Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?

Faktorët të cilët e rrisin rrezikun për hipertensionFaktorët të cilët e rrisin rrezikun për hipertension

Presioni i lartë i gjakut është një gjendje e zakonshme në të cilën forca afatgjatë e gjakut kundër mureve të arterieve tuaj është mjaft e lartë që përfundimisht mund të shkaktojë probleme shëndetësore, siç është sëmundja e zemrës.
Presioni i gjakut përcaktohet si nga sasia e gjakut që pompon zemra juaj, ashtu edhe sasia e rezistencës ndaj rrjedhjes së tij në arteriet tuaja. 
Shumica e njerëzve me presion të lartë të gjakut nuk kanë shenja ose simptoma, edhe nëse leximet e presionit të gjakut arrijnë nivele të larta të rrezikshme.
Disa njerëz me presion të lartë të gjakut mund të kenë dhimbje koke, gulçim , por këto shenja dhe simptoma nuk janë specifike dhe zakonisht nuk ndodhin derisa presioni i lartë i gjakut të ketë arritur në një fazë të rëndë ose kërcënuese për jetën.
Ekzistojnë dy tipe të presionit të lartë të gjakut.

Për shumicën e të rriturve, nuk ka asnjë shkak të identifikueshëm të presionit të lartë të gjakut. Ky lloj i presionit të lartë të gjakut, i quajtur hipertension primar (thelbësor), ka tendencë të zhvillohet gradualisht gjatë viteve.

Disa njerëz kanë presion të lartë të gjakut të shkaktuar nga një gjendje themelore. Ky lloj i presionit të lartë të gjakut, i quajtur hipertension sekondar, ka tendencë të shfaqet papritur dhe të shkaktojë presion më të lartë të gjakut sesa hipertensioni parësor.
Faktorët të cilët shtojnë rrezikun për hipertension përfshijnë:
Apnea obstruktive e gjumit
Probleme të veshkave
Tumoret e gjëndrave mbiveshkore
Probleme me tiroide
Disa defekte nga lindja (kongjenitale) në enët e gjakut
Disa ilaçe, të tilla si pilula për kontrollin e lindjes, mjete të ftohta, dekongestantë, qetësues dhe disa ilaçe pa recetë
Droga të paligjshme, të tilla si kokaina dhe amfetamina./Familja Jonë

Related posts:

Mërgimtari nga Zvicra dhuroi donacione për Spitalin e Gjakovës
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
Pse në Kosovë nevojitet të promovohet motoja "Rri në shtëpi"?
Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Kur prindërit e fëmijës nuk insistojnë në injeksione dhe pranojnë trajtimin tonë
Për herë të parë që nga janari, Kina s’ka asnjë vdekje prej Covid-19
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
FAKTE TË SHPEJTA PËR DIABETIN TIP-2
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
Mjeku shqiptar rrëfen përvojat personale nga fronti kundër virusit në Itali
10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Ja sa dënohet ushtrimi i ndikimit
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Çfarë funksioni kryejnë veshkat e shëndetshme?
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Vigor
Kontrasti “Clariscan” u përdor në mënyrë të gabuar, Gjikolli e lë fajtore kompaninë prodhuese
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurg...
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
SHSIMP i gëzohet lajmit për dërgimin e ligjit për paga në Kushtetuese
Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA
4 vitaminat më të mira për lëkurën tuaj
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Hetuesi i lartë i Krimeve Ekonomike arrestohet për korrupsion
Çka është Dialogu Social?
Shqiptarët në Zvicër kanë vetëm 16 ordinanca
Mjeku Shqiptar Bekim Tateshi e shpëton vogëlushen nga Prishtina
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Zagrebin sot e zgjoi tërmeti prej 5.4 ballëve. Në kohën kur institucionet kroate po luftojnë me viru...
Dënoj rëndë sulmin të ulët të bërë ndaj gazetarëve Nebih Maxhuni e Diamant Bajra, si dhe kameramanit...
Raport 24 orësh nga Klinika Infektive Në Klinikën Infektive, sot me 01/04/2020, gjenden të spitalizu...
Qeveria shkarkon bordin e Telekomit
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
Urdhërohet anulimi i ndërhyrjeve kirurgjikale në fundvit, ngaqë nuk ka mjek
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Betejat e Luftës Çlirimtare u shënuan me emrin dhe heroizmin e Dëshmorëve të Kombit. Sot kujtojmë rë...
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari
Kirurgu Shqiptar emërohet Shef i Klinikës gjermane
Ambasada e Kosovës me njoftim të rëndesishëm për bashkëatdhetarët në Zvicër
Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!
Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë
Parma, kryeqyteti i kulturës (virtuale); një udhëtim në heshtje |Revista Monitor
Hierarkia në mes të Ligjit, Kontratës Kolektive, Aktit të Brendshëm të Punëdhënësit dhe Kontratës ...
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
Dr.Halil Krasniqi: A jemi të rrezikuar nga virusi Kinez?
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Virocite
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Mbi 100 shtetas kosovarë nesër kthehen nga Zvicra dhe SHBA-të
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Dr. Cuculi: “Oda e Mjekëve të Kosovës kërkon para për workshopin që ne e ofruam falas”
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Pacientëve me kancer nuk u jepet kimioterapia – Mjekët në grevë
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
“Njerëzimi mund të jetë duke jetuar sipas një simulimi kompjuterik”
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Si bëhet diagnistikimi i konstipacionit ose kapsllëkut?
Si mund ta kalojmë kufirin Zvicër-Gjermani në kohë pandemie?
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
Çka është spermatozoidi?
Ka përdhosur një grua që po flinte, kosovari dënohet me dëbim nga Zvicra
Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave
A e dini se Turqia është një nga rajonet më të pasura në botë me bimë endemike?
Ja cilat janë ushqimet që shërojnë migrenën
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Version spontan
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shkup: Mjekët kërkojnë kushte më të mira për të parandaluar ikjen e stafit shëndetësor

Sun Dec 1 , 2019
Burimi: Radio Evropa e Lirë Gjatë prezantimit të projekt-buxhetit nga dikasteri i shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut, kanë bërë të ditur se e nga arka e shtetit për shëndetësinë gjatë vitit 2020 do të ndahen 7.1 miliardë denar që është 634 milionë denarë më shumë krahasuar me vitin 2019 në […]