Mon. May 16th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Edhe pse ushtrimet në mbrëmje kanë shumë përparësi, duhet të planifikoni trajnimin tuaj në përputhje me atë që doni të bëni pas tij, Po qe se do të flini, do të punoni turnin e natës apo diçka tjetër

Ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth stërvitjeve gjatë natës, si dhe cilat ushtrime duhet të anashkaloni, transmeton Telegrafi.

Shmangni trajnimin kardio

Sipas Michael Breus, psikolog dhe specialist i gjumit, ushtrime të caktuara mund të ndihmojnë ose prishin modelet e gjumit.

Ai shpjegoi se si “trajnimi i rregullt kardio duket se i ndihmon njerëzit të bien në gjumë”, por gjithçka varet kur ju stërviteni, shkruan HuffPost.

Breus rekomandon që të mbaroni trajnimin tuaj kardio të paktën katër orë para se të shkoni në shtrat, pasi melatonina, një hormon që e krijon truri dhe që ndihmon kur bëhet fjalë për gjumë, lirohet kur temperatura bazë e trupit është e ulët.

shutterstock 1183286542 750x501 1

Trajnimi rrit temperaturën

Kaloni stërvitjen HIIT. Keith Hodges, një trajner i certifikuar, thotë se trajnimi me interval me intensitet të moderuar ose të lartë mund t’ju zgjojë dhe se “endorfina e liruar pas ushtrimit siguron një shtim euforik të energjisë”.

Stërvitja e forcës është një zgjedhje e mirë për mbrëmjen

Respektimi i ushtrimeve më pak dinamike është më i miri në kohën e gjumit, thotë Tatjana Boncompanjii, trajnere e certifikuar, sugjeroi që të qëndroni në trajnimin e forcës gjatë natës. Edhe joga është një ide e mirë.

[ad_2]

Leave a Reply