Defektologu që ishte në komision iu jep pikët maksimale në konkursin për logopedë në QKUK dy punëtorëve të tij

Defektologu, Iljasa Salihu, Defektologjia

Botapress 15 Mars- Me 12 Shkurt të këti viti 2019 në QKUK ishte hapur një konkurs me thirrje për aplikim për 2 Logoped, pas daljes së konkursit aplikuesit ishin një numer i madh që prisnin me pa durim për t’i dorzuar dokumentet dhe secili nga ta në mendje kishte të veshin mantillen e bardhë, për tu bërë për atë që kanë studjuar Logoped, por gjitha kto deshira u shuan me daten 11.03.2019 dita kur ishte mbajtur provimi me shkrim, pasi nga gjithësej 36 persona që kishin aplikuar testin e kaluan vetëm 7, nga ta dhe jo rastësisht, pasi pikërisht dy nga personat që janë në listen që kanë kaluar testin ishin të lidhur ngusht me antarët e komisionit, shkruan Botapress.info
Me daten 11.03.2019 Të gjithë aplikuesit ishin të përgaditur me iden se do të bëhen Logoped, secili nga 36 personat që prisnin në koridiorin e gjatë, në mendje kishin se do të jen logoped, por gjërat rrodhen ndryshe për Botapress-in rrefen ngjarjen se çka ndodhi atë ditë njëri nga kandidatët aty, personi në fjalë ka dashur të jetë konfidencial por emri është i njohur për redaksinë.
Sipas kandidatit në fjalë provimi zgjati 45 minuta të gjitha ishin pyetje të mbyllura, sipas burimit në fjalë peytjet kanë qenë administrative defektologjike dhe jo logopedike.
“Ne dyshojmë që personat që e kanë kalu provimin, disa kanë pasur pyetjet pasi që gjatë studimev kanë pas performancë dhe nota të dobta, pyetjet kanë qenë nga defektologjia agavacioni që nuk është diagnoz logopedike, dhe disa të tjera që nuk janë pyetje për një logoped por kryetari i komisonit është vet defektolog dhe pyetjet kanë qenë të llojit të tij” tha për Botapress njëri nga aplikuesit.
Kandidatët iu kanë nënshtruar provimit me shkrim me datën 11.03.2019 në orën 10:00, provimi kishte zgjatur 45 minuta dhe mbasi përfundon provimi emrat që e kalojnë provimin kuptohen vetëm 20 minuta pas përfundimit të provimit, shkruan Botapress.info

Nga gjithsej 36 që kishin hyrë në provim, vetëm 7 nga ta e kaluan këtë provim, ata janë:
1 Blerina Shabani
2Argjent Abazi
3Rina Demolli
4Alma Sherifi
5Rudina Hysiqi
6Erolina Hasani
7Dardane Paçarada
Por ky pluhur nuk u qua kot, pasi emri i Blerina Shabanit që po kryeson në listë bashkë me Argjent Abazin me pikët maksimale jo kotë gjindet aty. Blerina dhe Argjenti ka punuar deri me sot në një ordinance private të Iliasa Fazliut që ishte dhe kryetarë i komisionit në këtë konkurs që ishte në QKUK, shkruan Botapress.info
Iliasa Fazliu njëherësh dhe kryetarë i komisionit, është pyetur nga Botapress lidhur me gjithë këtë ngjarje, se si ka mundësi pikërisht dy nga punonjësit që ti i ke në ordinancën tënde në Gjilan, tani e kanë kaluar provimin si të parët dhe me pikët maksimale, Fazliu tha për Botapress se procesi ishte i rregullt dhe nuk ka lidhje sipas tij asnjë gjë me të, por e pranoi që emrat e lartë cekur janë puntorë në ordinancën e tij në Gjilan.
“ Gjithë procesi ishte në mënyrë të rregullt, pa asnjë llojë ndërhyrje, po ai djali dhe ajo vajza kanë punuar në ordinancën time, por kjo nuk ka lidhje me mua, pasi ata janë treguar me të mirët dhe e kanë kaluar provimin, po ashtu provimi është shtyrë tri here radhazi vetëm të jetë si duhët pa ndërhyrje” tha Fazliu për Botapress.
Por me gjithë këtë nuk pajtohen ata që nuk e kaluan provimin, thonë se nuk është e vërtetë se është ndërprë ndonjëherë provimi. “ Nuk është e vërtetë, provimi nuk është shtyrë asnjë herë, vetëm një herë ka qenë provimi dhe mbas 20 minutash kanë dalur rezultatet dhe lista që nuk është normale” tha njëri nga kandidatet, emri i personit në fjalë është i njohur për redaksinë e Botapress-it.
Lidhur me këtë Botapress ka kontaktuar dhe me antarinë e dytë të komisionit që ishte Doktor Shpend Haxhi Beqiri që punon si psikiatër në QKUK, ai për Botapress tha se nuk ka ndonjë ide lidhur me këtë dhe se sipas tij gjithë procesi deri me tani ka shkuar mirë
“ Nuk besoj që ka diçka lidhur me dy emrat që po i cekni, procesi ka shkuar gjithëçka në rregull, pa telash dhe pa ndonjë ndihmes nga dikush, nuk mund të them diçka me teper” tha Beqiri për Botapress duke pohuar çdo pytje që Botapress ia bënte.
Por kandidatet nuk janë ndalur me kaq 14 nga ta kanë hartuar një ankes me gjitha shkeljet që janë bërë sipas tyre nga komisioni që ishte në provim, ankesa ju është drejtuar Bordit te drejtorit, komisionit te ankesav, drejtorit gjeneral të QKUK-së Basri Sejdiu, ankesen e ka siguruar Botapress dhe mund ta gjeni këtu: FOTO
Botapress ka kontaktuar me Sejdiun për një prononcim por telefonin e kishte të shkyçur, shkruan Botapress.info
Botapress ka siguruar dhe foto ku shihet Argjent Abazi personi që ka kaluar provimin me pikët maksimale në foto krah Iliasa Fazliut kryetar i komisionit në këtë konkurs në QKUK për logoped, foton mund ta gjeni këtu: FOTO
Botapress ka kontaktuar dhe me Ministrinë e Shëndetësisë, për ta konfirmuar nëse kanë informacione deri me tani lidhur me këtë rast, këta të fundit thanë për Botapress, se nuk kemi ndonjë informat apo ndonjë ankes që ka arritur deri aty, por në momentin që del se ka pasur parregullësi në procesin e konkursit për 2 logoped në QKUK do të mirren masat dhe do të perseritet konkursi dhe provimi, po ashtu nga Ministria thanë se ka qenë vetëm provim dhe jo pranim, “ ata e kanë kaluar provimin, por ende nuk është pranuar askush, në momentin e parë që sigurojmë prova që ka shkelje do të anulohet ky provim” thane nga Ministria për Botapress-in.
Personat që nuk kanë kaluar provimin dhe që pretendojnë që ka shkelje, thonë për Botapress se rastin do ta dërgojnë në instancat me të larta lidhur me këto shkelje dhe se nuk do të ndalen pasi sipas tyre ky është një skandal dhe duhet të ndalen njoftësia dhe duhet të punësohet ai/ ajo që e meriton, shkruan Botapress.info
Botapress, do ta perciell rastin dhe me tutje lidhur me atë se çfarë do bëhet me tej, dhe kush do të pranohet apo do të anulohet ky provim.

Related posts:

Organizuan dasma në restorantet e tyre, dënohen me nga 3 milionë lekë pronarët
Vdes në QKUK pas lëndimeve që pësoi duke kontrolluar një objekt në Prizren
Në Spitalin e Gjakovës 32 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi
Policia shqiptoi mbi 1.000 tiketa për kundërvajtje në trafik
Patrullimi në Karaçevë, i paautorizuar
43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve
Pamje – Lumi në qendër të Shtimes i mbushur përplotë me bërllok
Bahtiri akuzon Qeverinë për tubimin e Moziku-t
Zemaj premton përkrahje në menaxhimin e pandemisë në komunat e Luginës së Preshevës
Xhandarmëria serbe ka hyrë dy herë brenda këtij viti në fshatin Karaçevë
Andrea Pirlo trajner i Juventusit
Prishtinë, një person gjendet i vdekur në veturë
Qeveria po dialogon për njohje reciproke, por Agim Veliu i referohet shtetit fqinj me 'Republika e S...
Hyrja e xhandarmërisë serbe është vetëm një patrullim i përbashkët me KFOR-in
Gjermania fut kontrollet e detyrueshme për udhëtarët që kthehen nga Kosova
Qeveria tregon ditën kur do nisë pagesa e 170 eurove
Katër të vdekur dhe 124 raste të reja me COVID-19
Xhandarmëria serbe ka hyrë rreth 300 metra në Kosovë
s' ka vend për deklarata pompoze e defilime në vendgjarje pa e njohur ngjarjen
Shpërndarja e albumit nga Mozzik, grumbulloi numër të madh njerëzish në Gjakovë
Futja e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës, KFOR jep sqarimet
Javën tjetër mund të ketë rritje të rasteve me COVID-19
Pas raportimeve në media, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Ndërhyn Qeveria, ndërpritet turneu i Mozzik-ut
Në sy të Policisë Mozzik promovon albumin e tij në kohë pandemie
Trafikim me njerëz, arrestohen 10 gra dhe pronari i një hoteli në Dobërdol
Regjisori i 'The Simpsons' do i bashkohet programit virtual të Anibarit këtë edicion
Heronjët e Kosovës, Thaçi nderon 21 policët e rënë në detyrë
Sot më shumë të shëruar se të infektuar me COVID-19 në Kosovë
COVID-19, 45 pacientë në QKUK në gjendje kritike
Rastet me COVID-19 nëpër komuna
Juventusi e shkarkon Maurizio Sarrin
Mbi 10 mijë qytetarë janë infektuar me COVID-19 në Kosovë
Ramush Haradinaj u 'kundërpërgjigjet' xhandarmërisë serbe, viziton Karaçevën e Kamenicës
12 persona të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Shënohen edhe 190 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
Kufiri në Ristovc nevojitet të jetë Me kusht që doni mos me e pa xhandarmërinë serbe
rrugët në lagjen Mati 1 në kryeqytet në gjendje të mjerë
Reagon PDK për hyrjen e trupave serbe në Kamenicë
Dënojmë ashpër hyrjen e trupave serbe në territorin e Kosovës, lejimi i KFOR-it dhe neglizhenca e qe...
Gjykatat në Serbi vazhdojnë t'i ftojnë qytetarët kosovarë për vuajtje të dënimeve
Jemi duke e ngritur nivelin e komunikimit me Bujanovcin
Prishtinë, një personi i hapin faqe në rrjete sociale
Zemaj nis takimet në Bujanovc
Lirohet veterani i UÇK-së i ndaluar në Turqi
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Gjakovari organizon dasëm me mbi 50 të ftuar, arrestohet
I vihet zjarri një veture në Prishtinë
Vajza rrah nënën e saj, arrestohet
Thyen bodrumin dhe vjedh një shishe uji, kosovari gjobitet me 500 franga
Zemaj viziton sot Bujanocin dhe Preshevën
Veterani i UÇK-së ndalohet në Turqi me kërkesë të Serbisë
Hyrja e xhandarmërisë serbe në Kosovë, reagon kryeministri
LSDM dhe BDI diskutojnë parimet e qeverisjes së re
Inteligjenca amerikane paralajmëron për ndërhyrje të mundshme në zgjedhje
Juventusi eliminohet nga Liga e Kampionëve (VIDEO)
Manchester City mposht Realin dhe kalon në çerekfinale të Ligës së Kampionëve (VIDEO)
Është kërcënim direkt për banorët dhe shtetin
Aeroplani i kompanisë Air India ndahet në dysh
Ish kryetari i Kamenicës publikon pamje të reja të xhandarmërisë serbe në Karaçevë
OKB-ja paralajmëron krizë humanitare në Liban
Mungesa e gjakut, alarmuese
Lehtësohet procedura për pajisje me pasaportë e patentë-shoferë
Banori nga Karaçeva thotë se xhandarmëria e Serbisë i kaluan nëpër oborrin e lokalit të tij
Për mungesë kuorumi dështon miratimi i Ligjit për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Gurë e mbetje të asfaltit nxirren nga rrjeti i kanalizimit në Prishtinë
AAK e përkrah Ligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Prishtina dhe Beogradi larg arritjes se marrëveshjes
Pejë, disa persona mundohen të vjedhin dy televizorë
Tre pacientë në intubim po trajtohen në spitalin e Vushtrrisë
Lehtësohet procedura për paisje me pasaportë e patentë-shoferë
Ministri Zemaj nesër pritet ta vizitojë Preshevën dhe Bujanocin
Pejë, arrestohen 5 persona pasi u përfshinë në rrahje
Formacionet zyrtare: Juventusi – Lyon
Bekim Haxhiu lëshon në Kuvend deklaratën e pavarësisë të lexuar nga Hashim Thaçi
rruga ‘Xhemajl Mustafa’ në Fushë Kosovë në gjendje të mjerueshme
Infektologu pejan shfrytëzon coronavirusin, nis biznes për kontrolle pa regjistrim
I vidhen 50 mijë dollarë një personi në Pejë
Publikohen formacionet zyrtare për super ndeshjen Manchester City – Real Madrid (FOTO)
AGK shprehet e shqetësuar për hapjen e televizionit nga LVV
Suspendohet njëri drejtor i Postës pas rrahjes së djeshme
Sejdiu akuzon Bordin për shkollim specialistik: Shkeljet e tyre shkojnë deri në hetime për krim
Gjakovë, aktakuzë ndaj dy policëve për rrahjen e një qytetari
Pasuria e Inspektorit të Përgjithshëm të AKI-së, Burim Ramadani
Ka probleme përmbajtësore dhe i referohet pasaktë historisë
Nga nesër bëhet obligativ testimi për COVID-19 për kosovarët që shkojnë në Gjermani
Këshilltari i Presidentit Thaçi ia pa hajrin një vendimi të Qeverisë, përfitoi 10 mijë euro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja në cilin vend u hap Spitali më i madh në Evropë

Sat Mar 16 , 2019
Në Ankara uhap Spitali më i madh në Evropë. Spitalin në mënyrë solemne e hapi presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan. Pas qyteteve turke Yozgat, Mersin, Isparta, Adana Kayseri, Elazig, Eskisehir dhe Manisa, Ankaraja është qyteti i nëntë që bëhet me spital të ri raporton Gazeta Shëndeti. Në kuadër të […]