Çdo njeri para gjumi duhet të pijë një lugë të vogël uthull molle


Kur të zgjoheni në mëngjes, do të zhduken dhembjet e barkut dhe të lukthit, por edhe era e keqe, niveli i lartë i sheqerit, por kohë pas kohe edhe shtresat dhjamore

Cilësinë e mirë të uthullës së mollës shumë mirë e njohim, mirëpo ekzistojnë edhe ato të cilat nuk janë bash edhe aq të njohura, transmeton Telegrafi.

Lexoni dhjetë cilësitë e mira të uthullës së mollës e cila mund të përdoret Vetëm po të pini një lugë të vogël para gjumi dhe jemi të sigurt që shpejt do t’ju kalojë në shprehi!

1. Vetëm po të ndieni uri para gjumi…

Duke u bazuar në shumë studime, obeziteti është i lidhur ngushtë me gjumin. Sa më shumë peshë të ketë një njeri aq më shumë probleme me gjumi do të ketë. Uthulla e mollës ka aftësinë të luftojë grumbullimin e dhjamit dhe zvogëlon oreksin. Uthulla gjithashtu përmban pektin që relakson trurin. Kështu që kur ndiheni të uritur para se të flini hiqni duart nga çokollatat dhe përzieni 1 lugë gjelle uthull molle në një gotë uji dhe pijeni.

2. Trajton dhimbjet e fytit

Bakteri përgjegjës për dhimbjen e fytit nuk mbijeton dot në një ambient ku ka uthull molle. Merrni 1 lugë çaji uthull molle dhe kalojeni një orë para se të shkoni në shtrat.

3. Lemza do zhduket

Uthulla e mollës stimulon nervat përgjegjëse për lemzën dhe shijimi i uthullës do të bëjë që nervat ta “harrojnë” lemzën. Një lugë çaji me uthull molle i tretur në një filxhan ujë mjafton për ta ndaluar.

4. Çliron hundët e zëna

Uthulla e mollës është e pasur me magnez, kalium dhe vitaminë B1, B2, A, dhe E pastron mukozën dhe sinuset. Përzieni një lugë çaji uthull molle në një gotë ujë dhe pijeni para se të shkoni në shtrat.

5. Rregullon acidin në stomak

Uthulla e mollës ka aftësinë të rregullojë nivelet e acidit në stomakun tuaj. Thjesht përzieni një lugë gjelle uthull në një gotë ujë dhe pijeni përpara se të shkoni në shtrat.

6. Rregullon frymën e keqe

Bakteri në gojën tuaj është për këtë shkak. Siç thamë më parë uthulla e mollës mund ta vrasë këtë bakter duke iu lënë gojën të freskët. Ju duhet të merrni një lugë çaji uthull molle para se të shkoni në krevat.

7. zvogëlon dhimbjet e stomakut

Uthulla e mollës ndihmon që ju të harroni pagjumësinë gjatë natës që shkaktohet nga dhimbjet e stomakut tuaj. Ju nuk do të keni më probleme me gazrat në stomak dhe shtrëngimet. Përzieni 1 lugë çaji uthull molle në një filxhan çaji me ujë të ngrohtë dhe pini para se të shkoni në shtrat.

8. Ndalon keqtretjen

Pagjumësia është e lidhur ngushtë më digjestionin. Uthulla e mollës ju ndihmon në problemet me fryrjen dhe përzierjen, Përzieni një lugë çaji me uthull molle dhe mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë para se të flini.

9. zvogëlon dhimbjet e gjurit

Mungesa e kaliumit konsiderohet si një nga shkaktarët kryesorë të dhimbjes së gjurit. Për fat të mirë uthulla e mollës është e pasur me kalium që ka aftësinë të reduktojë dhimbjen dhe të rregullojë balancën në qëndrimin e trupit.

10. Ul nivelet e sheqerit në gjak

Nivelet e larta të sheqerit në gjak është një ndër problemet më të larta që njerëzit që vuajnë nga pagjumësia kanë. Uthulla e mollës mund të përmirësojë ndjeshmërinë e insulinës në gjak duke reduktuar dhe sheqerin. Ju duhet të merrni rregullisht 2 lugë çaji uthull mollë për këtë problem.

loading...

Related posts:

Këto janë tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide s' funksionon si nevojitet
Shkon në 25 numri i viktimave nga COVID-19
OBSH: Në të gjithë botën po punohet për 70 vaksina të ndryshme kundër COVID-19
18 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Jo të shkurtrat, këto pantallona të gjata janë trendi i kësaj vere!
“Koronavirusi, si të ndërpresim zinxhirin e ankthit?” – Psikologia këshillon: Ja katër hapat për të ...
Xhenxhefil dhe Aloe Vera për Organizëm në Formë
Normaliteti i Ri – Gjërat Që nevojitet Të Bëjmë Kujdes Kur i Prekim
Sallata e Shëndetshme me Qepë të NJoma, Domate dhe Majdanoz
Malisheva pranon pako ushqimore dhe higjienike nga misioni i OKB-së
Çfarë është sulmi në tru dhe cilat janë simptomat?
Studim: Ajri i kondicionuar ndikon në transmetimin e coronavirusit, por hapja e dritareve mund ta pa...
Përse Njerëzit Gënjejnë Më Shumë me anë të Telefonit
Duhanpirësit janë më pak joshës
Bixhoz dhe drogë, policia kap 13 persona në Prizren
Shenja që tregojnë që një person ka arritur pjekurinë
Psikologu Peci: 90% e vetëvrasjeve, rezultat i akumulimit të energjisë negative për mbi 6 muaj
Bashkëjetesa e fëmijëve me kafshë (FOTO)
Shokuese – Shkoni sa më rrallë që të jetë e mundur, ja si koronavirusi infekton njerëzit në supermar...
Musaka me Patëllxhanë – Shije Fantastike në Tryezë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 13 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Sa vjet i keni? Mjekët zbulojnë saktësisht se në çfarë rreziku jeni nga simptomat e rënda të coronav...
COVID-19: Testohen 26 mostra në Prizren, masat e ardhshme varen nga rezultatet
IKSHPK – “Virusi ende gjendet në mesin tonë, mbani distancën”
Dëshironi të shkoni për pushime në këtë vend? Fillimisht bëni testin e koronavirusit
A është e sigurt që gjatë pandemisë së coronavirusit të hamë ushqimin të cilin e ka përgatitur dikus...
Historia e pazakontë e 36-vjeçares: Koronavirusi më shpëtoi jetën!
Gjalpë apo Margarinë, Cilën të Përdorni në Kuzhinë – Mënyra më e Shëndetëshme e Gatimit
Dr.Desaret Murati: Sindroma e Stinës së Pranverës
“Sot 3 vjet që kuptoj të gjitha nënat që kanë sjellë në jetë fëmijë”, dedikimi i Bietës për ditëlind...
Pse Nuk Duhet Të Merrni asnjëherë Ilaçe me Stomak Bosh
Fuqitë Mjekësore të Luledeles dhe Përdorimet e Saj
Të lindësh në kohë pandemie është bekim në maskim
Mjeku kosovar nga Berlini: Nga nesër kthimi në normalitet vazhdon me intenzitet të shtuar
11 rastet e reja me Covid-19, janë nga këto komuna
Sallata Mesdhetare Që Të Mban Të Ngopur Gjatë
Tërmet në Durrës
Qershitë e Arta të Shqipërisë – Uniket e Ëmbla në Treg
Fiq Të Mbushur Me Djathë Dhie Të Pjekur Në Furrë
Kujdes, mos e teproni me ushqime pas Ramazanit!
Së shpejti bëhet nënë, lajmi i bukur nga blogerja shqiptare/ VIDEO
Dita Botërore e “Lupus”
Rritet numri i të prekurve me COVID-19 në botë
​Rreth 10.000 punonjës të shëndetit iranian janë të infektuar me koronavirus
“50% të popullsisë, që kanë sëmundje shoqëruese”/ Ish-ministri i Shëndetësisë: Koronavirusi nuk vret...
Çfarë i Ndodh Organizmit Vetëm po të Konsumoni Një Lugë Mjaltë Herët Në Mëngjes
Mjaltë Me Spec Djegës – Efektet Fantastike Për Organizmin
Pasojat e koronavirusit: Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi
Këshillat më të Mira në Betejën kundër Plakjes së Lëkurës
SHTATË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR!
4 Hapat Për Një Mendje Të Gjallëruar
Pa shezlone, Rama shpjegon se si do të jenë plazhet këtë vit
Lidhja midis seksit dhe gjumit
Ky ilaç shekullor gjerman pastron arteriet dhe rrit sistemin imunitar brenda një kohë të shkurtër
Ngërçi, një ndër simptomat e para të Covid-19, por shkencëtarët tani e zbuluan
Gjithçka s' nevojitet Të Bëni Kur Keni Temperaturë Të Lartë
Nga 1 qershori kafiteritë e restorantet hapen plotësisht, këto janë rregullat
I fshehur në një pallat në Poloni, zbulohet 28 ton ar i Hitlerit me vlerë 1 miliard dollarë
Gjethet e Rrushit – Kur Duhen Mbledhur Dhe Si Duhen Ruajtur Për Gatim Gjatë Gjithë Vitit
Tre pacientë të Klinikës Emergjente rezultojnë pozitiv me COVID-19
Mënyra Më e Mirë Për Zënien e Kosit Në Shtëpi – Krejt Shëndetshëm
Gjashtë raste të reja në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit
Franca regjistron numrin më të lartë të vdekjeve në në të ardhmen në Europë
FOTO: Bota po i rindërton për mbrojtje, fati i “bunkerëve të Enverit” tek ne
Katër të shëruar nga koronavirusi në Veri
Llojet e trendeve të modës që njerëzit e pasur i shmangin gjithmonë
Si Të Ushqeheni Shëndetshëm Për Trurin Dhe Zemrën
Rama njofton zgjatjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore
NASA: Tom Cruise do të fluturojë në hapësirë për një film
As në punë e as në shkollë, Shqipëria dhe Kosova me numrin më të lartë të të rinjve “dembelë” në Eur...
Nga sot zgjerohet harta e zonave të gjelbra në Shqipëri
Klinika Infektive: Dy pacientë me koronavirus janë në përkujdesje intensive
Turqi: Foshnja katër muajshe mposht koronavirusin
Pse Peshku Është Ushqimi Më I Mirë Për Shëndetin E Trurit
Pse nuk duhet “të presim” … me fëmijët që kanë vonesë në të folur, nga logopedja Aurora Lushej/ VIDE...
Sallata e Freskët Pranverore – Plot Vlera dhe Shije
Rritet numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri
Mos e pini kafen esëll, njihuni me disa nga pasojat
Kujdesuni për Flokët Sipas Llojit të Tyre – Mënyrat Natyrale
Ja çka përfshin “Faza a dytë”
Jufka Dibrane me Pulë – Mjeshtëri e Traditës Shqiptare
Ja pse meshkujt pëlqejnë femrat e kuruara
Si Të Bëni Dikë të Lumtur Në Vetëm 2 Minuta
Tri Receta me Shije Fantastike nga Kuzhina Përmetare
Si Të Mbani Në Kontroll Aciditetin e Stomakut Gjate Argjerimit
Aciditeti Dhe Urthi – Shkaqet Dhe Hapat E Thjeshtë Për Qetësim
Mbërrijnë edhe 8 ton mjete mbrojtëse personale për mjekët
Tetë gabimet që i bëjmë kur i pastrojmë dhëmbët
BioNTech njofton se rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në këtë muaj
Lajm i mirë nga Turqia – shërohen 70 për qind e të prekurve me COVID-19
Koronavirusi, dy pacientë në Infektive në gjendje të rëndë
Trajtoni Konstipacionin Në Shtëpi Me Perimen Që Ju Vjen Në Ndihmë
Sheqernat Industrialë dhe Dëmet e Shtuara Gjatë Stinës së Nxehtë
VIDEO: Nga kruajtja e hundëve tek “m’i kap pak shalët”, çfarë s’u pa nga bëmat e deputetëve gjatë mb...
Artisti britanik Banksy portretizon mjekët si heronjtë e ri
Kura me 12 Limonë Dhe Hirrë Për Tretjen Dhe Shëndetin E Stomakut
Raka: Virusi nuk njeh kufi e as superfuqi, nuk njeh kryetar e as kryeministra
Receta e Humusit Perfekt me Spinaq dhe Djathë të Bardhë
Gjatë kohës së pandemisë, fëmijët po shohin më shumë pornografi
Mungesa e Vitaminës D – Si Ndikon Për diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) – Ja ku...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Këto këmisha të bardha janë më të mirat tani

Wed Apr 22 , 2020
Nuk ka asgjë si një këmishë e bardhë? Është pothuajse ngushëlluese se sa e besueshme mund të jetë e veshur lehtësisht me gjithçka që zotëroni, nga xhinse deri në funde dhe madje edhe pantallona të gjëra, transmeton Telegrafi. Më poshtë gjeni disa nga këmishat më të bukura të bardha:          […]