dhimbjet e Kokës Si Pasojë e Tensionit Të Lartë Të Gjakut – Ushqimet që Ndihmojnë

loading...


trysnia e lartë e gjakut njihet si ‘vrasësi i fshehtë.

Një nga simptomat më të përhapura të tensionit të lartë të gjakut është dhembja e kokës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, kur tensioni i gjakut është shumë i lartë, truri  i njeriut vuan shumë  nga mungesa e gjakut.

Një gjë e tillë manifestohet me dhembje të forta therëse mbrapa kokës që bëhen më të këqija në mëngjes dhe pakësohen gjatë ditës.

dhimbjet e Kokës Si Pasojë e Tensionit Të Lartë Të Gjakut

Kur tensioni i gjakut është i lartë, dhimbjet e kokës shoqërohen me nxehtësi të madhe që kaplojnë jo vetëm kokën por edhe në fytyrë dhe në të tërë trupin.

Njerëzit që vuajnë nga këto dhembje thonë se ndihen sikur koka do ju shpërthejë.

Ata thonë se krahas dhembjes së fortë të kokës, njerëzit që vuajnë nga trysnia e lartë e gjakut kanë mjegullim të shikimit si pasojë e presionit të lartë që prek edhe zonën e syve.

Enjtja e retinës mund të mjegullojë shikimin dhe ta bëjë syrin më të ndjeshëm ndaj dritës.

trysnia e lartë e gjakut manifestohet edhe me marramendje, mungesë orientimi dhe të përziera, që intensifikohen gjatë ndryshimit të pozicionit të trupit.

Për pasojë, ata s’ nevojitet të kryejnë lëvizje të menjëhershme përse mundësia e rrëzimit është e madhe.

Në disa pacientë, dhimbjet e kokës si pasojë e tensionit të lartë të gjakut shoqërohen edhe me simptoma si:

Në disa raste më serioze, kur tensioni i gjakut është tepër i lartë mund të shkaktojë ënjtje të trurit, konvulsione, konfuzion, dhembje më të forta të kokës por edhe ta shtyjë njeriun të bjerë në koma.

Cilat Janë Ushqimet Që E Rrisin Tensionin e Gjakut

specialistët thonë se ushqimet e përpunuara, mishi i kuq, ushqimet e skuqura, me shumë yndyrë, turshitë e gatshme, alkoli dhe pijet energjike e rrisin tensionin e lartë të gjakut.

Hudhra Për Uljen e Tensionit Të Gjakut

Hudhra përmban substanca sulfuri që kanë aftësinë të ulin tensionin e gjakut dhe largojnë toksinat dhe kolesterolin nga organizmi.

Këto substanca stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik dhe të rregullojnë tensionin e gjakut, duke i zgjeruar enët e tij.

Ju nevojitet të konsumoni 2-4 thelpinj hudhër të freskët në mëngjes përpara se të hani ushqim ose përpara se të flini.

Hudhra nevojitet ngrënë e gjallë përse gatimi humbet shumicën e ushqyesve të nevojshëm./AgroWeb.org

Related posts