Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Një kollë e vazhdueshme mund të prishë aktivitetet tuaja të përditshme dhe t’ju çojë në shpërqendrim. Por, Po qe se qëndron për disa ditë ose shndërrohet në një bezdi të bezdisshme që zgjat me javë, lloji i kollës që keni shpesh mund t’ju japë një të dhënë për atë që ju mundon.

Pulmonologia Rachel Taliercio, DO, thotë se infeksionet e sipërme të frymëmarrjes shkaktojnë një përqindje të konsiderueshme të kollës akute. Njohja më shumë për kollën tuaj (qoftë e thatë apo e lagur, akute ose kronike) mund të ndihmojë në përcaktimin e opsioneve më të mira të tretmanit, veçanërisht Po qe se kolla s’ zgjidhet.

Kolla akute nga sëmundje e përkohshme

Një kollë akute ka shumë të ngjarë të shfaqet kur keni një ftohje, grip ose ndonjë infeksion tjetër të përkohshëm. Mund të zgjasë deri në tetë javë, dhe ilaçet zakonisht ndihmojnë në qetësimin e këtij lloji të kollës.

Po qe se s’ po merrni lehtësim nga ilaçet pa recetë ose gjendja vazhdon përtej një jave ose dy, këshillohuni me mjekun tuaj. Ai ose ajo do të përcaktojë Po qe se një infeksion i shërueshëm po shkakton kollën tuaj.

Kollitja e dobët ose pneumonia gjithashtu mund të shkaktojë një kollë akute, thotë Dr Taliercio.

Kolla e mirë (pertusis). Një vaksinë mund të parandalojë këtë virus, i cili dikur ishte në rënie. Po qe se merrni pertusis, kolla mund të bëhet kaq e fortë, saqë mund të shkaktojë edhe të vjella.

Si duket? Kollë e rëndë, hakmarrëse

Si ta trajtoni atë: Antibiotikët

Pneumoni – Kjo gjendje ndez mushkëritë dhe mund t’i bëjë ato të mbushen me lëng. Vaksinat mund të parandalojnë disa infeksione të pneumonisë.

Si duket? Fillimisht një kollë e thatë që më vonë bëhet e lagur me mukozë të verdhë, jeshile ose të kuqërremtë

Si ta trajtoni atë: Antibiotikë për infeksione bakteriale; pushim dhe ilaçe për kollën për infeksione virale

Kollat ​​kronike nga kushtet themelore – Kolla kronike përcaktohet si kollë që zgjat tetë javë ose më shumë, dhe mund të ketë disa shkaqe të ndryshme. Mundësitë e tretmanit për kollën kronike të shkaktuar nga kushtet themelore ndryshojnë, në varësi të sëmundjes.

Sëmundja kronike obstruktive pulmonare (COPD) – Kjo gjendje shkakton inflamacion të mushkërive që shtrëngon rrugët e frymëmarrjes, duke e bërë të vështirë frymëmarrjen. Zakonisht shkaktohet nga ekspozimi afatgjatë ndaj irrituesve të mushkërive, siç është tymi i cigares.

Si duket? Një kollë kronike, hakmarrëse që krijon një sasi të konsiderueshme të mukusit, veçanërisht në mëngjes

Si ta trajtoni atë: Bronkodilatorët (ilaçe që ndihmojnë në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes), steroidet thithëse, terapinë e oksigjenit, heqjen dorë nga pirja e duhanit

Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) – GERD ndodh kur acidi në stomak irriton ezofagun tuaj. Është shkaku i dytë më i zakonshëm i kollës kronike, që përbën 40 përqind të rasteve.

Si duket? Kollë e thatë, spazmatike; ndodh më shpesh kur shtriheni

Si ta trajtoni atë: Ilaçet pa recetë për të ulur prodhimin e acideve

Pika post-nazale – Mukusi që zbret në pjesën e prapme të fytit tuaj shkakton këtë lloj kolle, e cila mund të ndodhë me alergji, ftohje ose infeksione të sinusit.

Si duket? Thatë ose lagësht; përkeqësohet natën

Si ta trajtoni atë: Shikoni një mjek Po qe se simptomat zgjasin më shumë se një javë për të kontrolluar një infeksion të mundshëm të sinusit

Astma – Astma shkakton inflamacion në rrugët e ajrit, ënjtjen dhe rritjen e prodhimit të mukusit që e vështirëson frymëmarrjen.

Si duket? Kollë e thatë që përfundon me një gjëmim ose gërvishtje; shpesh përkeqësohet gjatë natës, në ajër të ftohtë ose me stërvitje

Si ta trajtoni atë: Bronkodilatorët thithës (siç është albuteroli) ose kortikosteroidet (siç është flutikazoni) për lehtësim të shpejtë

Kollë e lidhur me ilaçet. Kjo lloj kolle mund të shfaqet disa javë pasi të filloni të merrni një ilaç të ri. Për shembull, 20 përqind e pacientëve që marrin frenues të ACE për presionin e lartë të gjakut përjetojnë një kollë./Familja Jonë

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page