© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Pyetje dhe Përgjigje

Cila është dieta e artritit reumatoid ?

Dieta e artritit reumatoid

Mjeku ose dietologu juaj mund të rekomandojë një dietë antiinflamatore për të ndihmuar në zbutjen e simptomave. Kjo lloj diete përfshin ushqime që kanë shumë acide yndyrore omega-3. Ushqimet e larta me acide yndyrore omega-3 përfshijnë: peshqit yndyror si salmon dhe ton, farat chia, fara liri dhe arra. Antioksidantët, të tilla si vitaminat A, C, dhe E, dhe seleni, gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

Ushqimet e pasura me antioksidantë përfshijnë: manaferrat, boronicat dhe luleshtrydhet, çokollate e zezë, spinaqin dhe fasulet. Ushqimi i pasur më fibra është gjithashtu i rëndësishëm, sepse sipas disa studiuesve, fibra mund të ndihmojë në uljen e përgjigjeve inflamatore, të cilat mund të ulin nivelin e proteinave reaktive. Zgjidhni ushqime me drithëra, perime të freskëta dhe fruta të freskëta.

Ushqimet që përmbajnë flavonoide mund të ndihmojnë gjithashtu për të luftuar inflamacionin në trup. Ato përfshijnë: çaj i gjelbër, brokoli dhe rrush. Ajo që nuk hani, është po aq e rëndësishme sa ajo që hani. Sigurohuni që të shmangni ushqimet që provokojnë dhimbjen. Këto përfshijnë karbohidrate të përpunuara dhe yndyra të ngopura ose trans.

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.