Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?Në garën për një vaksinë për t’i dhënë fund pandemisë globale COVID-19, tetë pretendentë janë përpara pjesës tjetër të konkurrentëve

Këta tetë kandidatë për vaksina po kryejnë testime njerëzore në klinika në Shtetet e Bashkuara, Kinë, Britani dhe Gjermania. Pas tyre të paktën 94 të tjerë janë në faza të ndryshme të zhvillimit.

Administrata Trump po bën presion që deri në fund të vitit të ketë qindra miliona doza të një vaksine në dispozicion. Sidoqoftë, specialistët thonë se shpejtësia e paparë rrezikon të anashkalojë aspekte të sigurisë dhe s’ ka asnjë garanci se ndonjë prej vaksina do të funksionojë.

“Më shqetëson, fakti se ne s’ do të dimë çështje kryesore në lidhje me sigurinë dhe efektivitetin Me kusht që planifikojmë ta administrojmë atë shpejt”, tha Paul Offit, drejtor i Qendrës për Edukimin ndaj Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve në Filadelfia.

Tre kategori

Tetë kandidatët për vaksina renditen në tre kategori.

Një kategori mund të quhet teknika klasike: nxitja e sistemit imunitar të pacientit për t’iu përgjigjur virusit duke injektuar një version të vrarë të tij. Tre grupe të veçanta të studiuesve kinezë po testojnë vaksinat e virusit joaktiv.

Një metodë e dytë përdor një virus për të luftuar një tjetër.

Pavarësisht Me kusht që shkakton COVID-19, sëmundjen Ebola ose ftohjen e zakonshme, një virus është në thelb vetëm një zarf që përmban udhëzime për të shumëfishuar virusin.

Në këtë strategji të re për vaksinat, shkencëtarët heqin udhëzimet nga një virus dhe i zëvendësojnë ato me udhëzime për të prodhuar vetëm një pjesë të koronavirusit.

Injektimi i virusit të modifikuar s’ shkakton sëmundje. Virusi infekton disa nga qelizat e pacientit, por në vend të kopjeve të virusit infektiv, këto qeliza prodhojnë një pjesë të koronavirusit. Sistemi imunitar i pacientit përgjigjet ndaj proteinës së koronavirusit, në mënyrë që të mund të luftojë kundër pushtuesit të vërtetë më vonë.

Dy grupe të ndara në Kinë dhe Britani po ndjekin këtë qasje.

Një strategji e tretë e re heq ndërmjetësin. Në vend që të japin udhëzime në një virus, studiuesit injektojnë kodin gjenetik të një pjese të koronavirusit direkt te pacienti në formën e ADN-së ose ARN-së.

Dy grupe janë duke punuar me vaksinat e ARN-së, dhe një me ADN.

Metodat më të reja janë të shpejta dhe të elastike, sipas Kimberly Taylor, drejtuese e seksionit të zhvillimit të vaksinave e në Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

“Këto vaksina janë shumë të mirë për rastet e pandemisë, mbasi zakonisht janë shumë të shpejta për tu provuar dhe, mund të hyjnë shumë shpejtë në provat klinikë,” tha ajo.

Të mirat dhe të këqijat

Secila teknikë ka të mirat dhe të këqijat.

“s’ do t’i vendosim të gjitha vezët në një shportë,” tha drejtori afër Qendrës së Vaksinave të Universitetit Emory, Walter Orenstein. “Grupe të ndryshme po kërkojnë të shohin se çfarë do të funksionojë dhe çfarë s’ mund të funksionojë.”

Sistemi i virusit të vrarë është më i provuari. Por duke vrarë virusin mund të ndryshosh formën e tij. Sistemi imunitar mund t’i përgjigjet virusit të vrarë ndryshe nga ai i vërtetë.

Strategjia e ndryshimit gjenetik të viruseve është një strategji e re dhe s’ është e qartë se sa mirë do të funksionojnë viruset e bartësve të ndryshëm. Në disa raste, njerëzit mund të kenë qenë tashmë të ekspozuar ndaj virusit bartës, i cili do të zvogëlonte efektivitetin e tij.

Vaksinat e ADN-së kërkojnë pajisje speciale.

“s’ është aq e thjeshtë sa të përdorësh një gjilpërë dhe shiringë. nevojitet të kesh një pajisje të tërë,” thotë Taylor.

‘asnjëherë si dihet’

specialistët janë të shqetësuar se afati jashtëzakonisht i ngjeshur s’ do të lejojë kohë për përgjigje përfundimtare Me kusht që një vaksinë është e sigurt dhe e efektshme.

Zhvillimi i një vaksine zakonisht zgjat rreth 20 muaj. Zakonisht testohet në dhjetëra mijëra njerëz përpara se të miratohet për një shpërndarje më të gjerë, mbasi çështjet e sigurisë mund të mos jenë menjëherë të dukshme.

Për shembull, në një provë klinike të 35,000 pacientëve, studiuesit zbuluan se një vaksinë e etheve tropikale bëri më shumë dëm sesa të mira për fëmijët nën 9 vjeç të cilët s’ kishin pasur asnjë rast të sëmundjes para se të merrnin vaksinën. Ata zhvilluan raste më të rënda të etheve tropikale sesa ata që s’ ishin vaksinuar para infeksionit të tyre të parë.

“asnjëherë s’ i dihet derisa të bëhen prova tek një numër i madh njerëzish,” tha Offit. “Atëherë dhe vetëm atëherë zbulon se çfarë është e vërteta.”

Sidoqoftë, njerëzit mund të ulin standardet e tyre për një vaksinë të koronavirusit.

“ngase njerëzit janë të frikësuar në mënyrë të arsyeshme nga ky virus, mendoj se ata janë të gatshëm të pranojnë një nivel të caktuar rreziku që s’ do ta pranonin normalisht,” shtoi Offit.

Meqenëse shpejtësia është me rëndësi të madhe, prodhuesit nevojitet të rrisin prodhimin përpara se të dinë Me kusht që vaksina e tyre funksionon.

“Me kusht që jeni prodhues, cila është gatishmëria juaj për të prodhuar sasi të mëdha Me kusht që rezulton se vaksina juaj dështon?” pyeti Orenstein.

“Dhe si do ta mbështesim rrezikun? A nevojitet të ketë ndonjë fond për të thënë, ‘Me kusht që zhvilloni një vaksinë, ne do ta blejmë atë edhe Me kusht që na nevojitet ta flakim poshtë mbasi vaksina s’ funksionon ose është e pasigurt? “

Qeveria amerikane ka nënshkruar marrëveshje me dy kompani vaksinash që arrijnë në gati 1 miliard dollarë e që përfshinë rritjen e prodhimit.

Rezultatet e testit të vaksinave janë ende disa muaj larg për të gjithë kandidatët.

loading...

Related posts:

Personat shtatshkurtër kanë shëndet më të keq?
Qelizat e trurit kontrollojnë plakjen – Gazeta Tribuna
trysnia e lartë e gjakut: Shenja në flokët tuaj që mund të jetë një paralajmërim
Shenjat që tregojnë se jeni të varur nga seksi – Gazeta Tribuna
Bëjini atletet e bardha si të reja me vetëm një përbërës që kushton më pak se 2 euro – Gazeta Tribun...
Fishekzjarrë në Prishtinë, Shpend Ahmeti thotë se s' është koha për festë
Koronavirusi i ndau për 2 muaj! Momenti kur infermierja takohet sërish me të bijat
Studimi i ri: Dritat e rrugës rritin rrezikun e kancerit të gjirit tek gratë!
Sipërmarrja Shqiptare e Bimëve Mjekësore Furnizon Europën dhe SHBA
Tiroidet Dhe Intoleranca Ndaj Laktozës – Çfarë nevojitet të Dini
I infektuari me COVID-19 nga Obiliqi, punëtor i KEK-ut
Pozicioni i Duhur i Gjumit për Njerëzit që Vuajnë nga Urthi
14 raste të reja me COVID-19 në Vushtrri, ja nga cilat fshatra janë
Si Të Mbroheni Nga Dielli Gjatë Pandemisë
Rasti me Covid-19 në Podujevë ka marrë virusin nga kontakti me një vushtrrias
Receta e Përgatitjes së Brumit të Picës në Pesë Minuta
Emergjenca Covid-19/ Pendohet Suedia, duhej të kishim marrë masa…
COVID-19 në Itali: 71 viktima dhe 321 raste të reja në 24 orë
Birra mund të shërojë një nga sëmundjet më të zakonshme në botë – Gazeta Tribuna
32 ditë në gjendje kome, foshnja e infektuar me koronavirus fiton betejën!
Çfarë ushqimi u rekomandohet të sëmurëve nga “Helicobacter pylori”?
Vitia përkulet para stafit të MSH-së: Faleminderit nga loçka e zemrës!
19 të infektuar me COVID-19 dhe 24 persona të shëruar
Rastet e fundit me COVID-19: Ja nga vijnë të infektuarit
Koronavirusi në Evropë, shqetësime në Francë dhe Gjermani
Rihapen Maldivet, por turistëve u nevojitet certifikatë mjekësore
Simptoma që tregojnë se jeni intolerant ndaj glutenit
Studimet tregojnë se njerëzit po zhdukin historinë 50 miliardë vjet të evolucionit
5 këshilla për lidhje të shëndetshme
Shija Klasike e Qepëve Të Mbushura Me Mish
Kur i keni kolegët miq, bëheni më produktiv
Cili Është Stili i Shëndetshëm i Jetës Për Të Mirën E Zemrës
Kur Ndjeni Ethe Në Trup – Çfarë Tregojnë Për Shëndetin
Mjalti i Hikrrës Kundër Tensionit të Lartë të Gjakut
Si ta kuptoni që keni mungesë të Vitaminës C?
Problemet që Shkakton Dylli i Veshit – Metodat Natyrale Për ta Pastruar
Pasi të mësoni 3 përdorimet fantastike të lëvores së bananes, s’do i hidhni më në kosh
Kura Me 6 Thelpinj Hudhra Të Pjekura Në Ditë – Përfitimet Brenda 24 Orësh
Italia po hapë kufijtë për turistët
Studimi i ri: “Ibuprofen” mund të ulë deri në 80% vdekshmërinë nga Covid-19
Si Ndikon Konsumi i Kanellës Në Shëndetin e Veshkave?
Shurupi i Limonit – Receta Për Imunitet të Fortë
Pasi të mësoni 3 përdorimet fantastike të lëvores së bananes, s’do i hidhni më në kosh – Gazeta Trib...
Pse nevojitet Të Hani Mollë Jeshile Me Lëkurë – Përfitimet Direkte Për Shëndetin
Oriz me Speca Turshi – Shija e Veçantë Në Tryezën Tuaj
Pronari i vdiq nga koronavirusi por qeni ka tre muaj që e pret tek dyert e spitalit
Pse rrëqethemi edhe kur s' kemi ftohtë?
Dëllinja e Kuqe – Thesari Shërues i Shqipërisë
20 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Mënyra e Duhur e Shtrimit të Tryezës Për Çdo Rast
Stilisti s' ia lyen thinjat klienteve, por në fakt ia qet në pah dhe rezultati është fantastik (FOTO...
Ligji i ri, ky vend ndalon shikimin e telefonit gjatë ecjes në rrugë
Pija shëruese e tokës/ Hithra, mollë dhe spinaq
Çanta shpine të vogla dhe shumë të lezetshme
Shalqiri një pemë freskuese dhe çudibërëse për shëndetin tonë!
E adhuroni buzëkuqin e kuq? Këto 10 këshilla ju ndihmojnë si ta përdorni siç nevojitet
67 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut
​Koronavirusi ishte në Evropë shumë më herët, ja kush dyshohet si viktima e parë
Doktorët italianë: Koronavirusi është dobësuar, klinikisht s' ekziston më
Vdes nga COVID-19, kryetari i parë i Vushtrrisë
OBSH: Po zhvillohen 133 vaksina të mundshme kundër Covid-19 në tërë botën
13 raste të reja e 4 të shëruar
Ky është vendi i radhës që shpallë fundin e epidemisë
Hap sallonin e ondulimit, frizerja infekton 91 klienta me koronavirus
Mikrobiologu britanik: s' ka asnjë provë që të vërtetojë një valë të dytë të koronavirusit
Iu errësua lëkura pasi u infektua me COVID-19, ndërron jetë mjeku
Pse rrëqethemi edhe kur s' kemi ftohtë? – Gazeta Tribuna
Zvicër: Vetëm 3 infeksione të reja brenda ditës
Shënohen raste të reja me koronavirus në Kinë dhe Korenë e Jugut
Disa nga mënyrat që të mbuloni hundën gjatë teshtimës
Mbrojtja nga viruset – këto janë tri mënyrat për t’u mbrojtur
Lëngu i Fikut – Një Mrekulli në Kupë
Reçel Me Boronica të Freskëta – Ëmbëlsi Delikate
Hudhrat e Njoma si Mrekulli e Natyrës – Vlerat për Shëndetin
Për tre muaj në Repartin e Nefrologjisë janë pranuar 103 pacientë
E Keqja Vjen e Ëmbël! – Cilat Janë Ndryshimet mes Sheqernave që Përdorni Çdo Ditë
Infektohet me virus një familje në Fushë Kosovë, përfshirë dy fëmijë dhe një foshnje
Arra, Lajthi, Bajame – Çfarë nevojitet Bërë Për Vlera të Plota
Tirana i bashkohet Ditës Ndërkombëtare të Sigurisë Ushqimore, panair tek Pazari i Ri për një konsum ...
Margarinë Apo Gjalpë – Të Vërtetat Që Vlejnë Për Mbrojtjen e Shëndetit
Ushqim Përpara Televizorit – Zakoni Që Të Çon Drejt Mbipeshës
Çfarë të bëni kur keni ankth?
Shije nga Amvisat Shkodrane – Byrek i Zbuluar me Kunguj të Njomë
A Rigjenerohen Qelizat e Organizmit Çdo Shtatë Vjet?
Gliko me Fiq të Egër – Receta e Ëmbël me Shije Mahnitëse
Qyteti me Zemrën më të Dobët – INSTAT Publikon Faktorët Ndikues
Pulë e Pjekur me Lakër Arme – Tradita Fantastike në Tryezë
A e Lufton Vitamina D Koronavirusin ? Çfarë nevojitet të Dini
Tre mënyra për t’u mbrojtur nga çdo virus
Çmendet rrjeti: Gjithçka po ndodh sot në SHBA është parashikuar nga “The Simpsons”
Rreziku i Fshehur Tek Ushqimet E Detit – Kujdesi që nevojitet të Tregoni Këtë Verë
Vala e Dytë e COVID -19, Përgatitjet e Nevojshme Për Secilin Prej Nesh
Ilaçi “Hidroksilkolina” s' po përdoret as në Kosovë, e ndaloi OBSH-ja – Gazeta Tribuna
Frutat Më Të Mira Për Njerëzit Që Vuajnë Nga Ulçera
Shkaktarët e infertilitetit tek burrat dhe gratë
Patëllxhanë në Tiganisur me Hudhra dhe Uthull Molle
Tërshëra, Përbërësi Sekret për Fytyrë të Pastër Dhe pa Akne
Gjumi gjatë ditës mund të përmirësojë jetën tuaj të dashurisë, të zvogëlojë stresin dhe shumë më tep...
Vdes edhe një person nga koronavirusi në Shqipëri
Kurat E Shpejta Natyrale Kundër Gurëve Në Veshka – Ushqimet Që nevojitet Të Shmangni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

SHBA do të studiojë nivelin e infektimit të fëmijëve me COVID-19

Tue May 5 , 2020
Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) konfirmoi të hënën se një studim për të ndihmuar në përcaktimin e shkallës së infeksionit të fëmijëve me COVID-19 në SHBA dhe familjeve të tyre ka filluar regjistrimin e pjesëmarrësve. Studimi, i quajtur “Epidemiologjia njerëzore dhe reagimi ndaj SARS-CoV-2” ose HEROS, është i financuar tërësisht […]