Ajo ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit dhe shëndetit të zemrës.

Hudhra zvogëlon gjasat e shfaqjes së tumoreve dhe lufton infeksionet.

Vlerat më të mira, hudhra i ofron Po qe se konsumohet e gjallë, që gatimi tjetërson të gjithë përbërësit mirëbërës të kësaj barishteje.

Koha Më E Mirë Për Të Ngrënë Hudhrën

specialistët thonë se koha më e mirë për të ngrënë hudhrën është përpara se të flini ose herët në mëngjes kur bakteret në stomak janë në gjendje të brishtë.

Çfarë Ndodh Në Organizëm Po qe se Hani Hudhër Në Mbrëmje

Përfitimet e konsumit të hudhrës në mbrëmje janë të listuara më poshtë në këtë artikull të AgroWeb.org

 Detoks Për Mëlçinë

Hudhrën mund ta shtypni dhe më pas ta konsumoni në mbrëmje.

Kështy ajo do të çlirojë enzimat që luftojnë qelizat kancerogjene, toksinat dhe bakteret.

Sulfuri tek hudhra do të punojë për pastrimin e mëlçisë nga toksinat dhe metalet e rënda.

Antibiotiku i Natës

Po qe se konsumoni një ose dy thelbinj hudhër të grirë në mbrëmje do të forconi sistemin imunitar dhe ai do të jetë në gjendje të luftojë të ftohurën dhe gripin.

Për më tepër, hudhra gjatë natës do të pastrojë mushkëritë nga sekrecionet.

Hudhra Për Lëkurën

Duke ngrënë një thelb hudhër përpara gjumit, do të stimuloni rigjenerimin e qelizave.

specialistët tthonë se hudhra do të luftojë bakteret që shkaktojnë akne dhe do ta mbajë lëkurën të pastër.

Kolesteroli i Ulët

Hudhra e mban zemrën të shëndetshme. Ajo ul kolesterolin duke mbajtur larg sëmundjet.

Ngrënia e një ose dy thelbinjve hudhër në mbrëmje mban kolesterolin në nivele të mira dhe përmirëson pastrimin e enëve të gjakut.

I Bën Mirë Kyçeve

Konsumi i hudhrës në mbrëmje i bën mirë kyçeve të prekura nga artriti që ajo lufton inflamacionin dhe zbut dhimbjet. Hudhra s’ nevojitet konsumuar në mbrëmje Po qe se vuani nga ulçera apo tensioni i ulët i gjakut. AgroWeb.org