CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend

Ka shkuar në 377 numri i të prekurve në vend nga covid-19.

16 raste të reja, janë regjistruar 24 orët e fundit.

Dr. Mira Rakacolli, Zv/Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dha detajet:

Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive.

Në 24 orët e fundit janë testuar 175 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 16 raste të reja me COVID-19.
Deri në këto momente janë testuar 2571 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 377 raste.
Janë testuar gjithashtu 11 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar të gjithë negativë nga COVID-19.
Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 21 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

Gjatë 24 orëve të fundit, 12 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 116. Pra rreth 30% e të prekurve deri tani rezultojnë të shëruar.

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive.
Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar gjithsej. 6 pacientë janë në terapi intensive.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 73 pacientë.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Fier, Has, Berat dhe Shkodër.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë 177 raste
– Durrës 38 raste
– Lushnje 5 raste
– Elbasan 10 raste
– Fier 26 raste
– Kavajë 8 raste
– Rrogozhinë 4 raste
– Korçë 16 raste
– Vlorë 5 raste
– Shkodër 44 raste
– Lezhë 14 raste
– Berat 2 rast
– Has 12 raste
– Krujë 5 raste
-Tropojë 4 raste
– Pukë 4 raste
– Mirditë 3 raste

Siç shihet, kemi një rritje të numrit të rasteve kryesisht në Shkodër, Tiranë dhe Has, që tregon edhe njëherë mos respektimin e distancimit social dhe masave të kontrollit të infeksionit që Ministria e Shëndetësisë vijon të rekomandojë çdo ditë në komunikimet publike.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e tregojnë edhe shifrat e ditëve të fundit, ku ka raste brenda të njëjtës familje, është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye për të parandaluar transmetimin e COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë Nëse keni shenja të sëmundjes COVID19 telefononi numrin e urgjencës 127. Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40.

Related posts:

Dje na sulmonin, sot po na kopjojnë
JU LUTEMI RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 🔴 Vërehen grumbuj të njerëzve në kryeqytet! 🔴 Ju lutemi qytetarëve të...
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Rama flet për përshkallëzimin e masave: Dy javët e para të prillit do mund të na thonë se sa mirë ka...
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
Veriu sot ka nevojë për shërim, jo për 'çlirim'. I nderuari z.Kadri Veseli, Nuk dua të ar...
Kosovë: Hapen kufijtë tokësorë, pas një jave edhe ata ajrorë
Përgatitja për OPU(oocyte pick-up) ose marrjen/grumbullimin e vezëve/oociteve tuaja.
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Vertebrat Torakale
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurg...
Në ora 3:00, virusi Corona i shkaktoi vdekjen S.N., burrë, nga Prishtina, ndërsa, në ora 7:10, N.R.,...
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Ja në cilin vend QKMF do të punoj pandërprerë!
7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Mosekzekutimi i vendimeve gjyqësore
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Hapen xhamitë në Zvicër, rregullat që nevojitet t'i respektojnë myslimanët
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
Mungesa e vitaminës D është shumë e përhapur dhe shumë e rrezikshme
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Në Klinikën Infektive në QKUK, sipas raportit ditor, janë të hospitalizuar gjithsej 61 pacientë. Me...
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Pse nuk duhet të specializoni në QKUK - Prishtinë?
Lëre beben të qajë
Nëse doni të shmangni sëmundjet e zemrës filloni nga kujdesi për dhëmbët
Akademiku Morina: Ja çka thotë për mjekët që punojnë edhe në të shtetit edhe në privat
Për çdo udhëzim pa kriter për Qendrën Emergjente të QKUK-së do të merren masa ndaj mjekëve
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së
Oda e Infermierëve të Kosovës e dënon sulmin ndaj dy infermierëve!
OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”
12 të rinj sot, shërohen 30% e të prekurve nga koronavirusi
Çka janë qelizat e kuqe të gjakut?
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Sot, me dhimbje e nderim të thellë, kujtojmë Izbicën, vendin ku tragjedia njerëzore mori përmasa të ...
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Unused Dental Surgery Prescriptions May Help Fuel Opioid Epidemic
Nefrologjia
Rritet bilanci në Kosovë, 165 qytetarë të infektuar me COVID-19
Ministri Dr.Arben Vitia konfirmon rastin e dyshimt me Koronavirus
Abak - Sinonimet e gjuhës shqipe
“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo ...
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Skandaloze: Kërcënohet me jetë një mjek në Spitalin e Gjakovës
Në Ferizaj u ndala në një barnatore për të biseduar me farmacistët lidhur me gjendjen aktuale dhe sh...
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
Çka është karma?
3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë
Vipera
Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj
Në Spitalin Rajonal të Mitrovicës kryhet operacion i rrallë në sy
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
Ortopedët nuk thyhen as pas presioneve, vazhdojnë grevën fuqishëm
Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Në rast të një vale të dytë, të prekurit nga koronavirusi shërohen më shpejt
Vermiform
Vendimi im i datës 21.11.2018, në të cilin vendoset taksa 100% për produktet serbe, në pikën 3 dhe 4...
Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll
Si quhen me emër të përbashkët: lëkura, leshi, halat, gjembat?
Përsëri Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve
Mjekët i gjetën qindra krimba në tru, shkaktuar nga konsumimi i ushqimit më të përhapur
Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj
Do të iu habit arsyeja pse të gjithë po vënë një shishe me ujë para derës në këtë vënd.
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Ndikimi i ndërhyrjeve estetike në jetën psikike dhe emocionale të pacientëve
Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit
Infermierët kërkojnë mosnënshkrimin e ligjit të pagave
2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik
Stomatologët kërkojnë punësim në institucionet shtetërore
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Studiuesja kineze në Fakultetin e Shkencave, tregon të vërtetën e trishtë për Coronavirusin
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
Skandaloze: Në Mitrovicë i mituri rrah nënën e tij
Ushqimet shqiptare, pjesë e fushatës promocionale të Organizatës Botërore të Turizmit
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Coronavirusi, shkaqet e vdekjeve, shifrat, të njohurat dhe të panjohurat

Mon Apr 6 , 2020
COVID-19 (sëmundja e coronavirusit) pa asnjë dyshim është sfida më e madhe gjithëbotëtore e këtij shekulli, si përnga shtrirja e saj ashtu edhe për nga serioziteti me të cilin e kanë marr të gjitha vendet e globit. Madje një ngujim i këtillë (vet-karantimin) as nuk është parë dhe as dëgjuar […]