para marrjes së vaksinës ekziston një parambrojtje për personat që kanë probleme me zemër, tru enë të gjakut më sëmundje të mushkërive paraprakisht duhet të konsultohet me mjekun e tyre në mënyrë që të mos vijë ndonjë ndërlikim. Por mund të paraqitet vetëm ndonjë rast me alergji, por kjo varet nga secili individ posaqë organizimi i njeriut është specifik për veten”.

Postime të ngjashme

OBSH: Vdekjet e mbi 80-vjeçarëve nga Covid-19 në nivelin më të ulët në Evropë


Vdekjet e mbi 80-vjeçarëve për shkak të COVID-19 në Evropë ka rënë në nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë, në rreth 30%, në sajë të vaksinave, tha drejtori rajonal i OBSH, Hans Kluge.

“Në dy muajt e fundit, tendenca midis personave mbi 80 vjeç ka devijuar nga tendenca e vërejtur në të gjitha grupmoshat e tjera, që mund të jetë për shkak të vaksinimit të pjesës më të madhe në këtë grup me rrezik të lartë”, tha Kluge në një konferencë virtuale për shtyp nga Athina.

“Numri i vdekjeve të personave mbi 80 vjeç ka rënë gradualisht në rreth 30%, niveli i më i ulët që nga fillimi i pandemisë”, shtoi ai.

Në mes të janarit, ishte akoma 62%, niveli i tij më i lartë, sipas degës së OBSH-së në Evropë.

OBSH vazhdon të bëjë thirrje për vigjilencë pasi 160 raste të reja raportohen mesatarisht çdo minutë në të tërë rajonin, sipas të dhënave të saj.

Sipas të dhënave zyrtare, në BE, 16,9% e popullsisë ka marrë dozën e parë të vaksinës.

Organizata e Kombeve të Bashkuara vazhdon të bëjë thirrje për përdorimin e vaksinës AstraZeneca.

“Aktualisht, rreziku i zhvillimit të mpiksjes së gjakut është shumë më i lartë për dikë të sëmurë me COVID-19, sesa për dikë që ka marrë vaksinën AstraZeneca”, vuri në dukje Kluge. /kp/

Postime të ngjashme

Hipertensioni arterial gjatë Ramazanit


Shkruar nga:Dr. Gëzim Berisha Kardiolog

Gjatë Ramazanit myslimanët privojnë veten nga të gjitha ushqimet dhe pijet nga lindja në perëndim të diellit. Kjo paraqet një ndërrim të rëndësishëm të stilit të jetës, sidomos lidhur me mënyrën e fjetjes dhe ushqimit. Studimet kanë treguar se te pacientët me hipertension arterial të kontrolluar agjerimi s’ paraqet kurrfarë problemi dhe tolerohet lehtë me kusht që të vazhdohet të merret rregullisht terpia adekuate.

Disa këshilla që duhet t’i kenë parasysh pacientët me hipertension gjatë Ramazanit janë si në vijim:
▶ Konsultoni mjekun tuaj. Kjo mund të jetë e nevojshme të përshtatni terapinë në mënyre që barnat të merren dy herë në ditë (syfyr dhe iftar). 
▶ Konsumoni sasi të mjaftueshme të lëngjeve pas iftarit për të parandaluar dehidrimin dhe komplikimet e tij.
▶ Konsumo mjaftueshëm pemë dhe perime. Ato përmbajnë Kalium që është i nevojshëm për ta kontrolluar shtypjen e gjakut.
▶ Evitoni ushqimet shumë të njelmëta dhe me shumë yndyrë.
▶ Konsumoni dy herë në javë mish peshku. Peshku permban Omega 3 substancë kjo e nevojshme për kontrollimin e shtypjes së gjakut
▶ Monitorojeni rregullish shtypjen e gjakut
▶ Mish të kuq konsumo në sasi të moderuar
▶ Vazhdo aktivitetin fizik edhe gjatë ramazanit. Aktiviteti fizik rregullon shtypjen e gjakut. Studimet kanë treguar se edhe aktiviteti fizik gjatë taravive ndihmon në rregullimin e shtypjes së gjakut ./Familja Jonë

Postime të ngjashme

Si t’i ricikloni qelizat vjetra duke agjëruar


Agjërimi ka treguar rigjenerimin e qelizave të sistemit imunitar vetëm pas tri ditësh. Njerëzit pësojnë ndryshime të shpejta gjatë gjithë kohës, për arsye të ndryshme, ku një nga këto mund të jetë besimi. Kjo gjë ka treguar se kryerja e agjërimit mund të rigjenerojë qelizat dhe mund të sjell qëndrueshmërinë e tyre si dhe një sistem imunitar të shëndetshëm vetëm pas tri ditëve.

Ndoshta për të mbajtur sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të mprehtë, ju duhet të agjëroni.
Hulumtuesit nga Universiteti i Kalifornisë Jugore në Los Anxhelos kanë thënë se agjërimi periodik mbron sistemin imunitar nga dëmtimet dhe promovon rigjenerimin.
Njerëzit, të cilët kanë probleme me sistemin imunitar duhet të agjërojnë. Një profesor i Gerontologjisë dhe i Shkencave Biologjike në Shkollën e USC Davis Gerontologji, Valter Longo, ka parë efektet e agjërimit te njerëzit.

Ky rezultat vuri në pah se organet e trupit riciklojnë qelizat e vjetra të sistemit imunitar, ku pikërisht kjo gjë shkakton prodhimin e qelizave të reja të këtij sistemi imunitar dhe në këtë mënyrë ndodh zëvendësimi i tyre. Qelizat e sistemit imunitar në fundin e tyre mund të çojnë në lodhje dhe mund të ndalojnë procesin funksional ose mund të mos e realizojnë atë siç duhet. Ka qenë e besueshme se s’ kishte shumë për të bërë në mënyrë që të kapërcehej kjo pjesë me trajtime dhe të arrihej qëndrueshmëria e qelizave.

Ky hulumtim i fundit, që flet pikërisht për agjërimin periodik, mund të hedh dritë mbi disa të vërteta në lidhje me qelizat rigjeneruese në trup, gjë e cila ndryshon qelizat e vjetra dhe realizon rigjenerimin e gjakut dhe të sistemit imunitar. “Ne s’ mund të parashikojmë se agjërimi i zgjatur do të ketë një efekt të tillë në promovimin dhe rigjenerimin e qelizave të sistemit hematopoietic. Kur ju keni shumë uri, sistemi imunitar përpiqet që të kursejë energji dhe pikërisht një nga gjërat që ju mund të bëni për të ruajtur energjinë është që të ricikloni një shumë të qelizave imune dhe sidomos ato që mund të jenë dëmtuar.

Agjërimi nxit prodhimin e qelizave të reja, pa dëmtuar imunitetin, kështu ai mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga sëmundje ose ato që janë deklaruar si kushte mjekësore të pashërueshme. Agjërimi i zgjatur rrit nivelin e fuqisë së trupit duke e detyruar atë që të përdor më shumë glukozë, yndyrë, dhe ketone si dhe duke nxjerrë jashtë një pjesë të vjetër të qelizve të bardha të gjakut. Pra, agjërimi vepron si një detoksifikant që nxjerr jashtë funksionit të vjetrat dhe sjell të rejat. Agjërimi i zgjatur pakëson nivelet e një enzime të njohur si PKA, ose proteina e kinazës A.

Në fillim hulumtimet kanë gjetur se ai forcon dhe rrit rregullimin e qelizave të qëndrueshme dhe ndihmon në vetë-rinovimin e tyre së bashku me zgjerimin e jetëgjatësisë. Duke agjëruar ju do të ndihmoni në uljen e niveleve të IGF-1, i cili është një hormon i rritjes që është i lidhur me plakjen, si dhe rritjen e rrezikut të tumorit dhe kancerit të llojeve të ndryshme. “PKA është geni kyç që duhet të mbyllet për këto qeliza dhe për të kaluar në mënyrën e tij rigjeneruese”, thotë Longo.
“Ai jep OK për qelizat rigjeneruese në mënyrë që të shkojnë përpara dhe të fillojnë provat dhe rindërtimi i gjithë sistemit. Dhe lajmi i mirë është se trupi heq pjesë të sistemit që mund të jenë të dëmtuara ose të vjetra, pjesë këto joefikase dhe kjo vetëm gjatë agjërimit. Tani, Nëse ju mund të filloni me një sistem të dëmtuar rëndë nga kimioterapia ose plakja, ciklet e agjërimit mund të gjenerojnë një sistem të ri imunitar”, përfundoi ai.

Postime të ngjashme

Për 1 muaj, 1236 Rezonanca Magnetike në Klinikën e Radiologjisë


Klinika e Radiologjisë veprimtarinë shëndetsorë e realizon në kuadër të SHSKUK-së dhe merret me Radiologjinë Diagnostike, Radiologjinë Invazive dhe me Radiologjinë Intervente në kuadër të së cilave bënë: triazhim, monitorim, ekzaminim, observim, diagnostikim radiologjik, intervenim radiologjik dhe konsulenca specialistike.

Klinika e Radiologjisë ka shënuar shifra rekorde, duke realizuar 1 mijë e 236 Rezonanca Magnetike për një muaj, ndonëse Qendra Klinike Universitare e Kosovës po përballet me Pandeminë COVID-19.

Në raportin e punës për muajin mars, stafi i klinikës ka kryer, gjithashtu, 10 mijë e 142 radiografi dhe 1707 procedura diagnostikuese me anë të ultratingullit. Gjatë kësaj periudhe, në këtë klinikë janë realizuar edhe 2246 Tomografi të Kompjuterizuar dhe 87 Radiologji Intervente.

Kujtojmë se në muajin Mars në Klinikën e Radiologjisë është realizuar për herë të parë biopsia kockore e brinjës së parë, te një pacient i moshës 51 vjeçare. Klikoni këtu për të lexuar më shumë.

Klinika e Radiologjisë është e organizuar në profile si:

Diagnostika e neuroradiologjisë me radiologji intervente
Diagnostika torakale me radiologji intervente
Diagnostika abdominale me radiologji intervente
Diagnostika e gjiut me radiologji intervente
Diagnostika osteomuskulare me radiologji intervente
Diagnostika pediatrike me radiologji intervente
Diagnostika me radiofarmak

Drejtori i Klinikës së Radiologjisë
Mr.sci. Dr. Bujar Gjikolli – radiolog

Postime të ngjashme

Basha e pranon: U bë zhurmë e madhe, shkova rinovova patentën meqë m’u dha mundësia


Gjatë emisionit “Log” në ABC, Basha iu përgjigj Braçes, ndërsa zbuloi se patentën e kishte marrë për herë të parë kur ishte 17-vjeç, në 1991.

“Kur doli fotografia, më thanë se unë s’ e ndjek, që kishte një lumë entuziazmi të drejtuesve të lartë të kundërshtarit politik që kishin zbuluar se kishte skaduar leja e drejtimit, në fakt dua t’i falënderoj se më këtë rast e rinovova lejen e drejtimit. Patentën e kam marrë 17 -vjeç, në 1991”, tha Basha.

Por a dëgjon muzikë gjatë udhëtimit në makinë?

“Në përgjithësi po” u përgjigj lideri demokrat, duke  thënë se Edi Rama e ka zbuluar tani Dua Lipën.

Por çfarë muzike dëgjon Basha?

“Pop, rock, sigurisht muzikë shqiptare. Shumicën e rasteve, jo vetëm në fushatë por edhe gjatë aktivitetit jashtë fushate udhëtimi në makinë është kohë që harxhohet me mesazhe dhe telefonata”, tha ai.

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Ja çfarë duhet të bëni kur keni dhimbje të forta barku


dhembjet e stomakut janë aq të zakonshme sa të gjithë i përjetojnë ato në një moment apo në një tjetër. Ka dhjetëra arsye pse mund të keni një dhimbje stomaku

Shumica e shkaqeve s’ janë serioze dhe simptomat kalojnë shpejt. Në përgjithësi, s’ ka nevojë të shikoni përtej kuzhinës suaj për një zgjidhje.

Xhenxhefil

Që nga kohërat antike, njerëzit i janë drejtuar xhenxhefilit si një ilaç për të gjitha, nga dhimbja te marramendja. s’ është thjesht një përrallë e të moshuarave. Studimet kanë treguar se xhenxhefili mund të jetë një trajtim shumë efektiv për disa lloje të shqetësimeve të stomakut.

Një anti-inflamator natyral, xhenxhefili është i disponueshëm në shumë forma dhe të gjitha mund të ndihmojnë. Suplementet e xhenxhefilit janë të lehta për t’u marrë, ndërsa disa njerëz e preferojnë xhenxhefilin në formë pijeje, si çaj për shembull, shkruan “Living”.

Çaj kamomili

Një filxhan çaji kamomili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhembjes së stomakut, duke vepruar si një anti-inflamator. Këto veti anti-inflamatore ndihmojnë muskujt e stomakut të relaksohen, gjë që mund të zvogëlojë dhimbjen e ngërçeve dhe spazmave.

Dieta BRAT

Dieta BRAT përfshin bananet, orizin, salcën e mollëve dhe bukën e thekur, që ndihmojnë për të qetësuar dhembjet e stomakut, përzierjet ose diarren.

BRAT përmban ushqime me fibra të ulëta dhe asnjë nga këto ushqime s’ përmban kripë ose erëza, të cilat mund të përkeqësojnë më tej simptomat. Kjo dietë e butë është e zakonshme kur ndiheni të sëmurë dhe doni të hani diçka. Provoni ta thekni shumë bukën, gjë që mendohet se zvogëlon të përzierat.

Mente

Mentja shpesh rregullon të përzierat dhe shqetësimin e stomakut, meqë mentoli në gjethet e saj është një analgjezik natyral, ose thënë ndryshe qetësues i dhembjeve.

Postime të ngjashme

Rritet numri i viktimave, kritikohet procesi i imunizimit


Kosova të enjten shënoi 17 vdekje të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa specialistët shëndetësorë shprehin pakënaqësi lidhur me ritmin e imunizimit të popullatës.

Ata madje thonë se me shpejtësinë aktuale të imunizimit, Kosovës do të duhen tri deri katër vjet që të imunizojë gjithë popullatën.

Për 16 ditë nga fillimi i imunizimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë arritur të vaksinojnë vetëm 12,000 persona. Prioritet në imunizim u është dhënë punonjësve shëndetësorë, të moshuarve dhe atyre me sëmundje kronike. Ky imunizim po bëhet me vaksinën e AstraZenecas, ku Kosova, në fund të marsit pranoi 24,000 doza të kësaj vaksine. Aktualisht imunizimi është duke u bërë në sallën “1 Tetori” në Prishtinë si dhe në qendrat e mjekësisë familjare në disa komuna.

“Në mënyrë që vaksinimi të ketë ndikim në ecurinë e pandemisë është e nevojshme që një numër i madh i qytetarëve të vaksinohet brenda një periudhe shumë të shkurtër kohore. Dhe kur them një numër i madh, mendoj në deri gjysmë milion njerëz të vaksinohen për më pak se tre muaj”, thotë infektologu Ilir Tolaj.

Me procesin e ngadaltë të vaksinimit pajtohet edhe vetë koordinatori për vaksinim në sallën ‘1 Tetori’, Niman Bardhi.

“Ne jemi deklaruar që kemi kapacitete. Vetëm në qendrën ‘1 Tetori’ nga 750 deri në 1,000 persona mund të vaksinohen në ditë, shto pastaj edhe qendrat tjera që kanë qenë të përfshira në këtë proces. Kjo punë ka mundur të kryhet për 4-5 ditë. Ne ishim në dispozicion nga ora 08:00 deri në ora 19:30. Por, s’ e di si rrodhi kjo që të mos ta kemi të përmbyllur më shpejtë këtë proces sesa që jemi në kohën aktuale”, thotë Bardhi.

Ai shton se kapacitetet në sallën ‘1 Tetori’ mundësojnë vaksinimin brenda ditë të 2,000 personave.

atëherë, kritikat se vaksinimi po ecë ngadalë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, s’ qëndrojnë.

Në një përgjigje me shkrim dërguar Radios Evropa e Lirë, nga kjo ministri thonë se kapacitetet për imunizim janë te mjaftueshme dhe mund të shtohen. Por, sipas tyre, meqë në dispozicion për fillim janë vetëm 24,000 doza, administrimi ka shkuar më me kujdes.

“Me që ka pak doza në dispozicion, u është dhënë grupeve prioritare mundësia që të vaksinohen, por nga dita e nesërme kur fillon vaksinimi i grupmoshës 75-79 vjeç, dozat do të administrohen që të gjitha dhe shumë shpejt”, thuhet në përgjigjen e kësaj ministrie.

Ata thonë se Kosova ka kapacitete edhe për vaksinim masiv, por fatkeqësisht deri tash s’ ka pasur shumë doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Imunizimin e ngadalësoi hezitimi i mjekëve

Në anën tjetër, Hana Xhemajli, specialiste për hulumtime të politikave globale shëndetësore, tha për Radion Evropa e Lirë se në ngecjen e këtij procesi ka ndikuar hezitimi i stafit mjekësor për t’u vaksinuar.

“Procesi ka ecur në mënyrë siç është planifikuar, mirëpo s’ janë planifikuar se do të ketë kaq shumë hezitim nga stafi profesional për mos ta marrë vaksinën, që është një habi në vete dhe është një rrezik meqenëse ata dërgojnë një mesazh të gabuar te popullata, e cila s’ ka shumë informata për vaksinimin”, thotë Xhemajli.

Ky hezitim i mjekëve për të mos e marrë vaksinën, thotë Xhemajli, është rrezik, pasi që Nëse ata s’ janë të vaksinuar dhe të mbrojtur, ekziston rrezikun që stafi mjekësor të mos mund të punojë.

Gjatë javës së parë të imunizimit, nga 15,000 punonjës shëndetësorë në sektorin publik dhe atë privat, janë vaksinuar pak më shumë se 3,000.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër koronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, me anë të programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

Autoritetet kanë thënë se do të pranohen edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit. 

Postime të ngjashme

Kryemadhi: s’ fle në shtrat me Metën, në këtë moshë që jemi ne s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit


Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se s’ fle me presidentin Ilir Meta.

Sipas saj, presidenti aktualisht është angazhuar me Kushtetutën dhe demokracinë, ndaj e ka lënë pas dore marrëdhënien bashkëshortore.

“Në këtë moshë që jemi ne, s’ i hyjmë në punë njëri-tjetrit. Aktualisht s’ fle me presidentin. Është me kushtetutën dhe demokracinë”, ka deklaruar Kryemadhi në një intervistë të shkurtër për emisionin “Fiks aspak”.

Kujtojmë se kreu i shtetit, gjatë këtyre ditëve është zhvendosur në Vlorë.

Intervista:

Jeni martuar me mblesëri apo me dashuri?

Jemi puthur në fshehtësi, por dhe jemi dashuruar. s’ jemi martuar me mblesëri. Por s’ mendoj që kjo është gjë shumë e rëndësishme tani, kur kalamajtë na janë bërë nga 20 e ca vjeç e kusur.

Po që është bërë sebep PS-ja, s’ ka ndonjë gjë nga ana jote tani?

Normal që sebep është bërë PS-ja, posaqë kemi qenë anëtarë të Partisë Socialiste. Po përsëri sebep do të jetë PS-ja që më 25 prill socialistët të votojnë LSI-në.

Edhe të forcohet më shumë dashuria…

detyrimisht. Dashuria tek LSI-ja, se me Kushtetutë është e pavarur.

Do martoheshe sot prapë me Ilir Metën ti?

Këto pyetje s’ bëhen në periudhë fushatash elektorale. Se në periudhë fushatash elektorale, në 17 fushata që kam bërë me Ilir Metën, 17 herë jam dënuar me pushkatim, me varje në litar, me burgim të përjetshëm. Kështu që në periudhë fushatash s’ pyetet për dashuri. Aq më shumë 10 ditë para.

 

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Shtoni këtë pluhur në pijet tuaja për të ngritur fokusin dhe shkrirë dhjamin në bark


A keni dëgjuar për matcha? Pija e shijshme jo vetëm që është e modës, por ka një bollëk përfitimesh të mahnitshme shëndetësore.

Pirja e çajit matcha ose shtimi i një lugë pluhur çaji jeshil matcha në një gotë mund të zbutë lodhjen dhe të shpejtoj humbjen e peshës.

Shikoni dy nga përfitimet e matcha më poshtë:

Mpreh fokusin

Matcha përmban pesë herë më shumë L-teaninë sesa çaji jeshil tradicional. Pse ka rëndësi? Ky aminoacid stimulon aktivitetin e valëve alfa të trurit që rrisin fokusin. Në fakt, hulumtimet në Institutin e Kërkimit të Ushqimit dhe Shëndetit Unilever në Holandë tregojnë se L-teanina mund të rrisë fuqinë e trurit me 133 për qind për gati dy orë.

Shkrirja e dhjamit

Matcha furnizon trupin me polifenolin EGCG, i cili aktivizon një enzimë që nxit qelizat muskulore të djegin dhjamin e barkut. Në një studim në Revistën Amerikane të Ushqimit Klinik, ky efekt ndihmoi pirësit e çajit të gjelbër të humbnin dy herë më shumë peshë dhe katër herë më shumë dhjamë në bark sesa ata që s’ konsumuan matcha.

Postime të ngjashme

Vdes në QKUK edhe babai i 15-vjeçarit të vrarë në Gradicë të Drenasit


Bekim Muja, babai i 15 vjeçarit A. Muja, i cili u vra në fshatin Gradicë të Drenasit, ka ndërruar jetë pasi s’ ka arritur t’i mbijetojë plumbave që kishte marrë javë më parë.

Ai qëndronte që disa ditë i plagosur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, (QKUK).

Lajmin e ka bërë të ditur edhe miku i tij, Burim Klinaku me anë të një postimi në Facebook.

“Sap morra lajmin si paska vdekë Bekim Muja ishall allhu e ka dergu në lule të xhenetit do të na mungon”, shkroi ai.

Po ashtu shefi i Intensivës, Shaqir Uka tha shkurt se ai ka humbur jetë në orën 16:30.

“S’ka mundur t’i përballojë plagët e marra nga arma e zjarrit”, u shpreh Uka.

ngjarja e rëndë kishte ndodhur më 5 prill në fshatin Gradicë të Drenasit ku në vend kishte mbetur i vdekur 15 vjeçari A.M, derisa i plagosur kishte mbetur babai i tij B.M. (që ndërroi jetë sot).

Të njëjtit dyshohet se janë plagosur nga fqinjtë e tyre (po ashtu babë dhe bir) pas një mosmarrëveshje lidhur me malin e fshatit, por motivi i saktë i dukurisë s’ dihet akoma.

Dy të dyshuarit për vrasjen dhe plagosjen në fshatin Gradicë të Drenasit gjendjen në paraburgim.

në këtë kohë Gjykata e Prishtinës ka njoftuar se u është caktuar masa e paraburgimit të pandehurve Xh. B.  dhe A. B, të cilët nga Prokuroria dyshohen se kanë kryer veprën penale të vrasjes së rëndë dhe ndihma për kryerjen e vrasjes së rëndë.

Postime të ngjashme

Arsyeja befasuese që disa njerëz gjithmonë ndjehen të uritur


Po mendoni pse jeni gjithmonë të uritur – edhe pasi të keni ngrënë ushqime të bollshme? s’ është gjithçka në kokën tuaj. Sipas një studimi të ri, kjo ka të bëjë me sheqerin tonë në gjak dhe sa ulët bie në orët pas ngrënies.

Hulumtimi vjen nga ZOE, një kompani që përdor testimin në shtëpi për të ndihmuar njerëzit të kuptojnë mikrobiomën e tyre dhe nevojat ushqyese në mënyrë që të mbajnë një mënyrë jetese të shëndetshme. Ekipi përbëhej nga shkencëtarë nga Shkolla Mjekësore e Harvardit, Shkolla e Shëndetit Publik Harvard TH Chan, Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts, Universiteti i Nottingham, King’s College në Londër, Universiteti Leeds dhe Universiteti Lund në Suedi.

Ata vëzhguan mbi 1.000 pjesëmarrës (disa prej të cilëve ishin binjakë) dhe u dhanë secilit vaktin e njëjtë saktësisht dy herë në ditë. Ndryshe nga studimet e mëparshme që zakonisht vëzhgojnë efektin e ushqimit në sheqerin në gjak dy orë pas ngrënies, ekipi gjurmoi nivelet e glukozës së pjesëmarrësve për tre deri në katër orë pas një vakti.

Ata që kishin një rënie të ndjeshme të sheqerit në gjak gjithashtu kishin më shumë gjasa të hanin vaktin e tyre të dytë më shpejt, plus ishin të uritur më vonë gjatë ditës dhe konsumonin 200 deri në 300 kalori shtesë në përgjithësi sesa ata me glukozë më të vogël.

Studiuesit s’ panë asnjë korrelacion midis gjërave si mosha ose pesha që tregonte Po qe se një pjesëmarrës do të binte në kategorinë përkatëse. Edhe binjakët identikë që morën pjesë dhe, përsëri, hëngrën saktësisht të njëjtat gjëra shpesh treguan rezultate jashtëzakonisht të ndryshme.

Ekipi shpjegon se bëhet fjalë për “metabolizmin unik të secilit person së bashku me efektet e përditshme të ushqimeve që zgjidhni dhe nivelet e aktivitetit tuaj”. Në thelb, është provë e mëtejshme se s’ ka një qasje të vetme për të gjitha dietat dhe humbjen e peshës. Trupat tanë të gjithë reagojnë ndryshe ndaj ushqimit që hamë.

Postime të ngjashme

Vaksinimi në Shtetet e BashkuaraNë Shtetet e Bashkuara vazhdon me shpejtësi fushata për vaksinimin e 328 milionë banorëve. Por shtetet e ndryshme janë duke përparuar me ritme të ndryshme. Vendosni kursosin mbi secilin shtet amerikan për të mësuar se sa doza janë administruar, sa njerëz janë vaksinuar plotësisht dhe cila është përqindja totale e vaksinimit të popullësisë në shtet. Në përgjithësi ShBA ka administruar 194,791,836 doza ndërsa 69,211,473 qytetarë janë vaksinuar plotësisht. Deri tani është vaksinuar 21.15% e popullsisë. Që nga fillimi i pandemisë, në ShBA janë regjistruar 31,421,360 raste infeksionesh ndërsa COVID-19 ka shkaktuar vdekjen e 564,402 amerikanëve.

Postime të ngjashme

Përfitimet shëndetësore nga lulet e brokolit


Brokoli është një perime që rritet mirë gjatë periudhave të freskëta të vitit. Brokoli i përket familjes së kultivarëve Brassica oleracea, që përfshin lakrën, lakrën e vogël, lulelakrën dhe barishte të tjera.

Formimi i tufëzave të brokolit në qendër të bimës shënon momentin kur ju duhet të përkujdeseni rregullisht për rritjen e saj.

Brokoli mblidhet kur sythet e lules janë akoma të mbyllura. Kur petalet e lules së brokolit nisin të marrin nuancë të verdhë, atëherë prijeni brokolin nga kërcelli menjëherë, pavarësisht madhësisë, pasi ky është momenti i fundit për të përfituar perimen e brokolit.

Nëse lulet çelin, atëherë lakra e brokolit do të shpërhapet dhe perimja s’ do ta ketë formën e saj tradicionale.

Shpesh ndodh që bima futet në periudhën e lulëzimit më herët se zakonisht. Kjo vjen për shkak të mangësive në ujitje dhe përkujdesje.

Në rastin e brokolit, një perime që dashuron freskinë, lulëzimi i hershëm nënkupton se bima është mbajtur në temperatura të ngrohta.

Në vendet me klimë të ngrohtë, farat e brokolit mbillen në vjeshtë, në mënyrë që të çelin gjatë dimrit ose në fillim të pranverës.

Mënyra më e mirë për të parandaluar çeljen e luleve të brokolit është të ruani temperaturën në tokën e mbjellë.

Nëse e mbillni brokolin në mot të ngrohtë, atëherë sigurohuni ta ujisni në mënyrë të përsëritur. Uji i ftohtë do ta ruajë temperaturën e tokës dhe do të ndalojë lulëzimin e parakohshëm të bimës.

Lulet ngjyrëverdhë të brokolit janë të ngrënshme dhe të shijshme. Ato mund të hahen të freskëta ose të gatuara.

Këto lule përdoren jo vetëm për garniturë por edhe përfshihen në sallatë falë vlerave të tyre ushqimore.

Lulet e çelura plotësisht të brokolit do të fishken gjatë zierjes, por lulet pjesërisht të çelura e ruajnë formën e tyre.

Aroma dhe shija e këtyre luleve është goxha e kënaqshme dhe e kërkuar, madje në shumë tregje, ato shiten në sektorin e barishteve të veçanta dhe delikate.

Kultivarët më të përhapur të brokolit janë tre. Kultivari më i përdorur është ai Kalabrez që ka marrë emrin nga Kalabria e Italisë.

Tufat e tij janë të mëdha dhe kërcenjtë të trashë. Ky kultivar prodhohet në temperaturë të ftohtë. Kultivari i dytë është ai me tufëza të shumta e të vogla dhe me shumë kërcenj të hollë.

Lulelakra ngjyrë vjollcë është një nënkultivar i brokolit që ka tufëza shumë më të vogla. Shpesh ndodh që majat e tufëzave kanë ngjyrë vjollcë.(AgroWeb.org)

Postime të ngjashme

Atomistja Era Syla fiton Medaljen e Argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza


Kjo është hera e dytë që Era Syla fiton medalje në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza (EGMO).

EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) është garë e formatit të ngjashëm me Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës dhe konsiderohet gara më e rëndësishme evropiane e matematikës për vajza, në të cilën marrin pjesë pothuajse të gjitha shtetet e Evropës, të përfaqësuara nga nxënëset më të mira të matematikës.

Për Kosovën kjo ishte pjesëmarrja e dytë me radhë, pas asaj të vitit të kaluar kur po e njëjta atomistë, Era Syla fitoi Medalje të Bronztë.

Ky sukses i jashtëzakonshëm i Erës para së gjithash është rezultat i potencialit të saj intelektual, i talentit të saj për matematikë dhe i punës së saj të palodhshme. Veç këtyre, ky sukses i Erës do të ishte shumë më i vështirë pa përkrahjen dhe investimin e vazhdueshëm të familjes, shkollës, mësimdhënësve, individëve e organizatave të ndryshme profesionale.

Instituti ATOMI me këtë rast iu ka shprehur mirënjohje dhe falënderim të gjithë atyre që kanë kontribuuar në realizimin e potencialit të Erës dhe në arritjen e këtij suksesi të jashtëzakonshëm nga ana e saj!

Përgatitja e ekipit garues të EGMO-s, është përkrahur financiarisht e jofinanciarisht nga Instituti ATOMI, me anë të sponsorizimit nga kompania Alb Architect.

Postime të ngjashme

Përse rrobat kirurgjike janë me ngjyrë të gjelbër ose të kaltër?


Ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit të vet, mund të dekoncentrojë kirurgët të cilët përqendrohen te pacienti

në të vërtetë, ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit që ka, mund të shpërqendrojë kirurgët të cilët pikërisht përqendrohen në ngjyrën e kuqe të gjakut, transmeton Telegrafi.

Efekt i ngjashëm shfaqet me rastin e ekspozimit të personit në diell kur është ka rënë borë.

Syve tanë u duhet kohë që të përshtaten me dallimin e tillë të kontrastit të ngjyrave, thekson Live Science.

Meqenëse ngjyrat e gjelbër dhe e kaltër janë e kundërta e spektrit të ngjyrës së kuqe, ato u ndihmojnë kirurgëve të cilët gjatë operimeve përqendrohen te pacienti dhe te ngjyra e kuqe e organeve etj.

Pikërisht për këtë shkak ngjyra e gjelbër dhe e kaltër e rrobave të kirurgëve, jo vetëm që u ndihmojnë mjekëve, por shikimin e tyre e bëjnë më të ndjeshëm ndaj nuancave të ndryshme të ngjyrës së kuqe.

Dhe në fund, kjo u ndihmon që më mirë të kujdesen në gjithë hollësitë e anatomisë njerëzore me çka zvogëlojnë mundësinë e ndodhjes së gabimeve gjatë operacioneve.

Dikur i gjithë stafi mjekësor kishte veshur rroba të bardha, derisa ndonjë ditë, në vitin 1914, një doktor me ndikim e kishte nisur traditën e uniformës së gjelbër apo të kaltër.

Postime të ngjashme

Danimarka pritet që tu dhurojë vendeve të varfra vaksinën e AstraZenecas


Danimarka po konsideron shpërndarjen e vaksinës AstraZeneca në vendet e varfra pasi ndaloi përdorimin e saj në vend për shkak të shqetësimeve në lidhje me formimin e mpiksjeve të rralla të gjakut, tha drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge.

Danimarka këtë javë u bë vendi i parë që ndërpreu përdorimin e vaksinës AstraZeneca, ndërsa zyrtarët evropianë vazhdojnë të analizojnë dhjetëra raporte të mpiksjeve shumë të rralla të gjakut të kombinuara me trombocite të ulëta që kanë ndodhur në vendet e Bashkimit si dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), e cila së bashku me agjencitë mjekësore britanike dhe evropiane vazhdojnë të këshillojnë përdorimin e vaksinës, duke thënë se përfitimet e vaksinës tejkalojnë rreziqet, po bën gjithashtu presion që vendet të mos grumbullojnë vaksina Po qe se s’ i përdorin ato, raporton thelocaldenmark.

“Dje fola me Soren Brostromin, drejtor i autoritetit shëndetësor danez dhe kuptova se Ministria e Jashtme është gati ose tashmë po shqyrton opsionet për të ndarë vaksinën AstraZeneca me vendet e varfra”, tha Kluge.

Zyrtarët e OBSH-së s’ kanë kritikuar ndërprerjen e vaksinimit me AstraZeneca në Danimarkë dhe thanë se secili komb duhet të jetë fleksibël në marrjen e vendimeve në lidhje me programet e vaksinimit bazuar në normat e vaksinimit, infeksionit dhe shtrimet në spital. 

Postime të ngjashme

Cilat janë alergjitë më të zakonshme të pranverës dhe si t’i parandalojmë ato


Alergjitë në pranverë përbëjnë shqetësim për një pjesë të konsiderueshme të popullsisë.

Shpesh krijojnë shqetësime nga më të ndryshme, të cilat pengojnë në aktivitetet e përditshme.

Alergjitë më të zakonshme të pranverës janë:

Reaksionet alergjike

Simptomat që zakonisht shkakton janë rrjedhja e hundëve, teshtitja, kruajtja dhe bllokimi i hundës dhe rrjedhimisht dhimbja e kokës. Është e mundur bllokimi i hundës të bëhet i përhershëm dhe të shkaktojë dëme serioze, Me kusht që s’ trajtohet si duhet në kohën e duhur.

Astma alergjike

Simptomat e astmës alergjike ndryshojnë në varësi se sa e rëndë është ajo. Mund të shfaqet me një “djegie” në gjoks ose me kollë. Sidoqoftë, mund të jetë më serioze dhe të bëjë që të keni vështirësi në frymëmarrje dhe në të njëjtën kohë të keni kollë të fortë. Shkaku kryesor për shfaqjen e alergjive të pranverës është poleni i pemëve, i cili vazhdimisht qarkullon në ajër, shkruan KP.

Simptomat më të zakonshme të alergjive pranverore janë:

Sy të kuq që lotojnë

Sy të thatë dhe kruarje

Sy me rrathë të zinj

Rrjedhje sekrecionesh nga hunda

Kollë

Teshtitje

Për të shmangur këto probleme, përpiquni të qëndroni në shtëpi gjatë ditëve të thata dhe me erë. Koha më e mirë për të dalë, sipas specialistëve, është pas shiut, i cili do ta ketë pastruar atmosferën nga poleni. Minimizoni punën me bimë në ballkon dhe në oborr. Sapo të ktheheni në shtëpi nga jashtë, hiqini rrobat menjëherë dhe bëni një dush të shpejtë për të larguar polenin nga lëkura dhe flokët tuaj.

Postime të ngjashme

Katër stampime të lezetshme që ju duhen patjetër në gardërobën tuaj


Me kusht që jeni një minimalist i fortë, mund të dëshironi të mos i shikoni stampimet e përzgjedhura.

Por, të gjithë kemi nevojë për pak stimulim vizual herë pas here, dhe kur bëhet fjalë për veshjet, s’ ka më mirë sesa goditjet e rënda grafike të këtij sezoni.

Ky s’ është formacioni juaj i zakonshëm i luleve dhe pikave, prejse 2021 ka sjellë trende plotësisht marramendëse. Fatmirësisht, ka shumë alternativa që mund t’i provoni deri sa të arrini te ajo që juve ju përshtatet më së miri.

Me kusht që keni nevojë për inspirim ju mund të ndiqni Paloma Wool, e njohur si mbretëresha e stampimeve grafike, qofshin ato shumëngjyrëshe, rrotullime të mëdha ose spirale dinamike.

Këto printime s’ dështojnë kurrë të vendosin një buzëqeshje në fytyrën tuaj, pavarësisht nga stili personal.

Shkoni më poshtë katër nga këto trende të lezetshme:

Vorbull

Kuadrate

Valë-valë

Lule abstrakte

Postime të ngjashme

Plank anësor: Një ushtrim për bark të sheshtë që mund të bëhet në shtëpi


Sa më të fortë të jenë muskujt e barkut, aq më shumë ky ushtrim pakëson dhimbjen e shpinës

Fuqia e muskujve të barkut dhe të shpinës, si dhe muskujt anësorë të barkut ndërtohen me këtë rezistencë.

Shtrihuni në anën e djathtë të trupit tuaj, në një vijë të drejtë, me këmbët të shtrira njëra mbi tjetrën, të bashkuara.

Krahu është shtrirë, koka mbështetet mbi të. Supet, ijët dhe këmbët janë në të njëjtën linjë, transmeton Telegrafi.

Tani ngrihuni, vendosni bërrylin nën supe (në përputhje me shpatullën tuaj), ndërsa ngrini ijët nga dyshemeja me forcën e muskujve tuaj të barkut.

ndërsa bëni plankun anësor, mbështetja është në parakrah dhe këmbë. Ju duhet ta përsërisni këtë ushtrim në të dy anët e trupit.

Koha dhe numri i përsëritjeve janë të njëjta si në rastin e një planku të zakonshëm.

Postime të ngjashme

Franca bëhet vendi i katërt evropian që regjistron 100,000 vdekje nga COVID-19


Franca pritet të enjten të kalojë një “moment historik të zymtë”, duke shënuar 100,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rreth 297 viktima u regjistruan të mërkurën në vend, duke e çuar totalin në 99,805.

Gjatë javës së kaluar, mesatarisht 293 njerëz humbën jetën çdo ditë nga virusi.

Franca do të bëhet vendi i katërt në Evropë që ka arritur një numër të tmerrshëm pas Mbretërisë së Bashkuar, Italisë dhe Rusisë.

Ndryshe, SHBA vazhdon të ketë numrin më të lartë të vdekjeve në botë me më shumë se 564,000 jetë të humbura nga pandemia. Pasohet nga Brazili, Meksika dhe India.

Franca zyrtarisht regjistroi vdekjen e parë të Evropës nga COVID-19 më 14 shkurt 2020, kur një turist kinez 80-vjeçar vdiq në spital pas tre javësh në kujdes intensiv.

Dymbëdhjetë ditë më vonë, u njoftua për vdekjen e shtetasit të parë francez, një burrë 60-vjeçar.

Dhe deri në fund të pranverës, dhe përkundër një bllokimi të rreptë të vendosur në mes të marsit, vendi kishte regjistruar gati 30,000 vdekje.

Por vala e dytë u tregua edhe më e dhunshme në Francë dhe u shtua në fillim të këtij viti nga shfaqja e varianteve më të transmetueshme.

Kështu, që nga tetori, më shumë se 65,000 vdekje i janë atribuar virusit.

Postime të ngjashme

2,673 lindje gjatë muajit shkurt 2021, 1,509 raste të vdekjeve


Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat preliminare  në baza mujore për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet për muajin shkurt 2021.

Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltarë për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet, rastet regjistrohen në mënyrë të obliguar në regjistrat e lartë-cekur, në vendin e dukurisë, pa marrë parasysh se personat me të cilët lidhet ngjarja, vendbanimin e përhershëm/të zakonshëm e kanë në atë vend, ose në ndonjë vend tjetër.

Në muajin shkurt 2021 janë regjistruar gjithsej 2,673 lindje (brenda dhe jashtë Kosovës), ku krahasuar me muajin janar 2021 është një rritje për 0.3%. Prej këtyre lindjeve të regjistruara në muajin shkurt, 1,382 lindje janë meshkuj dhe 1,291 lindje janë femra.

ndërsa, janë regjistruar gjithsej 1,509 raste të vdekjeve (brenda dhe jashtë Kosovës), ku krahasuar muajin shkurt me muajin janar 2021 është një rënie për (-11.96%). Prej vdekjeve të regjistruara 840 raste janë meshkuj dhe 669 raste janë femra.

Në muajin shkurt 2021 janë regjistruar gjithsej 1,593 kurorëzime (brenda dhe jashtë Kosovës), ku krahasuar me muajin janar ka një rënie të numrit të qifteve të kurorëzuara për (-17.3%).

ndërsa, krahasuar numrin e shkurorëzimeve të muajit shkurt me muajin janar 2021, del se ka një rënie për (-23.6%). Gjithsej janë regjistruar 123 raste të qifteve të shkurorëzuara

ASK-ja do të vazhdojë me grumbullimin e të dhënave me anë të pyetësorëve të veçantë statistikorë, për Lindjet DEM-1, Vdekjet DEM-2 , Kurorëzimet DEM-3 dhe Shkurorëzimet SHK-1, gjatë këtij viti kalendarik, sikurse deri më tani. Grumbullimi i të dhënave vazhdon të bëhet çdo muaj dhe do të shërbej për krijimin e bazës së të dhënave, si dhe krahasimin me të dhënat administrative.

Burimi i të dhënave të këtij Buletini është Agjencia e Regjistrit Civil të Kosovës (ARC).

Postime të ngjashme

Merkel vaksinohet kundër Covid-19 të premten, këtë vaksinë do ta marrë


Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, do të vaksinohet kundër sëmundjes Covid-19 të premten. Njoftohet se ajo do ta marrë vaksinën e kompanisë “AstraZeneca”, e cila në Gjermani u jepet vetëm personave mbi moshën 60-vjeçare. Kancelarja i ka 66 vjet.

Përdorimi i kësaj vaksine është kufizuar vetëm për personat e moshuar edhe në shumë shtete tjera evropiane për shkak të paraqitjes së rasteve të mpiksjes së gjakut pas vaksinimit.

Agjencia Evropiane e Ilaçeve ka thënë se lidhja mes kësaj vaksine dhe mpiksjes së rrallë të gjakut është e mundshme, por se efektet pozitive të vaksinës ia marrin anën çfarëdo rreziku. Sidoqoftë, Danimarka ka vendosur që ta largojë vaksinën e AstraZeneca-s tërësisht nga programi i vaksinimit.

Ndryshe, Gjermania ditëve të fundit po përballet me rritjen e numrit të rasteve. Ky shtet të enjten regjistroi 29.426 raste të reja me Covid-19, që është shifra më e lartë ditore që nga 8 janari. Shifra e përgjithshme e infektimeve shkoi në mbi 3 milionë e 70 mijë.

E zemëruar nga dështimi i disa rajoneve që të vendosin masa të të ashpra kufizuese pavarësisht rritjes së numrit të rasteve, kancelarja Merkel po kërkon nga kuvendi që t’i ofrojë qeverisë qendrore kompetenca të përkohshme për të vendosur masa izolimi në zonat me shkallë të lartë të infeksioneve.

Postime të ngjashme

Si ta mbroni zemrën nga kolesteroli?


Kolesteroli i keq rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ku përfshihen semundjet e zemrës dhe ataku në zemër. Kolesteroli ndahet në tre kategori: lipoproteinë e një dendësie të ulët, tepër të ulët dhe tepër të lartë. Lipoproteina e një dendësie të lartë është shumë e mirë për shëndetin.

Dy të tjerat janë të dëmshme. Sipas specialistëve, niveli i shëndetshëm i kolesterolit është si më poshtë: Kolesteroli i plotë duhet të jetë më pak se 200 mg/dl (miligramë për një decilitër gjaku) Kolesteroli LDU duhet të jetë më pak se 100 mg/dl Kolesteroli LDL duhet të jetë 40 mg/dl ose pak më i lartë.

Niveli i triglicerideve duhet të jetë më i ulët se 150 mg/dl. Niveli i kolesterolit matet me një analizë të thjeshtë gjaku.

Si të mbani në kontroll kolesterolin?

Sipas të dhënave, ndryshimet në ushqyerje dhe stilin e jetesës janë të nevojshme për uljen e kolesterolit. Si fillim, njeriu duhet të krijojë një rutinë të aktivitetit fizik të cilës duhet t’i përmbahet. Aktiviteti fizik është mënyra më e mirë për të rritur nivelin e kolesterolit të mirë dhe të ulur trigliceridet. specialistët sugjerojnë kryerjen e 150 minutave aktivitet mesatar fizik në javë.

Sa i përket regjimit ushqimor, mjekët thonë se njeriu duhet të kufizojë karbohidratet dhe yndyrnat e ngopura të cilat gjenden me shumicë në ushqimet e përpunuara dhe të shpejta. Për më tepër, sheqeri i tepërt nxit gjithashtu rritjen e triglicerideve ndaj duhet kufizuar edhe ai.
Objektivi i njerëzve që duan të ulin nivelin e kolesterolit të keq është që të hanë më shumë perime, drithëra të plota, tërshërë, fasule, arrorë, salmon e të tjerë.

Njerëzit që kanë nevojë për një ulje madhore të nivelit të kolesterolit të keq duhet të marrin medikamente që duhen dhënë vetëm nga mjeku. Nivelet e kolesterolit për fat të mirë janë lehtësisht të menaxhueshme dhe mbahen nën kontroll. Mjafton vetëm vullneti që të shohësh përmirësimet e zemrës në mesin e shifrave.

Postime të ngjashme

Gabimet që ju plakin më shpejt – Çfarë duhet të shmangni


Plakja është një proces natyral të cilin njeriu s’ e eviton dot.

Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes.

Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi në diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol të fortë në jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës së tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet e trurit.

Janë pikërisht zgjedhjet që bëjmë çdo ditë që mund të çojnë në degradimin e trurit.

Sipas studimeve të cilave i referohet AgroWeb.org konfirmohet se të qenit mbipeshë ose obezë mund ta plakë trurin me të paktën 10 vjet.

Ndaj Po qe se dëshironi të jetoni gjatë e të plakeni shëndetshëm kini kujdes nga këto gabime që mund të jeni duke bërë aktualisht.

Ngrënia e mishit

Studimet kanë zbuluar një lidhje të fortë mes ngrënies së mishit dhe vdekjes së parakohshme.

Ndërkohë, njerëzit që hanë më shumë fruta dhe perime kanë 15 përqind më pak gjasa të vdesin para kohe.

Njerëzit që hanë mish janë më pak të prirur të hanë fruta dhe perime.

Rrjedhimisht ata marrin më pak antioksidantë dhe ushqyes të vlefshëm.

Jeta pasive

Të qëndruarit ulur për disa orë është shumë e rrezikshme.

Të ulurit për të paktën 8 orë në ditë rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme me 60 përqind.

Ecja me një shpejtësi mesatare për të paktën një orë ul rrezikun e vdekjes së parakohshme me 40 përqind.

Ëmbëlsirat Dhe Të Gazuarat

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, pijet e gazuara dhe ëmbëlsirat shkatërrojnë proteina të rëndësishme që janë përgjegjëse për paraqitjen rinore të lëkurës.

Sheqernat nxisin inflamacionin që është vatra e shumë sëmundjeve të rrezikshme.

Çaji jeshil

Çaji jeshil është i dobishëm në shkrirjen e yndyrnave të akumuluara dhe në përmirësimin e funksionit të mëlçisë.

Pirja e rregullt e këtij çaji ndihmon në shmangien e vdekjes së parakohshme, ishemisë dhe sklerozës.

Drithërat e bardha

Të gjithë drithërat me ngjyrë të bardhë s’ janë të pasur me fibër dhe ushqyes dhe në thelb janë një version ndryshe i sheqerit.

Orizi i bardhë, buka e bardhë, makaronat, picat e të tjerë prishin ekuilibrat e baktereve në stomak.

Për një jetë më të gjatë duhet të zgjidhni drithëra me ngjyrën dhe përmbajtjen e tyre të plotë e natyrale.

Gjumi

Gjumi është një përbërës kritik i të gjithë rimëkëmbjes së organizmit.

Mungesa e tij shkakton mbipeshë, depresion, diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 2, tension të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës.

Shumë pak peshk

Peshqit janë ushqim i domosdoshëm për jetëgjatësinë.

Ato janë të pasur me acide yndyrore omega-3 që luftojnë inflamacionin dhe mbrojnë trurin.

Gabimi i mos të ngrënit peshk rregullisht 2 herë në javë, u kushton disa vite jetë.

Stresi, alkooli dhe kafja

Sipas të dhënave të AgroWeb.org stresi rrit nivelet e kortizolit që ngadalëson metabolizmin dhe nxit rritjen në peshë.

Kafja nga ana tjetër ndërhyn jo vetëm në cilësinë e gjumit por edhe në kohëzgjatjen e tij.

Pirja e tepërt e alkolit dhe e pijeve të tjerë të gazuar dëmton qelizat dhe zhbën punën e antioksidantëve.

Yndyrnat dhe të skuqurat

Yndyrnat trans që gjenden tek margarina dhe produktet e skuqura e dehidratojnë lëkurën duke nxitur shfaqjen e rrudhave.

Inflamacioni që shkaktojnë këto yndyrna nxit shfaqjen e sëmundjeve koronare dhe diabetit (sëmundja e sheqerit).

Të skuqurat nga ana tjetër nxisin praninë e radikaleve të lira në organizën.

Këto organizma janë fajtorë për plakjen jo të shëndetshme.

Ekspozimi në diell

Ekspozimi i lartë dhe i pambrojtur në diell nxit jo vetëm rrudhat por shkakton dëme të konsiderueshme në lëkurë dhe në paraqitjen tuaj.

AgroWeb.orgju këshillon të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime të stinës për të përfituar maksimalsisht nga vlerat e tyre ushqyese dhe për të qëndruar të shëndetshëm gjithashtu./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Në Shqipëri gjatë vikendit do të mbërrijnë edhe 90 mijë e 800 vaksina të AstraZenecas


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë të ditur se në vikend do të arrijnë edhe 90 mijë e 800 vaksina të AstraZenecas.

Rama me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar  se Shqipëria do të vijojë të qëndrojë në vendet e para të klasifikimit evropian për shpejtësinë e vaksinimit dhe do të tejkalojmë objektivin e 500 mijë të vaksinuarve brenda majit.

Postimi i plotë:

TË SHTUNËN DHE TË DIELËN MBËRRIJNË 90 MIJË E 800 VAKSINA ASTRAZENECA

Shqipëria do të vijojë të qëndrojë në vendet e para të klasifikimit europian për shpejtësinë e vaksinimit dhe ne do ta tejkalojmë objektivin e 500 mijë të vaksinuarve brenda majit

Kur ia dolëm me tërmetin e me pandeminë, si të mos ia dalim me rritjen e fuqishme ekonomike në vitet me diell që kemi përpara! Karakteri ynë u sprovua në dy tragjedi të mëdha dhe fuqia jonë e përbashkët do të vazhdojë të bëjë të mundura edhe arritjet më të vështira

Besim, përmbajtje, bashkim dhe punë ditë e natë. /FamiljaJonë/

Postime të ngjashme

Pesë nuanca të flokëve që do të jenë trend këtë pranverë


Stilistët e flokëve janë njëzëri, tonimi njëngjyrësh i flokëve s’ është në trend

Këtë sezon trendi është sa më shumë lara dhe sa më interesante aq më mirë. Pos që duken interesante, ngjyrat e reja kanë edhe emra interesantë, transmeton Telegrafi.

Balluke më të shndritshme pranë fytyrës

specialistët thonë që balluket më të shndritshme si përkufizim i fytyrës në mënyrën më të thjeshtë flokëve tona u shtojnë dimension të ri, në këto fjalë e sipër s’ ndryshojnë në mënyrë drastike.

Disa nuanca më të shndritshme të ballukeve në fytyrë tërheqin vëmendjen te sytë, buzët dhe buzëqeshja. Veç kësaj, bashkë me to do të mbani edhe diç nga vera edhe gjatë ditëve të pranverës.

Nuancat kalimtare

Fjala është për ngjyrën me plot tone dhe nëntone, nga e hirta deri te ngjyra krejtësisht e shndritshme. Kjo është nuancë e shkëlqyeshme kalimtare, diku midis flokëve të shndritshme në të gështenjtë dhe të kaltër në të errët me pak të hirtë në të kaltër.

‘Ëmbëlsirë nga pjeshkat’

Kjo ngjyrë e frymëzuar nga deserti ka në vete nuanca ngjyrë të artë dhe të bakërt në bazën e ngjyrës së ngrohtë të vaniljes. Ky kombinim i shkathët i toneve dhe nëntoneve u jep flokëve gjallëri dhe është e lehtë të mirëmbahet, që rritja s’ vërehet menjëherë.

Ngrohtësi diellore

Po qe se dëshironi ta zbukuroni edhe më shumë jetën tuaj, më së miri është të filloni nga flokët. Po qe se edhe më tutje dëshironi ngrohtësinë e diellit veror, mbase kjo nuancë mund t’ju ndihmojë.

Ngjyra e belushit

Nuanca e rubinit dhe e mahagonit të cilat lakohen në flokë me disa tone ciklamini, përfundimisht të gjithë do t’i vërejnë.

Postime të ngjashme

Vetëm 26 pacientë me dializë janë vaksinuar në sallën “1 Tetori”


Nga dita e djeshme kur ka nisur vaksinimi i personave me dializë në qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca e kanë marrë 26 persona, ndërsa deri në mesditën e sotme janë vaksinuar 14 pacientë të pacientëve të kësaj kategorie. ndërsa, vetëm sot në këtë qendër janë vaksinuar 38 persona gjithsej.

Në të njëjtën kohë në Kosovë po vazhdon edhe vaksinimi i personave mbi moshën 80-vjeçare, koordinator i qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi tha se deri tani janë vaksinuar 1334 persona përfshirë edhe ata me dializë.

Bardhi thotë se qytetarët që po vaksinohen s’ kanë pasur ndonjë shqetësim pasi morën vaksinën.

“Edhe sot kemi vazhduar me vaksinimin e tri kategorive tek pacientët me dializë, tek grupmoshat që janë mbi 80 vjeç dhe për profesionistët shëndetësorë. Aktualisht deri në këto çaste (ora 12:00) që ne flasim janë të vaksinuar gjithsej 38 persona, ku prej tyre 14 janë pacientë me dializë, ndërsa pjesë janë mbi moshën 80-vjeçare dhe profesionistë shëndetësorë. Po qe se i referohemi numrit total nga kjo periudhë kur kemi filluar aktualisht i kemi 1334 të vaksinuar flasim për moshën mbi 80-vjeç përfshirë tani dhe kategorinë me personat me dializë. […] Aktualisht deri më tani persona me dializë të vaksinuar janë 26, dje dhe sot. Fatbardhësisht deri në këtë moment çdo gjë ka shkuar mirë “, tha ai, raporton KosovaPress.

Bardhi njoftoi se 105 banorë dhe personel mjekësor në Shtëpinë e të Moshuarve në Prishtinë tashmë kanë marr dozën e parë të vaksinës Astra-Zeneca.

ndërsa, Ramadan Seferaj pasi e mori vaksinën tha se po ndjehet mirë, duke shtuar se është regjistruar një javë më herët për t’u vaksinuar në aplikacionin E-Kosova.

“Shumë mirë jam. Kurrfarë sëmundje s’ kam. Jam 80-vjeçar. Ne edhe kemi aplikuar para 1 javë, vaksinën duhet patjetër ta marrim” , tha ai.

Dozën e parë të vaksinës AstraZeneca sot e mori edhe Istref Tahiri i cili është pranë të 80-tave. Ai thotë se s’ ka hezituar të vaksinohet, madje thotë se secili duhet ta marrë vaksinën.

“Shumë mirë (po ndjehem). kurrë s’ kam pasur, as s’ kam qenë i sëmurë, i kam 79 vjet e dy muaj. s’ kam hezituar të vaksinohem. Vaksinat gjithkush duhet të merren”, tha Tahiri.

përmes një njoftimi Ministria e Shëndetësisë gjatë ditës së sotme ka bërë të ditur se nga nesër, 16 prill 2021 dhe më 17 dhe 18 prill në Prishtinë dhe në të gjitha komunat, do të fillojë vaksinimi i personave të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike, sipas listës së diagnozave të pacientëve me sëmundje kronike, të dëshmuar me raport mjekësor me rastin e paraqitjes për vaksinim.

Kosova po vazhdon tutje shpërndarjen e 24 mijë dozave të vaksinës kundër COVID-19, të cilat në Kosovë arritën më 28 mars. Me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca mundësi të vaksinimit kanë pasur profesionistët shëndetësorë, personat mbi moshën 80-vjeçe dhe ata me sëmundje kronike.

Postime të ngjashme

Paqartësi lidhur me vaksinën e Johnson & JohnsonGrupi këshillues i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) vendosi të shtyjë të mërkurën një votim lidhur me vaksinën që lufton koronavirusin të kompanisë Johnson & Johnson, çka nxiti më shumë paqartësi mbi përdorimin e saj. Paneli shëndetësor bëri thirrje për më shumë të dhëna përpara se të vendoste mbi këtë çështje duke shtyrë votimin për një javë ose më shumë.

Një eksperte e Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) u tha këshilltarëve se besonte që paralajmërimet lidhur me përdorimin e saj mund të shmangnin rrezikun jashtëzakonisht të rrallë, por serioz, të mpiksjeve të gjakut.

Paneli po shqyrton disa raste me mpiksje të pazakonta të gjakut në tru, të evidentuara tek 6 gra nën moshën 50 vjeç, raste që u bënë shkak që FDA-në dhe CDC-ja të rekomandonin të martën pezullimin e imunizimeve me vaksinën e J&J.

Dr. Lynn Batha, epidemiologe në Departamentin e Shëndetësisë së Minesotës dhe disa ekspertë të tjerë ishin pro zgjatjes së pauzës për të mbledhur më shumë informacione mbi sigurinë e vaksinës.

Duke pasur një informacion më të fortë, mendoj se mund të jemi më të sigurt të flasim mbi sigurinë e saj“, u tha ajo anëtarëve të tjerë të panelit këshillues.

Më herët, zëvendës drejtori për çështje të prodhimit të vaksinave në FDA, Doran Fink, tha se paralajmërimet nga agjencia federale do t’u jepnin mundësi mjekëve të peshonin rreziqet dhe përfitimet nga vaksina.

Anëtarë të tjerë të panelit, shprehën shqetësimin se zgjatja e pauzës mund të krijonte probleme lidhur me qasjen e barabartë tek vaksinat, kryesisht për komunitetet që jetojnë zona të thella, duke patur parasysh faktin që vaksina e J&J mund të ruhet në temperatura normale frigoriferike e të jepet vetëm me një dozë.

Disa anëtarë të panelit kërkuan të votonin për ta zgjatur pauzën deri në një muaj, por Dr. Beth Bell, një eksperte globale e shëndetit në Universitetin e Uashingtonit, paralajmëroi rreth sinjaleve alarmante që mund të çonte një vendim i tillë në mbarë botën.

Unë s’ dua të dërgoj mesazhin se ka diçka në thelb me këtë vaksinë, me të cilin s’ jam dakord“, tha ajo.

Gjithsej në SHBA janë injektuar 7.2 milionë doza të vaksinës J&J dhe janë raportuar vetëm 6 raste me mpiksje të pazakonta të gjakut, një rrezik që zyrtarët federalë të shëndetit dhe specialistët e imunologjisë thanë se ishte jashtëzakonisht i ulët, veçanërisht Po qe se çështja shihet në raport me rreziqet që paraqet COVID -19. Një nga gjashtë gratë me mpiksje të pazakonta të gjakut ka humbur jetën ndërsa tre të tjera vazhdojnë të jenë të shtruara në spital.

Postime të ngjashme

ShSKUK-ja: 684 pacient me Covid-19 po trajtohen, 41 në gjendje të rëndë


Duke u bazuar në raportin e punës për ditën e sotme, 15 prill 2021, në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjitshme po trajtohen 829 pacientë.

684 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

Në QKUK janë të shtrirë 348 pacientë:295, të konfirmuar me Sars Cov-219, në gjendje të rënduar297, me oksigjeno-terapiNumri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:

Klinika Infektive, 114 pacientëKlinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 66 pacientë Klinika Infektive III ( Interno), 51 pacientë Klinika e Pulmologjisë, 81 pacientë Klinika e Gjinekologjisë, 3 pacientë Mjekimi Intensiv -COVID, 21 pacientë Klinika e Pediatrisë, 12 pacientë. Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 481 pacientë:389- të konfirmuar pozitivë22- në gjendje të rënduar shëndetësore359- me oksigjeno-terapi.

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:Spitali i Prizrenit, 109 pacientë Spitali i Gjakovës, 67 pacientëSpitali i Pejës, 93 pacientëSpitali i Gjilanit, 81 pacientëSpitali i Ferizajt, 64 pacientë Spitali i Mitrovicës, 46 pacientë Spitali i Vushtrrisë, 21 pacientë.

Postime të ngjashme

Mbi 1 mijë e 300 të vaksinuar kundër Covid-19 në sallën “1 Tetori”


Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë janë deri në mesditë janë vaksinuar 14 përsosna në dializë, ndërsa nga e mërkura 26 persona me dializë janë vaksinuar kundër Covid-19.

Këto të dhëna i ka bërë të ditur Koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, Niman Bardhi.

Ai tha se deri në mesditën e së enjtes janë vaksinuar 38 persona, përfshirë ata të moshës mbi 80 vjeç, personelit shëndetësor dhe pacientët me dializë.

“Kemi vazhduar me vaksinimin e tri kategorive në sallën “1 Tetori”, personat në dializë, personat mbi 80 vjeç dhe stafin shëndetësor.

Deri në këto çaste që flasim janë të vaksinuar 38 persona, prej tyre 14 janë pacientë në dializë, ndërsa pjesa tjetër janë mbi moshën 80  vjeç e profesionistë shëndetësor. Në këtë qendër deri më tani janë vaksinuar 1334 persona”, tha ai.

Postime të ngjashme

Masat do të rishikohen, nga e hëna fillon puna e sektorit të gastronomisë dhe qendrave tregtare


Sot u zhvillua takimi i radhës koordinues i organizuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal – MAPL, Ministrisë së Shëndetësisë dhe kryetarëve të komunave të Kosovës në lidhje me situatën e krijuar nga pandemia COVID – 19.

Ministri i Ministrisë së Shëndetësisë, Arben Vitia që në fillimi të takimit theksojë se qëllimi i këtij takimi është bashkërendimi i veprimeve në mes institucioneve të nivelit qendror dhe atij lokal në parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID – 19. Ai falënderojë kryetarët dhe përfaqësuesit e komunave duke njohur dhe vlerësuar punën dhe angazhimin e tyre për përballjen me situatën pandemike.

Postime të ngjashme

829 pacientë po trajtohen për COVID-19, 41 pacientë në gjendje të rëndë në ShSKUK


Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 829 pacientë.

Sipas ShSKUK, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

“684raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2. 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore.  656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Në QKUK janë të shtrirë 348 pacientë: 295, të konfirmuar me Sars Cov-2. 19, në gjendje të rënduar. 297, me oksigjeno-terapi. Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave: Klinika Infektive, 114 pacientë, Klinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 66 pacientë, Klinika Infektive III ( Interno), 51 pacientë, Klinika e Pulmologjisë, 81 pacientë, Klinika e Gjinekologjisë, 3 pacientë, Mjekimi Intensiv -COVID, 21 pacientë, Klinika e Pediatrisë, 12 pacientë. Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 481 pacientë: 389- të konfirmuar pozitivë, 22- në gjendje të rënduar shëndetësore, 359- me oksigjeno-terapi. Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme: Spitali i Prizrenit, 109 pacientë, Spitali i Gjakovës, 67 pacientë, Spitali i Pejës, 93 pacientë, Spitali i Gjilanit, 81 pacientë, Spitali i Ferizajt, 64 pacientë, Spitali i Mitrovicës, 46 pacientë, Spitali i Vushtrrisë, 21 pacientë”, thuhet në njoftim. 

Postime të ngjashme

Të dhënat e fundit/ Ja sa muaj mbrojnë vaksinat Pfizer dhe Moderna


“Vaksinat Pfizer dhe Moderna duket se janë të afta të mbrojnë kundër Covid-19 për të paktën 9 muaj”.

Kështu ka deklaruar drejtori i kërkimeve të analizave biologjike të Food and drug administration (FDA), Peter Marks.

Gjatë një takimi të Asocacionit Mjekësor Amerikan, Marks ka theksuar se të dhënat e fundit kanë provuar se mbrojtja e këtyre vaksinave të bazuara në teknologjinë e re të mARN-së, zgjat të paktën 6 muaj.

“Ne besojmë se zgjatja është 9 muaj dhe do të vazhdojnë ta studiojmë këtë hipotezë. Çdo muaj që kalon mbledhim më shumë të dhëna dhe qartësi”.

Marks ka bërë me dije se FDA-ja në veçanti po monitoron Nëse imuniteti ulet me kalimin e kohës, sidomos tek ato kategori më në rrezik si të moshuarit ose personat ime imunitet të ulët. 

Postime të ngjashme

Tetë këshilla për një sistem më të fortë imunitar kur agjëroni në Ramazan, sidomos gjatë pandemisë


Përveç sfidës për të agjëruar për 12+ orë gjatë ditës, këtë vit, sikurse para këtij viti, myslimanët kanë sfidën e shtuar për të mbajtur sistemet e tyre imune në funksionin optimal – sidomos mes pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Në këtë drejtim, shumë media i kanë kushtuar rëndësi kësaj pjese, duke marrë mendimet e specialistëve, përcjell Telegrafi.

Kështu, edhe Daily Sabah, ka folur me një specialiste dietike dhe psikologen klinike Merve Öz, e cila ka ndarë këshillat e saj për tu siguruar që të keni Ramazanin më të shëndetshëm të mundshëm duke ruajtur peshën tuaj dhe duke e mbajtur të fortë sistemin imunitar.

Të hani apo jo syfyr?

Duke përsëritur se të dy sistemet për të cilat trupi ka nevojë për më shumë energji janë sistemi imunitar dhe sistemi i tretjes, Öz tha se agjërimi lejon trupin të përqendrojë energjinë e tij në një në një, dhe kështu ndalimi i tretjes për një periudhë specifike lejon sistemin imunitar të jetë më aktiv.

Kjo do të lejojë trupin të riparojë qelizat dhe të luftojë më mirë mikrobet.

Öz thotë se mes syfyrit dhe iftarit është koha kur sistemi imunitar do të jetë më aktiv, por për ta siguruar këtë, ajo theksoi domosdoshmërinë e ngritjes për të ngrënë një vakt të shëndetshëm syfyri, pa marrë parasysh sa të prirur të jeni të ktheheni për të fjetur.

“Po qe se s’ ngriheni për syfyr, trupi juaj do të stresohet për shkak të një periudhe të zgjatur urie, e cila mund të zvogëlojë imunitetin tuaj”, thotë ajo.

Çfarë ushqimesh të zgjidhni

Kur bëhet fjalë për ndërtimin e një diete të shëndetshme gjatë Ramazanit, çelësi është që të shkoni me ushqime më të lehta, por të “plota” që do të ndihmojnë trupin tuaj të plotësojë të gjithë lëndët ushqyese që mund të humbni gjatë gjithë ditës.

Mundohuni që në tryezën tuaj të keni të përfshirë të gjitha grupet thelbësore të ushqimit – drithëra, perime dhe fruta, bishtajore, arra, qumështore ose alternativa dhe burimet tuaja të proteinave.

“Një supë ushqyese, vezë, djathë, ullinj, zarzavate, tranguj, domate do të ishte ideale”, thotë Öz.

Sidoqoftë, ajo rekomandon konsumimin e vezëve, “një nga burimet më të mira të proteinave”, së bashku me miellin e tërshërës ose grurit për të rritur ngopjen dhe për të larguar urinë për më shumë kohë.

Shkoni me supa dhe sallata

“Pasi të prisni agjërimin dhe të hani supën tuaj, bëni një pushim për 15 minuta dhe pastaj kaloni në pjatën kryesore”, thotë Öz.

Meqenëse truri juaj s’ do të regjistrojë sinjalin që jeni duke u ngopur deri pas 20 minutash, pushimi para se të hani përsëri ju ndihmon të ngadalësoni dhe t’ju japë më shumë kontroll mbi pjesët tuaja.

Supa është një zgjedhje veçanërisht e shkëlqyeshme për fillestarët pasi ndihmon trupin tuaj të përshtatet ngadalë me ndjenjën e ngopjes dhe parandalon një rritje të papritur të sheqerit në gjak, përcjell Telegrafi.

Öz gjithashtu rekomandon që të keni një “ndihmë” të mirë të sallatës si një anë e vaktit tuaj kryesor në iftar. Jo vetëm që zarzavatet dhe perimet në sallatë do të mbushin stomakun tuaj me vëllimin e tyre, por sallatat gjithashtu ju parandalojnë të konsumoni shumë kalori në të njëjtën kohë.

“Fibrat që merrni nga sallatat do t’ju ndihmojnë të lehtësoni përtacinë e zorrëve”, shton ajo.

Merrni antioksidantë

Antioksidantët në ushqime, veçanërisht frutat dhe perimet, mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të qelizave, duke rritur sistemin imunitar.

Kjo është arsyeja pse konsumimi i frutave si një meze të lehtë ndërmjet iftarit dhe syfyrit rekomandohet shumë.

“Frutat janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat lehtësojnë funksionimin e sistemit të tretjes dhe krijojnë një mjedis të përshtatshëm që bakteret e dobishme të lulëzojnë në zorrë. Dhe sa më shumë baktere të dobishme të kemi në zorrë, aq më i fortë do të jetë imuniteti ynë”, thotë Öz.

Kur bëhet fjalë për ëmbëlsira, përpiquni të shkoni për fruta sa më shumë që të jetë e mundur, shton ajo.

Jo të gjithë karbohidratet janë krijuar në mënyrë të njëjtë

Öz thotë se duhet të përpiqeni të përmbaheni nga gjërat e pjekura dhe pastat sa më shumë që të jetë e mundur gjatë këtij muaji.

Shtimi i shpejtë i peshës dhe mbipesha gjithashtu mund t’ju bëjë të ndjeshëm ndaj shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit) dhe mund të nënkuptojë rezultate më të këqija nga COVID-19.

andaj, dietologët i kushtojnë rëndësi të madhe qëndrimit në një peshë të shëndetshme, veçanërisht gjatë Ramazanit.

Pini të paktën 1.5 litra ujë

Uji është i domosdoshëm për një sistem të fortë imunitar pasi i mban të gjitha sistemet në trup të funksionojnë si duhet.

Dhe Öz thotë: “Uji gjithashtu ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi, transportimin e lëndëve ushqyese në qelizat tona dhe neutralizon bakteret dhe viruset”.

Ajo gjithashtu paralajmëron kundër mos konsumimit të mjaftueshëm të ujit kur pini çaj, kafe ose pije të tjera me kafeinë.

Këto pije mund t’ju japin përshtypjen e gabuar se jeni duke përmbushur marrjen tuaj të përditshme të ujit, megjithatë, kafeina dehidraton trupin dhe vepron si diuretik, që do të thotë që shpejton sekretimin e ujit nga trupi.

Disa mjekë rekomandojnë të pini një filxhan ujë për çdo filxhan kafe që pini për të kompensuar këtë efekt.

Rishikoni probiotikët

Po qe se ka një pije që Öz rekomandon që njerëzit të shtojnë në dietat e tyre gjatë Ramazanit, është kefir (një pije e qumështit të thartuar me një shije të thartë).

Falë probiotikëve që përmban, kefiri ka një efekt shumë të thellë që forcon imunitetin, thotë ajo.

“Kefiri, i cili rregullon florën e zorrëve, ndihmon gjithashtu në zbutjen e kapsllëkut, një problem me përvojë gjerësisht në Ramazan. Përveç kësaj, kefiri ka një indeks të ulët glicemik dhe përmbajtje të lartë të proteinave, duke ju bërë të ndiheni më të ngopur për më shumë kohë”.

Çështja e stërvitjeve

Megjithëse stërvitja mund të jetë gjëja e fundit që dëshironi të bëni kur agjëroni, mjekët rekomandojnë të paktën 30 minuta aktivitet për të mbajtur trupin tuaj në formë, për të ndihmuar tretjen dhe forcuar sistemin tuaj imunitar.

Duke përsëritur se mbajtja aktive ishte një nga faktorët më të rëndësishëm për të ndërtuar imunitetin, Öz tha se e bën këtë duke mbështetur shëndetin fizik dhe mendor.

Po qe se s’ keni kushte fizike që ju pengojnë ta bëni këtë, të paktën përpiquni të ecni 30 minuta çdo ditë pa u lodhur shumë, tha ajo.

Shumica e mjekëve rekomandojnë që të përmbaheni nga stërvitjet me intensitet të lartë gjatë agjërimit dhe të ushtroni një ose dy orë pas ngrënies për të parandaluar tretjen e ushqimit.

Një shëtitje e shpejtë është ushtrimi më i rekomanduar, me mjekët që e rekomandojnë atë ose një ose dy orë para iftarit ose pas vaktit të iftarit. /Telegrafi

Postime të ngjashme

Policia për 24 orë gjobiti 844 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 844 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19.

Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka 29 nene, ndërsa rregullon çështjen e parandalimit, menaxhimit dhe kontrollit të pandemisë COVID-19.

Në nenin 24 pika 5 të këtij Ligji, të gjithë ata të cilët s’ mbajnë maskë do të dënohen me 35 euro

Postime të ngjashme

Ja çfarë duhet të bëni kur keni dhimbje barku të forta


dhembjet e stomakut janë aq të zakonshme sa të gjithë i përjetojnë ato në një moment apo në një tjetër. Ka dhjetëra arsye pse mund të keni një dhimbje stomaku. Shumica e shkaqeve s’ janë serioze dhe simptomat kalojnë shpejt. Në përgjithësi, s’ ka nevojë të shikoni përtej kuzhinës suaj për një zgjidhje.

Xhenxhefil

Që nga kohërat antike, njerëzit i janë drejtuar xhenxhefilit si një ilaç për të gjitha, nga dhimbja te marramendja. s’ është thjesht një përrallë e të moshuarave. Studimet kanë treguar se xhenxhefili mund të jetë një trajtim shumë efektiv për disa lloje të shqetësimeve të stomakut. Një anti-inflamator natyral, xhenxhefili është i disponueshëm në shumë forma dhe të gjitha mund të ndihmojnë. Suplementet e xhenxhefilit janë të lehta për t’u marrë, ndërsa disa njerëz e preferojnë xhenxhefilin në formë pijeje, si çaj për shembull.

Çaj kamomili

Një filxhan çaji kamomili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhembjes së stomakut, duke vepruar si një anti-inflamator. Këto veti anti-inflamatore ndihmojnë muskujt e stomakut të relaksohen, gjë që mund të zvogëlojë dhimbjen e ngërçeve dhe spazmave.

Dieta BRAT

Dieta BRAT përfshin bananet, orizin, salcën e mollëve dhe bukën e thekur, që ndihmojnë për të qetësuar dhembjet e stomakut, përzierjet ose diarren.

BRAT përmban ushqime me fibra të ulëta dhe asnjë nga këto ushqime s’ përmban kripë ose erëza, të cilat mund të përkeqësojnë më tej simptomat. Kjo dietë e butë është e zakonshme kur ndiheni të sëmurë dhe doni të hani diçka. Provoni ta thekni shumë bukën, gjë që mendohet se zvogëlon të përzierat.

Mente

Mentja shpesh rregullon të përzierat dhe shqetësimin e stomakut, ngaqë mentoli në gjethet e saj është një analgjezik natyral, ose thënë ndryshe qetësues i dhembjeve.

Postime të ngjashme

Aksidenti në magjistralen Gjilan-Prishtinë, vdes një femër në QKUK


Njëra prej femrave të lënduara mbrëmë në aksidentin e ndodhur në udhën nacionale Gjilan-Prishtinë, në Kishnicë, ka ndërruar jetë në QKUK.

Lajmin e ka konfirmuar policia me anë të raportit 24 orësh.

“Ka ndodhur një aksident trafiku në të cilin janë përfshirë dy vetura, dhe lëndime kanë pësuar shtatë persona. I dyshuari derisa ishte duke drejtuar veturën, dyshohet nga pakujdesia ka shkaktuar aksidentin duke goditur veturën tjetër të cilën ishte duke e drejtuar viktima mashkull kosovar. Si pasojë e aksidentit, viktima femër kosovare-pasagjere në veturën e të dyshuarit, në QKUK ka ndërruar jetë, ndërsa lëndime kanë pësuar të dy drejtuesit e veturave, dhe katër (4) pasagjerë (dy femra dhe dy meshkuj kosovarë) në dy në veturat e aksidentuara”, thuhet në njoftim.

Me vendim të prokurorit, trupi i pa jetë i viktimës është dërguar në IML për obduksion. Rasti vazhdon në procedurë të rregullt./IndeksOnline/

Postime të ngjashme

Marrja e vaksinës antiCOVID-19 s’ e prish agjërimin gjatë Ramazanit, hoxhë Avdiu jep shpjegimin


Imami i Xhamisë së Tavnikut në Mitrovicë, Hoxhë Ekrem Avdiu gjatë intervistës për Telegrafin ka thënë se qytetarët të cilët kanë për t’i marr vaksinat antiCOVID-19 gjatë muajit të Ramazanit, s’ e prishin agjërimin e tyre.

Hoxhë Avdiu e sqaroi këtë situatë duke thënë se feja islame ka dhënë përgjigje për çdo gjë që injektohet në trupin e njeriut, Po qe se e prish apo jo agjërimin.

Ai tha se injeksionet që s’ janë ushqyese dhe të cilat s’ jepen drejtpërdrejt në vena, s’ e prishin agjërimin.

“s’ ka kurrfarë problemi puna e vaksinës. Islami ka dhënë përgjigje për çdo gjë që injektohet në trupin e njeriut a e prish apo jo agjërimin. Gjatë gjithë kohës i kemi trajtuar injeksionet dhe vaksina është e njëjta gjë. Injeksionet që s’ janë ushqyese dhe që s’ jepen drejtpërdrejt në vena s’ e prishin agjërimin, kësisoj dhe vaksina e ka përgjigjen e gatshme. Ata besimtarë të cilët e marrin vaksinën gjatë agjërimit s’ e prishin agjërimin e tyre. Ata le të kujdesen për shëndetin e tyre në forma të ndryshme”, sqaroi hoxhë Avdiu. /Telegrafi

Postime të ngjashme

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e vaksinimit kundër COVID-19 në ditët e ardhshme


Ministria e Shëndetësisë e ka publikuar orarin e vaksinimit kundër COVID-19 për katër ditët e ardhshme, ku, gjatë ditës së sotme, do të vaksinohen personat me hemodializë, personat mbi moshën mbi 80 vjec dhe profesionistët shëndetësorë.

Më datat 16, 17 dhe 18 prill vaksinimi do të vijojë për personat mbi 75 vjec me sëmundje kronike, sipas listes së diagnozave të sëmundjeve kronike.

Vendet ku do të kryhet vaksinimi janë salla “1 Tetori” për banorët e Prishtinës dhe në njësitë e vaksinimit të QKMF-ve në komunat përkatëse ku ata banojnë për banorët që s’ banojnë në Prishtinë.

Postime të ngjashme

93 pacientë me COVID-19 të shtrirë në Spitalin e Pejës, 8 në gjendje të rëndë


Në Spitalin e Pejës është duke vazhduar tretmani i pacientëve të prekur nga koronavirusi.

Sipas të dhënave nga ky spital, aktualisht në trajtim janë 93 pacientë me COVID-19.

Prej tyre, 67 pacientë me COVID-19 janë në oksigjeno-terapi, tre pacientë në CPAP dhe tetë pacientë janë në gjendje më të rëndë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar edhe 9 pacientë nga virusi COVID-19.

Postime të ngjashme

Simptomat e reja të COVID-19/ Më pak temperaturë dhe kollë


Më pak kollë e temperaturë e më shumë të vjella. Simptomat e Covid-19 po ndryshojnë. Virusi po evoluon e po ndryshon armët me të cilat godet, thonë specialistët.

Tani mjaft nga të rinjtë e prekur nga ky virus ankohen për dobësi të madhe trupore, lodhje, dhimbje të muskujve dhe të barkut, si edhe për të vjella, dhimbje koke e probleme gastrointestinale.

Krahasuar me një vit më parë, duket se sëmundja i ka mofidikuar pasojat mbi organizmin tonë dhe gjithmonë e më pak efekti i koronavirusit po lidhet me problemet respiratore. Një studim britanik i realizuar me porosi të Ministrisë së Shëndetësisë tregon nga 19 mijë pacientë të mbajtur nën vëzhgim, pothuajse gjysma s’ paraqesnin më simptomat e zakonshme të lidhura me Covid-19, përfshirë këtu humbjen e shijes dhe të nuhatjes.

Gjithmonë e më shumë po shfaqen shenja të tilla si të vjellat dhe diareja. Kjo valë e re duket se ka prekur sidomos moshat më të reja. Shqetësimet e lidhura me aparatin tretës ishin ato që raportoheshin më pak në fillimin e pandemisë, por sot prevalojnë teksa mosha e të sëmurëve është ulur në mënyrë drastike.

Postime të ngjashme

Infektologu flet për situatën me COVID-19: Varianti britanik ka ndikuar në përhapjen më masive të infeksionit


Ditëve të fundit është vërejtur një rënie e lehtë e rasteve të reja me COVID-19, por prapë Klinika Infektive është e ngarkuar me pacientë të infektuar.

Infektologu Arben Vishaj, në Klan Kosova, bëri të ditur se Klinika Infektive vazhdon të mbetet e ngarkuar sidomos pas përhapjes së variantit të ri britanik të COVID-19.

“Për momentin i kemi 117 pacientë të hospitalizuar. Është e vërtetë që varianti britanik është prezent në vendin tonë dhe mbase ky variant ka ndikuar në përhapjen më masive të infeksionit me COVID-19”.

“Gjendja paraqitet pothuajse e njëjtë – e rëndë sikur që ka qenë gjithmonë. Kjo është një gjendje krejtësisht e veçantë nga protokollet e sëmundjeve infektive”.

Infektologu mes tjerash bëri të ditur se kohëve të fundit është rritur kohëzgjatja e hospitalizimit, teksa për trajtim dominojnë moshat e shtyera.

“Çdo ditë diku tre deri në pesë pacientë ndodh që i lirojmë. Por, menjëherë brenda ditës këto vende mbushen ndërsa kohëzgjatja e trajtimit është më e rritur – ne akoma për këtë muaj s’ i kemi bërë parametrat statistikore që ta dimë me përqindje më të saktë. Në përgjithësi është rritur kohëzgjatja e hospitalizimit”.

“Dominojnë moshat e vjetra, por kohëve të fundit kemi edhe mosha që janë të mesme që trajtohen në klinikën tonë”.

Tutje, Vishaj bëri të ditur se nga 117 pacientë nga ta 105 janë në oksigjeno-terapi.

“Për momentin i kemi 117 pacientë ku praktikisht e kemi të mbushur tërë kapacitetin e hospitalizimit ku prej tyre 105 janë në oksigjeno-terapi dhe katër pacientë janë në kujdesin intenziv”, tha ai ndër të tjera.

Postime të ngjashme

Çfarë i ndodh trupit në 30 ditët e Ramazanit


Në Ramazan, myslimanët agjërojnë çdo ditë nga mëngjesi deri në mbremje një muaj të tërë.
Më poshtë do të paraqiten disa informacione interesante në lidhje me atë që ndodh në trupin tuaj gjatë këtyre 30 ditëve të Ramazanit.

Ndryshimi në Fazën 1 (Dita 1, Dita 2)

Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit në gjak bie. Zemra ngadalëson rrahjet dhe tensioni i gjakut bie. Glykogjeni është tërhequr nga muskujt duke shkaktuar disa dobësi. Vala e parë e pastrimit është zakonisht më e keqja. dhimbje koke, të vjella, fryma e keqe dhe gjuha me një veshje të rëndë janë shenjat e fazës së parë të spastrimit. Uria mund të jetë më intensive në këtë periudhë.

Ndryshimi në Fazën 2 (Dita 3 deri në Ditën e 7)

Yndyrnat, të përbëra nga acidet yndyrore të transformuara, kanë filluar lirimin e glicerinës nga molekulat gliceride dhe janë konvertuar në glukozë. Lëkura mund të vajiset, derisa këto janë vajra të cilat kanë dalë jashtë nga trupi. Njerëzit që s’ kanë probleme të lëkurës mund të hasin vetëm disa ditë këtë gjë. Kjo ndodh për vetë faktin se trupi përparon shumë shpejt dhe sistemi i tretjes qëndron në pushim për disa kohë, duke i përqëndruar të gjitha energjitë e tij në pastrim dhe shërim. Qelizat e bardha të gjakut dhe të imunitetit rrisin aktivitetin e sistemit. Ju mund të ndieni dhimbje në mushkritë tuaja. Kjo ndodh derisa organet dhe mushkritë janë në procesin e spastrimit të tyre duke u riparuar në mënyrë graduale. Fryma është akoma e rëndë dhe gjuha e veshur. Zorrët janë në proçes spastrimi duke ju ndihmuar edhe juve me një funksionim normal.

Ndryshimi në Fazën 3 (Dita 8 deri në ditën e 15)

Ju do të përjetoni energji të zgjeruara, pikëpamje të qarta dhe do të ndjeheni më mirë. Në dobësitë, lëndimet e vjetra mund të bëheni më të ndjeshëm dhe ato mund të jenë më të dhimbshme.

Ky është rezultat i rritjes së aftësisë së trupit për t’u shëruar gjatë agjërimit.
Në qoftë se ju kishit thyer krahun tuaj rreth 10 vjet më parë, ju do ta ndieni atë edhe gjatë kësaj kohe.
Në këtë kohë të agjërimit aftësitë e trupit tuaj për t’u shëruar janë të lidhura drejt për drejt me stilin e jetës tuaj. Në qoftë se ju keni jetuar me një dietë jo të pasur ushqimore, aftësia natyrore e shërimit të trupit tuaj do të jetë pak e ndërlikuar.

Megjithatë. gjatë agjërimit procesi i shërimit të trupit është në efikasitet optimal.
Trupi mund të përmbajë inde të vdekura apo të dëmtuara, limfocite të dëmtuara, inde që sekretojnë substanca, të cilat tresin qelizat e dëmtuara.
Këto substanca irritojnë rajonin përreth dhe shkaktojnë një përsëritje të dhembjeve në pjesën e lënduar më parë, duke ju lënë juve me idenë se kjo mund të ketë vite që është zhdukur.
dhimbja konsiderohet si e mirë, derisa trupi është duke përfunduar proçesin e shërimit. Muskujt mund të bëhen të shtrënguar dhe të lënduar për shkak të largimit të toksinave. Këmbët mund të jenë të prekura më keq, derisa toksinat grumbullohen pikërisht në këmbë. Erërat janë të zakonshme në këtë fazë për shkak të baktereve të tepërta në gojë. Gargara e përditshme me kripë dhe ujë do të pengojë ose të shërojë këtë efekt.

Ndryshimi në Fazën 4 (Dita 16 deri në ditën e 30)

Trupi i është përshtatur plotësisht procesit të agjërimit. Ka më shumë energji dhe qartësi të mendjes. Periudha e pastrimit mund të jetë më e shkurtër dhe ditë më të mira mund të keni në këtë fazë. Shërimi i organeve është duke përfunduar. Pas janë nxjerr jashtë mekanizmat e shkaktimit të dëmeve, trupi fillon të punojë me kapacitet maksimal për zëvendësimin e indeve të dëmtuara. Pas ditës së 20 truri është me funksion më normal. Qartësia e mëndjes dhe ekuilibri emocional mund të ndjehen në këtë kohë. Kujtesa dhe përqëndrimi janë përmirësuar.

Postime të ngjashme

10 dobi shëndësore që sjell Ramazani


Shumë njerëz e shohin agjërimin si obligim fetar, por jo të gjithë i dinë dobitë shëndetësore që ka ai. Agjërimi është praktikë e mirë, Vetëm po të aplikohet në mënyrë të duhur. Ndihmon në eliminimin e toksinave/helmeve nga trupi, zvogëlon sheqerin dhe yndyrën në gjak, krijon shprehi të të ushqyerit të shëndetshëm dhe rritë imunitetin. Më poshtë janë 10 dobitë më të mëdha që mund t’i përfitoni nga agjërimi.

1. Agjërimi rrit detoksifikimin

Ushqimet e përpunuara përmbajnë shumë aditiv. Këta aditivë bëhen toksina në trup. Disa nga to nxisin prodhimin e produkteve të avancuara përfundimtare të sheqerosura (Advanced Glycation End Products (AGEs). Shumica e këtyre toksinave depozitohen në yndyra. Yndyra digjet gjatë agjërimit, veçanërisht kur prolongohet. Dhe toksinat pra lirohen. Mëlçia, veshkat si dhe organet e tjera janë të përfshira nga detoksifikimi.

2. Agjërimi pushon sistemin e tretjes

Gjatë agjërimit, organet digjestive pushojnë. Funksioni normal fiziologjik vazhdon sidomos në prodhimin e sekrecioneve digjestive, por në shkallë të zvogëluar. Kjo ndihmon në mbajtjen e balancit të lëngjeve në trup. Zbërthimi i ushqimit bëhet me ritme të qëndrueshme. Lirimi i energjisë po ashtu ndjekë një model gradual. Agjërimi, megjithatë, s’ ndalon prodhimin e acideve në stomak. Kjo është arsyeja përse pacientët me sëmundjen e ulçerës peptike këshillohen që të agjërojnë me kujdes. Këta persona, sipas disa specialistëve shëndetësorë s’ duhet të agjërojnë aspak.

3. Agjërimi zgjidhë problemet inflamatore

Disa studime tregojnë që agjërimi nxitë shërimin e sëmundjeve inflamatore/ndezjes dhe alergjive. Shembuj të këtyre sëmundjeve inflamatore janë artriti reumatoid, artriti dhe sëmundjet e lëkurës si psoriasi. Disa specialist pohojnë që agjërimi mund të nxisë shërimin e sëmundjeve inflamatore të zorrëve siç është koliti ulceroz.

4. Agjërimi ul sheqerin në gjak

Agjërimi rrit zbërthimin e glukozës në mënyrë që trupi të marrë energji. zvogëlon prodhimin e insulinës. Kjo e pushon pankreasin. Glukagoni prodhohet për të mbështetur zbërthimin e glukozës. Rezultati i agjërimit është reduktimi i sheqerit në gjak.

5. Agjërimi rrit zbërthimin e yndyrës

Përgjigjja e parë e trupit ndaj agjërimit është zbërthimi i glukozës. Kur depoja e glukozës është e lodhur, fillon ajo që quhet ketosis. Kjo është zbërthimi i yndyrave për të liruar energji. Yndyrat e depozituara në veshka dhe muskuj zbërthehen për të liruar energji.

6. Agjërimi përmirëson shtypjen e lartë të gjakut

Agjërimi është një nga metodat pa ilaçe për të zvogëluar shtypjen e gjakut. Ndihmon në uljen e rrezikut të arterosklerozës. Arteroskleroza është bllokimi i arterieve nga pjesët e yndyrës. Gjatë agjërimit, glukoza dhe më vonë edhe depozitat e yndyrës përdoren për të prodhuar energji. Shkalla e metabolizmit ulet gjatë agjërimit. Hormonet si adrenalina dhe noradrenalina gjithashtu zvogëlohen. Kjo e mban metabolizmin të qëndrueshëm dhe brenda limiteve. Dobia e kësaj është ulja e presionit të gjakut.

7. Agjërimi nxitë humbjen e peshës

Agjërimi nxitë humbjen e shpejtë të peshës. zvogëlon sasitë e deponuara të yndyrës në trup. Megjithatë, agjërimi s’ është strategjia më e mirë për humbjen e peshës. Reduktimi i yndyrës, konsumimit të sheqerit, dhe rritja e konsumimit të frutave janë masa më të mira për të arritur uljen e peshës.

8. Agjërimi nxitë dietë të shëndetshme

Është vërejtur se agjërimi ul dëshirën për ushqime të përpunuara. E nxitë dëshirën për ushqime natyrale, sidomos për ujin dhe frutat. Kjo është një mënyrë se si agjërimi nxitë një stil jete të shëndetshme.

9. Agjërimi rrit imunitetin

Kur një individ është në dietë të balancuar në mes të dy agjërimeve, kjo mund të rrisë imunitetin. Eliminimi i toksinave dhe reduktimi i depozitave të yndyrës gjithashtu ndihmojnë trupin. Kur një njeri përdorë fruta për ta prishur agjërimin, ato rrisin sasinë e vitaminave dhe mineraleve thelbësore në trup. Vitaminat A dhe E janë antioksidantë të mirë që janë prezent në fruta. Ato ndihmojnë në rritjen e imunitetit.

10. Agjërimi mund të ndihmojë në tejkalimin e varësive

Disa autorë tregojnë se agjërimi mund të ndihmojë vartësit të ulin dëshirën e tyre për nikotinë, alkool, kofeinë dhe substanca të tjera abuzive.

Edhe pse ka një mori gjërash të tjera që kërkohen për të zgjidhur problemin e varësive, edhe agjërimi mund të luajë një rol në këtë aspekt.

Postime të ngjashme

Dr. Flamur Marku “A mund të adaptohet për agjëruesit terapia e “SPOK”, pa dëmtuar shëndetin?”


Agjërimi I muajit të Ramazanit përveç që është një obligim fetar për besimtaret islam, gjithashtu mbrohet edhe nga shkenca e sotme si një nga dietat më të shëndetshme e cila madje forcon edhe sistemin imunitar tek agjëruesit.

Edhe Nobelisti japonez , Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë këtijë muaji. Duke qëndruar të uritur mutacionet gjenetike, sëmundjet e kancerogjene  dhe ato neurologjike, është parë se janë shëruar.

Por jo vetëm në këtë fushë, ka shumë studime që vërtetojnë që agjërimi sjellë shumë të mira edhe në  menaxhimin e shumë sëmundjeve tjera.

Por dilema dhe shqetësimi më I madh I mjekëve dhe pacientëve mbetet terapia.

Si të adaptojnë orarin e medikamenteve  në dy orare, marr parasysh që ata të cilët agjërojnë privohen nga çdo gjë që konsumohet që nga Syfyri deri në Iftar.

Me që akoma jemi në ditët e vështira të luftës më virusin COVID-19, paralelisht kemi edhe shumë sëmundje tjera me të cilat përballemi, sidomos ato të mushkërive.

Pulmologu Dr. Flamur Marku për portalin “Familja Jonë “ka sqaruar se si disa nga pacientet e tij me sëmundje pak më te lehta mund të adaptojnë terapinë duke iu mundësuar kështu agjërimin pa e dëmtuar shëndetin e mushkërive të tyre.

Është fjala për “SPOK”, (Sëmundja Pulmonare Obstruktive Kronike) e cila njihet si sëmundje kronike, me efekte sistemike sinjifikante, që karakterizohet nga një kufizim i fluksit të ajrit në udhët e frymëamrrjes.  
Kufizimi i fluksit të ajrit zakonisht është progresiv dhe i lidhur me një përgjigje inflamatore jo normale të mushkërive ndaj grimcave dhe gazeve dëmtuese.

Dr. Flamur Marku tha së “SPOK” prek mbi  210 milionë njerëz në mbarë botën dhe mendohet që në vitin 2020 ka qenë shkaku i tretë më i madh i vdekjeve”.

Acarimet dhe sëmundjet bashkë shoqëruese kontribuojnë në rëndesën e pacientëve, si rezultat i kësaj pulmologu Flamur Marku për portalin “Familja Jonë”  ka theksuar rëndësinë e trajtimit të drejtë dhe menaxhimit të kësaj sëmundjeje.

“Trajtimet që kontrollojnë efektivisht simptomat e “SPOK” dhe që i lejojnë pacientët të vazhdojnë aktivitetin e tyre ditor janë shumë të rëndësishme për të plotësuar nevojat në menaxhimin e “SPOK”.

Zakonisht tretmani bëhet me dy barna:

Bronkodilatatiore dhe kortikoide që zakonisht përdoren 2 herë në ditë , por te pacientët me simptome të lehta për të ju përshtat stilit të jetës, në këtë rast Ramazanit,  mund të ndryshohet dhe të merret një herë në 24 orë.”

Kjo teori mbrohet edhe nga një studim  I një nga universiteteve më prestigjioze, ka thënë Dr. Flamur  Marku.

“Studimi INSTEAD investigoi efektin e ndërrimit të terapisë në pacientët me risk të ulët të ekzacerbimeve të SPPOK nga Salmeterol/Fluticasone që përdoret dy herë në ditë, në mono terapin e Indacaterol që përdoret një herë në 24 orë.

Dhe përfundimet e studimit që janë bërë tek 600 persona kanë rezultu se s’ ka pas përkeqësime por përkundrazi ka pas përmirësim te simptomave, gjithënjë duke iu referuar rasteve me probleme të lehta.

I pyetur se cilat janë simptomat që e shoqërojnë këtë sëmundje  dhe kush e shkakton atë, dr. Flamur Marku ka thënë “ Duhan pirja është shkaku kryesor, më i zakonshmi dhe më i shpeshti, por jo vetëm. Gjithashtu ndikojnë edhe shumë faktorë, sic është ndotja e ajrit, dietat ushqimore jo adekuate dhe aktiviteti i pakët fizik. E sa i përket simptomave, kolla kronike me sekrecione dhe vështirësi në frymëmarrje, sidomos gjatë ecjes  janë shenjt e para të kësaj sëmundjeje.

Vite më parë kemi pasur më shumë pacient meshkujt të prekur nga “SPOK” duke u bazuar që përqindja e duhanpirësve ka dominuar te kjo gjini, por kohëve të fundit kemi edhe shumë femra të prekura nga “SPOK”

Sëmundja Pulmonare Obstruktive Kronike Po qe se prek një person, ajo më s’ shërohet por vetëm trajtohet. Mjekimi i saj ka për mision frenimin e sëmundjes për të parandaluar stadin e zhvillimit, derisa lehtë mund të devijojë duke na shkaktuar edhe probleme tjera, si: kardiake, endokrinologjike, muskulore deri në invaliditetin e plotë të pacientit.

Për fund pulmologu dr. Flamur Marku ka apeluar tek të gjithë që të ndërpritet duhan pirja: “ Mjekimi i sëmundjet përcaktohet varësisht nga grada e zhvillimit, por ndihmë e madhe e trajtimit është ndërprerja urgjente e pirjes së duhanit. /Familja Jone

Postime të ngjashme

Ujërat radioaktiv në oqean/ Si do të filtrohen lëndët e kontaminuara të Fukushimas?


Ambientalistët në të tërë botën janë në alarm për vendimin e një dite më parë të qeverisë japoneze që miratoi shkarkimin e ujërave të rënda radioaktive të centralit bërthamor “Fukushima” në oqeanin Paqësor.

“Tepco”, kompania që administron centralin ”Fukushima Daiichi”, planifikon të fillojë ecuritë për lëshimin e ujit të kontaminuar nga impianti i Fukushimas nën “protokolle më të rrepta” si dhe pastrimin e saj nën monitorimin e IAEA-së (Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike).

Uji do të pompohet për të ftohur karburantin e dëmtuar, të përzier me ujë shiu dhe ujëra nëntokësore gjithashtu të ndotura, dhe do të pastrohet, sipas skemës së zhvilluar nga ”Tepco”, që do të përdorë një sistem të avancuar të trajtimit të lëngjeve, të njohur si Alpet.

Procesi do të heqë shumë nga elementët radioaktivë, duke përfshirë stronciumin dhe ceziumin, por largimi i tritiumit i cili është i lidhur hidrogjenin është i vështirë të ndahet nga uji.

Operacionet e filtrimit, për këtë qëllim, kërkojnë heqjen të radioizotopeve dhe hollimit të njëkohshëm të ujit deri në arrijnë nivelet e tritiumit nën kufijtë rregullatorë, deri në pompimin përfundimtar në oqean.

Tritiumi konsiderohet jo shumë i dëmshëm. Ai është një emetues beta, por bëhet i dëmshëm për organizmin e njeriut Po qe se gëlltitet ose Po qe se përfundon në të për shkaqe të tjera.

Pastrimi në termocentralin bërthamor të shkatërruar nga në fakt tërmeti dhe cunami i vitit 2011 do të mbarojë tashmë në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

Vendimi i qeverisë japoneze për të vazhduar lëshimin gradual në oqean të mbi 1,25 milionë tonë “lëng kompleks”, që mbahen në dhjetëra mijëra rezervuarë të mëdhenj, i jep fund diskutimeve shkencore dhe politike se si të zgjidhet një nga aspektet me më shumë probleme, i gjeneruar nga shkrirja e reaktorëve.

 

m m/dita

Postime të ngjashme

Prej cilës lloj britme reagojmë më shpejt?


Ndryshe nga primatët, të cilët përdornin britmat për të komunikuar vetëm zemërimin dhe frikën, njerëzit bërtasin në të paktën gjashtë dimensione emocionale: zemërim, frikë, dhimbje, kënaqësi, trishtime dhe gëzime – të tilla si britmat e fëmijëve kur shohin akullore, një lodër të re etj.

“Njerëzit ndajnë me speciet e tjera potencialin për të sinjalizuar rrezikun kur bërtasin, por duket se ata janë të vetmit që bërtasin për të sinjalizuar edhe emocione pozitive si gëzimi apo kënaqësia ekstreme”, thotë Sascha Frühholz, autore kryesore e një studimi të ri mbi britmat, botuar të martën në revistën PLOS Biology, shkruan CNN.

Cilën lloj britme mendoni se njerëzit do të ishin më të mirë për ta deshifruar? Prej cilës do reagonin më shpejt?

Me kusht që zgjidhni britmat alarmante – të tilla si zemërimi, frika dhe dhimbja, do të gabonit. Në vend të kësaj, studimi zbuloi se njerëzit janë më të shpejtë për t’iu përgjigjur britmave të kënaqësisë ose gëzimit.

“Rezultatet e studimit tonë janë befasuese. specialistët zakonisht supozojnë që sistemi kognitiv i primatit dhe njeriut të akordohet posaçërisht për të zbuluar sinjalet e rrezikut dhe kërcënimit në mjedis si një mekanizëm i mbijetesës, por komunikimi me ulërima është shumë më i larmishëm tek njerëzit dhe ky përfaqëson një hap të madh evolucionar” u shpreh Frühholz.

Njerëzit duket se kënaqen me tingujt që i frikësojnë dhe ndjesitë që marrin nga ulërimat – shembuli për këtë është suksesi i filmave horror. Megjithatë, ata gjithashtu “kënaqen” me ulërimat nga befasia dhe kënaqësia dhe mesa duket, janë më të mirë në përpunimin e këtij llojit të dytë.

Të paktën kështu rezultoi nga katër eksperimentet që u kryen në studim. Skanimet e bëra treguan që truri i njerëzve reagon më shpejt dhe me saktësi ndaj asaj që Frühholz i quan “britma jo-alarmuese” ose pozitive, citon Anabel.

Pse ndodh kjo? Ndoshta meqenëse njerëzit kanë shenja dhe situata më komplekse sociale për t’u përballuar sesa shimpanzetë dhe primatët e tjerë.

Në jetën familjare/sociale, për shembull, njerëzit mund të kenë më shumë gjasa të dëgjojnë shprehje kënaqësie, gëzimi dhe habi sesa ato të frikës dhe kështu, ata reagojnë më shpejt ndaj atyre nxitjeve.

Postime të ngjashme

Aksident në udhën Prishtinë – Gjilan, shtatë të lënduar


Shtatë të lënduar kanë mbetur në një aksident që ka ndodhur në magjistralen Prishtinë – Gjilan, saktësisht në fshatin Kishnicë.

Rasti ka ndodhur rreth orës 19:00, ku ishin të përfshira dy vetura.

Kështu ka thënë Flora Ahmeti, zëdhënëse e policisë për rajonin e Prishtinës.

“Sot rreth orës 19:00 në udhën Prishtinë Gjilan, saktësisht në fshatin Kishnicë, ka ndodhur një aksident komunikacioni me lëndime trupore ku janë të përfshira dy vetura. Si pasojë shtatë persona kanë pësuar lëndime trupore. Të lënduarit janë dërguar për trajtim mjekësor. Me rastin po merret njësiti i trafikut”.

Postime të ngjashme

Receta e veçantë e supës me arra dhe hudhra


Ndiqni më poshtë recetën e vjetër të Supës me Arra dhe Hudhra, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejt.

E lehtë në shije dhe me një aromë të mrekullueshme që të tërheq menjëherë drejt tryezës është supa e pulës me arra dhe hudhra.

Receta e kësaj supe është pjesë e traditës së nënave shqiptare. Dikur ajo gatuhej në raste të veçanta, sidomos kur shtëpinë e vizitonin miq e mysafirë.

s’ ka fjalë për të përshkruar shijen fantastike të kësaj supe, përbërësit e të cilës kombinohen në mënyrë të shkëlqyer me njëri-tjetrin.

Mishi dhe lëngu i pulës kombinuar me arrat është një mrekulli për shijen, por mbi të gjitha për shëndetin falë vlerave të larta ushqyese që ka.

Kjo supë është ideale për çdo ditë. Jo vetëm që të kënaq nepsin dhe oreksin me shijen e saj fantastike por ndihmon dhe mbron organizmin.

Ndiqni më poshtë recetën e vjetër të Supës me Arra dhe Hudhra, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejt.

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë për 4-5 persona)

Një pulë mesatare

3-4 lugë vaj ulliri

Pak gjalpë i freskët

1 filxhan çaji me arra të thërrmuara

2 lugë miell gruri

2 thelpinj hudhër

Lëng limoni i freskët

Kripë

Piper

Përgatitja

Pastrojmë me ujë të rrjedhshëm pulën dhe e ndajmë në copa.

Vendosim një tenxhere në zjarr, shtojmë copat e pulës dhe vajin e ullirit.

I kaurdisim për pak dhe më pas shtojmë ujë derisa copat e mishit të mbulohen tërësisht.

Pasi pula të ketë zierë, vendosni një tigan në zjarr, shtoni pak vaj ulliri dhe miellin, kaurdiseni derisa mielli të marrë një ngjyrë të artë.

Në këtë moment largojeni tiganin nga zjarri. Merrni pak lëng nga tenxherja ku ka zierë pula, shtojeni tek mielli dhe kaurdiseni derisa masa të behet e trashë, e njëtrajtshme.

E shtojmë këtë masë tek tenxherja ku kemi pulën me lëngun e saj. E vendosim në zjarr dhe e trazojmë në mënyrë që të mos bëhen kokërriza dhe supa të nisë të trashet.

Në fund shtojmë arrat e thërrmuara, hudhrat e shtypura, kripën, i lëmë të ziejnë për pak minuta dhe supa është gati.

Kur e shërbejmë i shtojmë piper, disa pika lëng limoni të freskët.  Vetëm po të dëshironi, për më shumë shije mund t’i shtoni edhe disa pika gjalpë të shkrirë.

Kjo supë shoqërohet në mënyrë të mrekullueshme me sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura, bukë të thekur por edhe byrekë të ndryshëm.

Postime të ngjashme

Çfarë i ndodh trupit pas ekzekutimit të këtij ushtrimi të thjeshtë?


Ky është ushtrimi i cili kursen kohë, mund të ekzekutohet kudo qoftë, por që jep rezultate të shkëlqyeshme

Fjala është për ushtrimet plank, apo ushtrimet e përballimit.

specialistët konsiderojnë që pesë minuta plank në ditë janë ideale, mirëpo natyrisht që nga fillestari s’ pritet që të mbajë tempin e tillë, transmeton Telegrafi.

Filloni me periudhë më të shkurtër dhe pastaj gradualisht vazhdoni për 5 sekonda. Kohën për këtë ushtrim gjithsesi mund gjeni. Do ta ndieni trupin dhe do t’i jepni formë në një afat shumë të shkurtër.

Pas dy muajsh të ekzekutimit të këtij ushtrimi, ndryshimet të cilat mund t’i prisni janë të pabesueshme:

dhimbja në shpinë zhduket

Vetëm po të ekzekutohet drejt, planku në asnjë mënyrë s’ dëmton asnjë muskul. Posaçërisht forcon muskujt e shpinës dhe ndihmon në eliminimin e dhembjeve në atë zonë.

Muskujt e stomakut bëhen më të fortë

Ushtrimi plank, i cili është më i mirë se çdo ushtrim tjetër, kur është fjala për forcimin e muskujve të stomakut. Në këtë periudhë kohore ata tërësisht do të definohen dhe do të bëhen të fortë si gur.

Përmirëson qëndrimin

Plank ndikon pozitivisht në qëndrim dhe lehtëson qëndrimin vertikal, dhe për këtë shkak do të jeni edhe për disa centimetra më e gjatë, në atë kohë shpina, supet dhe qafa do t’ju jenë më të bukura.

Zhvillon fleksibilitetin

Fleksibiliteti është karakteristikë e cila në jetë mund të jetë ndihmë e madhe, në atë kohë ky ushtrim pikërisht ndikon në zhvillimin e tij.

Shikoni se si ekzekutohet ky ushtrim:

Postime të ngjashme

Universiteti i Oxfordit nis hulumtimet për përzierjen e vaksinave


Universiteti i Oxfordit ka nisur një studim të ri për të përcaktuar përfitimet nga përzierja e dozave të vaksinave kundër COVID-19.

Në studimin e Oxfordit është përfshirë edhe përzierja e vaksinave “Moderna” dhe “Novavax”. deri më tani është përcjellë reagimi i sistemit imunitar pas përzierjes së dozave të “AstraZenecas” dhe “Pfizerit”.

Po qe se testimi rezulton i suksesshëm, atëherë do të ndikonte në shmangien e mungesës së dozave dhe do ta përshpejtonte procesin e vaksinimit.

Britania e Madhe gjatë kësaj jave ka nisur procesin e vaksinimit për të gjithë personat mbi moshën 45-vjeçare, por si shumë shtete të tjera, është përballur me mungesën e madhe të vaksinave, kryesisht për shkak të vendimit të Indisë për të ndalur eksportin e vaksinës “AstraZeneca” që prodhohet në territorin e saj.

Britania ka porositur edhe 30 milionë doza të vaksinës “Johnson and Johnson”, ani pse rregullatorët britanikë akoma s’ kanë miratuar përdorimin e kësaj vaksine.

atëherë “Johnson and Johnson” të martën ka bërë të ditur se dërgesat do të vonohen për Evropën, për shkak të disa rasteve të mpiksjes së gjakut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që kanë nxitur ndaljen e përkohshme të administrimit të saj në vend.

Postime të ngjashme

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 207 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2,698 testime nga të cilat 207 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Gjatë kësaj periudhe kohore kanë humbur jetën edhe 5 persona që ishin të prekur me koronavirus, ndërsa 538 kanë arritur të fitojnë betejën me virusin.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 194 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

Statistika (14 Prill 2021)

Raste të reja ditore        207

Të shëruar në 24 orë     538

Të shtruar në spitale      194

Humbje jete në 24 orë    5

Testime ditore                2698

Testime totale            597,150

Raste pozitive             128,959

Raste të shëruara        99,441

Raste Aktive                 27,187

Humbje jete                  2,331

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   19514

Fier      2295

Durrës  1160

Gjirokastër  1114

Shkodër  931

Korçë   718

Vlorë     533

Dibër    340

Kukës    294

Elbasan  204

Lezhë     44

Berat    40

Postime të ngjashme

Parashikimi i një pandemie në të ardhmenTashmë është bërë e mundur për të parashikuar Po qe se do të shpërthejë një pandemi e re falë Zbuluesit të Pandemisë së COVID-19, një hartë që tregon vatrat alarmante të një infeksioni. Por specialistët paralajmërojnë se saktësia e parashikimit varet nga cilësia e të dhënave që mblidhen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Elizabeth Lee njofton:

Falë inteligjencës artificiale është bërë realitet një hartë që parashikon se ku dhe kur mund të shfaqet një vatër e re e koronavirusit.

“Në mënyrë që të marrim masa në nivel lokal kundër pandemisë, ka rëndësi të kuptojmë si përhapet sëmundja dhe me çfarë shpejtësie në një komunitet apo qytet specific,” thotë Turgay Ayer i Institutit të Xhorxhias për Teknologjinë.

Harta dixhitale që mund të përdoret tani nga publiku s’ pasqyron situatën aktuale të epidemisë, por analizon ritmet e deritanishme të përhapjes së virusit.

Sa më të errëta ngjyrat e hartës, aq më i lartë rreziku që në atë zonë të ketë përhapje më intensive.

Këto parashikime janë bërë të mundura falë të dhënave të mbledhura që analizohen nga një algoritëm. Këto të dhëna përfshijnë rastet e infektimeve me COVID dhe vdekjet nga sëmundja, vatrat gjeografike, ritmet e punësimit, rregulloret për vënien e maskave, numrin e përditshëm të testeve dhe informata të tjera.

“Ashtu si me modele të tjera për parashikime, saktësia e parashikimit varet nga saktësia e të dhënave tek të cilat bazohet,” thotë zoti Ayer.

Analizimi i të dhënave për çdo vend mund të kërkojë ditë apo javë të tëra Po qe se bëhet nga specialistë. Por falë inteligjencës artificiale ky proces për parashikimin e vatrave të pandemisë është përshpejtuar shumë.

Studiuesit thonë se edhe pasi të përfundojnë vaksinimet, kjo hartë është e rëndësishme:

“Si në rastet Po qe se shfaqet një variant i ri që s’ kontrollohet nga vaksinat ekzistuese, ose Po qe se arrijmë në një pikë kur mbrojtja nga vaksina fillon të zbehet, gjë që mund të ndodhë në një moment në të ardhmen, pas 12 apo ndoshta pas 15 muajsh,” thotë Jagpreet Chhatwal, Fakulteti Mjekësor i Harvardit.

Për momentin, harta shërben vetëm për të parashikuar epidemi në Shtetet e Bashkuara pasi s’ është e lehtë të sigurohen të dhëna të sakta nga vende të tjera.

Studiuesit thonë se kur të mblidhen të dhëna të mjaftueshme edhe nga vende të tjera, kjo hartë mund të përshtatet për të parashikuar përhapje alarmante infeksioni përtej Shteteve të Bashkuara, duke u bërë një armë tjetër në ndihmë të zyrtarëve të shëndetit publik.

Postime të ngjashme

Arsyet pse një grua vendos të mos kenë fëmijë dhe presioni i shoqërisë për ta gjykuar këtë vendim


“s’ dua të kem fëmijë” – është lloji i deklaratës që nxit debat ose përfundon bisedën duke i lënë njerëzit si të hutuar. Sidomos kur kjo fjali vjen nga një grua

Përgjigjja është gjithmonë: “Do ndryshosh mendim më vonë”, thotë Jess Saras, 32 vjeç.

Ajo s’ ka fëmijë meqë kështu ka vendosur, por pavarësisht se sa e sigurt është në vendimin e saj, Jess sheh vazhdimisht paaftësinë e shoqërisë për ndarë “gruan” nga “mëmësia”, shkruan ABC Everyday.

Byroja Australiane e Statistikave thotë se në një moment në dekadën e ardhshme, numri i çifteve pa fëmijë do të tejkalojë numrin e çifteve me fëmijë. Kjo do të thotë që më shumë gra po zgjedhin të mos kenë fëmijë.

Megjithatë, psikoterapistja Zoe Krupka thotë se ky trend shpesh etiketohet “egoist, i cekët dhe i papjekur”.

“Fakti që dikush vendos të mos jetë nënë s’ do të thotë se ajo s’ dëshiron të jetë njerkë, të ndihmojë miqtë me fëmijën e tyre, të jetë teze etj”, tregon dr. Krupka.

Kërkimet tregojnë se arsyet e grave për të zgjedhur të mos kenë fëmijë janë shumë të ndryshme dhe komplekse. Mbipopullimi dhe ndryshimi i klimës, fakti që ndjejnë se u mungon instikti i nënës, shqetësimet shëndetësore dhe dëshira për pavarësi dhe liri janë vetëm disa.

Tory Shepherd, që ka botuar një libër mbi vendimin e saj për të mos patur fëmijë, thotë se ekziston një supozim se Me kusht që merr këtë vendim je egoiste.

“Duket se ka logjikë ta mendosh këtë, meqë Me kusht që keni fëmijë duhet t’u jepni gjithçka, por nga ana tjetër, Me kusht që lindni një fëmijë vetëm që ai të kujdeset për ju kur të jeni të moshuar, a s’ është dhe kjo egoiste?”

Dr. Krupka, ndërkohë, shton se s’ ka asnjë provë që tregon se prindërit janë më “vetëmohues” apo më pak egoistë se njerëzit që s’ kanë fëmijë, citon Anabel.

Më poshtë disa gra rrëfejnë arsyet pse kanë vendosur të mos kenë fëmijë:

– Është një peshë e madhe në mendjen time. Çfarë problemesh mund t’ju kaloja atyre, pa qenë aspak në dijeni se po e bëj diçka të tillë?

– s’ jam ndjerë kurrë nënë. Më trego një foto qenushi, emocionohem. Më trego foton e një foshnjeje, s’ ndjej asgjë. E vlerësoj lirinë dhe pavarësinë time dhe mendoj se po, fëmijët do të më pengonin lidhur me këtë.

– Arsyeja kryesore pse jam pa fëmijë është frika se depresioni post-partum do të më dobësonte aq shumë, sa s’do isha në gjendje të krijoja një marrëdhënie emocionale me fëmijën tim.

Postime të ngjashme

13 mijë e 186 raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 186 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë.

Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është akoma i lartë, për shkak të infektimeve të shumta këto kohë.

701 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 14 persona vdiqën nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit. /familjajone

Postime të ngjashme

Lëngu i rrushit të thatë për pastrimin e mëlçisë


Mëlçia është një nga organet më të mëdha dhe më të rëndësishme në organizëm. Pa të, organizmi do të mbushej plot e për plot me substanca toksike.

Mëlçia mund të transformojë këto substanca në diçka që trupi mund ta përdorë dhe pjesën e mbetur mund ta nxjerrë jashtë organizmit.

Për më tepër, luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e ekuilibrave të nivelit të sheqerit në gjak.

Vlerat e rrushit të thatë për organizmin

Kjo frutë është një burim i përqendruar energjie, vitaminash, mineralesh dhe elektrolitesh. Nga përfitimet e tij mund të veçojmë uljen e tensionit të gjakut, pastrimin e mëlçisë dhe mirëmbajtjen e shëndetit të zemrës.

Këto kokrra speciale janë efikase në mirëmbajtjen e shëndetit të syve, dhëmbëve dhe kockave.

Mund të tingëllojë çuditshëm por sa më gjatë të mbani kokrrat e vogla të këtij rrushi në gojë, aq më mirë është.

Kjo pasi përtypja e tyre u bën mirë dhëmbëve duke parandaluar rritjen e baktereve.

Këto kokrra janë të pasura edhe me kalcium dhe i bëjnë dhëmbët edhe më të fortë.

Si të përdorni lëngun e rrushit të thatë për pastrimin e mëlçisë

specialistët kanë zbuluar se mbajtja e rrushit të thatë në ujë është shumë e mirë për mëlçinë dhe të gjithë organizmin.

Të gjithë ushqyesit e rrushit të thatë lëshohen në ujë dhe në këtë mënyrë përthithen më lehtë nga organizmi.

Pirja e këtij lëngu përshpejton pastrimin e mëlçisë nga toksinat por edhe të sistemit tretës.

Për përgatitjen e këtij lëngu mjaftojnë 150 gramë rrush të thatë. Vendosini në një kullesë dhe shpëlajini me ujë të bollshëm. Më pas, hidhini në një tenxhere, shtoni dy gota ujë dhe lërini të ziejnë për 20 minuta. Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe kokrrat e rrushit lërini në ujë për gjatë gjithë natës. Të nesërmen mund ta pini lëngun esëll.

Këtë kurë mund ta përsërisni për disa ditë për të garantuar një pastrim të mirë të mëlçisë./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Doza e vetme Pfizer ose AstraZeneca prodhon përgjigje të fortë të antitrupave


Një dozë e vetme e vaksinës Oxford/AstraZeneca ose Pfizer/BioNTech gjeneron një përgjigje të madhe të antitrupave mbrojtëse kundër coronavirusit tek njerëzit mbi 80 vjet, kanë zbuluar studiuesit.

Studimi i parë për të parë performancën krahasuese të dy vaksinave që janë përdorur në Mbretërinë e Bashkuar gjatë muajve të fundit tregon se 93 për qind e njerëzve zhvillojnë antitrupa kundër proteinës spike të coronavirusit nga pesë deri në gjashtë javë pas një goditje të vetme Pfizer, dhe 87 për qind pas vaksinimit me AstraZeneca, raporton theguardian.

Por studiuesit nga Konsorciumi Imunologjik Coronavirus i Mbretërisë së Bashkuar, i cili përfshin shkencëtarë nga 20 qendra të ndryshme, gjetën një ndryshim kur bëhej fjalë për përgjigjen qelizore të shkaktuar nga vaksinat. Kjo është gjenerata e qelizave T që ndihmojnë në luftimin e virusit, transmeton Telegrafi.

Vaksina AstraZeneca pati një efekt më të madh – me 31 për qind të njerëzve që zhvillonin qelizat T kundër proteinave spike krahasuar me 12 për qind të atyre që ishin vaksinuar me Pfizer. Njerëzit që kishin marr një AstraZeneca gjithashtu patën një përgjigje më të fortë qelizore.

Studiuesit analizuan mostrat e gjakut të 76 njerëzve, mosha 80 deri 99 vjeç, të cilët kishin një dozë të vetme të goditjes Pfizer dhe 89 të cilët kishin vaksinën AstraZeneca.

Një mundësi për të ardhmen është që vaksinat të mund të “përzihen dhe përputhen”, në mënyrë që njerëzit të kenë një goditje që sjell një përgjigje më të fortë qelizore dhe një që prodhon një numër më të lartë të antitrupave.

Postime të ngjashme

100 milionë vaksinime në Evropë


100 milionë shtetas të Bashkimit Europian kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër koronvirusit. Lajmin e dha presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, e cila u shpreh krenare për këtë arritje.

Ajo njoftoi gjithashtu se do të siguronin 50 milionë vaksina të tjera Pfizer në tremujorin e dytë.

“Lajmi i mirë është se vaksinimi është përshpejtuar rreth Europës. Shtetet anëtare kanë siguruar mbi 126 milionë doza të vaksinës dhe jam e lumtur të njoftoj se 100 milionë doza janë injektuar. Por siç pamë me njoftimin e Johnson and Johnson, ka shumë faktorë që pengojnë furnizimet sipas planit me vaksina, raporton A2.

andaj është e rëndësishme të veprojmë me shpejtësi. Jam e lumtur t’iu them se kemi arritur një marrëveshje me Pfizer për të përshpejtuar dërgimin e dozave. 50 milionë doza të tjera shtesë do të dërgohen në tremujorin e dytë, duke nisur nga prillit”, tha Ursula von der Leyen.

Postime të ngjashme

Astrologët shpjegojnë se si hëna mund të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore


A e keni fajësuar ndonjëherë hënën e plotë për një gjendje shpirtërore shpërthyese apo një natë të çmendur? Me kusht që po, s’ jeni vetëm – njerëzit gjatë gjithë historisë kanë bërë lidhje se si hëna ndikon në gjendjen shpirtërore dhe sjelljet tona.

Hëna dhe forma e saj që ndryshojnë në mënyrë ciklike kanë qenë gjithmonë një prani e dukshme në qiellin e natës, kështu që ka kuptim që njerëzit do të përdorin ciklin hënor si një pikë reflektimi për të vëzhguar sjelljen njerëzore.

Por a mund të ndikojë hëna në gjendjen tuaj shpirtërore në ndonjë mënyrë domethënëse, apo a është e gjitha në kokën tonë? Sipas disa hulumtimeve dhe specialistëve shpirtërorë, është e mundur, shkruan Bustle.

Pavarësisht Me kusht që besoni në astrologji, është fakt astronomik që hëna ka një efekt të prekshëm në shumë gjëra domethënëse këtu në tokë. Për shembull, hëna kontrollon baticat e oqeanit, ndikon në ciklin jetësor dhe sjelljen e shumë kafshëve të ndryshme dhe madje ndikon në qëndrueshmërinë e rrotullimit të tokës rreth diellit. Me kusht që tërheqja gravitacionale e hënës është aq e fuqishme sa të ndikojë në oqean dhe boshtin e tokës, s’ ndihet shumë e tepërt të mendohet se mund të ketë një ndikim edhe te njerëzit.

Gjysma e parë e ciklit hënor mund t’ju bëjë të ndjeheni më të motivuar

Hëna e re është pika në ciklin hënor kur hëna është më pak e dukshme, por gjithçka ka të bëjë me vendosjen e qëllimeve dhe synimeve në astrologji. Pra, ndërsa hëna rritet në qiell gjatë gjysmës së parë të ciklit të saj, mund të vini re se keni gjithashtu një rritje të energjisë dhe motivimit.

“Gjatë kësaj faze njerëzit do të fillojnë intuitivisht projekte të reja, do të ndërmarrin veprime dhe do të përsosin,” thotë Fletcher. “Në momentin kur hëna fillon të rritet në përmasa, ne mund të ndiejmë një ndjenjë rinovimi dhe mundësie”. Kushtojini vëmendje niveleve tuaja të motivimit dhe energjisë gjatë periudhës dy-javore midis një hëne të re dhe një hënë të plotë dhe shikoni Me kusht që ajo rritet.

Faza të caktuara të hënës mund të çojnë në një sjellje më të pamatur ose të dhunshme

Me kusht që ndjen se gjërat bëhen më kaotike nën një hënë të plotë, mund të mos jetë vetëm imagjinata juaj. Një raport i botuar nga Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. vëren se ndërsa ata s’ mund të pohojnë se Hëna shkakton krim ose çmenduri, studimet me siguri kanë gjetur korrelacione.

Raporti përshkruan një analizë të të dhënave të policisë në qarqe të zgjedhura të cilat studiuan raste sulmi të rënduar, vrasje, vetëvrasje, aksidente fatale trafiku dhe vizita psikiatrike të dhomave të urgjencës në lidhje me fazat e hënës – dhe rezultatet treguan se të gjitha llojet e krimit përputhen me faza të caktuara të hënës. Për shembull, vrasjet dhe sulmet e rënduara grumbullohen rreth hënave të plota , ndërsa vizitat e dhomave të urgjencës psikiatrike të grumbulluara rreth hënës së tremujorit të parë.

Postime të ngjashme

Veshjet më trendi të kësaj jave


Zakonisht kërkesat tuaja të modës mund të ndryshojnë së bashku me ndryshimin e sezoneve, pavarësisht Po qe se jeni duke kërkuar një bluzë të thjeshtë ose një palë këpucë të përsosura.

Jo vetëm që veshjet e zgjedhura do t’i mbulojnë të gjitha nevojat tuaja bazike, por do të sigurohemi që gjithçka që përfshihet do të duket po aq në trend pas një viti, siç duket tani.

Gjithashtu, këto veshje do t’ju bëjnë të ndiheni të emocionuara dhe do të dashuroheni në to, në atë mënyrë që vetëm moda dhe veshjet e bukura dinë t’ju bëjnë të ndiheni.

Disa nga veshjet e përzgjedhura për këtë javë janë: Fustan, kominoshe dhe fund.

Më poshtë gjeni veshjet e përzgjedhura të kësaj jave:

Postime të ngjashme

Kanella tejet efektive për shkrirjen e dhjamit

Thuajse të gjithë dëshirojnë që me një kafshatë të vetme të një ushqimi të caktuar, çdo yndyrë e padëshiruar në trupin e tyre do të shkrihej menjëherë. Në një botë ideale, kjo do të ndodhte, por këtu në planetin Tokë, duhet pak kohë dhe përpjekje për ta arritur një gjë të tillë.

Ajo që hani padyshim që luan një rol të rëndësishëm në heqjen e dhjamit, dhe ekzistojnë disa ushqime që do t’ju ndihmojnë ta arrini këtë qëllim të dëshiruara më shumë se të tjerët.

Po qe se vërtet synoni ta shtoni një ushqim në dietën tuaj ditore të cilit i besonbi se do t’ju ndihmojë ta shkrini yndyrën më shpejt, ne e kemi një propozim për ju. Ajo është kanella.

Po, kjo erz që ka shumë të ngjarë gjendet vazhdimisht në kuzhinën tuaj, e gatshme për t’u përdorur si pluhur në një tas me bollgur, të përzihet në pak kos, të konsumohet me mjaltë në mëngjes apo me një filxhan kafeje, në fakt është ushqimi apo erëza adekuate për shkrirjen e dhjamit.

Një studim i publikuar në revistën “Clinical Nutrition”, zbuloi se konsumimi i kanellës ndikon ndjeshëm në masat e mbipeshës. 786 persona të rritur u përfshinë në këtë studim dhe rezultatet dolën të jenë shumë premtuese. Ato treguan se administrimi i kanellës reduktoi ndjeshëm peshën e trupit, indeksin e masës trupore, perimetrin e belit dhe masën dhjamore tek subjektet kur administrua për 12 javë rresht.

Dhe kjo s’ është e tëra.

Në vitin 2017, studiuesit në Universitetin e Michiganit zbuluan se kanamaldehidi, një vaj thelbësor që i jep aromë kanellës, përmirëson shëndetin metabolik duke vepruar drejtpërdrejt në qelizat dhjamore. Parimisht ajo i bënë qelizat dhjamore të fillojnë ta djegin energjinë me anë të një procesi të quajtur termogjenezë. Duke aktivizuar termogjenezën, fillon procesi i djegies së dhjamit. Pra, është e lehtë të kuptosh pse kanella mund të shihet si një lloj arma e fshehtë. Të paktën kur bëhet fjalë për zvogëlimin e peshës dhe djegien e dhjamit.

Kanella në fakt ndihmon edhe në përmirësimin e aspekteve tjera të shëndetit tuaj. Ajo vepron si prebiotik, i cili promovon rritjen e baktereve të mira në zorrë. Kanella mund të ndihmojë në përmirësimin e kontrollit të sheqerit në gjak tek njerëzit me prediabet dhe, nga ana tjetër, ndihmon në ngadalësimin e avancizmit të prediabetit në diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2. Continue reading “Kanella tejet efektive për shkrirjen e dhjamit”

Thuajse të gjithë dëshirojnë që me një kafshatë të vetme të një ushqimi të caktuar, çdo yndyrë e padëshiruar në trupin e tyre do të shkrihej menjëherë. Në një botë ideale, kjo do të ndodhte, por këtu në planetin Tokë, duhet pak kohë dhe përpjekje për ta arritur një gjë të tillë.

Ajo që hani padyshim që luan një rol të rëndësishëm në heqjen e dhjamit, dhe ekzistojnë disa ushqime që do t’ju ndihmojnë ta arrini këtë qëllim të dëshiruara më shumë se të tjerët.

Po qe se vërtet synoni ta shtoni një ushqim në dietën tuaj ditore të cilit i besonbi se do t’ju ndihmojë ta shkrini yndyrën më shpejt, ne e kemi një propozim për ju. Ajo është kanella.

Po, kjo erz që ka shumë të ngjarë gjendet vazhdimisht në kuzhinën tuaj, e gatshme për t’u përdorur si pluhur në një tas me bollgur, të përzihet në pak kos, të konsumohet me mjaltë në mëngjes apo me një filxhan kafeje, në fakt është ushqimi apo erëza adekuate për shkrirjen e dhjamit.

Një studim i publikuar në revistën “Clinical Nutrition”, zbuloi se konsumimi i kanellës ndikon ndjeshëm në masat e mbipeshës. 786 persona të rritur u përfshinë në këtë studim dhe rezultatet dolën të jenë shumë premtuese. Ato treguan se administrimi i kanellës reduktoi ndjeshëm peshën e trupit, indeksin e masës trupore, perimetrin e belit dhe masën dhjamore tek subjektet kur administrua për 12 javë rresht.

Dhe kjo s’ është e tëra.

Në vitin 2017, studiuesit në Universitetin e Michiganit zbuluan se kanamaldehidi, një vaj thelbësor që i jep aromë kanellës, përmirëson shëndetin metabolik duke vepruar drejtpërdrejt në qelizat dhjamore. Parimisht ajo i bënë qelizat dhjamore të fillojnë ta djegin energjinë me anë të një procesi të quajtur termogjenezë. Duke aktivizuar termogjenezën, fillon procesi i djegies së dhjamit. Pra, është e lehtë të kuptosh pse kanella mund të shihet si një lloj arma e fshehtë. Të paktën kur bëhet fjalë për zvogëlimin e peshës dhe djegien e dhjamit.

Kanella në fakt ndihmon edhe në përmirësimin e aspekteve tjera të shëndetit tuaj. Ajo vepron si prebiotik, i cili promovon rritjen e baktereve të mira në zorrë. Kanella mund të ndihmojë në përmirësimin e kontrollit të sheqerit në gjak tek njerëzit me prediabet dhe, nga ana tjetër, ndihmon në ngadalësimin e avancizmit të prediabetit në diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2. Continue reading “Kanella tejet efektive për shkrirjen e dhjamit”

Postime të ngjashme

Danimarka ndalon plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca


Danimarka të mërkurën bëhet vendi i parë që pushon plotësisht administrimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca pas lidhjes së saj të mundshme me raste shumë të rralla të mpiksjes së gjakut, raportuan disa media daneze të mërkurën, duke cituar burime të paemërtuara.

Sipas Reuters, vendimi, i cili do të hiqte vaksinën në fjalë nga skema e vaksinimit të Danimarkës, mund të vonojë shtrirjen e vaksinave të vendit deri në katër javë, bazuar në deklaratat e mëparshme nga organet shëndetësore.

Autoritetet shëndetësore daneze do të mbajnë një konferencë për media ku pritet të shpallin vendimin për të ndaluar përdorimin e vaksinës dhe të shfaqin një afat të ri për programin e vaksinimit të vendit.

Ndryshe, mbikëqyrësi i ilaçeve i Bashkimit Evropian tha javën e kaluar se kishte gjetur një lidhje të mundshme midis vaksinës dhe rasteve shumë të rralla të mpiksjes së gjakut, por tha se rreziku i vdekjes nga COVID-19 ishte “shumë më i madh” sesa rreziku i vdekshmërisë nga efektet e rralla anësore.

Rregullatori, megjithatë, ua la shteteve të bënin vlerësimet e tyre të rrezikut dhe të vendosnin se si të administronin vaksinën bazuar në kushtet lokale që ndryshojnë shumë në të tërë bllokun.

Danimarka, një vend me 5.8 milionë banorë, është në proces të rihapjes së shkollave, restoranteve, qendrave tregtare dhe aktiviteteve kulturore, pasi niveli ditor i infeksionit është ngadalësuar në 500-600 në ditë nga disa mijëra në dhjetor.

Drejtori danez i Autoritetit Shëndetësor Soren Brostrom tha muajin e kaluar se Danimarka “ndjek një parim paraprak” në lidhje me vaksinën AstraZeneca.

Ndryshe, Danimarka ishte vendi i parë që fillimisht pezulloi të gjithë përdorimin e vaksinës në mars për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe gjithashtu ka vendosur vaksinën Johnson&Johnson në pauzë në pritje të hetimeve të mëtejshme për një lidhje të mundshme me raste të rralla të mpiksjes së gjakut.

Pothuajse një milion danezë kanë marrë dozat e tyre të para, 77% me vaksinën Pfizer-BioNTech, 7.8% me Moderna dhe 15.3% me AstraZeneca, para se të pezullohej.

Postime të ngjashme

Zgjerohet studimi i vaksinave të përziera për koronavirus dhe reagimit të sistemit imunitar të njerëzve


Një studim që shikon Po qe se njerëzit mund të marrin doza nga dy vaksina të ndryshme kundër COVID-19 është zgjeruar për të përfshirë vaksinat e zhvilluara nga Moderna dhe Novavax.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, testi Com-COV nga studiuesit nga Universiteti i Oksfordit kishte përfshirë deri tani vetëm vaksinat e zhvilluara nga Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca/Universiteti i Oksfordit – të dyja të aprovuara nga autoritetet britanike në dhjetor.

Vaksina Moderna që atëherë është autorizuar gjithashtu për përdorim ndërsa vaksina Novavax është aktualisht nën rishikim nga Agjencia e Rregullimit të Shëndetit të Barnave në MB (MHRA).

Qëllimi i studimit është të vlerësojë se sa mirë reagojnë sistemet imunitare të njerëzve kur doza e dytë e tyre “nxitëse” është një lloj tjetër i vaksinës nga doza e tyre e parë “kryesore”.

Studiuesit nga Grupi i Vaksinave të Oksfordit besojnë se kjo qasje “përzihen dhe përputhen” mund të krijojë një fushatë vaksinimi më fleksibël dhe më të shpejtë.

“Po qe se mund të tregojmë se këto doza të përziera gjenerojnë një përgjigje imune aq të mirë sa ato standardet dhe pa një rritje të konsiderueshme në reagimet e vaksinës, kjo potencialisht do të lejojë që më shumë njerëz të përfundojnë kursin e tyre të imunizimit COVID-19 më shpejt”, ka thënë Matthew Snape, profesor i asociuar në Pediatri dhe Vaksinologji në Universitetin e Oksfordit.

“Kjo gjithashtu do të krijonte qëndrueshmëri brenda sistemit në rast të një mungese në disponueshmërinë e ndonjë prej vaksinave në përdorim”, shtoi ai.

Siç bëhet e ditur, studimi filloi në shkurt dhe deri më tani ka përfshirë mbi 800 persona.

Tani po kërkon për 1,050 pjesëmarrës shtesë të cilët duhet të jenë mbi 50 vjeç dhe të kenë marrë dozën e tyre të parë të vaksinës tetë deri në 12 javë para se të regjistrohen në studim. 

Postime të ngjashme

Mbidoza e paracetamolit: Dy efekte anësore ‘jashtëzakonisht të zakonshme’

Paracetamoli është një ilaç i përdorur zakonisht që mund të ndihmojë në trajtimin e dhembjeve dhe uljen e një temperature të lartë trupore.

Zakonisht përdoret për të lehtësuar dhimbjen e butë ose të moderuar, të tilla si dhimbje koke, dhimbje dhëmbi dhe zvogëlim i etheve ose temperaturës të shkaktuara nga sëmundje të tilla si ftohjet dhe gripi. Sipas NHS, doza e zakonshme e paracetamolit është një ose dy tableta 500mg në të njëjtën kohë.

Sipas NHS, të përzierat dhe të vjellat janë simptoma “jashtëzakonisht të zakonshme” të mbidozës së paracetamolit.

Këto simptoma mund të ndodhin brenda disa orësh nga marrja e një doze, paralajmëron trupin shëndetësor, shkruan Express.co.uk.

Hepatotoksiciteti është dëmtimi i mëlçisë i shkaktuar nga ekspozimi ndaj ilaçeve. Sidoqoftë, siç shpjegon NHS, Në qoftë se përjetoni përgjumje në një ose dy ditët e para pas një mbidoze të vetme të paracetamolit, s’ ka gjasa të jetë për shkak të dështimit të mëlçisë, andaj merrni parasysh shkaqet e tjera.

Efektet e tjera anësore të mbidozës përfshijnë:

  • dhimbje barku në kuadrantin e sipërm të djathtë,
  • Verdhëz.

Një artikull i botuar në British Medical Journal (BMJ) shtjellon më tej efektet e mbidozimit. Sipas BMJ, pacientët shpesh janë asimptomatikë ose kanë vetëm simptoma të lehta gastrointestinale në paraqitjen fillestare.

“Rrallë, mbidoza mund të paraqitet me koma dhe acidozë të rëndë metabolike”, paralajmëron artikulli i BMJ. Acidoza metabolike është një gjendje në të cilën ka shumë acid në lëngjet e trupit.

Postime të ngjashme

701 të infektuar dhe 737 të shëruar me koronavirus në Kosovë


701 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 731 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

Këto rezultate u arritën pas testimit të 4 mijë e 557 mostrave me metodën RT-PCR./familjajone

Postime të ngjashme

Kofsha pule me qumësht


PËRBËRËSIT: 2 kofsha pule, 2 gota ujë, 2 gota qumësht, 1 qepë mesatare, 3-4 lugë gjelle vaj ulliri, 1 lugë e vogël arrë myshku pluhur, kripë, piper, 2 lugë gjelle mustardë, 1 lëkurë limoni, sherbelë, disa degë rozmarinë dhe 2 lugë salcë Worcestershire.

PËRGATITJA: Vendosni kofshat e pulës në tavë dhe shtojuni sipas dëshirës kripë, piper të zi, vaj ulliri, arrë myshku, lëngun e limonit, mustardën, lëkurën e limonit, dhe salsën Worcestershire. Masazhojini mirë me duar, mbulojini me qese kuzhine dhe lërini në frigorifer gjithë natën të marinohen. Nëse s’ ju premton koha, mjaftojnë edhe dy orë. Pasi janë marinuar u shtojmë 1 gotë ujë dhe u japim një pjekje të shpejtë në furrën e ngrohur më parë në 200°C për 20 minuta. Më pas i heqim nga furra dhe në tavë shtoni qepën e grirë imët, qumështin, sherbelën dhe degët e rozmarinës. Mbulojini me leter alumini dhe piqeni përseri në furrë këtë rradhë në 160°C për rreth 50 minuta. Minutat e fundit hiqeni letrën dhe lëreni të thekëriset mirë mishi, Shërbejini me patate furre.

Living

Postime të ngjashme

Sa kohë zgjat efekti i vaksinës antiCOVID-19?

Me miliona njerëz në të tërë botën që bo vaksinohen kundër COVID-19 çdo ditë, ka shumë mundësi për t’u ndjerë optimist në lidhje me pjesën tjetër të pranverës dhe verës.

Por a keni ndaluar dhe keni menduar se sa do të zgjasë vaksina juaj?

Një raport i ri nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) që doli në fillim të prillit u përpoq t’i përgjigjej kësaj pyetjeje. Shkencëtarët studiuan mbi 4,000 punëtorë thelbësorë të vaksinuar që morën vaksinën Pfizer dhe ata zbuluan se vaksina mban efektivitetin e saj për të paktën gjashtë muaj.

Një studim i veçantë që doli ditë më vonë tregoi jetëgjatësi të ngjashme nga vaksina Moderna. Johnson & Johnson mund të tregojnë shenja të ngjashme të ruajtjes së efikasitetit të tyre me kalimin e kohës, por s’ ka dalë në treg për aq kohë.

Ne do të dimë më shumë me kalimin e kohës dhe kur jemi në gjendje të studiojmë subjektet që kanë marrë një vaksinë antiCOVID-19 shumë kohë më parë, por disa mjekë besojnë se këto vaksina duhet të zgjasin të paktën një vit pa kërkuar shtesa. Thënë kjo, vetëm koha do ta tregojë, veçanërisht pasi versione të reja të virusit vazhdojnë të shfaqen rregullisht dhe mund të kërkojnë mbrojtje të re.

Megjithëse qëndrueshmëria e përgjithshme e këtyre vaksinave mund të mos jetë plotësisht në kontrollin tuaj, ka disa ndryshime të thjeshta në stilin e jetës që mund të mbani mend për t’u siguruar që të merrni sasinë maksimale të efikasitetit nga vaksinat.

specialistët shëndetësorë po rekomandojnë që njerëzit të qëndrojnë larg alkoolit gjatë kohës që bëjnë vaksinën/at e tyre dhe dy javëve pas një vaksinimi përfundimtar. Ata gjithashtu thonë që të përqendroheni në gjumin e mirë dhe në përgjithësi të ushqyerit shëndetshëm para, gjatë dhe pas periudhës tuaj të inokulimit në mënyrë që trupi juaj të marrë përfitimet optimale.

Mund të duket sikur akoma kemi të bëjmë me kaq shumë të panjohura, por mos harroni se ia vlen gjithçka që të mund të shihni miqtë dhe familjen tuaj në muajt e ardhshëm me pak më shumë qetësi!

Postime të ngjashme

Raporti: Si po ecën vaksinimi në Shqipëri?


Mjekët shpjegojnë gjithashtu se edhe Në qoftë se s’ i ndjeni këto efekte anësore nga vaksina, s’ do të thotë se ajo s’ po e bën punën e saj. Foto:Flickr

Postime të ngjashme

4 arsyet pse duhet të pini qumësht me hudhra


Në artikujt tanë të mëparshëm kemi folur vazhdimisht për hudhrën, për vlerat e saj ushqyese, për shijen e shkëlqyer që u jep gjellërave e recetave të ndryshme. Por keni menduar ndonjëherë ta përdorni me qumësht? Për shumë njerëz ideja mund të tingëllojë si diçka e çmendur, duke patur parasysh erën tipike të hudhrës, por sipas studimeve të fundit kjo recetë është shumë e dobishme për shëndetin e njeriut.

Përbërësit: • 500 ml qumësht • 10 thelpinj hudhër të qëruara • 2-3 lugë gjelle me sheqer • 250 ml ujë i ftohtë

Në një tenxhere të thellë shtoni ujin dhe hudhrën. Pasi të shihni fluskat e para të vlimit, shtoni hudhrën të cilën e keni grirë më parë dhe vazhdoni me përzierjen. Pas disa përzierjeve, ulni temeraturën dhe lëreni që një pjesë e masës të avullojë. Në fund filtrojeni dhe shtoni sheqerin për ta ëmbëlsuar.

Kjo pije magjike ndikon ndikon në përmirësimin e këtyre problemeve shëndetësore:
Astma: Me kusht që konsumoni tre thelpinj hudhër çdo natë, ndihmoni udhët e frymëmarrjes të çlirohen nga toksinat, duke lehtësuar në këtë mënyrë simptomat e astmës.
Verdhëza: Hudhra është e pasur me squfur, alicinë dhe selen. Këta tre përbërës aktivizojnë enzima të posaçme që eleminojnë toksinat nga organizmi. Konsumi i qumështit me hudhër ndihmon gjithashtu edhe të luftoni verdhëzën. Duke e konsumuar rregullist, verdhëza do të zhduket brenda katër ditësh.
Sëmundjet kardiake: Kjo pije ul nivelin e kolesterolit të keq LDL, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe pengon koagulimin e gjakut.
Kolla: Hudhra ka efekte antibakteriale dhe ndihmon në kurimin e shumë patologjive. Një prej tyre është edhe kola e thatë. Nëse doni mund t’i shtoni edhe mjaltë dhe pas xhinxher për ta bërë akoma më efektiv veprimin e saj.

Postime të ngjashme

Arsyet Pse Sezoni I Gripit U Zhduk Këtë Vit?


Duke u dhënë hapësirë edhe ndjekësve tanë që të përfshiheshin në këtë bisedë, AgroWeb.org arriti të përqendrojë shqetësimet në pesë pika kyçe. Foto:Flickr

Postime të ngjashme

8 Përfitimet Shëndetsore Të Mollës Së Sheqerit


E pasur me fibra, vitamina dhe minerale, ky frut unik mund të rrisë imunitetin, të luftojë inflamacionin dhe të përmirsojë shëndetin e syve dhe të zemrës. Foto:Flickr

Postime të ngjashme

Si të ushqeheni para dhe pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19?


Pas marrjes së vaksinës, rekomandohet një regjim i shëndetshëm ushqimor për të minimizuar simptomat dhe për të mbrojtur sistemin imunitar. specialistët rekomandojnë ushqimet anti-inflamatore ose suplemente të tilla si vitamina C. Megjithëse s’ ka hulumtime të mjaftueshme për ta bërë vaksinën më efektive, dihet që ushqimet me shumë lëndë ushqyese dhe marrja e vitaminës C ndihmojnë sistemin imunitar.

Dr. William Li thotë se “duhet të jeni të kujdesshëm ndaj çdo produkti që rrit përgjigjen e vaksinës në trup“. Sipas Louis Malinow, një dietë e shëndetshme që ruhet për një kohë të gjatë mund të forcojë imunitetin dhe ndihmojë në luftën kundër infeksioneve. Ai thotë se duhet të zvogëloni konsumin e ushqimeve të përpunuara të tilla ushqimi i shpejtë dhe vajrat që gjenden në produktet e paketuara.

Konsumoni lajthi, vaj ulliri ekstra të virgjër, bajame, arra, peshk, fruta dhe perime. Mund të konsumoni ushqime anti-inflamatore pasi të keni bërë vaksinën, por kjo s’ do të zvogëlojë efektet anësore të saj. Po qe se doni një vakt të lehtë zgjidhni një supë me lëng pule.

A duhet të konsumoni ushqim kur vaksinoheni?

specialistët theksojnë se s’ ka rëndësi Po qe se ndihesh apo jo i uritur kur bën vaksinën kundër virusit. Po qe se keni frikë nga gjilpërat, uria mund t’ju bëjë t’ju merren mend dhe ka më shumë të ngjarë t’ju bjerë të fikët. “rekomandoj të hani diçka që përgatitet në shtëpi, si kos, vezë dhe fruta, me sa më pak përpunim”, thotë Malinow.

Po në lidhje me konsumin e ujit? specialistët bien dakord se është jashtëzakonisht e rëndësishme të pini ujë të mjaftueshëm para dhe pas vaksinës ndaj Covid-19. Konsumi i mjaftueshëm i ujit mbështet trupin në procesin e vaksinimit, si dhe siguron ekuilibrin e trupit. Vetëm po të keni ethe, uji do të jetë gjithashtu një “mburojë” për trupin.

Pse s’ duhet të konsumoni alkool?

Alkooli rekomandohet të shmanget ndonjë ditë para dhe pas vaksinimit mbasi mund të “shtypë” sistemin imunitar dhe të dehidrojë trupin. Li thotë se konsumi i alkoolit ju bën të dehidratuar, gjë që mund të përkeqësojë dhembjet e trupit që ndodhin pas dozës së dytë të vaksinës.

Bëni një gjumë të mirë

Përveç një diete të shëndetshme, është gjithashtu e rëndësishme të bëni një gjumë të mirë para vaksinimit. përderisa një gjumë jo i mirë mund të zvogëlojë fuqinë imune me 70 përqind. specialistët thonë se trupi përdor gjumin për të rindërtuar mbrojtjen e tij.

A duhet të merresh me sport?

Pushimi është jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht Po qe se ndjeheni keq pas vaksinimit. Sidoqoftë, Po qe se ndiheni mirë, specialistët deklarojnë se mund të bëni një shëtitje të shpejtë. Kjo përshkruhet si mënyra më e mirë për të rritur imunitetin duke shpejtuar qarkullimin e gjakut.

 

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Shqipëri, Turizmi në vështirësi për shkak të pandemisë


Fermeri Sulejmani thotë se, që në momentin që u shpall pandemia, ishte e qartë se turizmi do të pësonte goditje, Foto: Flickr

Postime të ngjashme

Kryetarët e komunave kërkojnë heqjen e orës policore dhe hapjen e gastronomisë