Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues

Neni 385
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
1.  
Dëshmitari
bashkëpunues, i cili jep deklaratë apo dëshmi të rreme në cilëndo pjesë
relevante ose i cili qëllimisht nuk ia tregon tërë të vërtetën prokurorit ose
policisë, dënohet me gjobë ose me burgim prej tre (3) muaj deri në pesë (5)
vjet.
2.  
Kushdo që kryen
vepër penale nga paragrafi 1 i këtij neni dhe pastaj e tërheq deklaratën apo
dëshminë dhe deklaron apo dëshmon të vërtetën para përfundimit të intervistës
apo dëshmisë së tij, dënohet me gjobë deri në pesëqind (500) Euro ose me burgim
deri në tre (3) muaj, por gjykata mund ta lirojë nga dënimi nëse ekzistojnë
rrethana lehtësuese.
KODI NR. 06/L-074 PENAL I REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Related posts:

Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Ventrikulit
Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurg...
Kjo shenjë tregon se rrezikoheni nga kanceri i zorrëve
Çfarë përfitimi do të keni nëse keni vendosur të lini duhanin?
Ky Mjek Shqiptar do t'ju çuditë me trupin e tij, ja pse!
Gazeta "Infermierët" do të botohet edhe në formë të shkruar
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit
Në Austri: Nga 29 maji hapen hotelet, pishinat dhe eventet kulturore deri në 100 persona
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Kurz: Së shpejti do të hapen edhe kufijtë
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Sulmi ndaj personit zyrtar
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
Përhapet virusi “Influenca A”, infektologët kërkojnë kujdesë
Kërcënohet doktoresha në Deçan
Mjekja nga Kosova shpëton turisten në Velipojë
Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, komunitetit rom të Kosovës i shpreh urimet më të mira. Në...
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i...
Ligji për Pagat sërish në Kuvendin e Kosovës
Mërgimi fiton pasaportën zvicerane, përkundër vullnetit të Këshillit për Natyralizim
Dyshohet për një rast me coronavirus në Shqipëri
​Gjykata dënon një njeri me vdekje nëpërmjet aplikacionit Zoom – Gazeta Koha Jone
Çfarë e shkakton dridhjen e syve?
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
Shërohet nga COVID-19 një foshnje dymuajshe, pacienti më i ri në Kosovë
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
Kur prindërit e fëmijës nuk insistojnë në injeksione dhe pranojnë trajtimin tonë
Që të jesh Mjek…
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Mjeku Shkodran Zyhdi Çoba..Një jetë e tërë e lidhur me Sportin
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Fluturimet nga Prishtina në Zvicër dhe Gjermani
Sa para në vit i merr Fedarata Sindikale e Shëndetësisë nga Punëtorët Shëndetësor?
Dr.Hajdin Ymeri: të ndalohet vijimi i shkollimit në të gjitha nivelet, qysh nesër
Haradinaj ne “Çim Peka Live” per krizen ne Kosove
Surgical instruments wrongly left inside a patient may not be detected for more than 6 months
Çka është shantazhi?
Skandaloze: Kujdestaritë e Specializantëve keqpërdoren përsëri
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
Mesazhi i ministres Hykmete Bajrami për fillimin e mësimit në distancë. Për më shumë, ju lutemi ndiq...
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Infermiere nga Ballkani në Gjermani: Biznes i majmë, kaq paguhen ndërmjetësit
Në Spitalin Rajonal të Durrësit për herë të parë realizohet kjo ndërhyrje kirurgjike
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
Mbrëmë ishte mbledhja korresponduese, e 21-ta me radhë, e Qeverisë së Kosovës. Nëntë pikat e kësaj m...
Pasi fitoi betejën me COVID-19, Dhimitër Kraja rikthehet sërish në shërbim
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?
What bleeding gums mean for people with diabetes
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Mbi 600 mjekë janë të papunë në Kosovë – kjo po i detyron ata të ikin në BE
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Gjergj Kola: Bashkia e Vjenës do të nderojë “Ambasadorët e Paqes” në vjeshtë
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Operacion i rrallë ortopedik në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Tashmë mund të shkohet tek mjeku me ADN në celular
Dr.Desaret Murati: Në të ardhmen vrasësi numër 1, rezistenca ndaj antibiotikëve
Paga vjetore e Kirurgut në Kosovë për katërfish më e vogël se e....
Oksigjeni
How to increase height: Factors that influence growth
Çka është i punësuari?
Shtohet numri i të shëruarve, deri tani në Kosovë, konfirmohen 23 të shëruar me Covid-19 Ka arritur ...
Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.
Dallimi i pagës së infermiereve në Kosovë dhe në shtetet tjera
Selman Waksman, nobelisti që shpëtoi botën nga turbekulozi
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë
Hipnoza regresive apo prapavajtes
Qepët mund të ulin rrezikun për sulme të zemrës
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Nesër merret vendimi, SBAShK-u paralajmëron grevë dyorëshe të premten
Në aeroportin e Vjenës, testi i shpejtë i koronavirusit kushton 190 euro
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme
Sipërmarrës të suksesshëm në Zvicër, donatorë të KF "Llapi" në Kosovë
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
Ja mundësitë natyrale për luftimin e tensionit të lartë
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
Gastronomët shqiptarë në Austri, të lumtur për rihapjen e restoranteve
Çka janë gypat e Falopit?
Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë
QKMF në Prizren siguron pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Deklarimi i rremë nën betim

Sun Feb 9 , 2020
Neni 383 Deklarimi i rremë nën betim 1. Kushdo që pasi të ketë dhënë betimin pranë organit kompetent për të administruar dëshmitë e dhëna nën betim ose betimet dhe pastaj nënshkruan dëshminë nën betim ose deklaron diç që nuk beson se është e vërtetë ose me dijeni fsheh ose shmang […]