Deklarimet e rreme

Neni 384
Deklarimet e rreme
1.  
Pala, dëshmitari,
eksperti në cilësi të dëshmitarit, përkthyesi apo interpreti i cili në procedurën
gjyqësore ose penale, procedurën paraprake, në procedurën për kundërvajtje, në
procedurën administrative, në procedurën para noterit publik ose në procedurën
disiplinore jep deklaratë, ekspertizë ose raport të rremë dënohet me gjobë dhe
me burgim deri në një (1) vit.
2.   Nëse deklarata e rreme merret si bazë për
vendimin përfundimtar në procedurë, kryesi dënohet me burgim prej tre (3) muaj
deri në tri (3) vjet.
3.   Nëse vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni
rezulton me pasoja të rënda, kryesi dënohet me burgim prej një (1) deri në pesë
(5) vjet.
4.   Nëse kryesi i veprës penale nga paragrafi 1. i
këtij neni vullnetarisht e tërheq deklaratën e tij para marrjes së vendimit
përfundimtar, gjykata mund ta zbusë dënimin.
 KODI NR. 06/L-074 PENAL I REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Related posts:

Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
Study adds to knowledge about treating fractures of the humeral shaft
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Grafitët më emocionues për pandeminë në të tërë botën |Revista Monitor
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Vezikovaginal
Abaci - Sinonimet e gjuhës shqipe
Dr.Bashkim Gllareva: Për të gjithë ata që na shajtën, na ofenduan!
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Ja çfarë ligji i ri për familjen në Gjermani
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Sot 21 vite më parë, në Rezallë, forcat ushtarake e policore serbe kryen një nga masakrat më të rënd...
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Vëllezërit Shoshi prej Zvicra ndihmojnë fshatin e tyre në kohë pandemie
Avokati i Popullit për Ligjin e Pagave: Kushtetuesja të ketë në konsideratë interesin e të punësuarv...
Çfarë ndryshimesh në gji duhet të tërheqin vemendjen?
Hithra, karrotë dhe mollë, për një mëngjes plot energji – Gazeta Koha Jone
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
Gjermani: Infermierët merren me larjen, shpëlarjen e pacientëve dhe shpërndarjen e medikamenteve
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Dyshohet për një rast me coronavirus në Shqipëri
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Viripotent
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Mjekët kosovarë trajtohen më dinjitetshëm në Gjermani sesa në Kosovë
Kirurgët vazhdojnë t'a marrin rrogën e njejtë 549 euro dhe jo 1195 euro
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e I...
Kosovari si polic i rremë, ia merr plakës zvicerane 15.000 franga “për t`ia ruajtur”
Zinku- motori i enzimeve
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Habit mjeku: Ja si të rrisni penisin për vetëm 10 minuta!
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
Oda e Infermierëve të Kosovës e dënon sulmin ndaj dy infermierëve!
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Kirurgu Shqiptar emërohet Shef i Klinikës gjermane
Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën
Mjekët amerikanë po e trajtojnë pacientin me virusin Corona përmes një roboti
Çka është Këshilli Ekonomiko-Social?
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Mangoja mbron lëkurën dhe flokun tuaj
KOMUNIKATË Informacione rreth aktiviteteve të MAShTI-t gjatë javës (23-27 mars 2020) MAShTI ka vazhd...
Si realizohet apo si funksionon dializa peritoneale?
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
“Parc de la Distance”, parku publik që respekton rregullat e distancimit social |Revista Monitor
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
Çka janë qelizat e kuqe të gjakut?
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Ju lutemi rrini në shtëpi! Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet prandaj lusim qytetarët...
Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Rama: Mjekët dhe infermierët do të kenë shpërblim 1 mijë euro
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Vazhdimi i punësimit
Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo
Dr.Istref Plakolli: Ligji për paga ishte karrem i PAN-it për të vjedhur votën e shërbyesit publik
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
"Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue Mallkue qoftë gjaku im Po qe se m’vras...
KOMUNIKATË Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) njofton nxënësit, pr...
Formula 1 pritet të zhvillohet më 5 korrik në Austri
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin
Më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Iz...
Situata në Itali, flet mjekja: Rastet kanë filluar të shërohen
Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente nuk i triazhojnë rastet e dhomës Ortopedike dhe Kirurgjike
Ja në cilin shtet prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët kujdestarojnë bashkë me mjekët
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Ja 20 vetitë e pabesushme shëruese të hithrës
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Jemi duke përjetuar stres nga e mira
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Sulmohen Mjekët Specializantë në QSUT
“Kemi 4 pacientë të intubuar dhe 7 me oksigjen”, Manastirliu flet për kurbën e COVID-19: Është zbutu...
Pengimi i të provuarit apo procedurës zyrtare
Defektologu që ishte në komision iu jep pikët maksimale në konkursin për logopedë në QKUK dy punëtor...
Sot pata një takim me drejtuesit e odave kryesore ekonomike të Kosovës për të diskutuar mbi kërcënim...
Me ambasadorin amerikan në Berlin, z. Richard Grenell, jam takuar dy herë. Takimi i parë ishte më 9 ...
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
Harxhohen vaksinat kundër gripit, qytetarët i blejnë ato me çmim 12.5 euro
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Dr.Talat Pallaska: Pionieri dhe doajeni i lëmisë së ORL në Kosovë
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Komuna e Ferizajt kërkon nga qytetarët respektimin e masave
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Dr.Arbër Morina: Statusi i Mjekut
Etiologjia dhe patofiziologjia e konstipacionit ose kapsllëkut

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Deklarimi i rremë nën betim

Sun Feb 9 , 2020
Neni 383 Deklarimi i rremë nën betim 1. Kushdo që pasi të ketë dhënë betimin pranë organit kompetent për të administruar dëshmitë e dhëna nën betim ose betimet dhe pastaj nënshkruan dëshminë nën betim ose deklaron diç që nuk beson se është e vërtetë ose me dijeni fsheh ose shmang […]