Thu. Jul 7th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

ndërsa plakemi, duket e zakonshme që duhet të merremi me probleme të tilla si lodhja ose muskujt e dobët, me dhimbje.

Por siç rezulton, s’ është normale të ndiheni të lodhur kronikisht ose të keni dhimbje, dhe ekziston një fajtor që mund të qëndrojë pas këtij problemi për të rriturit – dehidrimi.

Dehidrimi te të rriturit

Ju me siguri tashmë e dini se sa e rëndësishme është të pini ujë të mjaftueshëm, por shkenca e re sugjeron që të moshuarit duhet të bëjnë edhe më shumë kujdes kur bëhet fjalë për të qëndruar të hidratuar – veçanërisht Në qoftë se jeni aktiv. Për studimin, i cili u krye nga studiuesit nga Universiteti i Otavës dhe u botua në The Journal of Physiology, studiuesit synuan të përcaktojnë Në qoftë se ushtrimet ndikuan në nivelet e dehidratimit te të rinj ndryshe nga te të moshuarit.

Dehydration Social

Ekipi rekrutoi 10 të rritur mesatarisht të moshës 25 vjeç dhe 10 të rritur të moshës mesatare të moshës 61. Për eksperimentin, subjektet përfunduan dy prova që përfshinin një infuzion intravenoz 90 minutësh të një tretësire të kripur (e cila do të shkaktonte djersitje) e ndjekur nga 60 minuta çiklizmi me një shpejtësi fikse në nxehtësi të thatë.

Studiuesit matën djersën, rrahjet e zemrës dhe temperaturën e trupit gjatë gjithë provave. Kur temperatura e brendshme e trupit tonë rritet për shkak të gjërave të tilla si ushtrimet, receptorët në hipotalamus (i njohur si termostati i trupit) e nxisin trupin të lëshojë atë nxehtësi dhe të qetësojë trupin me anë të djersitjes.

Sidoqoftë, sipas rezultateve të këtij eksperimenti, ky mekanizëm – i quajtur termorregullator – s’ funksionon aq mirë tek të rriturit e moshuar. Studiuesit zbuluan se kur ushtronin, subjektet e moshuara dehidratoheshin (siç dëshmohet nga sa djersijnë) por pësuan më pak rritje të temperaturave të trupit sesa kolegët e tyre më të rinj. Kjo do të thotë që kur të moshuarit ushtrojnë, trupat e tyre duket se kanë më shumë probleme në lëshimin e nxehtësisë. Në një rast të tillë, një i rritur i moshuar mund të jetë më pak i vetëdijshëm se po dehidratohet dhe duhet të pijë ujë.

specialistët mjekësorë pohojnë se këto zbulime janë veçanërisht të rëndësishme për të moshuarit, pasi dehidrimi mund të jetë një shkak kryesor i lodhjes, dhembjes kronike dhe një mori problemesh të tjera shëndetësore. “Kur bëhet fjalë për të moshuarit, ka disa gjëra që duhet të kujtojmë”, i tha Dr. Nodar Janas, për Healthline.

Dehydration Causes Symptoms and Prevention

“ndërsa plakemi, qendra jonë e etjes – e cila është e vendosur në hipotalamus – s’ është aq aktive sa dikur, kështu që truri jo gjithmonë jep sinjalin se duhet të pimë. Ne duhet të bëjmë një përpjekje shtesë për të siguruar që të moshuarit të konsumojnë sasi të përshtatshme të lëngjeve, pavarësisht Në qoftë se janë të etur apo jo”. Ai përfundoi, “Në qoftë se një person i moshuar dehidrohet, një nga organet e para që vuajnë janë veshkat, të cilat mund të shkaktojnë dështimin akut të veshkave. Dehidrimi krijon gjithashtu çekuilibër elektrolit, të cilat mund të jenë vdekjeprurëse”. /Telegrafi/

The post Dehidrimi mund të jetë shkaku i fshehur i lodhjes dhe dhembjes së muskujve appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page