Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?

nga Genc Sulcebe

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins në Baltimore, USA, Gjermania kishte në 31 Mars 2020 rreth 71 000 raste të konfirmuara me COVID-19 dhe 775 vdekje. Në të njëjtën kohë Italia raportonte rreth 106 000 infeksione dhe 12 400 vdekje ndërsa Spanja 102 000 raste me mbi 9 000 vdekje. Nga ana tjetër Franca kishte javën e fundit të marsit rreth katër herë më shumë vdekje sesa Gjermania, ndërsa Britania e Madhe dy herë më shumë se Gjermania, megjithëse si Gjermania ashtu dhe Britania e Madhe kishin më pak infeksione të raportuara se sa Franca.
Ka një numër faktorësh që mund të shpjegojnë ndryshimet midis Gjermanisë dhe vëndeve të tjera por disa ekspertë besojnë se një arsye e rëndësishme e këtij fakti është kryerja në Gjermani e testimit molekular të hershëm dhe të gjërë të infeksionit me COVID-19. Gjermanët qenë të parët të cilët, që në mes të janarit 2020 vunë ne jetë një test molekular të sigurtë dhe efikas për COVID-19. Ky test u përgatit në spitalin universitar Charité të Berlinit dhe u përdor nga OBSH për ta shpërndarë më pas atë edhe në vëndet e tjera që nuk kishin mundësi ta realizonin vetë.
Gjermania mund të kryejë aktualisht, në fillim të prillit 2020, deri në 500 000 teste molekulare në javë, ndërsa Spanja arrin të testoje 105 000 deri 140 000 individë, rreth 20-30% të aftësisë së Gjermanisë. Italia arriti në rreth 200,000 teste gjatë fillimit të prillit, kjo për shkak të një rritje të konsiderueshme të kapaciteteve në këto ditë.
Pra testimi i hershëm dhe i gjërë duhet të jetë një nga arësyet pse Gjermania ka një shkallë shumë më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 se sa vëndet fqinje. Përvec se ishin më të shpejtë për të filluar testimin e përhapur në gjërësi, sistemi shëndetësor publik i Gjermanisë mbulon plotësisht kostot e testeve. Testimi molekular i virusit, megjithëse i shtrenjtë, ishte lehtësisht i disponueshëm për të gjithë individët me shenja klinike, ose ata që kohët e fundit kishin udhëtuar në një pikë të nxehtë me COVID-19, si dhe ata që kishin patur kontakt me një person të konfirmuar ose dyshuar me COVID-19.
Nje faktor tjetër duket se është dhe niveli i lartë si dhe stabiliteti i shërbimit shëndetësor gjerman. Sipas Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD), Italia kishte para shpërthimit të epidemisë 8.6 shtretër të njësive të kujdesit intensiv për 100,000 banorë, ndërkohë që Gjermania kishte 33.9 për 100,000 ose rreth 28,000 në total, një numër që qeveria gjermane po përpiqet ta dyfishojë.
Te dhënat e mësipërme tregojnë se mbajtja në një nivel të lartë dhe cilësor e shërbimit shëndetësor publik të një vendi, si dhe investimi në kërkim shkencor në shëndetësi, luajnë një rol përcaktues në përballimin e situatave të tilla me emergjencë të lartë shëndetësore. Vëndet që e kanë dobësuar shërbimin shëndetësor publik duke i ulur financimet ose duke ja deleguar atë kompanive private fitimprurëse, po e përballojnë me vështirësi këtë pandemi.

Related posts:

Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile
Turistët kinezë mbërrijnë në Kroaci
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
Çfarë do të thotë kjo? – Gazeta Koha Jone
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Mjeku shqiptar nga Frankfurti: Pas dy vitesh do të qeshim me frikën tonë nga COVID-19
Koronavirusi arrin në Maqedoni, konfirmohet rasti i parë
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Nënat shqiptare vendosin rekordin në Europë, kujdesen më shumë se kudo tjetër për fëmijet e tyre
Demenca vaskulare
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Kimete Berisha: Taksë 100% ndaj Serbisë, 200% ndaj nesh
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Përmbajtja e Kontratës së Punës
Ndikimi i barnave në shenjat vitale
Do të iu habit arsyeja pse të gjithë po vënë një shishe me ujë para derës në këtë vënd.
Eksperti zviceran: Koronavirusi, më pak i rrezikshëm se gripi “normal” sezonal
Mashtrimi në detyrë
Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndrysh...
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Zvicër: Mjekët fitojnë miliona, invalidët i shpallin të aftë për punë
Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Gripi i derrave: Shkaktari, simptomat, parandalimi dhe komplikimet
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Shëndeti riprodhues në sëmundjet reumatike dhe muskuloskeletale
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Shërohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja, del nga Infektivi
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Lëkura e mandarinave ju ndihmon të zgjidhni këto probleme
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Shkup: Mjekët kërkojnë kushte më të mira për të parandaluar ikjen e stafit shëndetësor
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Operacionet ortopedike, Izraeli revolucionarizon kirurgjinë përmes inteligjencës artificiale
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Veçoritë e Gjakut
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Këshilla për dhëmbët që nuk duhet neglizhuar
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Vaksina që do parandalojë deri në 80% infeksionet nga stafilokoku
Ja çka shkruan Milaim Zeka për fjalorin e Kadri Veselit
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Koronavirusi/ Mjeku Florian Toti: Disa këshilla për personat me diabet
Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Gastronomet mbushin sheshin e Vjenës me karrige të zbrazëta
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Më pikëlloi vdekja e kardiologut Sami Gjoka, në kulmin e energjive të tij të punës në shërbim të qyt...
Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i...
https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/85865
Pa alpinistë, më e thjeshtë! |Revista Monitor
Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm
Ortopedët nuk thyhen as pas presioneve, vazhdojnë grevën fuqishëm
Brigada 162 "Agim Bajrami" na nderoi si komb me shumë beteja, që mbeten të paharruara. 21...
Jam - Fjalori shqip-shqip
Punësimi i shtetaseve të huaj
Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA
Ikën 525 mjekë: Shëndetësia kroate, para kolapsit
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Paga vjetore e Kirurgut në Kosovë për katërfish më e vogël se e....
Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?
Parku i qytetit në Podujevë në lloç dhe i “pushtuar” nga bërlloku
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Verteks
Malisheva po vlerësohet si bombë biologjike
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
Sa do të jetë paga mujore e Mjekut në specializim me ligjin e ri të pagave?
Ja pse nuk iu merr gjumi edhepse jeni të lodhur!
5 benefite shëndetësore të Zinkut
Mjeku Shqiptar bëhet pjesë e Kolegjit mbretëror të Mjekëve Britanik
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Mjekja Shqiptare e cila po arrin majat e suksesit në shkencë në Itali
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shefi i doktorëve kinezë tregon se kur pritet vaksina: “Amerikanët e kanë tipin e tyre, ne tonin”

Sun Apr 5 , 2020
Dr. Jianxing He, nga Qendra e Kontrollit të Sëmundjeve Ngjitëse, lidhur me natyrën e këtij coronavirusi ka thënë që ky është tip i ri i coronavirusit dhe sipas njohurive të deritashme është i ngjashëm me SARS-in dhe MERS-in “Përafërsisht rezistenca e tij është e ngjashme me rezistencat e tyre. Domethënë, […]