Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

dhembjet e kokës janë një pjesë normale e jetës. Madje edhe migrena apo hemicrania është e përhapur në mesin e popullatës së përgjithshme

Njerëzit që kanë rregullisht dhimbje koke dhe migrenë apo hemicrani, por ndihen mirë midis atyre episodeve, zakonisht s’ kanë asgjë për t’u shqetësuar.

“Në qoftë se dhimbja e kokës ndihet ndryshe nga zakonisht ose Në qoftë se është hera e parë që keni këtë lloj dhimbje koke, atëherë është e rëndësishme të shihni më nga pranë atë që po ndodh”, u shpreh për HuffPost Jefferson Silberstein, profesor dhe drejtor i Qendrës Jefferson për dhimbjen e Kokës në Philadelphia.

Ekspertë të tjerë ndanë mendimet e tyre se çfarë duhet konsideruar një dhimbje koke alarmante.

dhimbje koke jashtëzakonisht e fortë

dhimbja e kokës që është vërtet e fortë mund të jetë shenjë e një aneurizmi të trurit.

Gjatë një aneurizmi të trurit, enët e gjakut në tru fillojnë të fryhen për shkak të dobësisë në murin e enës. ndërsa gjaku vazhdon të grumbullohet, mund të çojë enën në rrjedhje ose këputje, duke shkaktuar një goditje në tru.

dhimbje e re në kokë që është më e fortë në mëngjes

Disa njerëz mund të supozojnë se dhembjet e kokës së papandehur mund të jenë një shenjë e një tumori në tru, por zakonisht s’ ndodh kështu. dhembjet e kokës të lidhura me tumoret shpesh lokalizohen në pjesën e trurit ku ndodh problemi.

Në qoftë se keni dhimbje koke të lidhur me tumorin, mund të vëreni gjithashtu se dhimbja e kokës është e vazhdueshme dhe më e fortë në mëngjes.

what are the different types of headaches

dhimbje koke së bashku me simptoma të tjera, si temperaturë

dhimbja e kokës e shoqëruar me skuqje të lëkurës ose temperaturë, mund të jetë shenjë e një infeksioni viral.

Në qoftë se keni dhimbje koke dhe simptoma të tjera, si ethe, temperaturë, gulçim, lodhje, humbje të shijes ose nuhatjes etj., mund të keni coronavirus.

dhimbje koke që forcohet-dhe-lehtësohet kur ngriheni në këmbë ose përkeqësohet me kalimin e kohës

Këto lloje të dhembjeve të kokës mund të tregojnë presion shumë të lartë ose të ulët në kokë. Në mënyrë të ngjashme, Në qoftë se keni një dhimbje koke që përkeqësohet me kalimin e kohës, mund të jetë shenjë alarmi për një problem serioz.

Në përgjithësi, çdo dhimbje kronike s’ duhet të mbetet e patrajtuar, këshillon Anabel.

dhimbje koke që shfaqen pas një moshe të caktuar

Në qoftë se dikush është 50 vjeç ose më i vjetër dhe s’ ka pasur kurrë probleme me dhembjet e kokës më parë, kjo mund të jetë diçka që quhet “arterit i qelizave gjigande”. Kjo është kur arteriet rreth kokës inflamohen, duke çuar në probleme të shikimit, ndjeshmëri në zonën e kokës dhe dhimbje të nofullës përveç dhembjeve të forta të kokës.

Në qoftë se keni pasur dhimbje koke gjatë gjithë jetës, por tani vini re se papandehur janë ndryshe, duhet të kërkoni konsultë dhe/ose ndihmë mjekësore. /Telegrafi

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page