Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini kafe me stomakun bosh

Për shumë njerëz, dita nuk mund të nisë po nuk konsumuan një filxhan kafeje. Kafja është e mirë për shumë arsye, ju zgjon në mëngjes, pakëson rrezikun e prekjes nga sëmundjet nervore dhe atë të kujtesës, shmang plakjen e parakohshme, qetëson dhimbjet etj. Së fundmi, ekspertët e shëndetit kanë zbuluar se konsumimi i kafes mund të ulë rrezikun e zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë.
Nëse ajo pihet me stomakun bosh, ka efekt shkatërrues në organizëm. Kafeina në stomakun bosh mund të “bëjë kërdi” në traktin digjestiv. Ja si e shpjegon farmacisti Nitin Makadia atë: Acidi hidroklorik ka një funksion shumë të rëndësishëm në tretjen e ushqimit, prandaj prodhohet kur hani, huhatni ose kur filloni të mendoni për ushqimin.
”Kafja, edhe ajo me pak kafeinë, stimulon prodhimin e acidit që, në mungesë të ushqimit, mund të dëmtojë pjesën e brendshme të stomakut me ekspozimin e shpeshtë”. Sipas dr. Adam Simon, ai mund të shkaktojë ulcerë në stomak ose probleme me tretjen. ”Ai mund të rrisë sasinë e ujit që nxirrni dhe shfaq simptoma të dehidratimit. Mund të ndikojë tek pusli, shkakton rrahje të çrregullta të zemrës dhe mund të ndikojë edhe tek tensioni i gjakut”. Shumë kafeinë mund t’ju shkaktojë ankth, dridhje, luhatje humori etj. Ekspertët e shëndetit rekomandojnë që të pini kafe pasi të keni ngrënë ushqim.

Related posts:

Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
Si matet funksioni i veshkave?
Harxhohen vaksinat kundër gripit, qytetarët i blejnë ato me çmim 12.5 euro
Sommaruga dhe Bellen, si “qytetarë normalë”, në metronë e Vjenës
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Could a probiotic prevent or reverse Parkinson's?
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
SHSKUK dënon sulmin ndaj mjekut Sefedin Fazliu
Vigor
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
Si mund të zbulohet shpejt kanceri i gjirit?
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit Ushtarak
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Skandaloze: Pacienti nga Malisheva udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Gj...
Në Austri: Dyvjeçarja shqiptare mbetet e ngujuar për një orë në veturë
Dikur i ndjekur politikisht, sot udhëheq kompaninë e tij të telekomunikacionit në Innsbruck
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Çfarë është vetkontrolli i gjirit?
Turqia hyn në zonën e kuqe të koronavirusit, numri i të prekurve arrin në 34 mijë
Ja cila vitaminë e ndalon dhimbjen e shpinës!
Mbi 600 mjekë janë të papunë në Kosovë – kjo po i detyron ata të ikin në BE
Si pritet të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve të ardhshme?
Syla:Politikanët kosovarë qëllimisht po i largojnë mjekët nga Kosova
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Cilat janë llojet e dializës?
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Studentja e mjekësisë viktimë e tërmetit
Çka është Puna e detyruar ose e dhunshme?
Këto janë shenjat që tregojnë se vuani nga depresioni
Ja ku u krijua Coronavirusi!
Asgjësimi apo fshehja e materialit arkivor
Efektet çudibërëse të specit djegës
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
“Me 50 ml alkool arrestohesh, kur pi kokainë mund të drejtosh bashki e qeveri”/ “Shpërthen” mjeku i ...
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
Pse po shtrembërohen faktet për Shëndetësi?
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
A paraqitet fruthi edhe te të rriturit?
Njëzet e një vite më parë, brigada 138 e UÇK-së, nën komandën e Agim Ramadanit, nisi Betejën e Kosha...
Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet
Albinfo.at – Aktualiteti i Shqiptarëve në Austri
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Çka është Neuroni?
How long does it stay in your system?
Danimarka, Norvegjia dhe Estonia regjistrojnë rastet e para me koronavirus
Parandalimi dhe zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit
Çfarë ndryshimesh në gji duhet të tërheqin vemendjen?
Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
Italia në alarm nga koronavirusi: 10 qytete mbyllin shkollat, baret, thirrje banorëve të mos dalin j...
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
Dhënia e ndihmës personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Qeveria do të paguajë hotelin për emigrantët që futen në Shqipëri
Mediat britanike: Rëndohet gjendja e kryeministrit Johnson
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Sot kujtojmë me pietet dëshmorët e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, të rënë në një nga betejat më të l...
Fenomeni në Bosnjë: Mjekët po kërkojnë pushim mjekësor
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Betejat e Luftës Çlirimtare u shënuan me emrin dhe heroizmin e Dëshmorëve të Kombit. Sot kujtojmë rë...
Sukseset s'ndalen: kthehen në funksion të plotë sallat e Ortopedisë
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të
Ekskluzive: Një pjesë e Kirurgjisë Vaskulare i bashkangjiten Grevës së Kirurgëve
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Lëre beben të qajë
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Virusi nuk do të zhduket në verë, përhapja tek macet sjell një burim të ri
Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !
Arratisja e personit të privuar nga liria
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan
Thënie për shëndetin
Sot vizitova Ferizajin për të shprehur personalisht mirënjohjen ndaj personelit shëndetësor, që me p...
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
Kjo është komuna me ajrin më të ndotur në Kosovë
Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
E përjetojmë me shqetësim gjendjen shëndetësore të mikut tanë, Kryeministrit të Mbretërisë së Bashku...
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Konfirmohen 3 viktima nga gripi. 37-vjeçari nga Gramshi nuk i mbijetoi

Mon Feb 11 , 2019
Shqipëria drejt epidemisë së gripit. 19 mijë raste janë raportuar javën e fundit të prekur nga infeksionet respiratore në të gjithë vendin, ndërkohë që kanë humbur jetën 3 persona, të cilët janë konfirmuar nga Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) se kanë pasur shkak gripin. Ndërkohë një 37 vjeçar nga Gramshi, […]