© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Fibrat

 

Cilat janë 5 ushqimet që mbrojnë kockat nga plakja ?

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm – ai mund t’ju bëjë ose t’ju prishë ditën.

Këto janë pesë ushqimet më të mira me lëndë ushqyese që ruajnë kockat.

Vezët

Vezët jo vetëm që konsiderohen standardi i artë për proteinat me cilësi të lartë, por ato janë gjithashtu një nga ushqimet e pakta që përmbajnë vitaminë D, e cila është thelbësore që kockat të absorbojnë dhe mbajnë kalciumin.

Qumështi

Nëse keni drithëra, smuthi, kafe ose çaj për mëngjes, shtimi i pak qumështit të lopës ose alternativave të qumështit bimor mund të sigurojë lëndë ushqyese që do të kontribuojnë në shëndetin e kockave tuaja.

Produktet e qumështit janë një nga burimet më të mira të kalciumit dhe vitaminës D, dy përbërës që konsiderohen të rëndësishëm për shëndetin e kockave.

Kur zgjidhni një alternativë të qumështit me bazë bimore, sigurohuni që të kërkoni ato të pasura me kalcium dhe vitaminë D.

Kosi grek

Kosi grek është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar shëndetin e kockave, sepse është i pasur me kalcium dhe proteina. Meqenëse bëhet nga qumështi, nuk është për t’u habitur që është një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese që janë të mirë për kockat.

Kosi grek gjithashtu siguron magnez dhe fosfor, gjithashtu dy lëndë ushqyese të rëndësishme për kocka të shëndetshme. Rekomandohet të kërkoni jogurt grek që është i pasuruar me vitaminë D.

Kërpudha

Kërpudhat janë gjithashtu të pasura me vitaminë D, e cila ndihmon trupin të absorbojë kalciumin, i cili është i rëndësishëm për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e indeve të eshtrave.

Lëng portokalli i fortifikuar

Lëngu i pasuruar i portokallit gjithashtu siguron një dozë të madhe kalciumi dhe vitamine D. Në fakt, një studim i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se vitamina D në lëngun e fortifikuar të portokallit është po aq efektive sa vitamina D në suplemente.

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.