Koordinues i Diasporёs (KKD), si institucion qё ka pёr detyrё tё pёrfaqёsojё interesat e diasporёs dhe tё jetё njё urё lidhёse me institucionet e vendlindjes, ёshtё duke ndjekur me kujdes zhvillimet e fundit nё Shqipёri. KKD konsideron se respektimi i tё drejtave tё shtetasve shqiptarё dhe i parimeve tё demokracisё ёshtё njё pёrgjegjёsi esenciale pёr shtetin shqiptar nё rrugёn drejt antarёsimit nё Unionin Evropian”, thuhet në reagim.

KKD shton se ka ndjekur me shqetёsim tё veҫantё situatёn e krijuar nga shembja e godinёs sё Teatrit Kombёtar.

dhe momenti qё u zgjodh nga qeveria pёr tё prishur godinёn, shoqёruar me arrogancёn kundёr atyre me mendim ndryshe, na shqetёson pasi vihet seriozisht në diskutim e ardhmja e Shqipёrisë, si njё shtet demokratik. Ështё e pakuptueshme se si nё ҫastet e rёnda tё pandemisё, një nga prioritetet e qeverisё ishte prishja e Teatrit Kombёtar. Shoqёria shqiptare nё kёtё periudhe të paprecedent ka nevojё pёr qetёsi dhe unitet dhe jo veprime tё nxituara dhe konflikte të panevojshme. Pёr mё shumё, dhuna e ushtruar nga forcat e rendit kundёr protestueve ditën e shembjes sё Teatrit Kombёtar nevojitet analizuar si akt i shёmtuar dhe aspak demokratik”, thotë KKD, shkruan koha.net, pёrcjell albinfo.ch

KKD, edhe pse i miratuar nga qeveria e Shqipёrisё, thotë se ёshtё institucion i pavarur.

“Shumё prej nesh ndodhen larg atdheut jo vetёm si pasojё e zgjedhjes individuale, por edhe e trajtimeve megallomane dhe shpesh hakmarrёse të qeverive tё ndryshme. Dhe kjo për vendin tonë ka qenë me kosto të lartë, sidomos intelektuale. Ne dёnojmё pa asnjё rezervё veprimet e Qeverisё pёr shembjen e Teatrit Kombëtar, mungesёn e transparencёs, shkeljet ligjore, dhe nxitimin nё marrjen e vendimeve. Ndёrkohё, u bёjmё thirrje forcave politike nё Shqipёri qё tё zhvillojnё dialogun dhe jo arrogancёn e treguar deri tani. Bёjmё thirrje tё ndalet menjëherё ndjekja penale kundёr personave tё arrestuar e dhunuar nё protestёn e datёs 17 Maj, ndjekje penale ndoshta nevojitet rezervuar pёr ata qё urdhёruan shembjen dhe ushtruan dhunёn”, thuhet në reagim.

KKD e konsideron thelbёsore transparencёn dhe respektin e ligjit nё procesin e vendimmarrjeve tё qeverisё dhe distancohet nga veprimet e nxituara dhe që karakterizohen nga mungesa e dialogut dhe mosrespektimi i institucioneve tё drejtёsisё.

“Kërkojmë nga ekzekutivi qё e drejta e popullit pёr protesta tё respektohet dhe qё forcat e rendit tё veprojnё vetëm konform ligjit. dukuri tё tilla me karakter tё rrezikshёm pёr demokracinё e vendit e bёjnё edhe mё urgjente marrjen e mendimit tё diasporёs nё qeverisjen e vendit”, thotë KKD.

Ajo kërkon që sa më parë diasporës shqiptare t’i mundësohet e drejta e votës.

“E drejta e votёs sё shtetasve shqiptarё nё diasporё ёshtё njё e drejtё e garantuar me Kushtetutё por qё vazhdon tё mohohet. KKD e konsideron jetike pёr demokracinё nё Shqipёri qё kjo e drejtё thelbёsore t’iu mundёsohet shtetasve shqiptarё nё diasporё dhe i kёrkon shtetit shqiptar dhe gjithё partive politike tё ndёrmarrin tё gjitha veprimet e duhura dhe tё parashikuara me ligj qё diasporёs t’i garantohet pjesёmarrja nё zgjedhjet e planifikuara pёr vitin 2021. Ështё detyrё e parlamentit t’i sigurojё diasporёs tё drejtёn kushtetuese pёr tё votuar ose diaspora do tё ri-konsiderojё mardhёniet e saj me qeverinë e vendin amё”, thotë KKD.(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Kololliu një ndër lojtarët më të mirë për momentin në kampionatin zviceran
Protesta e OVL UÇK iu përmbajt masave kundër COVID-19
Gjendet i vdekur një person në Prishtinë
Burri e vjehrri rrahin një grua në Prizren
Kapen 88 dele kontrabandë, të dyshuarit ikin
The Economist: COVID-19 do të jetë ende mes nesh
Puna nga shtëpia, Presidenca hap tender për 25 laptopë
Pak para korrjes, digjen katër hektarë grurë
Tentim vrasje në Prishtinë
Ndërmjetësimi i BE-së është një lehtësim por jo edhe një ilaç gjithëshërues
Asnjë institucion privat s' ka licencë për testimin e COVID
31 të infektuar me COVID-19 po trajtohen në spitalin e Gjakovës
Vjosa Osmani e quan të turpshëm bllokimin e ligjit anti-COVID nga Qeveria Hoti
Vdes veterani i UÇK-së nga Malisheva
Vozitësi 17 vjeçar vdes në aksident në Mitrovicë
Sot vazhdon seanca plenare e Kuvendit
Gjermania i dhuron Kosovës teste të COVID-19
Hoti sot raporton para deputetëve për menaxhimin e pandemisë
Sot mbahet Samiti i Parisit, Hoti dhe Vuçiq pjesë e takimit virtual
Kuvendi do të shqyrtojë sot rishikimin e buxhetit 2020
Danimarka pajis qytetarët e saj me “pasaportë coronavirusi”
Rëndohet situata, mbi 200 të infektuar
32 të shëruar nga COVID-19 ditën e sotme
Interi barazon me Veronën dhe zbret në vendin e katërt (VIDEO)
Prishtina vazhdon të jetë komuna më e prekur me COVID-19
Shifra të frikshme, edhe 8 të vdekur nga coronavirusi
Hellas Verona – Inter, startojnë Rrahmani dhe Kumbulla
Manchester United fiton me lehtësi ndaj Aston Villës (VIDEO)
Valon Berisha tranasferohet në Reims
Prishtinë - Çiklisti goditet nga vetura
Qytetet amerikane po humbasin 36 milionë pemë në vit
Sezoni 2020/2021 në Ligue 1 do të nisë më 22 gusht
Mbi 3 milionë njerëz me COVID-19 në ShBA
Oficerët e policisë nën akuzë për korrupsion
Hellas Veronës i duhen vetëm 2 minuta që t’i shënoj gol Interit (VIDEO)
Verzioni i Sami Lushtakut për sulmin ndaj avokatit Gazmend Hailaj
Manchester United e mbyll pjesën e parë me epërsi të dyfishtë ndaj Aston Villës (VIDEO)
Evertoni dhe Southamptoni i ndajnë pikët (VIDEO)
Maqedoni, 697 persona të prekur me COVID-19 janë paraqitur për të votuar
Në QKUK dhe spitale të tjera po trajtohen 268 pacientë me COVID-19
Ushtria zvicerane ‘gati’ për valën e dytë të virusit
Nagavci e prezanton Endrit Shalën si deputet të pavarur
Rritja e fëmijëve në pandemi, më e vështirë për prindërit
Prokurorët mund t’i shohin taksat e Trumpit
Në këto tri pika kufitare të Kosovës kërkohet testi për Covid-19
Përfundon seanca për ditën e sotme, Kuvendi mblidhet prapë nesër
UEFA vendos për ndeshjet e kthimit të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve
Pse s’nevojitet ta harrojmë Srebrenicën
Regjistrohet rasti i parë pozitiv me COVID-19 tek një i porsalindur
Formohet Këshilli Kombëtar i Shkencës për projektin ‘Gjuha shqipe dhe kompjuteri’
Cilat komuna kanë më shumë viktima të COVID-19?
Ndryshime në tabelë pas xhiros së 29-të në Superligë
Dyshimet se Policia e Kosovës zbatoi vendimin e Qeverisë se Serbisë për 24 orë
Flamurtari mposht Dukagjinin dhe ngjitet në vendin e 6
Fund dramatik në ndeshjen Trepça ’89 – Vushtrria
Kriza e nirusit në Prishtinë 20 mjekë të prekur nga Coronavirus 40 në vetëizolim
Drita vazhdon me fitore, mposht Feronikelin me vështirësi
Kontrata 1.2 milion euro për blerjen e oksigjenit
17 persona intervistohen për vdekjet e dyshimta brenda Klinikës Infektive
Vashat e Kosovës do të marrin pjesë në garat zyrtare të FIBA-s
Rritja e rasteve me COVID-19, edhe Gjykata e Prishtinës zvogëlon stafin
Votohet draft-rezoluta për ‘unitetin politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit të Kosovës...
Drita po e mposht Feronikelin
Italianët s' lejojnë mërgimtarin nga Zvicra të shkojë në Shqipëri
Ilir Meta takohet me Thaçin dhe Pacollin
Apostolova e zhgënjyer me dështimin e Kuvendit për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare
Koncesionarët e qeverisë, përfituesit e mëdhenj të fondit të garancisë sovrane
Ekspertja e OKB-së “u dha leje terroristëve”
ShSKUK me tender 1.2 milionësh për blerjen e oksigjenit
Policia me kallëzim penal ndaj Armend Dallkut për sulm ndaj gjyqtarëve
Nis vazhdimi i seancës së Kuvendit
Shpallen fituesit e projekteve në fushën e trashëgimisë kulturore për 2020
Një burrë e një grua në Prizren të dyshuar për marrje me prostitucion
Sllovenia fut në karantinë 800 udhëtarë nga Ballkani
Anulohet konkursi për kryeshef të Postës
Zyrtarët policorë përdorën sprej për të mbrojtur gjyqtarët
Deputetja e AKR-së propozon rezolutë për unitet politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit
Punime në një pjesë të autostradës 'Arbën Xhaferi', ndalohet qarkullimi në vikend
Rritet numri i pacientëve me COVID-19 në spitalet e Kosovës
90 mostra për COVID-19 janë marrë sot në Prishtinë, priten edhe rezultatet e dy ditëve tjera
Qindra zemra të distancimit social shfaqen në parqet e Bristol |Revista Monitor
Rezoluta e Osmanit, ngjall debat e s' përkrahet nga AAK
LDK s' i mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
Largimi i Haxhi Shalës e lë NISMA-n pa grup parlamentar
LDK s' ia mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
(VIDEO) Problemet me abuzimin me substancat narkotike gjatë izolimit
Vjosa Osmani propozon rezolutë kundër qëndrimeve të Listës Serbe
Në zonat me shumicë serbe në Kosovë, 258 të infektuar me coronavirus
Misioni i të mbijetuarit të Srebrenicës për të gjetur trupat e viktimave
Dita e parë pa vdekje prej coronavirusit pas dy javësh
Hysni Gucati i lë fajtorë Albin Kurtin dhe Rexhep Selimin për mos shfuqizimin e Gjykatës Speciale
Punime në pjesën Doganaj-Hani i Elezit, paralajmërohet mbyllje të përkohshme të qarkullimit
Po e vazhdoni dialogun e Thaçit
50 për qind e pacientëve në Klinikën Infektive me terapi të oksigjenit
Bërja publike e emrave të infektuarve është shkelje e të drejtave të njeriut
Avdullah Hoti nesër raporton në Kuvend për menaxhimin e pandemisë
Dimal Basha e Armend Zemaj replikojnë për masat antikushtetuese
OVL UÇK kërkon shfuqizimin e Gjykatës Speciale
Vuçiq “ka dëshmi” për të zgjidhur vrasjen e vëllezërve Bytyqi
Avdullah Hoti tregon pse u refuzua në qeveri nisma ligjore e Vjosa Osmanit

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *