Çka është kutia e Pandorës?

cka eshte Kutia e Pandorës, Qka eshte kutia e pandores, historia, kuptimi, domethenia

Kutia e Pandorës është një artefakt në mitologjinë greke e lidhur me mitin e Pandorës në “Veprat dhe Ditët” e Hesiodit. Në rrëfimin origjinal nuk kishim të bënim me një kuti, por me një qyp – që e keqpërkthyer u bë “kuti”.


Në kohët moderne ajo ka kuptimin e “një burimi të shumë telasheve të mëdha e të papritura”, ose edhe të “një dhurate që duket e vlefshme por që në realitet është mallkim”.
Sipas Hesiodit, kur Prometeu e vodhi zjarri nga qielli, Zeuri, mbreti i zotave, u hakmorr duke i dhuruar Pandorën vëllait të Prometeut Epimetheut. Pandora e hapi qypin që përmbante sëmundje, vdekje dhe çdo të keqe që më pas u lëshuan në botë.

Related posts:

Me keqardhje të madhe mësova lajmin e ndarjes nga jeta të aktores sonë të mirënjohur Leze Qena. Tras...
Pengimi i ceremonive fetare
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave
3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë
Ventro
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Çka është Praktikanti?
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Në Austri, me shqiptarët që strehuan shqiptarë gjatë pandemisë
10 specialistë të Psikologjisë klinike qe 4 vite të papunë
Ja cilin lloj të kancerit e shkakton çaji shumë i nxehtë!
Në Spitalin Rajonal të Durrësit për herë të parë realizohet kjo ndërhyrje kirurgjike
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Anesthesia
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Frymëzimi në kohën e karantinës
As new clusters emerge, WHO warns virus may be here to stay
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Rëndohet situata në Turqi rritet numri i të vdekurve
Vermiform
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Vitamina B2 ose riboflavina
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
DY RASTE TË REJA ME COVID-19! Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologj...
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!
Në disa Spitale Rajonale gjatë ndërrimit të pasdites dhe natës mungojnë ekzaminimet laboratorike dhe...
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër
Deri në 1500 euro rriten rrogat për mjekët specialistë në Maqedoni, ja kur fillon pagesa
Ikja e mjekëve vazhdon: mbi 150 në këtë vit
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar
Uran Ismaili: Shpresoj që Gjykata Kushtetuese do të marrë vendim shpejt dhe në favor të mjekëve
Causes of psoriatic arthritis: Triggers and risk factors
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Sëmundja Huntington
Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së
Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave
Më pikëlloi vdekja e kardiologut Sami Gjoka, në kulmin e energjive të tij të punës në shërbim të qyt...
Çka është Neuroni?
Ja sa dënohet trajtimi i pandërgjegjshëm mjekësor!
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius
Manipulimi me shifra i Blerim Sylës
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Më pikëlloi vdekja e veprimtarit Rexhë Xhakli në Nju Jork. Si kosovar i lindur në Fier dhe i ikur në...
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Ushqimi dietal
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Ja pse qajnë bebet
Ja sa dënohet marrja e deklaratave me anë të shtrëngimit
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
Historia e mjekësisë
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Viridis
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
Mjeku francez habit me deklaratën e tij: Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë? Sekretin ma ...
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Enlirat Duraku:besoj në profesionalizmin e Dr. Arbër Morina
Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për Coronavirusin
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Sot 21 vite më parë, në Rezallë, forcat ushtarake e policore serbe kryen një nga masakrat më të rënd...
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër
Çfarë e shkakton dridhjen e syve?
Basri Lenjani: Vetëm me i pa udhëzimet me të cilat na i dërgojnë në Emergjencë, çuditesh
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
BAT është duke punuar mbi një vaksinë të mundshme për COVID-19, përmes filialit të saj bio-teknologj...
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Albin Kurti flet për pezullimin e Ligjit për Paga nga Kushtetuesja, ky është qëndrimi i tij
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë
Sot kisha një shkëmbim të hapur pikëpamjesh me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Ne u...
Dr.Talat Pallaska: Pionieri dhe doajeni i lëmisë së ORL në Kosovë
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

Sun Jan 19 , 2020
Si për çdo sektor tjetër të shoqërisë, arsim, sistem i drejtësisë, politikë,  edhe për sektorin e shëndetësisë kritikat e gishti i fajit drejtohet pa kursim. Mantel-bardhet (siç i quajmë mjeket dhe infermieret shpeshherë) janë cak i akuzave të shumë njerëzve që jua kanë nevojën, por se në fund sërish jua […]