Çfarë duhet Të Shmangni Për Të Larguar Lodhjen Kronike

loading...


Në qoftë se ke kohë që vret mendjen përse ndihesh kaq i/e lodhur, atëherë je në vendin e duhur.

fizike është një problem jashtëzakonisht i përhapur në popullësinë e globit dhe s’ ka të sosur falë dritëhijeve të stilit modern të jetesës.

specialistët e kanë identifikuar pesë prej arsyeve të rëndësishme përse njeriu ndihet i lodhur në shumicën e kohës.

Mungesa e Gjumit

Mungesa e gjumit është një arsye kryesore që shkakton ndjesinë e lodhjes dhe plogështisë fizike.

nga mosha 18 deri në 60 vjeç kanë nevojë për më shumë se shtatë orë gjumë çdo ditë për të pasur një shëndet të mirë.

Mungesa e gjumit cilësor shkakton jo vetëm por edhe ndikon tek performanca e trurit e për pasojë çon në të ndryshme.

Mungesa e gjumit gjithashtu rrit rrezikun e mbipeshës, tensionit të lartë të gjakut, depresionit, sëmundjeve të zemrës dhe ishemisë.

Ushqyerja e Keqe

Një nga mënyrat më të mira të çlodhjes është që të ushqeheni shëndetshëm.

Në qoftë se iu ka ardhur në majë të hundës duke u ndier i/e lodhur, atëherë është koha që të ndërroni mënyrën e ushqyerjes.

Gjysma e pjatës në çdo duhet të jetë e mbushur me perime ose fruta.

Ju duhet të konsumoni më shumë drithëra të plota siç është orizi kaf e tërshëra.

Sa i përket produkteve të bulmetit zgjidhni ato pa yndyrë ndërsa për të marrë më shumë konsumoni më shumë shpendë dhe .

Hiqni dorë nga por jo nga mëngjesi dhe mbi të gjitha pini sa më shumë ujë.

Mungesa e Aktivitetit Fizik

Mungesa e aktivitetit fizik është një nga nxitësit më të mëdhenj të plogështisë dhe lodhjes.

, qoftë edhe ecja për 30 minuta ofron shumë por edhe përmirëson cilësinë e gjumit çdo mbrëmje.

Bëhet fjalë pra për një rreth vicioz, meqenëqë siç e thamë më lart, gjumi është i rëndësishëm kundër lodhjes.

Stresi i Tepërt

Stresi për fat të keq është i pranishëm në jetët tona më shumë seç duhet.

Lista e gjërave dhe njerëzve që na stresojnë bëhet e gjatë dita ditës.

Stresi e nxit trupin të aktivizojë mekanizmin “ lufto ose mbathja,” që shoqërohet me sekretimin e disa hormoneve.

Në qoftë se këto hormone sekretohen rregullisht çdo ditë, atëherë bëhen shumë të dëmshme për shëndetin.

Përveç lodhjes, stresi shkakton edhe dhimbje koke e migrenë apo hemicrani.

e Ndryshme

e vazhdueshme dhe e pashtershme është simptomë e disa problemeve shëndetësore siç janë:

Sa i përket këtyre të fundit, specialistët e rekomandojnë konsultat me një mjek specialist/AgroWeb.org

Postime të ngjashme