Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH

Coronavirusi është shpallur një emergjencë globale nga Organizata Botërore e Shëndetit, pasi virusi vazhdon të përhapet jashtë Kinës, shkruan BBC

“Arsyeja kryesore nuk është ajo që po ndodh në Kinë por ajo që po ndodh në vendet e tjera,” tha shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke bërë njoftimin në një konferencë për shtyp në Gjenevë.

Shqetësimi është se mund të përhapet në vendet me sisteme të dobëta shëndetësore.

Related posts:

Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Virusi i mistershëm kinez edhe në SHBA – konfirmohet rasti i 3-të
Fatmir Limaj
Ku zhvillohet dializa peritoneale?
Sot kisha një shkëmbim të hapur pikëpamjesh me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Ne u...
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
E FUNDIT / Shënohet viktima e 22 nga koronavirusi
Çka është Dializa peritoneale?
Çka janë Lipidet në gjak?
Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
Mospërfillja e gjykatës
Të dashur qytetarë, Me vendimin e saj të ditës së hënë, Qeveria e Republikës së Kosovës, me një votë...
Shqipëri/ Mjekë e Infermierë do marrin +1000 euro deri në fund të pandemisë
Për çdo udhëzim pa kriter për Qendrën Emergjente të QKUK-së do të merren masa ndaj mjekëve
Punonjësi i zyrave në të ardhmen!
Mjekët ligjërisht mund të ofrojnë shërbime vetëm si të licencuar
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital
APEL I VEÇANTË PËR TË MOSHUARIT: JU LUTEMI, RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 Të nderuar qytetarë, 🔴 Ju lutemi, ...
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Visceroptozë
Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve
Dr.Përparim Ramusa: Albin Kurti i ka dy mundësi
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Cilat janë simptomat e lupusit?
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
Vir
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
661 mjekë specialistë në Kosovë, që nga viti 2017 s'janë bërë specializime
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Ambasada e Kosovës në Zvicër me njoftim të rëndesishëm për bashkatdhetarët
Rritja e rasteve të reja me COVID-19 në komunën e Malishevës është shqetësuese. Po kaq shqetësuese ...
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Studentja shqiptare shpallet fituese e “Çmimit Kombëtar të Ekselencës” në Kanada
Greqi: Marrëveshje për punë sezonale, përfitojnë 10 mijë shqiptarë
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
Ndërhyrja e shpejtë e mjekëve shpëton 4 të rinjtë e aksidentuar në Valbonë
Demenca vaskulare
Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Disa këshilla të thjeshta por të domosdoshme rreth bebeve
Psikologjia e sjelljes në shoqërinë tonë
Pa alpinistë, më e thjeshtë! |Revista Monitor
Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Dyshohet për një rast me coronavirus në Shqipëri
Terapia që po aplikon Gjermania ndaj coronavirusit, që mund të shpëtojë jetë
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
A po i ndal Koronavirusi shkarkimet në Shëndetësi?
Ftohen të lindurit në vitin 2002 nga Prizreni që të vaksinohen sipas kalendarit të obliguar
46 mijë shqiptarë ikin në 1 vit, përveç të rinjve largohen mjekë, infermierë, mësues dhe inxhinierë
Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
Në Austri: Dyvjeçarja shqiptare mbetet e ngujuar për një orë në veturë
Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Loja e Shahut dhe COVID-19
Common foods alter gut bacteria by influencing viruses
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
What is this !?
Vinorelbine
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani
“Kemi 4 pacientë të intubuar dhe 7 me oksigjen”, Manastirliu flet për kurbën e COVID-19: Është zbutu...
Urdhërohet anulimi i ndërhyrjeve kirurgjikale në fundvit, ngaqë nuk ka mjek
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Vuani nga shtypja e lartë e gjakut? Këto janë ushqimet që nevojitet të konsumoni në mëngjes – Gazeta...
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Older adults who drink tea are less likely to be depressed
Vezika urinare
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në
Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF
Me dhimbje mora lajmin që një bashkëvendëse e imja sot ka ndërruar jetë, duke mos arritur të përball...
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Për ushqimet "bio" !
Sot 21 vite më parë, në Rezallë, forcat ushtarake e policore serbe kryen një nga masakrat më të rënd...
Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

CELL SAVER tani edhe në QKUK

Thu Jan 30 , 2020
Me aparatin e ri – CELL SAVER – për kursim të gjakut tani operimet e Aneurizmës së  Aortës dhe operimet tjera të ngjashme  do të jenë më të lehta për operatorin, anesteziologun dhe infermierin … sepse sigurimi i gjakut nuk do të jetë më problem! Related posts:Më 21 mars 2005 […]