Çfarë gazrash lëshon, të tillë e keni shëndetin!


Jemi të sigurt që së paku një herë në jetë keni pyetur përse të gjithë e kemi atë nevojë neveritshme që, herë pas here, me vullnet apo jo – lëshojmë gazra. prandaj, po ju sjellim të gjitha faktet e rëndësishme për këtë nevojë natyrale fiziologjike

Mos keni turp, përse çdokush lëshon gazra. Gjithçka mund të shkaktojë këtë shfaqje, qoftë të keni ngrënë diçka, qoftë të keni përpirë ajër, transmeton Telegrafi.

Gazrat në stomak janë normale, vetëm Po qe se s’ shoqërohen me efekte anësore të pakëndshme.

Nga cili ushqim lëshohen gazra?

Fajtorët kryesorë janë fasulja, thjerrëzat, kumbullat e thata, mollët, lakra, brokoli dhe rrushi i thatë.

Karbohidratet, siç janë gruri, makaronat, patatja, gjithashtu prodhojnë gazra.

Përse gazrat kundërmojnë?

Me siguri edhe juve ju ka ndodhur që diku në shoqëri të keni lëshuar ndonjë pordhë të shkurtër, të qetë dhe të padëgjuar, mirëpo ju ka zbuluar aroma e pakëndshme.

Disa artikuj ndërrojnë aromën e gazrave tuaja. Po qe se hani brokoli, jini të sigurt që pas disa orëve ambienti juaj do të kundërmojë bash parfumin tërheqës “eau the broccoli”.

A janë gazrat të shëndetshme?

Gazrat janë vetëm produkt i tretjes së materieve ushqyese. Aq më tepër, sa më drejt që dikush të ushqehet, shanset janë më të mëdha që më shpesh të lëshojë gazra, pasi në organizëm fut perime dhe bishtajore, artikuj të cilët kanë vlerë të lartë ushqyese.

Sa gazra janë normale?

Sipas një studimi, meshkujt thonë që lëshojnë gazra 14 deri në 25 herë, duke mos çarë kokën tepër për vëllimit të tepërt dhe kohëzgjatjen. Femrat këtë e bëjnë në mënyrë shumë më diskrete, prandaj vetes i lejojnë vetëm ndonjë të qetë 7 deri në 12 herë në ditë, kurse shumica do të thonë që këtë aspak s’ e bëjnë.

Megjithatë, e vërteta s’ mund të fshihet, dhe ajo është – të gjithë lëshojnë gazra, pak a shumë njësoj.

Po Po qe se gazrat kundërmojnë shumë?

Çdokujt i ndodh që të hajë diçka nga e cila ka gazra me aromë shumë të pakëndshme. Mirëpo, Po qe se ju ndodh tepër shpesh që të kundërmojë shumë, madje pa marrë parasysh ushqimin të cilin e keni konsumuar, s’ do të ishte keq të vizitoheni te mjeku.

Ndoshta keni ndonjë problem shëndetësor, siç është intoleranca ndaj ndonjë artikulli, sindromë e zorrëve irritabile, sëmundje celiake, … apo jeni alergjikë në glutenin e grurit. Ndonjëherë problemi mund të jetë kapsllëku.

“Koha kur nevojitet të shqetësoheni është Po qe se gazrat shoqërohen me dhembje në pjesën abdominale, ndryshime në jashtëqitje ose rënie në peshë në mënyrë të pashpjegueshme”, thonë gastroenterologët.

A janë të rrezikshme gazrat ‘eksploduese’?

Atë që ndonjëherë ndieni nevojë që të lëshoni gazra bash shumë dhe zëshëm, s’ do të nevojitet të paraqiste ndonjë arsye për brengosje.

Kryesisht fjala është për grumbullim të gazrave, të cilat për shkak të presionit të grumbulluar, lëshojnë të gjithë ata tinguj të tmerrshëm.

loading...

Related posts:

Përse s' Duhen Mbajtur Domatet Në Frigorifer
Vaksina kundër COVID-19, shkencëtarët në Australi përshpejtojnë testimet
Fillon Testimi i Vaksinës Kundër COVID-19 Në SHBA
Patatja e Verdhë Vermoshit – Traditat e Vjetra të Kultivimit
Kompania gjermane raporton sukseset e para në zhvillimin e vaksinës anti-COVID19
Domatet e Vogla Të Tropojës – Shija Që Rrezikon Zhdukjen
Komunikimi I përditshëm për koronavirusin COVID-19/ 29 Prill 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Kura me Tetë Kokrra Trëndafil të Egër për Shëndetin e Gjithë Organizmit
Prindërit e Bebe Rexhës pozitiv me koronavirus
Sa është përqindja e njerëzve që do të preken nga koronavirusi? Flet nutricionisti Humolli
Buka, Nën Kërcënimin e Çmimeve të Larta dhe Burimeve të Furnizimit
Statuja e Jezu Krishtit në Brazil vishet me flamurin kuqezi për të shpërndarë shpresë
Facebook “emëron” Gjykatën e saj Kushtetuese, çmime Nobel, kryeministra dhe profesorë të njohur
Bartja e maskave të reja: Çfarë do të jetë shumë më e rehatshme, mbase edhe zgjidhje më efikase
Pezullohen 10 infermiere që refuzonin të trajtonin pacientët pa maska
Çmimi i Miellit është Rritur me 15 Për Qind nga Pandemia Covid 19
Si është ndikuar nga koronavirusi ‘qyteti që s' fle asnjëherë’? (FOTO)
Më në fund SHBA jep lajmin e mirë: Vaksina krijoi antitrupa …
Sallata Mesdhetare Që Të Mban Të Ngopur Gjatë
Familja e çiftit nga Tropoja të shëruar nga COVID-19, mesazh falenderues mjekes që i trajtoi
​Rezultatet e para të efikasitetit të vaksinave antiCOVID-19 do të dihen në vjeshtë
Doktori ka zbuluar teknikën e frymëmarrjes, e cila mund të zbutë simptomat e sëmundjes Covid-19
Hudhra e Egër – Shëruesja e Plotfuqishme Për Stomakun Dhe Tensionin
Shenjat e horoskopit që s' heqin asnjëherë dorë nga një lidhje sado e hidhur të bëhet
Para Se Ta Blini – Si Të Dalloni Vetëm po të Mishi i Pulës Është i Freskët
Zbulohet një tjetër faktor që mund të shkaktojë kancerin e gjirit
MSh pranon një donacion prej 150 000 euro për luftimin e Covid-19 nga “Novartis Pharma Services Inc”...
Vetitë e Mira të Çajit të Jaseminit – Vlerat e Dhuratës së Perëndisë
Shkon në 8 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë
Rama fiksohet pas filmit “Gangs of London”/ “Më la lidhur deri kur u zgjuan gjelat e Surrelit”
COVID-19: Cilat Biznese Nisin Aktivitetin e Tyre Sot?
Po qe se të sëmurëve me coronavirus u mungon vitamina D, urgjentisht duhet t’u bëhet kompensimi! Për...
Restoranti mbush karriget me kukulla të frikshme, për të ngritur moralin dhe xhiron pas koronavirusi...
Gjesti i rrallë – porosit një kafe dhe paguan 50 euro, ja arsyeja përse e bëri
Zbuloni si të ushqeheni shëndetshëm për trurin dhe zemrën
22 të shëruar dhe 4 raste të reja me koronavirus në Kosovë
Këshillat e Dietologes se si të ushqehemi gjatë karantinës
Italia drejt mposhtjes së koronavirusit – Rreth 3000 të shëruar brenda një dite
Qumësht apo lëng portokalli, ja kë nevojitet të përdorni në mëngjes
Ne po bëjmë punën tonë
Si të dallojmë koronavirusin nga alergjitë e stinës?
Çka është sistemi endokrin?
Kohë pandemie! Përse s’nevojitet të vishni pantofla Vetëm po të po punoni nga shtëpia
s' jeni shofer Vetëm po të s' i dini këto truqe të veturës
Arsyeja pse njerëzit më të zgjuar mendojnë shumë
Erin, vetëm 6 muajshe përballet me një betejë të ashpër
Zbulohet mikrobi që mund të ndalojë malarien
Britani, vazhdon të rritet numri i viktimave nga Covid-19
A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk? – Gazeta Tribuna
51 RASTE TË REJA ME KORONAVIRUS NË KOSOVË!
Çfarë zbuluan shkencëtarët për efektet e koronavirusit te fëmijët. Ku ndryshon COVID-19 nga virusi i...
Fotoesion plot dashuri i çiftit që kanë 55 vjet të martuar (FOTO)
Kryemjeku i SHBA-ve: Koronavirusi s' do të zhduket nga planeti…
E tmerrshme – Shteti i varfër afrikan i prekur nga koronavirusi ka vetëm 4 respiratorë për 2.3 mili...
Biskota Pa Vezë dhe Pa Gjalpë – Të Buta Brenda dhe Krokante Jashtë
Shkon në 820 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri
Sëmundjet e Zemrës – 7 Hapa të Thjeshtë për të Parandaluar Rrezikun
Aktivizohet Linja e ndihmës psikologjike
20 mijë raste të reja me koronavirus në SHBA
Sekretet e Princeshës Diana/ I dashuri u kap i zhveshur në Pallatin Mbretëror
Si Ndikon E Qeshura Tek Njerëzit Që Vuajnë Nga Astma
Amerika e Trumpit s' është mike e Kosovës
Njerëzit që janë ftohur më herët mund të jenë të mbrojtur nga koronavirusi
IKSHPK: Të vaksionohen të gjithë fëmijët sipas kalendarit të rregullt
Rutina ditore e pesë grave jashtëzakonisht të suksesshme përgjatë historisë – Gazeta Tribuna
Të luftosh sëmundjen me mikrob, ja zbulimi i bujshëm
Përse Duhet Të Mbillni Dafinë Gjatë Karantinës
Vdes kompozitorja e gazetarja Violeta Rexhepagiqi
Turqi: Foshnja katër muajshe mposht koronavirusin
Shkencëtarët konstatojnë që maskat të cilat qepen nga materiali i këtillë ofrojnë mbrojtjen më të mi...
FOTO: Iftar në rrënoja, fitorja kundër nazizmit në Moskë… fotot më të mira të javës
Zhurmat, Rreziku Tinëzar Që i Kanoset çdo Ditë Njerëzve
“Na ishte njëherë një virus”, Kina provokon SHBA me një video të animuar
Ky Frut Është Premtues Në Uljen e Rrezikut të Alzheimerit
Mbi 42 mijë të prekur në Rusi
Cilat Janë Perimet Më Të Mira Për Diabetikët
Rritet sërish numri i vdekjeve nga CoVid-19 në Britani
Këshilla se si të mbroheni nga ushqimet e ndotura me baktere dhe viruse - Gazeta Express
SHBA dhuron materiale shëndetësore për Shqipërinë
IKSHPK: Informatë për qytetarët rreth komunikimit të rezultateve të testimeve për Covid-19
Mbi 100 persona në izolim në Viti, pritet të testohen gjatë ditëve në vijim
Përfitimet nga Covid-19, katër vendet që do paguajnë për ju Në qoftë se shkoni me pushime atje
Vera 2020 – A Do Mund Të Udhëtojmë Këtë Vit?
Përfitimet shëndetësore nga mango
​UNICEF-i në Kosovë e forcon reagimin ndaj COVID-19 me mbështetjen e Japonisë
A rrezikojmë të infektohemi me coronavirus përmes ushqimit? Këshillat e reja, çfarë duhet pasur kujd...
TETË TË SHËRUAR DHE NJËZET E GJASHTË RASTE ME KORONAVIRUS NË KOSOVË!
Sa shpesh nevojitet të bëni seks, në bazë të moshës që keni?
Kjo pudër e famshme për fëmijë shkakton kancer, në SHBA s' do të shitet më
Gjumi metoda më e lehtë për mbrojte nga virusi
Rritet numri i vdekjeve nga Covid-19 në Britaninë e Madhe
Çka është Dehidrimi apo Dehidratimi?
Si të krijoni një raport sa më të mirë me njerëzit rreth jush? Këto këshilla do ju hyjnë në punë
6.5 milionë testime për nëntë ditë në Wuhan
Gjermania shënon rritje të rasteve të reja të koronavirusit, 242 të vdekur për 24 orë
Pite Super të Shpejta në Furrë – Gati Për 10 Minuta
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 27 Prill 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
A e dini çfarë i ndodhë trupit kur qëndroni gjatë ulur ?
Personat që hanë shpejt janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës – Gazeta Tribuna
Koronavirusi mund të dëmtojë edhe veshkat, ja pse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

COVID-19 disruption will lead to 28 million surgeries cancelled worldwide

Thu May 14 , 2020
Over 28 million elective surgeries across the globe could be cancelled as a result of the COVID-19 pandemic—leading to patients facing a lengthy wait for their health issues to be resolved, a new study reveals. The CovidSurg Collaborative has projected that, based on a 12-week period of peak disruption to […]