Hudhra është një nga antibiotikët natyralë më të fuqishëm që na ka dhuruar nëna Natyrë.

Përdorimet e saj janë të panumërta, madje gjatë Luftës së Dytë Botërore, ushtarët rusë shëronin plagët me hudhër si pasojë e mungesës së penicilinës.

Hudhra është e mirë kundër infeksioneve por edhe për uljen e tensionit të gjakut apo kolesterolit.

Sidoqoftë si në çdo rast tjetër në këtë botë edhe përdorimi i hudhrës kërkon maturi dhe ekuilibra.

Teprimi i konsumit të hudhrës mund të shkaktojë efekte të dëmshme në organizëm, të cilat do t’i mësoni duke lexuar më poshtë në këtë artikull të AgroWeb.org

Çfarë Ndodh Në Organizëm Kur Hani Shumë Hudhër

Po qe se konsumohet pa kriter, hudhra mund të shkaktojë disa efekte anësore të dëmshme.

Rrezik Gjakderdhjeje

Hudhra pengon shfaqjen e trombozës dhe ky është një lajm i mirë për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës.

Megjithatë, Po qe se ju merrni hudhër ndërkohë që merrni ilaçe për hollimin e gjakut kjo mund të rrisë gjasat e një gjakderdhje të fortë.

Nga ana tjetër, specialistët thonë se Po qe se nevojitet të kryeni një ndërhyrje kirurgjikale s’ nevojitet të konsumoni hudhër për të paktën një javë para shtrimit në spital.

Probleme Në Stomak

Po qe se konsumoni sasi të mëdha të hudhrës do të vuani nga të përzierat, fryrjet, gazrat dhe probleme të tjera me tretjen.

Po qe se keni një stomak të brishtë, kujdesuni që hudhrën ta shoqëroni gjithmonë me ushqime të tjera.

Efekte Të Tjera Anësore

Përpos të tjerave, hudhra shkakton erë të keqe të gojës dhe trupit.

Ajo nxit lodhjen, marramendjen, dhimbjet e kokës, uljen e sheqernave në gjak dhe mungesë oreksi.

Lexoni këtu nga AgroWeb.org si të hiqni erën e hudhrës.

Sasia e Këshilluar e Hudhrës Për Konsum Ditor

specialistët sugjerojnë se sasia e lejuar ditore e hudhrës varet nga forma e produktit.

Për shembull Po qe se ju pëlqen hudhra e freskët s’ nevojitet të konsumoni më shumë se 5 gramë.

Po qe se preferoni ekstraktin e saj, nevojitet të merrni një sasi prej 600- 1200 miligramë në ditë dhe jo më tepër./AgroWeb.org