Çka është Cistoskopia?


Është metodë diagnostike-endoskopike në Urologji, e ngjajshme me gastroskopinë, kolonoskopinë etj.

Indikacionet: Mjeku juaj u sygjeron të bëhet në rastet kur kemi:

Cistittis (infl. të fshikës urinare) të shpeshta, dhembje gjatë urinimit, djegie, ndjesinë e moszbrazjes totale të fshikës, tek stres inkontinenca (urinimi i pavullnetshëm), prezenca e gjakut në urinë, tumore të fshikës urinare si dhe karcinomat.

Pos si metodë diagnostike është edhe trajtuese:ka mundësi të vendosen medikamente të caktuara brenda fshikës gjatë cistoskopisë por edhe të merret material i dyshimtë për analiza-biopsi.

Zakonisht mjeku juaj ju kërkon që para kësaj procedure, fshikëza të jetë e zbrazur ngaqë gjatë ecurisë ajo distendohet me tretje për tu bërë vizuelizimi më i qartë i brendësisë së fshikës urinare.

Administrimi:E ngjajshme me kontrollat gjinekologjike.

Para se të filloj procedura infermieri/ja pastrojnë zonën intime tuajën. Urologu në cistoskop vendos gel që ka rol lubrifikues me lidocain (anestetik lokal) në mënyrë që gjatë insertimit në organet e juaja të mos shkaktoj diskomfort dhe cistoskopi të mos bëjë shtypje e pacienti të na bëjë rezistencë.

Në cistoskop është e vendosur një kamerë me dritë të fortë që mundëson pamje nga brenda fshikës, e ato na shfaqen në ekran të aparaturës.

Cistoskopi (rigjid) është një tub i metalit me kamerën në kokë, kurse tani në treg ka edhe cistoskop fleksibil.

Fillohet prej uretres në drejtim të fshikës urinare vazhdon kah ureteret.
Në të shumtën e rasteve bëhet pa anestezion (anestezion i shkurtër i.v. sedacion~përgjumje) por në disa raste aplikohet dhe me anestezion, sidomos tek njerëzit e ndijshëm dhe tek fëmijët ngaqë ata s’ janë bashkëpunues me mjekun edhe nga frika. prandaj më e rrugës është që ata të flejnë gjersa ne procedojmë në vazhdim.

Gjatë cistoskopisë hiqen të gjitha ato dyshime që mjeku urolog ka për ju ngaqë gjithçka shihet qartë, dhe s’ ka nevojë të pritet për rezultate ngaqë pas kontrollës do t’ua kumtojë gjendjen tuaj shëndetësore, veç në rastet kur merr material, atëherë nevojitet pritur rezultatet HP-histopatologjike dhe në bazë të rezultateve vazhdohet tutje.

Në rastet kur ka për tu aplikuar anestezioni, mjeku juaj do të ju kërkoj disa analiza rutinë si: hemogramin, EKG, Rtg Pulmo etj. Gjithashtu kërkon nga ju që të mos merrni pije dhe ushqime disa orë para kontrollës.

Do të kërkoj gjithashtu të mos merrni barnat e llojit të aspirinës.

Ju mos hezitoni ta njoftoni Me kusht që vuani nga:

diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit), HTA ,sëmundje të traktit respirator etj. Këto janë të domosdoshme të i dijë mjeku anesteziolog!

Procedura është e thjeshtë, s’ zgjatë më shumë se 20 min zakonisht dhe s’ ka nevojë hospitalizimi!

Ju do t’i ktheheni jetës dhe përditshmërisë suaj po atë ditë, vetëm se s’ guxoni të vozisni gjersa ktheheni në shtëpi, me ju nevojitet medoemos të jetë së paku 1 familjar shoqërues.

Kur mjeku juaj e sheh të arsyeshme, ju liron për në shtëpi.

Duke iu dhënë edhe terapinë përcjellëse si: antibiotik si profillaks ndaj ndonjë infeksioni të mundshëm edhe atë 1×1 per 5-7 ditë si dhe analgjetik Vetëm po të keni dhembje gjatë urinimit.

Ka mundësi gjakderdhjesh pas cistoskopisë ngaqë mund të ‘lëndohet’ lehtë fshikëza por s’ është diçka shqetësuese, kurse Me kusht që ato zgjasin më shumë se 4-5 ditë, nevojitet ta lajmëroni mjekun tuaj urolog!

Udhëzoheni të mos merrni ushqime të rënda pas kontrollës, diçka të lehtë si: pure ose diçka të qullët për arsye të anestezionit si dhe lëngje sa më shumë që të mundeni që të menjanoni mundësinë e ndonjë infeksioni.

Në botën e urologjisë është një ndër metodat më të mira diagnostike saqë ndryshe njihet si “Standardi i Artë”./Familja Jonë

loading...

Related posts:

Në ditën e Fiter Bajramit, s' u shënua asnjë rastë me COVID 19
Bare e restaurante në kohë pandemie – Si mund të duken ato në të ardhmen?
Raka: Virusi nuk njeh kufi e as superfuqi, nuk njeh kryetar e as kryeministra
Aty ku virusin e sollën të pasurit e tani po vret të varfërit
​OBSH mbledh komitetin e urgjencës për të shqyrtuar zhvillimin e pandemisë
Koronavirusi vret shtrëngimin e duarve
Italia shënon numrin më të ulët të viktimave prej 10 marsit, 174 të vdekur në 24 orët e fundit
Vetëm një rast pozitiv në 24 orët e fundit është konfirmuar në Shqipëri
Domate, Speca Dhe Oriz – Receta E Verës Për Gjallërimin e Organizmit
Çifti shqiptar që jetonte në SHBA, ishin të martuar për 55 vjet – por gruaja vdiq nga koronavirusi
Këta punojnë edhe për 1 maj
Në vend të kafesë, këto janë ushqimet që japin shumë energji
15 raste të reja, shkon në 377 numri i të prekurve në Kosovë, tetë persona kanë humbur jetën
Zbulohet një tjetër faktor që mund të shkaktojë kancerin e gjirit
Si u zhduk virusi Sars dhe pse kemi nevojë për një vaksinë ndaj koronavirusit aktual?
Qofte me Patate Dhe Qepë – Të Shëndetshme e Plot Shije
Ja çfarë nevojitet të dini rreth konsumit të alkoolit dhe Covid-19!
“50% të popullsisë, që kanë sëmundje shoqëruese”/ Ish-ministri i Shëndetësisë: Koronavirusi nuk vret...
Kek i Butë Me Mollë – Receta e Thjeshtë me Shije të Mrekullueshme
Kafja parandalon kancerin e lëkurës
Rreth 31 mijë të vdekur nga Covid-19 në SHBA
Një restorant holandez zbulon romantiken te distancimi social
MSH-ja reagon ndaj një dokumenti që po qarkullon në media: I ndjeri s' ka raportuar asnjë sëmundje
Thaçi: Mirënjohje të pakufishme të gjithë infermierëve tanë
Cilat Janë Ushqimet Me Kalori Negative – Si Ju Ndihmojnë Me Peshën
Deri në 60 milionë njerëz rrezikojnë ‘varfërinë ekstreme’ si shkak i pandemisë
Klinika Infektive: Tetë persona të hospitalizuar, një në gjendje kritike
Si te humbisni ne peshe kur vuani nga diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit)
Vaksinat Kundër Gripi Në Kohën e Koronavirusit
Kurti: Këtë javë do të merret vendimi për hapjen e kufirit me Shqipërinë
Kuvendi miraton ndryshimet në Kodin Penal, rrezikohet burg nëse thyhen urdhrat e karantinës me pasoj...
Habitin gjithë botën, u vënë emrat fëmijëve Covid dhe Corona
Ky qytet po shpërndan prezervativë falas dhe ia dërgon në shtëpi çdo personi që i dëshiron
Bixhoz dhe drogë, policia kap 13 persona në Prizren
(DOKUMENT) Vendimi që shpalli Prizrenin zonë karantinë dhe fshatin Skorobishtë vatër e infeksionit
Pushime në Turqi pavarësisht Covid-19? Ja kur lejohen fluturimet ndërkombëtare
Koronavirusi, dy pacientë në Infektive në gjendje të rëndë
Majdanoz, Limon, Uthull Molle për Uljen e Peshës
Kina nis testimin e vaksinës së parë në botë kundër COVID-19
Si është ndikuar nga koronavirusi ‘qyteti që s' fle asnjëherë’? (FOTO)
Misteri i sindromës që po prek fëmijët pasi kalojnë koronavirusin 
Çaji i Jaseminës – Vlerat Fanastike Për Një Gjumë Të Qetë
Para sulmit në zemër, shfaqet ky ndryshim në lëkurë: Ajo është shenjë e cila mund t’jua shpëtojë jet...
Kur Duhet Pirë Qumështi – Në Mëngjes Apo Në Mbrëmje?
Si të mbrohemi nga koronavirusi në jetën e përditshme
I infektuari me koronavirus nga Prizreni është në gjendje kritike
Shkon në 4 numri i të vdekurve nga Covid-19 në Kosovë
Vitamina D: Cila sasi është e tepërt për konsum?
Në pritje të fëmijës së parë, modelja ka plan të zgjerojë më tej familjen
450 ndërhyrje kirurgjikale dhe 4 mijë vizita/ Manastirliu: Në këtë situatë të pazakontë vijon puna n...
Fillon dezinsektimi i rriqrave në Malishevë
Në SHBA mbi 670 mijë persona janë të prekur me koronavirus
Në prag të Ramazanit, Turqia vendos masa të reja parandaluese ndaj koronavirusit
Shfuqizohen dispozitat e vendimit të Qeverisë për mbajtjen e kujdestarive nga barnatoret
Recetat natyrale që eliminojnë rrudhat rreth syve për katër ditë
Udhëtarë të kthyer në Kinë – rritet numri i personave të infektuar me koronavirus
Epidemia më e madhe jo ngjitëse e ditëve të sotme
Armiqtë e shëndetit të mëlçisë
Aciditeti Dhe Urthi – Shkaqet Dhe Hapat E Thjeshtë Për Qetësim
5 gjëra që nuk do të jenë më njësoj, pasi të mbarojë Covid-19
Përfitimet nga Covid-19, katër vendet që do paguajnë për ju Në qoftë se shkoni me pushime atje
Kek Me Karrota – Receta me Shije të Lehtë, të Mrekullueshme
Konfirmohen katër raste me koronavirus në Krujë
22 të shëruar dhe 4 raste të reja me koronavirus në Kosovë
Manastirliu: Të ruajmë distancimin fizik që të kufizohet përhapja e infeksionit
Rrëfimi rrënqethës i infermieres së Klinikës Infektive për frikën dhe rrezikun nga COVID-19
Një Truk i Thjeshtë Kundër Nxirjes Së Patates
A e dini çfarë i ndodhë trupit kur qëndroni gjatë ulur ?
Ky është vendi ku është përhapur më shumë koronavirusi
Kur protestohej kundër Kullës Eiffel me fjalët ‘mos ma prek Parisin’
Si t’i bëni vetë balluket më moderne, por që të mos i dëmtoni: Shmangni një gabim dhe do të duken pe...
Sekreti i Përgatitjes së Petullave Pa Thithur Vaj
Disa truqe që parfumi juaj të mbajë aromën më gjatë
Edhe futet Prishtina në karantin!
Moderatorja e njohur: Djalit i kam përshtatur emrin e vjehrrit
​Këpucët e para për dy këmbët janë prodhuar para 710 vitesh
Twitter merr një vendim për punonjësit e tij, që do t’u ndryshojë jetën
Të Vërtetat e Hudhrave të Mbira – A duhet t’i konsumoni
Kur e ke vajzën motër, Rudina Dembacaj/ FOTO
5 veshjet bazike që ju duhen për kombinimet e verës
Vezë Të Pjekura Në Furrë – Unike Për Një Mëngjes Plot Shije
Zbulohet modeli i veshjeve të plazhit në kohë pandemie
Pulë me Kërpudha – Një Recetë e Veçantë Nga Nertila Koka
Dita e Irisit, Lules Së Ylbertë Me Simbolikë Të Bukur
Rama tregon një rast se si një djalë ka shkelur rregullat e qarkullimit dhe ka infektuar prindërit
5 produktet kancerogjene që mund ti keni në shtëpi – Gazeta Tribuna
E dini cili ishte biznesi më fitimprurës gjatë pandemisë?
Cilat Janë Veprimet Që Nxisin Depresionin – Këshillat Që Ju Duhen
Vaj ulliri për flokë të shëndetshëm e plot shkëlqim
Speci djegës na mbron nga sëmundjet e zemrës
Le të mos ja japim Virusit Corona këmbët tona që më pas të na i marrë jetët tona
Rrudhat s' Shkaktohen Vetëm Prej Moshës – Cilët Janë Faktorët e Tjerë
Qumësht apo lëng portokalli, ja kë nevojitet të përdorni në mëngjes
Operacion i rrallë në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari
Votoni për ‘Europianin e Vitit 2020’
Dhembja e kokës dhe agjërimi
EDHE PESË TË SHËRUAR NGA KORONAVIRUSI NË KOSOVË
Lajm i mirë: 14 persona të shëruar nga koronavirusi në vendin tonë
Këto janë trendet më të përhapura të grimit për vitin 2020
Kjo është gjendja e pacientëve në Klinikën Infektive

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet

Fri May 22 , 2020
Çifti është mërzitur shumë kur ka marrë një letër nga zyra e rrethit, e cila e kërcënonte me gjobë për shkak të pasaportës me afat të skaduar, të cilës s’ i ishte vazhduar vlefshmëria E Premte, 22 Maj 2020 – 21:40 albinfo.ch Për shkakun se, si pasojë e krizës së […]