Cfarë duhet të konsumojnë anemikët?

FRUTARIA, vendi më i ri i ushqimeve të freskëta

Anemia, ose pagjakësia, është një gjendje trupore aspak e mirë dhe e paraqet mungesën e gjakut në trupin tonë.

Në disa raste bëhet e bezidshme si gjendje dhe s’ ndodh rrallë të ndihemi të molisur pikërisht për shkak të pagjakësisë.

Uebsajti Shëndeti i radhitë disa veprime që duhet ndërmarrë për kalimin e gjendjes së pagjakësisë.

Sigurisht, vargu i veprimeve të ndërmarra paraqet një regjim ushqimi më ndryshe dhe me të shëndetshëm.

Disa prej gjërave që duhen konsumuar janë:

 • Konsumimi i sa më shumë frutave
 • Konsumimi i spinaqit
 • Konsumimi i lëngut të karrotave
 • Konsumimi i cajit, kafesë dhe kakaos (tri orë para se të hanë)
 • Konsumimi i 150l në ditë lëng rrepi
 • Konsumim sa më i shpeshtë i domates

Related posts

​Simptomat dhe shenjat se keni mungesë të vitaminës C

 

​Simptomat dhe shenjat se keni mungesë të vitaminës C

Vitamina C është e rëndësishme për forcën e kockave dhe dhëmbët e fortë, dhe është gjithashtu esenciale për marrjen e hekurit, ndër të tjera.

Trupi ynë ka nevojë për vitaminë C në mënyrë që plagët të shëndetësohen, dhëmbët dhe kockat tona të jenë të forta.

Ajo gjithashtu merr pjesë në krijimin e proteinave vitale që ndërtojnë lëkurën tonë, ligamentet dhe enët e gjakut.

Mungesa e saj ndikon që enzimat në trup të mos jenë në gjendje të krijojnë molekulat që na duhen çdo ditë, siç janë kolagjeni dhe
karnitina.

Përveç kësaj, vitamina C është një antioksidues i rëndësishëm që zvogëlon efektet e dëmshme të radikaleve të lira, të cilët janë ndër “fajtorët” kryesorë për shenjat e para të plakjes.

Vitamina C mbron lëkurën nga rrezatimi i dëmshëm UV, dhe është gjithashtu i domosdoshëm për sintezën e kolagjenit.

Kolagjeni është i rëndësishëm për strukturën e lëkurës, kështu që vitamina C lehtëson formimin e rrudhave të para dhe promovon shërimin e plagëve.

Kur niveli i kësaj vitamine në gjak është më i ulët se sa nevojitet të jetë, mund të shkaktojë probleme të shumta të lëkurës, të cilat së pari do të ndikojnë në pamjen: lëkura bëhet më e ashpër, duket më e vjetër, shfaqen mavijosje të vogla ose gjakderdhje rreth folikulave të flokëve dhe të ngjashme.

Flokët tuaj po bien më shumë se zakonisht

Vetëm po të flokët tuaj gjithmonë kanë qenë të fortë dhe të trashë, dhe vini re që kohët e fundit ka qenë të pajetë dhe është grisen lehtë, është e mundur që të jetë mungesë e vitaminës C.

Rekomandimet e mjekëve thonë se burrat nevojitet të marrin 90 miligramë vitaminë C në ditë, gratë 75 miligramë, dhe duhanpirësit kanë nevojë për të paktën 35 miligramë shtesë të kësaj vitamine gjatë ditës.

Mishrat e dhëmbëve janë të gjakosur

Kolagjeni “mban” lëkurën, kockat, mishrat dhe dhëmbët tuaj së bashku, dhe Vetëm po të ju mungon vitamina C, të gjitha organet e mësipërme do të ndiejnë pasojat.

Mungesa e vitaminës C do të ndikojë që mishrat e dhëmbëve të preken nga infeksionet dhe do të fillojnë të rrjedhin gjak.

Pasojat, natyrisht, varen nga sa kohë s’ merrni mjaftueshëm nga kjo vitaminë e rëndësishme.

Vetëm po të s’ merrni mjaftueshëm vitaminë C për disa ditë ose disa javë, mund të prisni mbrojtje më të dobët ndaj efekteve të dëmshme të radikaleve të lira. Por Vetëm po të zgjat, do të ndjeni pasoja më serioze: dobësi dhe lodhje, mishrat e dhëmbëve…

Dhëmbët tuaj janë të këqij

Dhëmbët tanë janë bërë nga dentina, indi që i jep formë, dhe i cili mbulon smaltin. Dentina ka nevojë për vitaminë C për të qëndruar të shëndetshëm. Pa këtë vitaminë, dhëmbët prishen. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të hani mjaft fruta dhe perime.

Ju merrni mavijosje lehtë

Një studim i kryer në Australi tregoi se mavijosja “nga askund” ndonjëherë është shenjë e mungesës së vitaminës C.

Shkurtimet dhe gërvishtjet e vogla shëndetësohen ngadalë

Plagët e vogla nevojitet të shëndetësohen vetë brenda tre deri në shtatë ditë. Vetëm po të vëreni se shërimi zgjat më shumë, është e mundur që të ketë mungesë të vitaminës C, dhe që trupi të mos prodhojë mjaftueshëm kolagjen, i cili ngadalëson rikuperimin, kështu që rritni pak konsumimin e frutave të dimrit.

Nyjat tuaja lëndohen

Kjo është një nga shenjat e para të mungesës së vitaminës C, e cila, si një antioksidues, lufton proceset inflamatore në trup. Mungesa e vitaminës C ndo të ndikojë në paraqitjen e dhembjeve në nyja.

Ju jeni më të lodhur se zakonisht

Nëse s’merrni mjaftueshëm vitaminë C, do të lodheni më shumë se zakonisht. Nëse jeni i përgjumur dhe i ngadaltë, më shumë se zakonisht, është e mundur që ju nevojitet të rrisni konsumimin e kësaj vitamine.

Thonjtë tuaj dëmtohen lehtë

Nëse thonjtë tuaj janë të brishtë dhe prishen lehtë, mund të keni mangësi të vitaminës C. Pa këtë vitaminë, trupi s’ mund të absorbojë hekurin që marrim. Dhe nëse na mungon hekuri, thonjtë dëmtohen.

Burime të mira të vitaminës C janë agrumet, domatet,majdanozi, rrika, specat jeshilë, perimet me gjethe jeshile, hithra, spinaq, shega, speca të kuq, pjepra, luleshtrydhet, qershia, manaferra, lakra, patatet…

Related posts

Të mirat shëndetësore të Acidit folik

 

Acidi folik mund të quhet ndryshe edhe si acidi magjik për të mirat që mund t’i sjellë shëndetit. Vitamina B9 duhet të bëhet pjesë e rëndësishme e dietës suaj nëse dëshironi të keni një pamje të bukur si brenda dhe jashtë.

Ajo merret veçanërisht nga gratë që duan të bëjnë një fëmijë dhe nga ato që janë tashmë shtatzëna. Acidi folik, i quajtur edhe si vitamina B9, ka shumë përfitime të tjera më pak të njohura, por po aq të rëndësishme.

Përtej shtatzënisë, acid folik konsumohet edhe për të larguar rrezikun nga sëmundjet serioze dhe ai mund të përdoret gjithashtu edhe nga burrat.

Acidi folik gjendet me sasi të mjaftueshme në mëlçi, perime të gjelbra, pemë, spinaq, brokolli, patate, domate, mish, peshk, në bukën e zezë etj.
Por pse acidi folik është kaq i rëndësishëm për shëndetin:

Acidi folik dhe humori – Përtej përdorimit të acidit folik në rastin e sëmundjeve mendore pak a shumë serioze, kjo substancë ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore.
Acidi folik dhe imuniteti – Një dozë e përditshme prej 2 mcg acid folik përmirëson sistemin imunitar dhe parandalon të këqijat e sezonit dhe shumë shqetësime të tjera.
Acidi folik dhe shëndeti i arterieve – Duke përmirësuar shëndetin e arterieve, acidi folik është në gjendje që të parandalojë ndodhjen e goditjeve dhe sëmundjeve kardiovaskulare edhe te pacientët që vuajnë nga diabeti, te të cilët arteriet janë më të brishta.
Acidi folik, skizofrenia dhe çrregullimi bipolar – Acidi folik është konsideruar të jetë një element pothuajse esencial në trajtimin e sëmundjeve mendore më të rënda. Kjo substancë përmirëson funksionimin e neurotransmetuesve në tru dhe ajo mund të integrohet në dietën e përditshme, sepse shumica e barnave të përdorura në trajtimin e skizofrenisë dhe çrregullime të tjera, kanë tendencë që të ulin nivelet e acidit folik në trup, me të gjitha pasojat e rastit.
Acidi folik dhe shëndeti i lëkurës – Një mangësi e acidit folik ndikon në rritjen dhe rinovimin e qelizave. Konsumimi i përditshëm i kësaj substance e bën lëkurën më të butë, të ndritshme e të bukur si në pamje ashtu edhe në prekje.
Acidi folik dhe infeksionet bakteriale – Acidi folik ka dëshmuar të jetë në gjendje të parandalojë infeksionet bakteriale vaginale.

Acidi folik dhe glaukoma – Acidi folik është një aleat i rëndësishëm edhe në trajtimin dhe në parandalimin e glaukomës okulare dhe të degradimit molekular tipik i kalimit të viteve apo i avancimit të moshës.
Acidi folik dhe depresioni – Edhe në trajtimin e depresionit, acidi folik rezulton të jetë një aleat i rëndësishëm. Gjatë gjendjes depresive, disa neurotransmetues si dopomina dhe serotonina, përgjegjëse të mirëqenies në përgjithësi, mungojnë dhe është pikërisht acidi folik i cili sintetizon dhe rrit praninë e tyre në organizëm. Përveç kësaj, nivelet e ulëta të acidit folik influencojnë negativisht në absorbimin e ilaçeve antidepresive.
Acidi folik dhe shurdhëria – Në pleqëri, një shtesë e acidit folik në dietë zvogëlon rrezikun e humbjes së dëgjimit për shkaqe fiziologjike.
Acidi folik dhe sporti – Gjatë sportit dhe sforcimeve fizike në përgjithësi, trupi prodhon një sasi të madhe homocystein, e cila mund të vërë në rrezik shëndetin e zemrës. Pra, është mirë që dietën tuaj ta plotësoni me acid folik, i cili neutralizon efektet negative të homocysteinës.

Related posts

Çka janë antioksidantët dhe cili është funksioni i tyre?

 

Oksigjeni është baza e gjithë jetës bimore dhe shtazore. Është ushqyesi jonë kryesor, i nevojshëm për çdo qelizë në çdo sekondë të ditës. Pa atë ne s’mund të çlirojmë energjinë ushqimore që drejton të gjithë proçesin trupor.

Por, oksigjeni është kimikisht reaktiv dhe shumë i rrezikshëm në reaksionet normale biokimike. Ai mund të bëhet i paqëndrueshëm dhe i aftë për të oksiduar molekulat e afërta. Kjo mund të shkaktojë dëmtime qelizash, të cilat mund të krijojnë kancerin, inflamacionin, dëmtimin arterial dhe plakjen. Të njohura si radikale të lira oksiduese, ky ekuivalent trupor i ndotjeve nukleare mund të çarmatoset për të larguar rrezikun. Radikalet e lira janë bërë në të tëra proceset e oksidimit, duke përfshirë duhanin, djegien e benzinës për të krijuar tymra, rreze, skuqje ose ushqimet në zgarë dhe procese normale trupore. Kimikatet e afta për të çarmatosur radikalet e lira janë quajtur antioksidantë. Disa janë njohur si ushqyes thelbësorë, siç është Vitamina A dhe Beta Karoteni, Vitamina C dhe E. Të tjerat, siç janë bioflavonoidet, anthocyanidins, pyenogenol dhe mbi qindra identifikime të tjera mbrojtëse të gjetura në ushqimet e zakonshme, s’ka. Andaj janë të nevojshme antiosksidantët si Vitamina A, Beta karoteni, Vitamina C dhe Vitamina E.

1

Balanca ndërmjet konsumimit tuaj të antioksidantëve dhe ekspozimit ndaj radikaleve të lira mund të jetë balanca ndërmjet jetës dhe vdekjes. Ju mund të ngjisni shkallët në favorin tuaj, duke bërë ndryshime të thjeshta në dietën tuaj dhe me anë të suplementeve antioksidante.

Antioksidantët në shëndet dhe sëmundje

Ngadalësimi i procesit të plakjes s’është më një mister. Rezultatet më të mira në studimet kërkimore janë arritur vazhdimisht duke i dhënë kafshëve dieta me pak kalori dhe të larta në antioksidantë. Me fjalë të tjera, saktësisht atë që kishin nevojë dhe jo më shumë. Kjo zvogëlon “stresin oksidativ” dhe siguron mbrojtje maksimale të antioksidantëve. Shtazorët e ushqyer në këtë mënyrë jo vetëm që jetojnë 40 përqind më gjatë, por gjithashtu gjatë jetës së tyre janë më aktivë. Gjithashtu, studime të tjera afatgjata duhet akoma të përmbushen dhe ekziston çdo lloj arsyeje që i njëjti princip të aplikohet edhe te njerëzit. Gjithashtu, studimet kanë treguar se rreziku i vdekjes është reduktuar te njerëzit me nivele të larta të antioksidantëve në gjakun e tyre dhe konsumimit të lartë dietik.

Nga ana tjetër, nivelet e ulëta të Vitaminës A, Vitamina C dhe Vitamina E janë të lidhura me sëmundjen Alzheimer.

Nivelet e gjakut të Vitaminës E dhe Beta Karotenit te ata që e vuajnë këtë problem, janë të përgjysmuara në krahasim me të moshuarit që s’e kanë sëmundjen Alzheimer. Një studim mori në shqyrtim 633 njerëz jo të sëmurë të moshës gjashtëdhjetepesëvjeçare, të niveleve të larta të vitaminës C ose vitaminës E. Një numër i vogël në çdo grup pritej që të shfaqnin shenjat e AD pesë vite më vonë. Asnjë s’i shfaqi. Një studim tjetër, i publikuar në Revistën Amerikane mjekësore, zbuloi se rreziku i zhvillimit të AD ishte 67 përqind më i ulët në ato me një konsumim madhor të Vitaminës E, sesa tek ata me një konsumim të ulët.

Njerëzit e moshuar me nivele të ulëta të Vitaminës C në gjakun e tyre, e kanë njëmbëdhjetë herë më të lartë rrezikun e zhvillimit të kataraktit në krahasim me ata që kanë nivele të larta.

Në mënyrë të ngjashme, ato që kanë nivele të ulëta të Vitaminës E në gjak e kanë pothuajse të dyfishuar rrezikun, ndërkohë që njerëzit që konsumojnë 450 IU të Vitaminës E në ditë, e kanë të përgjysmuar rrezikun e zhvillimit të kataraktit. Nivelet e Vitaminës A janë zbuluar që të jenë vazhdimisht të ulëta te njerëzit me kancerin e mushkërive.

Në fakt, konsumimi i ulët i Vitaminës A dyfishon rrezikun e kancerit të mushkërive.

Në mënyrë të ngjashme, konsumimi i Beta Karotenit nga frutat e freskëta dhe zarzavatet zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive te gratë dhe meshkujt që s’pinë duhan. Në një studim, duke i dhënë 8300 IU në ditë suplemente Beta Karoten, në 71 përqind të pacientëve me kancer oral, rezultoi përmirësim (leukoplakia), ndërkohë që 57 përqind e pacientëve që u jepej 200,000 IU vitamina A në ditë kishin një shërim të plotë. Vetë Beta Karoteni s’do të ishte një zgjedhje e zgjuar për t’u marrë në formën e suplementeve nëse jeni një duhanpirës.

Suplementet e Vitaminës E dhe vitaminës C përgjysmojnë rrezikun e atakut të zemrës, ndërkohë që në një studim madhor tek infermierët, ato që konsumonin 15 deri në 5.500 IU Beta Karoten në ditë kishin një reduktim rreziku prej 40 përqind të atakut dhe një reduktim rreziku prej 22 përqind të atakut të zemrës, krahasuar me ato që konsumonin vetëm 1600 IU në ditë. Ata që kishin konsumim dietik ditor të Beta Karotenit e kishin të përgjysmuar rrezikun e vdekjes nga sëmundjes kardiovaskulare. Ata që marrin 1000 mg Vitaminë C gjithashtu ndihmon në reduktimin e presionit të gjakut.

Antioksidantët ndihmojnë gjithashtu në sistemin tuaj imun dhe në rritjen e rezistencave ndaj infeksioneve.

Te fëmijët, suplementet e rregullta të Vitaminës A pakësojnë në mënyrë sinjifikative infeksionet e traktit respirator (të frymëmarrjes). Antioksidantët janë shfaqur që të redukotjnë edhe shenjat e Sidës, në një numër të vogël rastesh. Ato rrisin fertilitetin, reduktojnë inflamacionin në artrit dhe kanë rol kryesor në shumë gjendje, përfshirë ftohjet dhe sindromën e lodhjes kronike.

Sinergjia e antioksidantëve është jetësore

Antioksidantët janë lojtarë grupi. Ju keni nevojë për kombinim të Vitaminës E dhe vitaminës C dhe Beta Karotenit, ashtu sikundër të glutationit, acidit lipoik dhe koenzimë Q10, për të kryer punën e çarmatosjes së antioksidantëve në mënyrë të duhur. Marrja e vetëm një prej këtyre antioksidantëve jo vetëm që është diçka jo e zgjuar, por gjithashtu është edhe e rrezikshme. Ndërkohë që, më shumë se dyqind studime kanë treguar se Beta Karoteni zvogëlon rrezikun e shumë kancereve, tri studime kanë treguar se suplementet e Beta Karotenit mund të rrisin rrezikun e kancerit edhe nëse konsumoni vetëm duhan.

Pse kjo kontradiktë e dukshme?

Le të ekzaminojmë vendimin më të fundit negativ, të kryer nga Instituti Ndërkombëtar i Kancerit. Ata i ndanë njerëzit me histori të tumorit kolorektal në katër grupe. Grupit të parë iu dha 6900 IU Beta Karoten, grupit të dytë 100 mg Vitaminë C dhe 600 Iu vitamin E,  grupit të tretë Beta Karoten, Vitaminë C dhe vitaminë E dhe grupit të katërt Placebo. Ndërkohë që kishte më pak shanse që të ndodhte tumori kolorektal, ekzistonte një rritje modeste në krijimin e kancerit ndërmjet atyre që merrnin vetëm suplemente Beta Karoten, konsumonin cigare dhe pinin alkool çdo ditë.

A nënkupton kjo që Beta Karoteni është një vitaminë e miëfilltë, që shton rrezikun te ata që pijnë duhan dhe alkool, por duke ruajtur ata që s’i konsumojnë këto të fundit? Sigurisht që jo. Ajo që dukuri së fundmi është që oksidantët te cigarja janë Beta Karoten oksiduese dhe në mungesë të vitaminave të tjera sinergjike siç është Vitamina C dhe vitaminë E. Kjo shkakton më shumë dëme sesa të mira.

Këshilla ime është që të hiqni dorë nga cigaret, të konsumoni ushqime të pasura në antioksidantë, siç është Beta Karoteni dhe të merrni ushqyes shtësë multivitaminash që përmbajnë antioksidantë ose formula antioksidantesh të mira.

Testimi i potencialeve të antioksidantëve tuaj

Aftësia për të qëndruar larg sëmundjeve varet nga balanca ndërmjet konsumimit të radikaleve të lira të dëmshme dhe antioksidantëve mbrojtës. Në kohën që shkalla i largohet të qëndruarit shëndetshëm, shenja të hershme fillojnë që të zhvillohen, siç janë infeksionet e vazhdueshme, të nxirat, lëkura e dobët ose plakja e lëkurës e shpejtë.

Një shenjë tjetër e aftësisë së antioksidantëve të dobët është pastrimi i trupit pas një mbingarkese të radikaleve të lira. Kështu që, për shembull, nëse ju ndiheni të pirë pas disa ushtrimeve ose pas ekspozimit ndaj ndotjes (siç është ngecja në trafik ose qëndrimi në një dhomë me duhanpirës), aftësia juaj antioksidante mund të ketë nevojë për përmirësim.

Një mënyrë më e përshtatshme për të përcaktuar statusin tuaj antioksidant është të paturit e një profili antioksidant biokimik. Këto teste gjaku masin nivelet e Beta Karotenit dhe Vitaminave C dhe E në gjakun tuaj dhe përcaktojnë sesa mirë sistemet e enzimave tuaja antioksidante (siç është glutathione peroxidase) janë duke funksionuar. Pjesa më e madhe e laboratorëve ushqyes e ofrojnë këtë test, por ndërkohë, kjo përcakton nëse ekziston ndonjë problem antioksidant. Ajo s’do të përcaktojë se cilët ushqyes mungojnë. Pyesni mjekun ose dietologun tuaj për këto teste, pasi këto janë shumë pak të pranishëm për publikun në mënyrë direkte.

Antioksidantët – ushqimet më të mira

Çdo vit më shumë janë gjetur antioksidantë në natyrë, duke përfshirë substancat te manaferrat, rrushi, domatet, mustarda, brokoli dhe te barishtet. Këto substanca siç janë bioflavonoid, likopene dhe anthocyanidins, s’janë ushqyes thelbësorë, por janë shumë ushqyes./Revista Psikologjia

Marrë nga libri “Jeto shëndetshëm” Anila Kalleshi

Related posts

Çka është Vitamina A dhe cili është roli i saj?

Çka është Vitamina A?

Vitamina A apo beta-karoteni (Retinoli, Akseroftoli) është një vitaminë thelbësore, që tretet në yndyrë dhe gjendet në ushqime me prejardhje bimore dhe shtazore. Kjo vitaminë ka një strukturë terpeni dhe ju takon terpeneve por është edhe alkohol. Formula e plotë e retinolit është C20H30O. Është një substancë e fortë me ngjyrë të verdhë. Retinoli është një alkool primar njëvalent, pasi që një grup hidroksidi është i lidhur në një atom karboni, i cili në anën tjetër është i lidhur po ashtu vetëm me një atom karboni.

Historia e vitaminës A

Retinoli u zbulua në vitin 1909. P. Karrer arriti më 1931 të bëjë prodhimin e pastër të tij nga vaji i mëlçisë së peshkut.

Vetitë e Vitaminës A

Vitamina A ka pikën e shkrirjes në mes të 62° dhe 64 °C ndërsa pikën e vlimit në mes të 137° dhe 138 °C. Masa molare është 286,46 g/m.

Burimet e Vitaminës A

Në bimë gjendet në formë të beta-karotinës, e cila më tutje në organizëm shndërrohet në vitaminë A. Për këtë arsye beta-karotina quhet edhe provitaminë A. Pasi që beta-karotina vetëm kur është nevoja shndërrohet në vitaminë A dhe për dallim prej kësaj nuk është helmuese edhe në doza të mëdha, duhet ti jepet përparësia në rast të përdorimit të substancave plotësuese ushqyese. Retinoli gjendet në prodhimet e qumështit, në të verdhën e vezës dhe në vajin e mëlçisë së peshkut.

Nevoja për vitaminn A Redakto

Vitamina A është e nevojshme për disa procese në trupin e njeriut Kështu ajo është e nevojshme për zhvillimin dhe ndërtimin e sipërfaqes dhe brendësisë së lëkurës, për funksionimin e imunitetit, për shikim në terr etj.

Sasia ditore e përafërt e nevojshme për trupin e një njeriu për meshkuj është 1mg retinol (diku 3350 IE vitaminë A), për femra është më e vogël 0,8mg retinol (diku 2650 IE vitaminë A). Gjatë shtatzënisë është mirë të rritet sasia në 1,1 retinol (diku 3650 IE vitaminë A), gjatë dhënies gji 1,5 retinol (diku 5025 IE vitaminë A).

Shenjat e mangësisë së vitaminës A janë mungesa e apetitit, lëkura e tharë, pamja e dobësua në terr dhe tek fëmijët paraqet ç´rregullime në zhvillim.

Shenjat e tepricës së vitaminës A janë kokëdhimbjet, plogështia, mungesa e apetitit, rikthimi i ushqimit, rënja e flokëve, lëkura e thatë si dhe ç´rregullime pamore (paraqitja e pamjeve të dyfishta)

Femrat shtatzëne assesi nuk bënë që ta teprojnë me sasinë e vitaminës A. Atyre ju rekomandohet të marrin 3 mg retinol (10 000 IE vitaminë A) brenda ditës ashtu që të sigurohen për zhvillimin trupor normal të fëmijës.

Related posts

Vitamina B12 apo ciankobalamina

 Vitamina B12 përbëhet prej shumë komponenteve (a, b, c, d), dhe për sintezën e saj, eshtë e nevojshme prania e kobaltit, i cili përfaqëson edhe pjesën qendrore të molekulës së saj.

Ciankobalamina është e nevojshme në sintezën e proteinave, veçanërisht në metabolizmin e metioninës, triptofanit dhe tirozinës. është e njohur si faktor i jashtëm antianemik në parandalimin e shfaqjes së anemisë pernicioze.

Simptomat shoqëruese të defiçitit nga vitamina B12 shpesh herë mund të jenë të ngjashme  me simptomat e deficititeve të tjera ushqimore, andaj është e rëndësishme të njohim mirë këto simptoma dhe mbi të gjitha të konsultohemi me mjekun specialist. Në rast se ndiheni më të lodhur, anksioz ose më të shqetësuar se zakonisht, shkaktarë mund të jetë mungesa e vitaminës B12.

Ja disa informacione të rëndësishme mbi vitaminën B12 dhe që ju vijnë në ndihmë në rast se keni mungesë të saj.

Ҫfarë është vitamina B12?

Vitamina B12 është një nga vitaminat më të rëndësishme për organizmin. Nivelet e duhura të saj në organizëm janë thelbësore për funksionimin normal të AND-së dhe ARN-së, të cilat janë blloqet ndërtuese të çdo qelize në trupin tonë.  B12 na siguron energji, qartësi të mendjes & kujtesë të fortë, përmirësim të gjumit, humorit, sistemit imun, gjendjes së përgjithshme fizike, si dhe kontribuon në menaxhimin e peshës trupore,  në funksionimin  e shëndetshëm të eritrociteve dhe të nervave. Gjendet në mënyre natyrore në ushqimet e pasura me proteina si mishi, peshku, vezët dhe bulmetrat. Studimet kanë treguar se të moshuarit me nivele të ulëta të vitaminës B12 janë 6 herë më të rrezikuar të bëjnë atrofi të trurit sesa ata me nivele të larta. Defiçiti i vitaminës B12 mund të çojë deri edhe në dëmtime te\ë pakthyeshme të trurit apo neurologjike.

Kategoritë më të rrezikuar për të qenë defiçitare të vitaminës B12?

Shumë persona janë të rrezikuar për të qenë defiçitarë të vitaminës B12 kjo sepse kanë një veçori të përthithjes së kësaj vitamine ndryshe nga vitaminat e tjera. Të gjitha vitaminat janë të tretshme në ujë, që do të thotë se përthithen së bashku me ujin kur merren nga goja, ose të tretshme në yndyrna, që do të thotë që përthithen së bashku me yndyrnat ushqimore. Vitamina B12 është përjashtimi. Kjo ngase, që të përthithet nga organizmi duhet patjetër të jetë e lidhur me faktorin intrinsik, i cili prodhohet në stomak nga qelizat që prodhojnë edhe acidin klorhidrik. Me kalimin e moshës prodhimi i acidit klorhidrik ulet gjë që, së bashku me përdorimin e tepruar apo të zgjatur të mbrojtësve të stomakut e bëjnë defiçitin e B12 një problem shëndetësor të perhapur dhe shpesh të nënvlerësuar.

Kategoritë e personave të rrezikuar janë:

 • Vegjetarianët, kjo për faktin se vitamina B12 nuk gjendet në ushqimet me bazë bimore
 • Moshat e treta janë gjithashtu të rrezikuar, ngase, me kalimin e moshës trupi nuk perthith siç duhet vitaminën B12
 • Personat qe kanë probleme të traktit tretes, vuajnë nga sëmundje të tiroides etj.

Ҫfarë shkakton defici apo mungesa e vitaminës B12?

Anemi

Pra defiçiti i vitaminës B12 çon në ulje të prodhimit të rruazave të kuqe, të cilat mbartin dhe transportojnë O2. Ulja e tyre zvogëlon oksigjenimin në nivelet e duhura të organizmit.

Ankesat që lidhen me aneminë që vjen si rrjedhojë e defiçitit të  B12-s  janë:

 • Lodhje ekstreme, e cila nuk qetësohet as edhe nga pushimi
 • Dhimbje muskujsh pas një aktiviteti aspak të lehtë fizik
 • Palpitacione të zemrës ( të rrahura të shpeshta si rezultat i mos oksigjenimit të mirë)
 • Vështirësi në frymëmarrje në qetësi
 • Zbehje e lëkurës si rezultat i uljes së prodhimit të rruazave të kuqe

Ndjesi shpimi në lëkurë

A ju ka ndodhur ndonjëherë të keni ndjesi shpimi ose pickimit në këmbë kur shkoni të flini? Kjo ndjesi quhet Neuropati Periferike dhe ndodh si rezultat i dëmtimit të nervave nga mungesa e vitaminës B12. Defiçiti i Vitaminës B12 dëmton shtresën mbështjellëse dhe mbrojtëse të nervave duke shkaktuar një ndjesi të pakëndshme mpirje, shpimi dhe rrallë herë dhimbjeje.

Edhe sëmundje të tjera, si ajo e diabetit, mund të shkaktojnë ndjesi të tilla andaj, përpara se të arrini në përfundime duhet të konsultoheni me mjekun specialist që teë përjashtojë arsyet e tjera.

Harresë dhe konfuzion

Një nga simptomat më të frikshme të defiçitit të vitaminës B12 është harresa dhe konfuzioni, që te të moshuarit shpesh herë mund të ngatërrohet edhe me demencën.

Ҫrregullime të humorit

Vitamina B12 ndikon në rregullimin e prodhimit të serotoninës, e cila është përgjegjëse dhe ndikon në nivelin e humorit. Në rast se ulet niveli i B12 në organizëm ulet edhe niveli i serotoninës dhe si rrjedhojë kemi crregullime të shprehura të humorit, shoqëruar me ankth dhe depresion.

Ndryshime të të parit

Një ndër pasojat e defiçitit të vitaminës B12 mund të jenë edhe vështirësi në të parë, të lexuar, shikim i mjegullt apo me njolla. Në rast se dëmtimet në sy kanë ndodhur si rezultat i mungesës së vitaminës B12, mund të rrezikohet nervi optik  me pasojë dëmtime të përhershme të shikimit deri në verbëri.

Zverdhje e lëkurës

Zverdhja e lëkurës ndodh si rezultat i shkatërrimit të rruazave të kuqe në kushtet e defiçitit të B12 dhe  rritje e bilirubinës që zverdh lëkurën dhe sklerat (pjesa e bardhë e syve).

Gjuhë e lëmuar

Individët me deficit  të vitaminës  B12  nuk arrijnë  të ndjejnë  shijen e ushqimeve dhe gjuha është më e sheshtë, edematozë, e skuqur dhe e shkëlqyeshme.

Trajtimi i deficitit apo mungesës të vitaminës B12

Në rast se jeni diagnostikuar që vuani nga një defiçit i lehtë  i vitaminës B12, masat që mund të merren jane shtimi në dieten tuaj ushqimore të ushqimeve që të pasura me këtë vitaminë. Por nëse defiçiti është i theksuar, atëherë është i nevojshëm trajtimi me suplemente të vitaminës B12 ose me injeksione, por gjithmonë sipas udhëzimeve të mjekut.

Konsultohuni me mjekun specialist

Të diagnostikosh saktë prezencën e defiçitit të vitaminës B12 nuk është e lehtë, ngase siç e theksuam edhe më lart, shpesh herë simptomat ndodh të jenë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera.

Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme që, përpara se të vendosni të filloni çfarëdolloj trajtimi qoftë edhe thjesht marrje të suplementeve, duhet paraprakisht të konsultoheni me mjekun specialist hematolog. Një analizë e thjeshtë gjaku mund të konfirmojë nëse keni apo jo deficit të vitaminës B12, ndërkohë që mjeku hematolog do të vlerësojë gjendjen tuaj shëndetësore, për të gjetur fillimisht shkaktarin që ka çuar në këtë defiçencë dhe në vijim do të rekomandojë edhe trajtimin e përshtashëm për ju.

 

Gjatë racioneve të zakonshme ditore, të përziera, në fakt nuk mund të vijnë në deficitin(mungesën) e saj (nevojat janë shumë të vogla rreth 2g në ditë), dhe burime natyrore më të pasura janë parenkima e organeve të mëlçisë, shpretkës, veshkës dhe më pak vezët dhe qumështi. Nga produktet bimore ka diçka më shumë në maja, oriz dhe grurë.

 
Vitamina B12 cijankobalamina kobalti sinteza e proteinave metabolizmi metionina triptofani tirozina antianemik anemia pernicioze deficiti(mungesa) e vitamines B12  burimet natyrore tw vitamins B12 parenkima mëlçia, shpretka, veshka vezët qumështi. maja, orizi gruri, rendesia e vitamines B12, roli i vitamines B12, qeshte vitamina b12, anemi pernicioze

Related posts

Vitamina B6 – Roli dhe funksioni i saj

Vitamina B6 është një kompleks komponimesh i përbërë nga tri komponente (piridoksin, piridoksal dhe piridoksamin) nga të cilat secila ka vlerat e saja biologjike.

Vitamina B6 lind si koenzimë në procesin e dekarboksilimit të aminoacideve, transaminimit, sintezës dhe zbërthimit të triptofanit, përveç saj ka rol të rëndësishèm dhe në metabolizmin e acideve yndyrore të pangopura.

Mendohet që Vitamina B6 ka rol të favorshëm në mbrojtjen e organizmit nga rrezatimi i rrezeve rentgen dhe rrezatimeve tjera jonizuese.

Mungesa e theksuar e Vitaminës B6 mund të manifestohet me lëkurë të yndyrshme (seborea) dhe me ndryshime psikologjike në organizëm (ngjashëm me pelagrën), por edhe me anemi mikrocitare hipokrome.

Burimet natyrore të Vitaminës B6  përfaqësohen në llojet e të gjitha produkteve, por, megjithate, më shumë gjendet te maja, drithërat, mishi dhe organet e brendshme, veçanerisht mëlçia dhe qumështi (nga 0,2 – 0,7 mg%).

Vitamina B6 është mjaft rezistente ndaj të nxehtit, veprimit të acideve dhe alkaleve, si dhe në ushqimin e përgatitur termikisht ka një sasi të mjaftueshme të kësaj vitamine.

Vitamina B6 është tepër e rëndësishme në trupin tonë, duke qenë se merr pjesë në kryerjen e shumë funksioneve. Ajo ndikon në gjendjen e oreksit, gjumit, të menduarit dhe humorit tonë. Trupi ka nevojë për vitaminë B6 për të luftuar infeksionet, për të konvertuar ushqimin në energji dhe për të ndihmuar gjakun në transportin e oksigjenit në të gjithë pjesët.

Çfarë shkakton mungesa e vitaminës B6?


Mungesë energjie


Niveli i ulët i vitaminës B6 mund të shkaktoj aneminë, që do të thotë nivel i ulët i rruazave të kuqe në gjak. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe të dobët fizikisht. Anemia mund të shkaktohet edhe për shkak të sasisë së ulët të hekurit në trup si dhe nga niveli i ulët i vitaminave të tjera si B12 apo folatet.

Ndryshime në lëkurë

Shenjat e mungesës së vitaminës B6 mund të pasqyrohen edhe në fytyrë pasi trupi përjeton ndryshime kimike. Çfarë vihet re më shpesh është një skuqje zakonisht në fytyrë e quajtur dermatit seborrheic. Me kalimin e kohës kjo skuqje mund të bëhet gjithnjë e më e dukshme. Nëse keni mungesë të vogël të vitaminës B6 simptomat mund të duan muaj apo edhe vite për t’u shfaqur.

Buzë të thata, të plasaritura

Goja mund të jetë një pjesë e mirë e trupit për të dalluar mungesën e vitaminës B6. Mungesa e vitaminës B6 mund të shfaqet me tharje dhe çarje të buzëve dhe kryesisht në këndet e buzëve dhe ënjtje të gjuhës.

Sistem imunitar i dobët

Mungesa e sasisë së vitaminës B6 mund ta bëjë që trupi juaj të jetë më i predispozuar ndaj infeksioneve dhe sëmundjeve. Kjo gjendje mund të kthehet në një rreth vicioz, sepse vet kanceri për shembull dhe sëmundje të tjera varfërojnë magazinat e vitaminës B6. Për këtë arsye është e nevojshme plotësimi i mungesës dhe kjo mund të rregullohet lehtësisht duke përdorur suplemente të B6-ës.

Mpirje të duarve dhe këmbëve

Keni ndjesi shpuese në gishtërinj apo i ndieni këmbët e mpira? Këto mund të jenë si rezultat i një çrregullimi nervor i quajtur neuropati periferike. Mungesa e vitaminës B6 mund të ndikojë si nxitës i neuropatisë periferike. Vitamina B6 dhe vitamina të tjera B si vitamina B12 janë thelbësore në mbajtjen e qelizave nervore të shëndetshme.

Fëmijë nevrik

Kur shikoni një foshnje vazhdimisht të bezdisur pa një shkak të caktuar, mund të jetë edhe për shkak të mungesës së vitaminës B6. Kjo mund të ndodhë nëse foshnja ushqehet vetëm me qumësht gjiri për më shumë se 6 muaj. Mungesa e vitaminës B6 mund të shkaktojë deri edhe atak konvulsiv te foshnjat, por po ashtu mund të bëjë që fëmija të ketë një dëgjim më sensitiv dhe zhurmat mund të jenë shumë shqetësuese për të.

Nauze

Gratë shtatëzëna kanë nevojë për sasi më të lartë të vitaminë B6 në dietën e tyre. Nëse ndiheni keq, keni përzierje apo të vjella (jo vetëm në mëngjes), një suplement vitamine B6 mund t’ju ndihmojë, por duhet marrë vetëm me rekomandimin e mjekut.

Ndiheni të hutuar

B6 ju ndihmon të rregulloni humorin dhe kujtesën. Nëse vini re se ndiheni konfuz ose të trishtuar, veçanërisht kur jeni i moshuar, kjo mund të jetë si pasojë e nivelit të ulët të vitaminës B6. Vitamina B6 zakonisht funksionon paralelisht me vitamina të tjera B, nëse keni nivel të ulët të tyre, aftësitë tuaja mendore mund të ngadalësohen.

Kanceri

Nivelet e ulëta të B6 mund të luajnë rol në riskun ndaj kancerit edhe pse studiuesit për këtë ende nuk kanë një përgjigje konkrete. Studimet kanë treguar një lidhje mes mungesës së vitaminës B6 dhe kancerit të stomakut dhe të ezofagut. Në rast se keni sasi të ulëta të saj mund të jeni më të predispozuar ndaj kancerit të gjirit ose prostatës, tumore të cilat ushqehen nga hormonet.

 

Related posts