Çfarë ndodh Me kusht që s’ ka vaksinë kundër COVID-19? Mjeku shqiptar jep lajmin e mirë


“Me kusht që s’ do të kemi një vaksinë shumë shpejt mund të
kemi në dispozicion një imunoglobulinë e cila do të na ndihmojë për të sharuar
rastet e rënda me koronavirus”. Kështu u shpreh mjeku Pëllumb Pipero në
një intervistë për Ora News, duke iu referuar studimit më të fundit të
Universitetit të Utrechtit në Holandë.

Sipas Piperos edhe Me kusht që do të kemi një rikthim të virusit
vjeshtë apo dimër, impakti negativ s’ do të jetë kaq i madh sa në valën e
parë.

Pëllumb Pipero: Po qe se s’ kemi një vaksinë mund të
zgjasë një vit e gjysmë deri në dy vjet. Por, nevojitet të kemi në konsideratë që
rikthimi i një vale të dytë s’ do ketë këtë impakt që pati në valën e parë.
Një pjesë e madhe e qytetarëve bie në kontakt, duke rënë në kontakt krijojnë
imunitet.

Informacioni i ardhur nga Universiteti në Utrechtit për
identifikimin definivisht të antitrupave humane anti covid është lajmi më i
madh që kam dëgjuar unë gjatë këtyre ditëve. Kjo dëshmon që organizimi jo vetëm
që prodhon antitrupa, por këto antitrupa janë efektive dhe e neutralizojnë
virusin. Çka dëshmon që ne shumë shpejt edhe Me kusht që s’ do kemi një vaksinë shumë
shpejt mund të kemi në dispozicion një imunoglobulinë, e cila do të na ndihmojë
të mos kemi raste të rënda apo të ndihmojmë rastet e rënda për ti mjekuar.

Fakti që prodhohen antitrupa dëshmon që personat që bien në
kontakt fitojnë imunitet. Së dyti sistemet shëndetësore do jenë shumë herë më
të përgatitura. Së treti s’ është e thënë ti themi njerëzve në fund të këtij
viti dy herë kujdes se kemi virusin. Por boll t’ja rikujtojmë dhe ata do ti
zbatojnë. prandaj për të gjitha këto arsye them se rikthimi i një vale të dytë
në fund të vjeshtës apo në fillim të dimrit do ketë efekte disa herë më të
vogla negative sesa pati ketë radhë.

Sipas Piperos, masat lehtësuese s’ nevojitet të shkujdesin
qytetarët, por përkundrazi nevojitet të rrisin më shumë vigjilencën. Ai tha se
grafiku i të infektuarve me COVID-19 ka luhatje, por është në ulje.

Pëllumb Pipero: Grafiku i epidemisë ka dëshmuar që ka pasur
luhatje të vazhdueshme. Me kusht që i referohemi grafikut, ka luhatje, por tendenca e
kurbës është në ulje të vazhdueshme. Rastet e konstatuara janë asimptomatike,
por janë kontakte të kontakteve të shtruara më parë.

Lëkundja, apo zig zaget e këtij grafiku dëshmojnë se ne jemi
të fokusuar, apo gjurmojmë kontaktet, kontaktet e kontakteve. Pra jemi më afër
vatrës dhe bëjmë të mundur izolimin më shpejt të vatrës.

Për mua s’ është shqetësuese, por është një sinjal i fortë
që tregon se Po qe se 7 ditë më parë filloi lehtësimi i masave dhe 7 ditë më
pas kemi një ngritje të rasteve, ky është një sinjal i rëndësishëm për ti thënë
qytetarëve që lehtësim i masave s’ do të thotë ulje e kujdesit, shmangie e
këshillave për distancimin e fizik, respektimi i higjienës, vendosja e maskës.

nevojitet të jenë të vëmendshëm ndaj respektimit të masave të
distancimit fizik dhe higjienës. Është shumë e rëndësishme të mos tregohemi të
shkujdesur këtë periudhë. /oranews

loading...

Related posts:

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Cili Është Termometri Që Mat Më Saktë Temperaturën
Do t'ia dalim nëse s'dalim. #Rrininështëpi #Shpërndaje #Ripostim
5 mjekime për dhimbje koke të shkaktuar nga sinusët - Gazeta Express
Është planifikuar të mbahet në qershor, ja çdo të ndodhë me “London Fashion Week”
Vitamina B6 - Roli dhe funksioni i saj
Problemet me lëkurën që lidhen me infektimin me koronavirus
Shkencëtarët: Ky ilaç që kuron kancerin, parandalon infektimin e njerëzve nga koronavirusi
Biznesi i Dyshimtë i Maskave Kundër COVID-19 Në Instagram
Kjo është veshja më e vjetër në botë
Vitamina D: Cila sasi është e tepërt për konsum?
Si ndikon karantina pozitivisht në shëndetin tonë mendor
Personat që hanë shpejt janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës
PSE NJERËZIT JOKOMPETENTË DUKET SE KANË MË TEPËR VETËBESIM?
Bllokimi i muskujve nga stresi dhe tensioni, si ta kuptoni dhe çlironi trupin tuaj
FOTO: Nga iftari në rrënoja tek maskat speciale, ç’po ndodh në botë
Tri Këshillat Për Kujdesin e Bimës së Domates
Veprimet e përditshme që përshpejtojnë rënien e gjoksit
American Austrian Foundation vazhdon përkrahjen e mjekëve nga Kosova
Bartja e maskave të reja: Çfarë do të jetë shumë më e rehatshme, mbase edhe zgjidhje më efikase
Vendet që s' kanë raportuar asnjë rast me koronavirus, mes tyre edhe dy nga Evropa
Edhe 3 raste të reja me koronavirus, shkon në 227 numri i të infektuarve
Koronavirusi: specialistët kanë frikë se do të rriten kostot e sigurimit shëndetësor në Zvicër
E vërteta e kurës së koronavirusit/ Prof. Dr. Kim M. Drasa: 21 këshillat që duhet të zbatoni për të ...
Dy raste me COVID-19 personel mjekësor në Shkodër dhe Kukës
Kthehen nga Italia 134 shqiptarë
A do të jetë kjo mënyra si do të punojmë pas pandemisë?
Çdo akt solidariteti, me kamera ose jo, është për t'u përshëndetur fort. Solidariteti më i mirë...
Mënyrat e Duhura si të Dalloni Po qe se Mishi që Blini Është i Freskët
100 fëmijë në New York vuajnë nga sëmundja inflamatore Kawasaki, e lidhur me koronavirusin
UNICEF: Fëmijët në paraburgim janë në rrezik të shtuar të infektimit me COVID-19 dhe duhet të lirohe...
Vaksina kundër COVID-19, shkencëtarët në Australi përshpejtojnë testimet
Ushqimet Më të Mira Që Shmangin Enjtjen dhe Skuqjen e Syve
Tiramisu Shtëpie Me Çokokrem – Ëmbëlsia Më Delikate Në Një Pjatë
“Aplikacioni i pandemisë”, u shkarkua në masë nga të rinjtë gjatë izolimit
Coronavirusi, shkaqet e vdekjeve, shifrat, të njohurat dhe të panjohurat
6 gjëra që nevojitet t’i dini patjetër para se të përdorni shirita për pastrimin e pikave të zeza
Të luftosh sëmundjen me mikrob, ja zbulimi i bujshëm
Tjetër standard ISO tek mjekësia, këtë herë për shiringat dhe përdorimin e tyre
A mund të mbijetojë coronavirusi në qese për shumë përdorime
Pse duhet të hani kikirikë çdo ditë në të mirë të zemrës
Kjo proteinë mund të luaj një rol të rëndësishëm në pneumoni dhe Covid-19, thonë studiuesit
Ja pse meshkujt pëlqejnë femrat e kuruara
Çfarë thotë gjatësia për shëndetin tuaj?
5 shenja që tregojnë se je lidhur me një person manipulues
Hulumtim: Ndikimi i karantinës tek çiftet
Gjithçka Që nevojitet Ditur Mbi Përdorimin dhe Gatimin Me Vaj Ulliri
Kosovë/ 63 pacientë me Covid-19 të shtruar në spital, ja gjendja e tyre shëndetësore
Operacion i rrallë në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari
UNICEF-i dhe Microsoft lansojnë platformën e të mësuarit për të ndihmuar në adresimin e krizës së ar...
FOTO: Udhëtimi me Air Albania nga Frankfurti, si në autobus!
Mënyrat Më Të Sakta Natyrale Për Shëndetin e Mendjes
VIDEO: Sa e sigurt është distanca që ruajmë? Shihni stërkalat kur kollitemi
Mikrobiologët dhe infektologët flasim për dallimin mes koronavirusit dhe virusit sezonal
Historia e pazakontë e 36-vjeçares: Koronavirusi më shpëtoi jetën!
Shkon në 12 numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë
Gjizë me Hudhra dhe Vaj Ulliri – Mrekulli Për Shijen dhe Shëndetin
Rrodhja e Madhe e Shqipërisë – Vlerat e Forta Medicinale
Kur do të mbyllet zyrtarisht epidemia COVID19? Flet mikrobiologu Raka
5 truke bukurie për vajzat dembele
Mjeku thekson që kombinimi i këtyre tre artikujve është shumë i rëndësishëm në luftën kundër coronav...
Çaji i Jaseminës – Vlerat Fanastike Për Një Gjumë Të Qetë
Kotoleta me Kungulleshka – Si T’i Përgatisni Plot Shije Në Shtëpi
Studiuesit zhvillojnë një ‘test shtëpiak’ për coronavirus – me anë të pështymës
​Mjeku kinez: Zbulova se në Wuhan po fshihnin diçka
Ahmeti: Situata në kryeqytet është nën kontroll, do të kujdesemi për njerëzit që janë në vetizolim
Tre këshilla për rigjenerimin e flokëve të holluar
Kjo është 101-vjeçarja që mposhti gripin e derrit, kancerin dhe koronavirusin
60 të arrestuar për mosveprim sipas dispozitave shëndetësore
Pas Covid-19 / Në Britaninë e Madhe do të investohen 2.5 miliardë dollarë për pedalimin dhe ecjen
Tërmet në Durrës
s' na nevojitet vaksina? Virusi mund të zhduket në fund të qershorit
Muaji i Ramazanit ndryshe! Veliaj poston videon: Vetëm kështu mbrojmë heronjtë tanë
Kura me Tetë Kokrra Trëndafil të Egër për Shëndetin e Gjithë Organizmit
Pite Të Mbushura Plot Shije Për Fëmijë Dhe Të Rritur
Bashkëjetesa e fëmijëve me kafshë (FOTO)
Kanellë, Xhenxhefil Dhe Mjaltë – Çaji i Zjarrtë Që Djeg Yndyrnat
Petulla me Gjalpë dhe Kanellë – Shija më e Veçantë e Shtëpisë
Si ndikon stresi në lëkurë?
Ministria e Shëndetësisë: 21 raste të reja me COVID-19, në total 467 të prekur
22 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Pandemia në Brazil – Sistemi shëndetësor afër kolapsit
Kura Magjike s' Ekziston – Kujdes Me Mashtrimet Në Lidhje Me COVID-19
Në ditën e Fiter Bajramit, s' u shënua asnjë rastë me COVID 19
Punonjësit jo-mjekësore të spitaleve të ekspozuar ndaj koronavirusit
Mënyra E Duhur E Pjekjes Së Byrekut Në Furrë – Gabimet Që s' Duhet Të Bëni   
Koronavirusi, katër raste të reja – 163 raste aktive në Shqipëri
Doni të mos shtoni peshë? Hani mëngjes të bollshëm
Edhe futet Prishtina në karantin!
19 Maji – Dita ndërkombëtare e sëmundjeve inflamatore të zorrëve
OBSH: Njerëzit duhet të mësohen me një mënyrë të re të jetesës
Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen
Çfarë Të Bëni Me kusht që Keni Dhimbje Dhëmbi Gjatë Karantinës
“Kemi një rritje mesatare të qëndrueshme”- Manastirliu: Çfarë ilaçesh përdorim në spitale. Realiteti...
Bamja – Vlera Të Rralla Për Të Gjithë Organizmin
Kombinime rrobash me ngjyra që do ju duhen gjatë verës
Bllokohen 150 kg Kos dhe Djathë me Baktere mbi Normën e Lejuar
Nepset e çudtishme të Klea Hutës në mes të natës/ FOTO
Receta e Qiqrave me Rozmarinë – Shije dhe Shëndet në Tryezë
Të panjohurat rreth virusit komplikojnë rikthimin në normalitet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Lajm fantastik: 87 të shëruar dhe vetëm një rast me koronavirus në Kosovë

Tue May 5 , 2020
Sot në vendin tonë janë konstatuar 87 persona të shëruar nga koronavirusi, teksa është regjistruar vetëm një rast i ri pozitiv. Këtë lajm e ka bërë të ditur IKSHPK-ja. “Sot më 05 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 220 mostra të […]
TETËMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE NJËMBËDHJETË RASTE ME COVID-19!