Sun. Nov 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Cilat janë shenjat dhe simptomat e sindromës Cushing?

Shenjat dhe simptomat e sindromës së Cushing ndryshojnë. Njerëzit që kanë nivele shumë të larta të kortizolit për një kohë të gjatë ka mundësi të kenë shenja të qarta të çrregullimit duke përfshirë:

shtim në peshë
krahë dhe këmbë të holla
një fytyrë e rrumbullakët
yndyrë e shtuar rreth bazës së qafës
një gungë yndyrore midis shpatullave
mavijosje e lehtë
strija të gjera vjollce, kryesisht në bark, gjoks dhe nën krahë
muskuj të dobët
Fëmijët me sindromën Cushing kanë tendencë të kenë trashje dhe rriten më ngadalë se fëmijët e tjerë. Femrat mund të kenë flokë të tepërt në fytyrë, qafë, gjoks, bark dhe kofshë. Periudhat menstruale mund të bëhen të parregullta ose të ndalen. Meshkujt mund të kenë disfunksion erektil.

Burimi: Dr. Almedin Ramizi – Endokrinolog

You cannot copy content of this page